1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел станува мобилен оператор во 2018

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од bxxxn, 30 Јануари 2018.

 1. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,011
  1,050
  6 Декември 2016
  Машко
  Нема врска ова со прашањето.

  Да, порака за паркинг се плаќа, но на Телекабел ќе се наплаќа секоја ИЗЛЕЗНА порака, не ги гајле нив ти дали праќаш до другарче или до ПОЦ. Што значи +6 денари за секој старт/стоп.
   
 2. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  190
  109
  25 Февруари 2017
  Машко
  Има информација некој дали Verification codes ќе може да се примаат?
   
 3. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Пораките кон паркинзи не се вклучени во бесплатните СМС и се наплаќаат по 5 ден / порака.

  Инаку на темава, секој ќе си најде понуда што му одговара. И јас бев скептик на времето кога немав СМС вклучено во понудата и праќав едвај 2-3 пораки месечно. Исто и сега со неограничени пораки во пакетот, дали 2-3 пораки праќам во месецот.

  Само скептик сум поради тоа што целава работа им изгледа толку аматерски за сериозна компанија. Аматерски сајт и аматерски пристап кон јавноста.

  Ако рентаат мрежа од телеком вака стојат условите и цените (референтни), верувам дека имаат договорено подобри цени. https://www.telekom.mk/Documents/TMMK RAO za web 09.08.2016.pdf

  Цена на СМС која ја плаќаат кон телеком е 0.5 ден / смс

  Кога ќе имаат телекабел нивна мрежа многу работи ќе се сменат.
   
  Последна промена: 15 Јануари 2019
 4. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,011
  1,050
  6 Декември 2016
  Машко
  Ова од Телекабел е додаток на тој трошок, РАЗЛИЧНИ се поимите.
  Тие xxx денари од порака може да бидат различни во зависност од градот, може ПОЦ (во договор со операторот) ќе стави 30 денари порака за старт и 30 за стоп.
  Со Телекабел ќе плаќаш 33 и за двете.

  Многу ги мешате тарифирањата...
   
 5. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Не ги мешаме. Неможе да ти наплати 2 пати за порака, 5 ден и 3 ден. Ти праќаш порака и си плаќаш 5 денари за пораката (кај телеком), колку чини паркинг услугата си е плус трошок. Сигурно ќе има ценовник за СМС кон специјалните броеви и најверојатно и таму ќе биде 5 ден /смс.

  Јас од телеком кога праќам СМС за паркинг плаќам 5 ден за старт и 5 ден за стоп. + трошок за паркинг. Имам бесплатни СМС во претплатата.
   
 6. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,011
  1,050
  6 Декември 2016
  Машко
  Како не може да ти наплаќа два пати?

  1. Плаќаш излезна СМС на Телекабел
  2. Плаќаш СМС за паркирање

  Тотално различни тарифи, без разлика што е една порака.

  Телекабел си наплаќа за нив, ПОЦ (или било која општина во МКД) си наплаќа за себе. После си се раздужуваат со операторот.

  Што ако ПОЦ одлучи да стави бесплатни СМС (на нивен трошок)?
  Нема Телекабел да си наплаќа за излезна СМС?

  И каква врска имаат специјалните броеви? Во еден град може е поевтина СМС пораката за паркинг, во друг поскапа.
   
 7. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  190
  109
  25 Февруари 2017
  Машко
  Како што видов според ова, 0.0012МКД за 10KB реализиран нет сообраќај. Според ова со пресметкиве мои 1200МКД за 10GB ќе ги чини (колку што имаат во пакетот 500 вклулено интернет сообраќај).
   
 8. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  64
  62
  9 Јули 2018
  Машко
  Зборнав со нив и ми рекоја понеделник да одам и да поднесам барање за нов број иначе можи да се додаде и смс во пакетот

  убаво е наведено на страната

  За сите пакети има доплата за повици кон интернационални и специјални броеви, паркинг услуги, СМС, роаминг и други услуги кои не се наведени во описот на пакетот. Корисникот може да побара и да му се овозможи блокирање на користење на одредени услуги кои продуцираат доплати.
   
 9. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Пријателе мешаш баби и жаби.

  Специјални броеви се тие што почнуваат на 14x xxx

  И да пратиш порака кон некоја фирма што организира наградна игра преку СМС порака ќе ти наплати 5 ден / смс без разлика дали имаш вклучени бесплатни СМС во претплатата.

  Операторот ти наплаќа цена од 5 ден за СМС испратена, парите одат кај операторот. Паркинзи ти наплаќа паркинг претпријатието од сметката на телефон преку операторот.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  8,808
  8,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може и да си портираш број кај новиот оператор!
   
 11. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Затоа напоменав дека цените се референтни и најверојатно имаат договорено подобри цени од тие.
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,011
  1,050
  6 Декември 2016
  Машко
  Зошто не разбираш дека цената одредена од ЈП за паркирање по СМС може да биде РАЗЛИЧНА од број до број т.е од град до град? Што си запнал со тие специјални броеви, тие се закупени од ЈП и цената може да е различна од град до град.

  Телекабел не ги занима дали ПОЦ има специјален број од Телеком или ВИП. Си наплаќаат за НИВНИ тарифи, по нивен ценовник. Дури и ДДВ-то ќе се смета за РАЗЛИЧНИ услуги.

  Оди на 21.01 земи број од Телекабел, пушти СМС за паркирање и кажи колку си платил. Ако мислиш дека било кој оператор ќе ти наплаќа една цена за ДВЕ услуги... неам коментар.
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,011
  1,050
  6 Декември 2016
  Машко
  Операторот ти зема пари пошто бројот ти е кај нив, но не ти наплаќа операторот по НИВНИ тарифи, туку по тарифа на фирмата која го има закупено бројот. Витаминка или било која фирма можат да наплатат 100 денари по смс.

  После си се рачунаат меѓу себе според нивен потпишан првичен договор за самиот бро.
   
 14. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Пак ќе кажам, операторот ти зема пари за ИСПРАТЕНАТА порака, без разлика кој оператор, сите ќе ти наплатат. Услугата за која плаќаш си ја наплаќа компанијата со која операторот има склучено договор.

  Значи за 1 час паркинг кај ПОЦ ќе платиш 35 денари (ако 1 час чини 30 ден) кај сите оператори.
  Кај ЈП Паркинзи ќе платиш 40 денари за 1 час (ако 1 час чини 30 денари)

  Ова е конкретно за паркинзите бидејќи услугите за СМС и ПАРКИНГ се поделени не се заедно како кај донациите на пример каде што цената на СМС пораката ти е 100 денари.
   
 15. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,011
  1,050
  6 Декември 2016
  Машко
  Многу ги мешаш поимите. Сто пати ти пишав дека ПОЦ може да ти наплати 100 денари СМС + самиот паркинг, али ти си магаре на мост. Тие ебани 5 денари НЕ СЕ ТАРИФА на операторот, туку ПОЦ одредил пораката да е 5 денари.

  Терај си, купи бројче на 21.01 и кажи ни колку ти наплатил Телекабел, колку ПОЦ...
   
 16. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,248
  2,266
  9 Февруари 2011
  Така е. Можам да потврдам од тарифа кај која се наплаќаат пораките од телеком.
  За паркинг зимаат 5 (старт) + 30 (саат) + 5 (стоп).
  Нема 5+5+30+5+5.
   
 17. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,011
  1,050
  6 Декември 2016
  Машко
  Никој не рече дека е 5+5+30+5+5, туку дека Телекабел ќе си наплаќа по три денари и ќе биде 3+5+30+5+3.
   
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  854
  431
  12 Април 2017
  Машко
  Lyca беа така. без договор али во рок од 6 месеци два пати ги покачија цените.
   
 19. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  643
  670
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Девојка ми пример, а и многу други, гаси интернет да зачува батерија и што друго ако не СМС, за 3 4 месеци повеќе од 5000 смс.
   
 20. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  393
  199
  26 ноември 2008
  Машко
  Не мешај поими и не ја тропај главата од ѕид. Никој не наплаќа плус, цена на пораката е 5 денари плус плаќаш за услугата (паркинг). И од Телекабел ќе те кошта 5 денари плус услугата. Сум праќал и од припејд и од постпејд од 2 та оператори и исходот е ист нема зошто да биде различен од Телекабел.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 21. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,248
  2,266
  9 Февруари 2011
  Од кај знаеш?
  Ако на телеком тарифа без бесплатни пораки е 5+30+5, зашто би било на телекабел другачије?
  Веројатно не би било 3+30+3 колку што им е порака, туку и на телекабел би било 5+30+5.
  Не ми е јасно зашто да наплаќаат уште два пати по 3 денари ако телеком не наплаќа два пати по 5 денари?
   
 22. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,011
  1,050
  6 Декември 2016
  Машко
  Да тропнам нешто друго од ѕид може ли? Комуницирај како доликува, ебате волот.
   
 23. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  393
  199
  26 ноември 2008
  Машко
  Не ми се верува кое ниво на култура го имаш па и си научил да куцаш на тастатура. 5 луѓе ти го докажуваат спротивното а ти упорно тврдиш дека си во право. Кој е вол во оваа ситуација ако можеш оцени си.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 24. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,011
  1,050
  6 Декември 2016
  Машко
  Screenshot_20190115-180254_Chrome.jpg

  Screenshot_20190115-180259_Chrome.jpg

  Тие "5" души што ми објаснувате сега ајде полека, еден по еден, на колена...

  ИМА доплата за паркинг услуги на таа сума наведена од 3 ден/СМС во секој пакет.

  И сеа? За клецање шо праиме?
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 25. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  393
  199
  26 ноември 2008
  Машко
  Истото стои во секој договор на Вип и Телеком. Пред да тропаш информирај се.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...