1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Струјомерот ми оди наназад ?!

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од CBB_6, 13 Февруари 2019.

 1. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  48
  103
  9 Декември 2016
  Денес плаќајки ја сметката за струја забележав нешто шо не можам да го објаснам. Сумливо ми стана шо сметката е многу мала, илјада и нешто денари за јануари, па се загледав во состојбата и шо да видам! Кај евтината тарифа старата и новата состојба се исти, односно потрошени се 0,000 kWh.
  S1.jpg
  Не е можно бидејќи дома максимално ја користиме сатницата за евтина струја, тогаш вклучуваме големи потрошувачи, бојлер, рерна, ноќе нон-стоп шибаат двете клими и тн.

  Прво помислив дека од ЕВН нешто згрешиле и заебале, ги проверив состојбите на сметките наназад и сите си се во ред. Но, кога ја видов состојбата на броилото кај евтината тарифа гледам дека е 1692,5, наместо да продолжува од 1744.2 па нагоре!
  S2.jpg
  Уствари испаѓа дека струјомерот кај евтината тарифа куца наназад, шо по некоја си логика од наредната сметка ќе треба ЕВН да ми плаќа мене :D:D:D

  Дали некој имал слично искуство со струјомерот и шо предлагате околу оваа ситуација? Инаку, моделот на броилото е Iskra MT174.
   
  На Futurelakimens, GoCe_, stefan_off и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,371
  12,478
  2 Август 2012
  Машко
  Веднаш да пријавиш и да не се веселиш на ова во спротивно ќе бидеш обвинет за кражба (иако не е така)

  @omegaRED?
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,195
  2,893
  24 Септември 2012
  Ти израчунале вишок претходно и сега рамнеле. Пак ќе рамнат додека не стигне броилото до таа бројка. Се си е во ред.

  Човечки фактор е.
   
  На Lokvan, SaleSk, JasSum и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,264
  9,392
  23 oктомври 2012
  Машко
  Друже иди пак до струјомерот и ке видиш дека си е во ред. Отчитувањето се врши на неколку месеци и се ставаат паушални вредности и едноставно натпишале претходниот месец и сега си во претплата. Не се секирај, неможе да врти наназад, старите, механичките можеа.
   
  На SaleSk, mdeni, SiPy` и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,256
  730
  3 Декември 2008
  Машко
  Вршат порамнување на сметките затоа е така, без гајле нема никакви можности да врти струјомерот назад.
   
  mdeni, igor_igor и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,940
  4 Септември 2008
  Не читаат секој месец туку преку еден месец затоа ти е таа состојба и сума.
   
  mdeni, DrMTR и на Oktar им се допаѓа ова.
 7. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  48
  103
  9 Декември 2016
  Кај мене инкасантот доаѓа редовно секој месец, и то точно меѓу 17-ти и 24-ти во месецот, значи со сигурност не се земени паушални вредности, па за сега да има порамнување. Знам дека секој месец чита саат бидејќи му отвараме да влезе, броилата се внатре во куќата.
  Баш ќе пратам состојба и ќе пишам шо како.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,940
  4 Септември 2008
  Прашај го ќе видиш, во Велес намалија на кадри и самиот човек кажа дека сега ќе читаат на два месеца затоа што неможе да се постигне.
  Може некои помали места може да покријат и ќе читаат редовно на месечна база.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  8,830
  8,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ајде утре направи нова сликица од состојбата на Т2.
  Така ќе знаеме дали оди назад или напред, инаку се сложувам дека ова е порамнување.
   
  На Oktar и igor_igor им се допаѓа ова.
 10. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,076
  2,984
  2 Септември 2012
  Машко
  Па ќе иде назад кога потрошувачите ги уклучуваш обратно, наопачки во штекер. :p:oh:
   
  На bLaCk AnArChY и stefan_off им се допаѓа ова.
 11. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  678
  360
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Кажи рецепт за рикверц. :) :) :)
  Барем додека трае зимово да го програмирам, после ќе го вратам во нормала.
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,264
  9,392
  23 oктомври 2012
  Машко
  100% e порамнување, гарантирам.
   
  mdeni, CBB_6 и на JunkieMKD им се допаѓа ова.
 13. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  797
  666
  27 Јуни 2012
  Одма пријавувајте пошто ќе ве обвинат за кражба. На мои блиски им се случи тоа. Нешто не беше во ред со струјомерот и 1000 евра казна.
   
 14. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,264
  9,392
  23 oктомври 2012
  Машко
  Неможе така, струјомерот си има пломби. Ако тие пломби се нечепнати, нема основ за тужба. Ако се оштетени, е тогаш е друг муабет.
   
  SiPy`, mdeni и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  854
  431
  12 Април 2017
  Машко
  Брат пријави дај тоа, а јас ќе ти пишам ПП колку пари сакаш за бројачот... :D
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,371
  12,478
  2 Август 2012
  Машко
  Должен е по закон да пријави било каква нерегуларност со броилото иако е пломбирано.

  Карикирам но ако би дошло до судење нивните адв. тимови можат да докажат дека знаел и се правел на Тошо. Неќите да имате работа со Телеком, ЕВН, Водовод, Топлификација..

  @CBB_6
  Јави се на бесплатниот број и разговарај. Љубезни типови се. Ако треба ќе ти се прејават
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,264
  9,392
  23 oктомври 2012
  Машко
  Точно, но многу е едноставно да утврдиш во која насока врти струјомерот. Ако сабајле бројката е поголема тогаш нема простор за паника. Во секој случај може да се јави во контакт центарот и да си направи муабет, па да ни пренесе тука.
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,429
  11,017
  23 Јануари 2008
  Манга
  Сеа граѓаните од АРачин ќе се бунат зошто ЕВН не им плаќа пари за тоа што трошат.
   
  На Grimriper, SiPy`, JasSum и уште 10 други им се допаѓа ова.
 19. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  977
  1,113
  11 Март 2011
  Снемало струја и се ресетирал :) Веројатно пишал паушал минатиот месец, но пријави за секој случај. Ни се имаат случувано екстремни варијации во сметки, веројатно од слична причина, но не го имам загледано саатот. За струјата не сум сигурен, но за водата редовно си наддаваат по 10 кубика паушал. Еднаш го сретнав инкасаторот за вода и го прашав кога и како чита и ми спомна дека законска обврска била на 3 месеци.
   
 20. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  146
  105
  21 Мај 2017
  Ако не прочитаат саатот некој месец, од ракав маваат киловати, на следно читање си имал помалку него тоа и за тоа ти е така, ништо страшно.
   
  На Arabian и gOJDO им се допаѓа ова.
 21. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,819
  3,893
  5 Јули 2013
  Уште некое време и нема ни инкасатори да доаѓаат повеќе. Преку GPRS ќе си комуницираат сите броила...ваљда еднонасочно :D
   
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  854
  431
  12 Април 2017
  Машко
  Еднонасочно, а по потреба и двонасочно.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  8,830
  8,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пишував за тоа.
   
  На CBB_6 и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 24. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,499
  1,575
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  2019та и сеуште се читаат струјомери....

  Чудно што модемиве не ги читаат на ист начин.
   
  На tupacan и gOJDO им се допаѓа ова.
 25. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,256
  730
  3 Декември 2008
  Машко
  и 2019 и потака.. не се брзаат тие.
   

Сподели

Вчитување...