• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Анхоч - Генерална дискусија, информации и искуства

Генерално кое е вашето мислење за Анхоч?

 • Позитивно

  Гласови: 262 85.3%
 • Негативно

  Гласови: 21 6.8%
 • Немам никакво мислење

  Гласови: 24 7.8%

 • Вкупно гласале
  307

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,718
4,610
У строК центар!
Не другар, прашај ги родителите што имаат по две деца дали можат да им купат два лаптопи од 25.000-30.000 денари а потекнуваат од средно ниска класа и плаќаат други кредити, како што се верувај 80% од учениците. За тие 30.000 до сега ке земеа 2 лаптопи. Поентата не ми е да го хејтам Анхоч бидејќи сме на оваа тема, за Анхоч имам само пофални зборови.
Се слагам, затоа наместо ваучери за летување, треба да се дадат ваучери за лаптопи/таблети.
Нема оправдување за поскапување на техниката, небаре производителот е затечен и неможе да ја следи побарувачката. Не се ова компири па не се погодил родот. Набавените уреди се платени по некоја цена и се продава по цена која ја израчунал продавачот. Тука спаѓа и ќарот, а кој во овој случај е дуплиран и нема друго име туку лакомост и "сега му е мајката". А тоа што го исчистија ѓубрето што им стоело 3-4 год по рафтови и магацини и фаќало прашина нема везе, а?
Лагерот на лаптопи во Македонија беше и претходно критичен, увозот беше премногу мал и ограничен. Онлајн предавањата и самата побарувачка го направи она што го направи. Истото се случува со новите графички на nVidia, а да не заборавиме како беше кога копањето со АМД графички беше актуелно и слично. Зошто никој не ги спомна веб-камерите кои исто така се 5 пати поскапени, а за тоа не е никој друг крив освен покачената набавната цена кога побарувачката е зголемена. Истото го спомна некој погоре, колку пати е зголемена цената на хируршките маски и ракавици. Едноставно тоа е економија, понуда и побарувачка. Кој е спремен највеќе да плати тој ќе го добие производот/услугата.

За "ѓубрето" што било исчистено некој си го одбрал, никој не му ставил пиштол на чело и му рекол купи го.
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
291
305
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Збориме за продавачот, а не за производителот. Графичките во цел свет ги бараа, не само тука. Ракавици и дез.средства исто. Лаптопите глеам по другиве земји не се поскапени, значи нема нагла побарувачка и недостаток па да се зголеми цената од страна на производителот. А камерите...сироти Логитеч, Траст или Шиомигаѓуро неможат да постигнат со производство за да ја задоволат побарувачката.

П.С. Можеби треба да оди дискусијава во општи теми, на се само Анхоч за критика, туку општо за сите.
 
Последна промена:

koki

Gaining Experience
3 март 2010
268
159
@Astro Е така треба да излега еден објективен коментар без симпатии према никого, а не како оној погоре нема благе везе од животот а се расфрла со проценти, само да ги одбрани анхоч, али нема везе со Астро се сложувам целосно, класична себичност и злоупотрба на ситуацијата во која сме затекнати.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,226
4,432
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
@Astro Е така треба да излега еден објективен коментар без симпатии према никого, а не како оној погоре нема благе везе од животот а се расфрла со проценти, само да ги одбрани анхоч, али нема везе со Астро се сложувам целосно, класична себичност и злоупотрба на ситуацијата во која сме затекнати.
Можеби тој нема благе везе од животот, а можеби и има конкретни информации. Како знаеш дека не е во право?

Инаку, како што рече еден член погоре, ова треба да биде општа тема , бидејќи кај сите е иста ситуацијата.

Со ризик да бидам погрешно сватен: настрана социјалната состојба во земјава, online наставата беше неминовна. Ама сите некако лежерно се однесуваа и чекаа до последен момент. Мене устата пена ми фати кажувајќи им на сите во мојата околина, купете на време, после ќе ви биде доцна. Ама чорба.

Конкретен пример: ме прашува еден познаник што да земе да не е премногу скапо, да му врши работа. Му викам тоа и тоа (околу 18000 денари) Ауу, па многу е тоа, дај нешто до 100 евра. А го гледам дека пуши Честерфилд. Му велам, една кутија е 85-90 денари, така? По една кутија на ден, тоа ти се 500 евра годишно. Не е сакпо туку не ти се даваат пари. Оттогаш веќе не ми збори...
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,548
10,764
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@Astro Е така треба да излега еден објективен коментар без симпатии према никого, а не како оној погоре нема благе везе од животот а се расфрла со проценти, само да ги одбрани анхоч, али нема везе со Астро се сложувам целосно, класична себичност и злоупотрба на ситуацијата во која сме затекнати.
Види Коки, иако Анхоч ми се пример за компанија во домашни услови, се мој прв избор за се од хардвер, имаат најспремни и најуслужливи екипи, сепак се подложни на одредени нечесни тактики и се дел од тоа друштво што игра на тој начин, како и сите други кај нас. Овде не правевме муабет за штитење или не него правевме реален вистинит муабет.
Кога ќе заслужат пофалба ќе ја добијат, кога ќе заслужат критика исто така ќе ја добијат. Критиката е повредна од пофалбата кога се цели кон подобрување. Иако малопродажбата им е врвна сепак залужуваат критика за одредени работи од областа на високиот менаџмент. Иако можеби нивниот менаџмент лично можеби не се служува со конкретните методи, сепак они се главни играчи, мораат да се грижат за стабилноста на фирмата и да играат како им наложуваат други авторитети. За овој исказ секако не сум 100% сигурен дека е точен и во која мерка ама хипотетички и објективно тоа е така,
 

koki

Gaining Experience
3 март 2010
268
159
Можеби тој нема благе везе од животот, а можеби и има конкретни информации. Како знаеш дека не е во право?

Инаку, како што рече еден член погоре, ова треба да биде општа тема , бидејќи кај сите е иста ситуацијата.

Со ризик да бидам погрешно сватен: настрана социјалната состојба во земјава, online наставата беше неминовна. Ама сите некако лежерно се однесуваа и чекаа до последен момент. Мене устата пена ми фати кажувајќи им на сите во мојата околина, купете на време, после ќе ви биде доцна. Ама чорба...
Извини друже не се однесуваше на тебе моабетот туку на ликот што е активен само во огласи и во теми каде што треба да се брани анхоч. Знае кој е да не му спомињам име.

Види Коки, иако Анхоч ми се пример за компанија во домашни услови, се мој прв избор за се од хардвер, имаат најспремни и најуслужливи екипи, сепак се подложни на одредени нечесни тактики и се дел од тоа друштво што игра на тој начин, како и сите други кај нас. Овде не правевме муабет за штитење или не него правевме реален вистинит муабет.
Кога ќе заслужат пофалба ќе ја добијат, кога ќе заслужат критика исто така ќе ја добијат. Критиката е повредна од пофалбата кога се цели кон подобрување. Иако малопродажбата им е врвна сепак залужуваат критика за одредени работи од областа на високиот менаџмент. Иако можеби нивниот менаџмент лично можеби не се служува со конкретните методи, сепак они се главни играчи, мораат да се грижат за стабилноста на фирмата и да играат како им наложуваат други авторитети. За овој исказ секако не сум 100% сигурен дека е точен и во која мерка ама хипотетички и објективно тоа е така,
Тоа го зборам, објективност. Твојот пост е објективен, а не само затоа што имаш добро искуство и мислење за нив да ги штитиш и кога не се во право. Се извинувам ако ја расипав темата, ама сметам сепак треба да се каже своето мислење на јавен форум и да се прифати нешто што е различно од вашете размисливање.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,367
3,707
Скопје
12 тина нарачки направив прошливе 2 месеци, најдолгата пратка што ја чекав беше 20 дена и тоа јас ја нарачав во петок вечер, и фати продолжен викенд кога ми пристигна тука. Постапката е едноставна, Нарачуваш онлајн со наша картица. Ти стига во пошта, ти носат дома картонче, одиш да подигнеш пратка и си плаќаш царина на самото место и си ја подигаш. Гаранција имаат, и според мене е многу поважечка неголи овдешните
Ова за лаптопи збориш? Од каде имаш најдобро/најбрзо искуство?
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,371
2,214
Лошо си ме разбрал, јас само му појаснив на членот што е картел, а што е понуда и побарувачка. Еве ти го имаш подобро елаборирано од мене тоа. :)

Сеа приметив и јас се имам лошо изразено, сум требал да пишам "пазарна економија"и да ја тргнам придавката слободна. Слобоната пазарна економија со потполна конкуренција сега за сега постои само на папир.

Картелот и слободната пазарна економија се исклучуваат едни со други и се спротивни еден на друг во нормални економии.
Картелот или монополот може да се јават и во "нормална" економија. Разликата е што во таква економија државата ќе реагира. Нели се постојат antitrust закони и комисии за заштита на конкуренцијата. Али па со самото регулирање од страна на државата е контрадиктроно на слободна пазарна економија. Too many theories, too many schools of thought - сите се косат едни со други.

Доколку на страната на понудата стојат мај број моќни понудувачи а на страната на побарувачката стојат поголем број немоќни побарувачи, тогаш имаш една појава што се вика притисок на понудата. И доколку не изврши државата рација и истрага и не докаже дека понудувачите навистина се состанале и договориле да ги контролираат цените тогаш нема начин да се знае дали цената ја диктира картел или надворешен притисок врз понудата, односно недостаток на електроника од надвор.
Ни ние немаме доказ за ова. Затоа реков, дека најдобар начин објективно да се објасни оваа појава без да се покажува прст или да извукуваме некоја фирма е со класичната теорија на понуда и побарувачка. Моментално сите бараат лаптопи, а добабувачите немаат многу лаптопи. Цената на лаптопите расте. Толку.

Кога ќе имаме доказ дека увозниците се собрале во кафана и се договориле да ги покачат цените може да збориме за колузија и картел. Во спротива, најдобро е да се рачуна како класичен школски пример за понудата и побарувачката во акција.

Имаш мал милион понудувачи на бурек. Сите суровини се произведуваат во Република Македонија
Добро ја долови на поентата. Но, во Македонија за жал не се произведуваат сите суровини ни за бурекот, туку само мал дел од нив. :cry:

Единствено нешто што глобално недостасува се камери.
За ова потполно се согласувам. Инаку, како што гледам надвор од државава и камерите имаат горе-доле стабилни цени.

Исто беше и со цената на маските, алкохолот, дезинфектантите, лабораториските услуги и ковид тестовите.
Ја како што знам цената на маските, дезинфициенсите, реганесите и лабароториските услуги низ цел свет поскапеа. Особено од почетокот на Март до средина на Мај. Тоа најмногу се должеше на осакатената логистика, затворените граници и lockdown-от. На ова додади го и паничното купување и правење на залихи кои се случуваа веднаш по прогласувањето на пандемијата.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,548
10,764
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ја како што знам цената на маските, дезинфициенсите, реганесите и лабароториските услуги низ цел свет поскапеа.
Не баш секаде. Во белгија и Холандија не поскапеа туку државата тампонираше фармациите кои имаа зголементи трошоци да не ги покачат цените. Исто беше и во Италија, Шведска, Германија, чешка и други места.

Али нејсе, се разбираме.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
147
161
Не баш секаде. Во белгија и Холандија не поскапеа туку државата тампонираше фармациите кои имаа зголементи трошоци да не ги покачат цените. Исто беше и во Италија, Шведска, Германија, чешка и други места.

Али нејсе, се разбираме.
Точно така
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,548
10,764
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Конкретен пример: ме прашува еден познаник што да земе да не е премногу скапо, да му врши работа. Му викам тоа и тоа (околу 18000 денари) Ауу, па многу е тоа, дај нешто до 100 евра. А го гледам дека пуши Честерфилд. Му велам, една кутија е 85-90 денари, така? По една кутија на ден, тоа ти се 500 евра годишно. Не е сакпо туку не ти се даваат пари. Оттогаш веќе не ми збори...
Тоо брате. Така треба и ич да не ти чуе што не ти зборат такви луѓе.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
442
119
А да ги советувате блиските што ви бараат да си нарачаат од Computer Universe Лаптопче, 5% само е данок, а стига за нецели 2 недели. И разгледав има на залиха лаптопчиња со и3 од 10 ген, со солиден ипс 1920х1080 за некој си 350 еура, и со лиценциран, преинсталиран Виндоус хоум 10
Со регуларна пошта или ДХЛ?
Во план сум macbook pro да порачам ама сакам со ДХЛ, ми се исплати и помоќен да купам и да останат пари за некој гаџет, ме просветли со сајтот :)
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,090
1,718
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Регуларна пошта е ДХЛ
Арамиите се ДХЛ експрес.
Трошоци за лап топ ти се само 5% од тоталната сума на испораката. Пратките доаѓаат по наша пошта. Ако нарачуваш пиши ми ПП да ти испратам Реферален код, ќе земеме по 5 евричи
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
442
119
Регуларна пошта е ДХЛ
Арамиите се ДХЛ експрес.
Трошоци за лап топ ти се само 5% од тоталната сума на испораката. Пратките доаѓаат по наша пошта. Ако нарачуваш пиши ми ПП да ти испратам Реферален код, ќе земеме по 5 евричи
Мислев на ДХЛ Експрес :)
Пуштај по ПП за секој случај нека го има, наредна недела може да падне одлуката :)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,371
2,214
Регуларна пошта е ДХЛ
Арамиите се ДХЛ експрес.
Трошоци за лап топ ти се само 5% од тоталната сума на испораката. Пратките доаѓаат по наша пошта. Ако нарачуваш пиши ми ПП да ти испратам Реферален код, ќе земеме по 5 евричи
Исто ќе му дојде дали ќе нарача преку DHL Express или обична пошта, затоа што ако пратката надминува 800 евра, таа подлежи на шпедитерска процедура дури и преку обична пошта да му стигне. :)
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
341
793
затоа што ако пратката надминува 800 евра, таа подлежи на шпедитерска процедура дури и преку обична пошта да му стигне. :)
This.

За нарачка од тој калибар, многу полесно (и побрзо) ќе се разбере човек со DHL доколку има проблем при транспорт.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,226
4,432
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Треба да се преместат овие мислења во темата за Computeruniverse

Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,415
1,054
Неврленд
Zosto se grafickive 10.000+ denari poskapi od toa sto treba da bidat.... 570$ graficka tuka e 815$..... Moze 3080 da kupis so tie pari..

Кој тоа дека треба да бидат толку? У америка треба да се толку и па не се толку.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
962
897
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@kristijan1001 и јас сакам @gOJDO да ми продаде 2080ти стрикс асус за 300 евра ама он ми се смее и вика дека сум можел да сањам минимум уште 2 години.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,616
2,755
Zosto se grafickive 10.000+ denari poskapi od toa sto treba da bidat.... 570$ graficka tuka e 815$..... Moze 3080 da kupis so tie pari..

Едно, $570 е MSRP цена, на неа се додава данок. Друго, supply and demand - во моментов едвај се наоѓа на залиха RTX 3070 Gaming OC под $750. Додај на тоа просечен sales tax од некои 7%, и доаѓаш до $800. Ако влезе во игра и тоа колку парчиња купуваат продавниците во USA, а колку нашиве, ќе испадне и дека сме ефтини во моментов.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
680
798
orgrimar
Не купувајте им па ќе ја паднат цената, иначе ако во иноземство цената е 750 и таму ставаат маржа ама тука мора на таа заработка уштѕе 10-20% да се оди.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,415
1,054
Неврленд
Туку нешо на анхоч сајтот не ги прави промените, како промена од 12 на 64 артикли на страна, одбирфање на бренд. Менуваше аутоматски. А сега како а сака ентер да нѕ стиснеш! Кај другите слично?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
948
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Да не е претерана ценава, за лаптоп стар 2 години?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,532
4,177
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

Да не е претерана ценава, за лаптоп стар 2 години?

Овој е купен февруари 2019 за 23.000 ден од Анхоч...така да ценава е лудо висока.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,485
Мислења
845,337
Членови
29,298
Најнов член
Karakonzon
На врв Дно