1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VIP интернет политика за фер користење(фиксен)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од bakidota, 22 oктомври 2017.

 1. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако те интересира јави се во кол центарот и прашај каква им е мрежата на твојата адреса, ако е LAN уште подобро, ќе имаш симетричен download/upload.
   
  На acikaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  394
  354
  21 Мај 2017
  Машко
  Vip го додадоа тоа со 500/700 гб и го ставија во сила додека го немав во договор, со следното обновување го имаше "Фер користење", бел ден да не ги користи.
   
  На acikaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bakidota

  bakidota
  Intern

  76
  27
  21 Март 2017
  Машко
  Корисник сум на 50мб пакетот, после 500гб ми пага на 20мб. Доколку преминам на помалиот пакет од 30мб на колку мб пага брзината после 500гб??
   
 4. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  763
  1,102
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Мене ме интересира како успевате да направите 1тб сообраќај, секој месец.
   
  На DrMTR и olikomerc им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  Торенти, блуреј порњава. D
   
  На dipetar и acikaaa им се допаѓа ова.
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  1ТБ може не така лесно, ама 500 лесно може да се надминат. HBO GO на два уреда, 3-4 уреда YT нон стоп на аутоквалитет, по една-две игри за PS4 или PC, по некој филм, серија и сл. на торенти, регуларно сурфање нон-стоп и 500 гига као од шала се минат во денешно време.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  HBO GO нема на VIP.
  Мое мислење е дека и со помал пакет би била границата од 500Gb за да потоа намалат брзина.
   
 8. yuuxuu

  yuuxuu
  Intern

  24
  18
  13 Мај 2015
  Машко
  Јануар беше таков месец за мене за прв пат. Кога видов дека брзината ми е диал уп, одма реагирав. Се јавив во стилот "имате проблем со брзината на интернетот!!". Дечко сте направиле сообраќај 750gb++. И бев како... o_O . Очигледно може и тоа како лесно 500+ да се направат во денешно време.
   
 9. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  763
  1,102
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  како бе ко од шала? Колку луѓе сте што истовремено 2 хбо го и 3-4 јутјуб? Па 10 корисници ако се фала богу. Ако сте два тројца тоа е збес повеќе него ли потреба.
  Кај мене секојдневно има 3 статични компјутери, 6 смартфони, и 4 лаптопи постојано поврзани. Воедно и Вифи во ординација каде има по неколку корисници секојдневно, со јутјуб пуштен во чекална да врти секој работен ден, интернет радио и 3 хеви јусерс сме што киснеме секојдневно на нетфликс па еве, 8ми сме, 120 гига се потрошени досега. Никогаш не сме поминале повеќе од 700 гига и тоа беше кога изнаспуштив 10тина игри на новата конфигурација.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пошто сум љубител на серии и филмови, порано симнував во дивикс квалитет (700mb по филм), сега симнувам во најдобар можен квалитет (зависи што ќе најдам), е сега хипотетички симни 10 блуреј филма и види колку ќе имаш вкупно трансфер.
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,651
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па не толку лесно, ама сепак се трошат. За другите незнам, за мене лично највеќе бендвит ми оди кога стримам игрици од Xbox или Steam од дома на работа.

  - Имам хостирано неколку веб страни ама тие не трошат повеќе од 2-3 гига месечно
  - Торенти околу 100-200 гига месечно
  - Сесија играње на работа кога немам работа од 3 саата стриминг од хбох-от или ПЦ-то дома ми влече околу 5-6 гигабајти (околу 3 саати). UDP со OpenVPN сервер дома. На фулл ХД
  - Конзолите симињаат апдејти кога се на стенд-бај, а и игрите се големи. 60ГБ од игра да заокружиме, плус чести апдејти од 1 до 5 гига.
  - IPTV некаде околу 150гб месечно користиме

  Остатокот за секојдневна употреба, јутуб и слично. Кога мерачот на WAN портата ќе покаже околу 800 гигабајти потрошени, настанува протокол 2 мегабита лимит по клиент :)

  [​IMG]
   
  На Krkac и krema им се допаѓа ова.
 12. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,282
  832
  12 Април 2013
  Машко
  HBO GO - Vip

  Имаш како немаш, јас плаќам 249ден преку мобилни услуги.

  Зависи на кој пакет сте 100/50мбпс после 500гб се намалува на 70%, после 750гб се намалува на 90%брзината.
   
 13. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,282
  832
  12 Април 2013
  Машко
  Торенти не симињам, иптв,коди,нетфликс,хбо го,пс4 и јутјуб

  Screenshot_20190309-091444.png
  Screenshot_20190309-091624.png
   
  Последна промена: 9 Март 2019
 14. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  @123456
  Мислев дека идат само преку ресивер но не и преку iptv.
  Моја грешка.
   
 15. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Сега на чет со Вип кажа типката дека работат на имплементација за проверка на потрошен сообраќај за фиксен интернет. Инаку пресметковниот период ви е како за останатите услуги, од датумот на потпишување на договор/активација на услуга, претходно кога работеше бројчаникот преку Близу се ресетираше на први.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 16. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,926
  2,780
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не сум дома и го користам она Vip Combo Box Go и многу добро го имаат решено од самиот рутер, си се логираш и си гледаш колку си имаш потрошено. Значи може и такви рутери/модеми да даваат без да прават некаква посебна имплементација за проверка за која им треба 10 години (што btw веќе ја имаше дур беа Близу).

  Annotation 2019-07-09 114654.png
   

  Прикачени датотеки:

 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,739
  13 Јуни 2009
  Пробувам со вип да се разберам и не успевам. Од контакт центарот прво ми викаат дека во мојата зграда нема техничка поддршка за брз интернет. Само АДСЛ 50/3.

  И после 10 минути муабет ми вика дека ако сум побарал да имплементираат лајт технологија ќе било 40/40. Дали некој може да ми објасни дали 40/40 може да се имплементира секаде или мора да постои оптика/кабел?
   
 18. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  274
  178
  25 Февруари 2017
  Машко
  ADSL? Валда коаксијалец мислат. Инаку да, 40/40 само оптика е, и мислам дека ја рентаат од Телеком ама не сум сигурен.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  758
  1,209
  3 Јануари 2019
  Машко
  Мене ми кажаа дека лајт пакетот е преку поранешно ONE и ако сакам да се префрлам на 40/40 ќе бидам обврзан да ја сменам кабловската со BoomTV. Ама доста се контрадикторни на се што кажуваат. Тешки пациенти се.

  Знам дека ако поднесеш барање имаат оптички пакети, но само за правни лица.
   
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,551
  1,893
  5 oктомври 2007
  Машко
  40/40 само оптика. Пишува и на нивната веб страна. Е сега дали има можност, провери. Ако имаат телеком овие ја користат нивната. Бар кај мене у зграда на Партизанска е така. Има еден комшија.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,739
  13 Јуни 2009
  Ама затоа ме зачуди. Провери од контакт центарот и прво ми вика нема можност. Па после тоа ми вика ама ќе си поднесеш барање за лајт технологија и тогаш ќе може. :confused: Затоа и прашав овде да не тумарам залудно по продажни салони.
   
 22. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  149
  65
  14 Јуни 2014
  Машко
  Ако има можност за оптика на телеком во твојата зграда тогаш можеш да си се ставиш на 40/40 пакетот,ја сум на тој во мојата зграда пошто освен Телеком никој нема оптички кабел.Али се чека бајаги време дур поднесеш барање па да ти го разгледаат,па договори по салон,враќање стара опрема,чекање монтер од Телеком и тако даље и тако даље.
   
  На Origin_123 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,282
  832
  12 Април 2013
  Машко
  неотелн нели ја изнајмува мрежата од нив, како што знам таму е па поефтино?
   
 24. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  149
  65
  14 Јуни 2014
  Машко
  Може и таму да оди,ама незнам каква му е ситуацијата,доколку има договор со ВИП неможе да се префрла на друг оператор освен да плаќа пенали.
   
  На Origin_123 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...