1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

 1. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  263
  183
  3 Јануари 2010
  Машко
  Малце постаро мислење но морам да те прашам, си начекал некоја промоција од Неотел или ?? бидејќи само нет 100/100 им е 1800 денари а не пак 300/300
   
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Не им беше олку скапо бе, нормални ли се овие? Или грешка сум?
  Телеком се поевтини, лол.
  Да, даваат повеќе трансфер Неотел ама...
   
 3. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  300/300 Пакет за 1490 денари на промоција.
   
 4. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  263
  183
  3 Јануари 2010
  Машко
  Ццццц , пљачка еј...ќе чекам пак да пуштат промоција некоја ваква :D
   
 5. ValentinMK

  ValentinMK
  Intern

  17
  0
  21 Април 2020
  Машко
  Да не знае некој како да проверам колку Интернет имам потрошено од 1ТБ ? кај Телеком
   
 6. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  158
  91
  24 Јуни 2008
  Машко
  Преку апликацијата (телеком мк) илк преку мој телеком на веб страната. Мора да ти се додадени фиксните услуги на твојот профкл за да имаш преглед.
   
  На ValentinMK му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Нема потреба да провериш, телеком знае што е добро за тебе. Не ти треба повеќе од 1ТБ.
   
  На ValentinMK му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ValentinMK

  ValentinMK
  Intern

  17
  0
  21 Април 2020
  Машко
  Па и тоа да ама дека Стримам многу ја затоа прашав.
  --- Споени мислења, 23 Мај 2020 ---
  Фала ти за одговорот
   
 9. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  158
  91
  24 Јуни 2008
  Машко
  Моменталниот лимит е 2ТВ заради ситуацијава, но дали ќе остане на 2 и понатаму не се знае.
   
  На ValentinMK му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Мала шала на сметка од Телеком.. hh :D
   
  На ValentinMK му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ValentinMK

  ValentinMK
  Intern

  17
  0
  21 Април 2020
  Машко
  Да баш тоа се зачудив 2ТВ дека е а коа напраив договор пред 4 дена 1ТВ пишуваше Ок Телеком Фала :D
   
 12. Desmondz

  Desmondz
  Intern

  2
  1
  22 oктомври 2016
  Машко
  Здраво дечки.

  Конечно добив оптика во Драчево.
  Бидејќи сум на Магента М, максимум брзина ми е 30/5. Сакам да прашам дали според бројкиве доле може да се заклучи дали без проблем би поддржала оптиката брзини од пример 100/100 за Магента Л или 300/300 доколку го земам најголемиот пакет.

  Дечките што ми месета од Овернет рекоа дека сигналот бил доста јак и дека имало губиток 0.01 што било одлично.

  Исто така дали рутерот Хуавеи HG8145V5 кога се конфигурира треба да има исто SSID и 2.4 и 5ghz.. Дали е доволно паметен и сам switchnuva кога се шетам низ соби не можам сеуште сам да заклучам..
   

  Прикачени датотеки:

  • optical.png
   optical.png
   Големина:
   15.3 KB
   Прегледи:
   63
 13. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  870
  762
  27 Април 2010
  Машко
  @Desmondz нивото ти е -15.95 заокружи 16дбм тоа е перфекција.
  Нема да имаш никаков проблеми и 300/300 да земеш, а и гигабит со гигабит ако сакаш.
  Најновиот рутер кој го носат само на инсталациии тој сам си детектира дали уредот подржава 5ghz мрежа или не.
  Ако уредот не ти подржава џабе везеш.
  Не очекувај од рутерот дека ќе ти фаќа насекаде ако имаш голем стан или куќа одма спремај си твој рутери и пустај си мрежни кабли.
  Со здравје да користиш и со здравје оптиката во драчево.
   
  Desmondz, olikomerc и на Avid им се допаѓа ова.
 14. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  735
  483
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Jас го имам тој рутер и различно ги крстив мрежите т.е на 5Ghz мрежата само допишав 5G. Не знам како би работел доколку ги оставиш со исто име, ама мислам дека би ја преферирал 2.4Ghz мрежата.
   
 15. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  274
  178
  25 Февруари 2017
  Машко
  Чим си оптика, не прашувај ова, не е никаква фрка за мрежа на Телеком. :) Квалитетно изградена мрежа имаат и тоа е тоа.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Дали на мобилната апликација ви го покажува бројачот за месечен трансфер на фиксниот интернет?
  Кај мене два дена не работи.
  На сајтот работи но таму не пишува колку е месечниот лимит.
  Де видете ако ви работи на апликацијата, таму пишуваше колку е лимитот, да видиме дали ќе биде 2 тера и за јуни месец.
   
 17. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  559
  377
  22 Март 2016
  Машко
  Тера уште со 2 тера...
  [​IMG]

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Нек се угоде.
   
 19. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  559
  377
  22 Март 2016
  Машко
  Ќе видиме следниот месец колку ќе биде(или овој ако укинат вонредна состојба,после 13ти Јуни).

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 20. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  579
  288
  14 Април 2012
  Машко
  Додека трае вондредната ќе е 2 тера само нема да е цело време иако има разговори во л пакет да е 2 тера.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Ерм, на сред месец да намалуваат е тешка глупост. Ова ако го направат предлагам да ги напнеме.
  Како тоа има разговори, работиш во Телеком??
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 22. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  158
  91
  24 Јуни 2008
  Машко
  М пакетот ќе биде со 2ТВ додека Л пакетите ќе бидат со 5ТВ
  Трајно
   
  TexasUS, julll, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Да брее
  upload_2020-6-1_16-9-41.png
  3 - M
  4 - L
   
  Ребро, DrMTR и на Oktar им се допаѓа ова.
 24. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  579
  288
  14 Април 2012
  Машко
  Колку сте брзи значи хахахахаха
  Сеа дефинитивно најбоље нет е :D
   
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Аууууууууууууууу АЛАЛ ДА ИМ Е.

  Се збори за враќање на 1тб, наеднаш 5ТБ папапапау.
   
  На acikaaa и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...