• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сервис за звучници, премотување.

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,751
1,770
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Малку resurrect на темава.

Имам потреба од премотување на звучник. Чаре?

6.5"
40 W
8 Ω

1.jpg 2.jpg
 

dreamson

Gaining Experience
8 ноември 2009
255
409
Малку resurrect на темава.

Имам потреба од премотување на звучник. Чаре?

6.5"
40 W
8 Ω

Погледнете го атачментот 67805 Погледнете го атачментот 67806
Однесиги во овај сервис Google Maps одма спроти католичка, влези низ вратничката десно во зградата и види што ќе ти кажат. Имам брзо носено за премотување на високотонец добро го направија. Тони мислам се викаше газдата, ако најдам телефон и ако сакаш ќе ти кажам.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,751
1,770
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Однесиги во овај сервис Google Maps одма спроти католичка, влези низ вратничката десно во зградата и види што ќе ти кажат. Имам брзо носено за премотување на високотонец добро го направија. Тони мислам се викаше газдата, ако најдам телефон и ако сакаш ќе ти кажам.
Тука? Влез, стан, реклама, име, нешто? :)

Screenshot_3.png
 

dreamson

Gaining Experience
8 ноември 2009
255
409

dreamson

Gaining Experience
8 ноември 2009
255
409

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,751
1,770
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
904
350
Влатко Стефановски слабиот дечко што работеше пред 20 години во подрумот позади Дом на градежниците сеуште работи дома на Водно ул.Рилски Конгрес така да кој сака може да оди и кај него.Тел.078 307 107
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,596
2,841
Gaston's setup  
Audio
AR
Влатко Стефановски слабиот дечко што работеше пред 20 години во подрумот позади Дом на градежниците сеуште работи дома на Водно ул.Рилски Конгрес така да кој сака може да оди и кај него.Тел.078 307 107
Ја освен на него, на друг мој звучник не давам да пипа.
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,959
1,875
Скопје
Влатко Стефановски слабиот дечко што работеше пред 20 години во подрумот позади Дом на градежниците сеуште работи дома на Водно ул.Рилски Конгрес така да кој сака може да оди и кај него.Тел.078 307 107
Со оглед на тоа кај работел и кај живее, претпоставувам дека се работи за истиот момак, типот е ѕвер, на времето ми имаше мотано звучки на неколку пати, и после тоа поминаа години, и изгубив контакт, никако не можев да го најдам, алал да ти е за инфото што го сподели ;)
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,220
11,576
youtu.be
И јас имам слушнато дека е специјалист за звучки, значи не само премотување туку и менување на амортизери, балерини, центрирање и остали тракатанци.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
904
350
И јас имам слушнато дека е специјалист за звучки, значи не само премотување туку и менување на амортизери, балерини, центрирање и остали тракатанци.
Освен мотање на звучници порано изработуваше и засилувачи за кафичи,местеше озвучување во автомобил,правеше напојување на авто радија кои му доаѓаа без кабли и други заебанции.Во секој случај дечкото си изгради имиџ со чесност и професионалност.
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
289
170

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,010
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
070 262 525 Тони, кажете дека Мац од Влае ве праќа.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
166
230
Јас од сервисов кај католичка не сум задоволен... Боро се викаше сервисерот, преку месец дена ме влечкаше со “утре ќе ги отворам и ќе ти кажам” или “јави ми се следната недела”. Не ми беше проблем чекањето толку ама тоа што ме лажеше ми идеше на живци. На крај кога конечно ме викна дека ги поправил испадна дека не ги поправил комплетно ама му платив најкултурно и си ги земав пошто веќе доволно долго ги задржа кај него...
Тек па кој лош однос го имаше у стил “што правите вие со звучнициве, знаете ли да ги користите, како сте ги прегореле...”, а негово е да ги поправи и да му платам а не предавања да ми држи...
Пред една година беше ова.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
147
303
Тек па кој лош однос го имаше у стил “што правите вие со звучнициве, знаете ли да ги користите, како сте ги прегореле...”, а негово е да ги поправи и да му платам а не предавања да ми држи...
По мене, добро е сервисерот да даде препораки за правилно користење - тоа е во интерес на клиентот. Но тука особено важен е настапот - „предавањето“ треба да биде културно и со респект кон клиентот. Јас секогаш им укажувам на луѓето (не само на клиентите) како правилно да ги користат звучниците, но често се случуваат непредвидени работи: на домашна забава поднапиениот кум го завртел до крај Volume, или петгодишната ќеркичка бришела прашина од засилувачот, ... :)
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
166
230
По мене, добро е сервисерот да даде препораки за правилно користење - тоа е во интерес на клиентот. Но тука особено важен е настапот - „предавањето“ треба да биде културно и со респект кон клиентот. Јас секогаш им укажувам на луѓето (не само на клиентите) како правилно да ги користат звучниците, но често се случуваат непредвидени работи: на домашна забава поднапиениот кум го завртел до крај Volume, или петгодишната ќеркичка бришела прашина од засилувачот, ... :)
Се согласувам со ова, у мојов случај јас си премолчев на се пошто не сум конфликтен тип и си платив колку беше побарано без никакви забелешки... ама пристапот му беше малце дрзок, а му реков дека звучниците не ги користам само јас и не знам под кои околности се изгорени.

Технички не сакам да коментирам за сервисот, верувам дека е добар и се разбира пошто Мими Музика ми го препорачаа.
Ама врз основа на лошиот однос следен пат ќе барам друг сервисер.

Имам чуено добар збор и за електроничар Даре саунд од стајковци...
Немам број, ниту искуство... можда некој друг ако има искуство може да каже нешто.
После ковид ситуацијава изгледа пак ќе имам потреба за ситна поправка па или овој Влатко, или некој друг ќе барам...

@Vladimir Filevski
Дали ти сервисираш аудио опрема?
Повеќе на тема акустика те имам читано, затоа прашувам...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,390
8,682
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Зец премотува, колку квалитетно незнам.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
147
303
@Vladimir Filevski
Дали ти сервисираш аудио опрема?
Повеќе на тема акустика те имам читано, затоа прашувам...
Не сервисирам - во смисол на поправка на нешто прегорено или расипано, немам време за тоа. Ако некоја звучничка единица е прегорена или оштетена, на сите им објаснувам дека премотување или некое слично сервисирање никогаш не може да ги врати првобитните оригинални перформанси, независно од знаењето и умеењето на сервисерот. Тоа има логика да се прави само кај ептен евтини звучници, колку пак да свири нешто. Поквалитетните звучници заслужуваат нешто подобро - единственото што го препорачувам е оригинален фабрички reconing kit (мембрана/калота заедно со voice coil+spider+surround), кој треба да го замени некој способен сервисер. Практично, од стариот звучник ќе ви остане само магнетот и шасијата, но тоа е единствениот правилен, вистински начин на сервисирање. За жал, тоа е најскапото решение (reconing kit = 50% - 60% од цената на нова звучничка единица) но затоа добивате баш нов, оригинален звучник.
Она што јас го правам е продажба на аудио техника, изработка на проекти за акустика и озвучување, како и дизајнирање и изработка на звучници по нарачка. Иако не ми носи некои пари, особено задоволство ми е модифицирање на свртниците на оригиналните фабрички звучници - верувале или не, секогаш може подобро, иако е познат бренд! Во списанието ЕМИТЕР досега имам објавено модификации и подобрувања за звучниците Wharfedale, CAV, Ei Niš (HSR 140), Riz, Videoton, Genius,...
Честа грешка што многумина ја прават е кога заменуваат некоја прегорена или оштетена звучничка единица (т.е. бас, среднотонец или високотонец) со некоја сосема друга, гледајќи само да биде „иста омажа“ (4 или 8 оми) и иста големина (дијаметар). Тоа е сигурен рецепт за лош звук, бидејќи оригиналната свртница веќе нема да одговара - неопходна е нејзина модификација. Таа модификација, за жал, може да ја направи само оној кој има длабоки познавања од таа област, плус микрофон и уред за мерење акустички/аудио сигнали. Јaс го користам професионалниот уред CLIO 12, но може да се пројде и со бесплатниот софтвер ARTA (одличен!), калибриран микрофон и двоканална full duplex картичка со микрофонски предзасилувач и фантом напојување.
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
289
170
075 271 233

Кажете дека Кико ве праќа, Ангел се вика дечкото.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
846,627
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно