• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1,066
1,149
edit - Легнаа перфектно и двете, се надополнуваат скоро, па да не речам фабрички.
Телефонот тежи 155g, со стаклото и маската тежи 175g.

Една мала разлика е што power копчето се стиска мааалку потешко отколку кога ја имав рандом кинеската проѕирна маска што ми ја дадоа од Ледиком. Претпоставувам дека е заради поквалитетната (?) гума.

Стаклото легна ПЕРФЕКТНО, само се изнамачив додека го чистев екранот скоро до перфекција, сепак ми остана една микроскопска прашинка при ставање на стаклото, претпоставувам дека беше залепена на лепакот од стаклото. Нејќев да го дигам за да ја тргам, на претходниот телефон се направи мала пајажина каде што го дигав стаклото после лепење за истата работа. Јбг, OCD работи ли, работи.

Топло препорачувам за сите сопственици на S8.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,598
2,724
Стаклото легна ПЕРФЕКТНО, само се изнамачив додека го чистев екранот скоро до перфекција, сепак ми остана една микроскопска прашинка при ставање на стаклото, претпоставувам дека беше залепена на лепакот од стаклото. Нејќев да го дигам за да ја тргам, на претходниот телефон се направи мала пајажина каде што го дигав стаклото после лепење за истата работа. Јбг, OCD работи ли, работи.
Touch sensitivity како е на екранот со стаклото? Досега сум пробал и фолии од мобилариве локални, и поскапи, порачувани од интернет, ама ниедна не функционирала без ептен притискање на екран.
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1,066
1,149
Touch sensitivity како е на екранот со стаклото? Досега сум пробал и фолии од мобилариве локални, и поскапи, порачувани од интернет, ама ниедна не функционирала без ептен притискање на екран.
Нема гајле со Нилкин стаклата. Пробано и на мои телефони и на другари што сум им препорачувал.

edit - Друга забелешка што сега ја забележав е дека мааалку повеќе се мачка екранот од прсти него без стакло, ама ова според мене е сосема мала „цена“ од заштитата што ја нуди. А и сигурност во смисла пазење и чување на екранот од гребаници.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Со Нилкин стаклата нема утка и тачот и видливоста се перфектни, малце се поскапи ама вредат секој денар.
 

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
216
231
Стигнаа и овие, порачани на 8 октомври. Ми изгледаат врвен квалитет, само уште да ги наместам, ќе пишам пак.

Погледнете го атачментот 59269
Погледнете го атачментот 59267
Погледнете го атачментот 59268
Мене ме интересира како толку брзо стигаат пратките?
Инаку топ избор си направил да не бидам целосно офф :)

Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1,066
1,149
Ми има стигнато и побрзо од Хонг Конг, така да мене не ме чуди баш...
 

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
139
100
Куманово
Touch sensitivity како е на екранот со стаклото? Досега сум пробал и фолии од мобилариве локални, и поскапи, порачувани од интернет, ама ниедна не функционирала без ептен притискање на екран.
Баш ова и мене ме нервира и после недела дена се одлепува во ќошовите и влегува воздух (иако користам маска што воопшто не се допира од четири страни со стаклото), сменив 2 до сега, ќе пробам со овој и ако успеам одозгора да залепам dbrand скин бидејќи оди од горе до долу, овој сега што го имам горе има исечок.
 
Последна промена:

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
312
278
Си го порачав Wireless Fast Charger-ов, и сум презадоволен за сега (3 дена до сега)

од 30% до 100% телефонот би ми се наполнил за 1ч и 1мин со дирекно пунење со Fast Charger-от фабрички што иде со телефонот,
а од 30% до 100% телефонот би ми се наполнил за 1ч и 32мин со Wireless fast charger-ов од 16$ приклучен на фабричкиот полнач секако.
па јас мислам дека подобро неможев да очекувам...
П.С. нема вентилатори и чуда и не приметувам речиси никакво загревање на телефонот (повеке грее преку кабел во мојов случај)
Се работи за Galaxy S7 телефон...

Заборавив да напоменам, телефонот го полнев преку екстра дебела гумена маска(повеке од 2мм има додадено со маската позади на тел.), би требало полнењето да биде побрзо БЕЗ таа маска... но друг пат ке тестирам тоа
 

DeltronZero

Intern
6 декември 2014
38
48
Некој да порачувал нешто од брендов? Имаат интересни работи...
По препорака на повеќе членови земав од истиов бренд слушали ROCK ZIRCONE.За цената(околу 10 еура од Gearbest) мислам дека се бест бај од тој ценовен ранг.
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1,066
1,149
По препорака на повеќе членови земав од истиов бренд слушали ROCK ZIRCONE.За цената(околу 10 еура од Gearbest) мислам дека се бест бај од тој ценовен ранг.
Баш ти фала, ја загледав нешто wireless полнач, не ни отидов накај аудио секцијата...
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
232
Стигна и ова, порачано на 29 септември. Толку е малецко што мислев дека пуштиле празно плико :D
Зедов и јас вакво само обратна варијанта, female micro usb to male usb type-c. Стварно е минијатура која ја носам скоро секогаш со мене, пошто сегде има микро усб а поретко усб-ц, па за секој случај
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1,066
1,149
Јас имам порачано исто од Ugreen, ама во меѓувреме купив С8, а внатре го има истото хахах
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
232
Јас имам порачано исто од Ugreen, ама во меѓувреме купив С8, а внатре го има истото хахах
Слично и мене ми се случи. Ко го порачав ZUK Z2 си порачав и OTG за него а како поклонче ми стигна и со телефонот исто такво па сега имам две.
USB to tupe-c OTG
2017 Digital Data USB Male to USB 3...press.com/m2AjyqMN (from AliExpress Android)
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
268
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Според ова да очекувам да платам ДДВ ?? Порачан е телефон Xioami Note 4X Screenshot_11.jpg
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
^ Со следниот статус (утре?) ќе знаеш, но најверојатно да, освен ако цариникот немал ептен добар секс вечерва, па замислено гледа во далечина додека пакетите поминуваат на скенерот. :hay:
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
312
278
според мое искуство, прво ке те викнат да донесеш потврда колку си го платил телефонот/уредот за кој што они сметаат дека треба да те царинат, и ако сумата ти е до ХХХ (колку и да беше дозволената сума за која не царинат) и ако ти ја ПРИФАТАТ сумата (многу битно!), тогаш нема да те царинат, ке си платиш само 102 денари бидејки прошло на царина...
а во спротивно, ке те царинат :)
 

viktoraleks

Gaining Experience
2 септември 2011
72
58
Kumanovo
Според ова да очекувам да платам ДДВ ?? Порачан е телефон Xioami Note 4X Погледнете го атачментот 59360
Јас платив данок за истиот телефон, пред 20 дена, ако не смени статус на тракинг чорба, ке ти стигне картонче преку пошта да доставиш фактура.
 

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
554
71
Прилеп
Опет криво.
Така ти е кога не ги читате групиве...
Поодамна беше спомнат овој продавач за мемориски производи courtesytrading on eBay
Не е на али, оригинали продава, многумина одовде се подновија од него, праќа спреку поштата на хонгконг пингпонг дингдонг и ти доаѓа писмото за најмногу две недели. Ама најмногу. Најчесто и побрзо.
Го препорачувам овој продавач, стигна картичка 64гб, пробана и работи супер.
Датум на порачка 16ти стигната кај мене 25ти.
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
268
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Еве од денеска ова го покажува ---- >>>> Record item custom information.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,307
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно