• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Тепа баш таму каде што не очекував - GPU ?!

Да не испадне некое изненадување новиот Mali G78 ... мада е 5нм може комотно да крене повисока фреквенција од Адреното на 7нм можда е ради тоа ...
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,838
3,541
Тепа баш таму каде што не очекував - GPU ?!

Да не испадне некое изненадување новиот Mali G78 ... мада е 5нм може комотно да крене повисока фреквенција од Адреното на 7нм можда е ради тоа ...
Поентата е дека не е најјакиот чип. Штета што нема потрошувачка или температура.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Ау ау, Exynos доаѓа како Вардар после дождов. Ептен значително подобрување на перформансите после Exynos 990. Машала мераци ке биде да видиме што машина ке биде Exynos 2100 во S21. :)
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Поентата е дека не е најјакиот чип. Штета што нема потрошувачка или температура.
Точно но истата графичка ќе биде и во 2100, разликата е што 2100 ќе има Х1 јадро а 1080 само А78-ки па цпу скорот ќе е повисок кај 2100.
Не ја разбирам точно потребата за името да биде ексинос 2100 наместо 1090 ниту пак потребата за 1080 хај енд кога немаат сега во план ништо се до S21, можеби за да добијат договори со други производители …
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Само што ми стигна фирмвер апдејт за USB-C преку Galaxy Store, многу вакви апдејти на телефонот сега идат преку тој стор, би ви препорачал да го користите и да не го бришете не е блоатвер ...
Исто галакси лабс има подобра апликација за следење на батерија, по детална е.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,391
1,368
Drachevo

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Не е тоа понуда. Ова е понуда. Samsung официјалната те насочува да купиш од продавници како Сетек, Анхоч каде S20+ е 55.000 и те залажува со саат као добитник си ти на крајот. Баткава увезува роба од Атина за европски пазар со гаранции со се. S20+ е 38.000ден.

chrome_YbWQl30Bm6.jpg
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,731
www.mikrotikmacedonia.net

Страшна понуда!
Цената од Анхоч Нептун и останатите е плафон. Во "нормална" цена саатот доаѓа дека си го всушност плаќаш. Нема гратис.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,838
3,541
Не е тоа понуда. Ова е понуда. Samsung официјалната те насочува да купиш од продавници како Сетек, Анхоч каде S20+ е 55.000 и те залажува со саат као добитник си ти на крајот. Баткава увезува роба од Атина за европски пазар со гаранции со се. S20+ е 38.000ден.

Погледнете го атачментот 92639
За ЕУ значи со Ексинос се, така? Има некој од мобиком самсунг?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,062
2,451
Не е тоа понуда. Ова е понуда. Samsung официјалната те насочува да купиш од продавници како Сетек, Анхоч каде S20+ е 55.000 и те залажува со саат као добитник си ти на крајот. Баткава увезува роба од Атина за европски пазар со гаранции со се. S20+ е 38.000ден.

Погледнете го атачментот 92639
А гаранцијата е каде? Во Атина? Додатно батката од не увезува, туку шверца. Не дава ни фискална ни бутур. Добиваш гаранција од Самсунг Грција, што кај нас е тотално неважечка. Но кој сето ова не му е битно, онда цените се ТОП.

П.с. Ценоте во Грција се поскапи од неговиве, така да дефинитивно игра со ДДВ~то и слични мангуплаци.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
А гаранцијата е каде? Во Атина? Додатно батката од не увезува, туку шверца. Не дава ни фискална ни бутур. Добиваш гаранција од Самсунг Грција, што кај нас е тотално неважечка. Но кој сето ова не му е битно, онда цените се ТОП.

П.с. Ценоте во Грција се поскапи од неговиве, така да дефинитивно игра со ДДВ~то и слични мангуплаци.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Сум купил два телефони од него. Девојката еден и неколку другари имаат купено. Во случај на проблем, на негов трошок праќа до Атина го поправаат/менуваат и ти го носи тука. Време на поправка и транспорт дури и пократко отколку тука ако те маткаат големите провајдери.

Тој како сака нека ги носи не коментирам дали е легално или не. Телефонот ми е доволно да знам од каде доаѓа и дека сум покриен со гаранција и дека не сносам никаква одговорност АКО постои проблем што е јака шпекулација бидејќи оперира дечкото долго време. И не дека ти ги дава во темно сокаче во 12 на полноќ туку ги добиваш од регистрирана фирма отворена на сред широк сокак и поголемиот дел купуваат од него. Валјда ако е нелегално досега ќе го начекаа.

Мислењето е автоматски споено:

За ЕУ значи со Ексинос се, така? Има некој од мобиком самсунг?
Тоа не знам, пиши на ФБ прашај ќе ти кажи. Сум земал други брендови од кај него јас лично.
 
Последна промена:

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
901
А гаранцијата е каде? Во Атина? Додатно батката од не увезува, туку шверца. Не дава ни фискална ни бутур. Добиваш гаранција од Самсунг Грција, што кај нас е тотално неважечка. Но кој сето ова не му е битно, онда цените се ТОП.

П.с. Ценоте во Грција се поскапи од неговиве, така да дефинитивно игра со ДДВ~то и слични мангуплаци.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
А според тебе е ОК да се плаќа 56 000 за С20+, кога истиот е 36К во Ледиком, а е ЛастЏен односно на крај година, кога веќе излегува нов модел во Јануари (руморс)?
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
264
631
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Еве го прашав, за жал само ексинос. Ако има некој инфо за снепдрагон дали има некаде, нека сподели. Screenshot_20201024-183224.jpeg

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,062
2,451
А според тебе е ОК да се плаќа 56 000 за С20+, кога истиот е 36К во Ледиком, а е ЛастЏен односно на крај година, кога веќе излегува нов модел во Јануари (руморс)?
Не е во ред. Никаде не го ни напишав тоа. А дали е според тебе во ред да се продава роба јавно без фискална, регуларна гаранција од производителот и слично.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,062
2,451
Сум купил два телефони од него. Девојката еден и неколку другари имаат купено. Во случај на проблем, на негов трошок праќа до Атина го поправаат/менуваат и ти го носи тука. Време на поправка и транспорт дури и пократко отколку тука ако те маткаат големите провајдери.

Тој како сака нека ги носи не коментирам дали е легално или не. Телефонот ми е доволно да знам од каде доаѓа и дека сум покриен со гаранција и дека не сносам никаква одговорност АКО постои проблем што е јака шпекулација бидејќи оперира дечкото долго време. И не дека ти ги дава во темно сокаче во 12 на полноќ туку ги добиваш од регистрирана фирма отворена на сред широк сокак и поголемиот дел купуваат од него. Валјда ако е нелегално досега ќе го начекаа.

Мислењето е автоматски споено:


Тоа не знам, пиши на ФБ прашај ќе ти кажи. Сум земал други брендови од кај него јас лично.
Па не е баш брзо затоа и пишав. Промена на екран во Скопје под гаранција неполни 2 дена. Промена на екран кај него лани, ни корона ни бутур, 10 дена, плус не прифаќаше осигурување и карго на негов трошок од Скопје до Битола.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
901
Не е во ред. Никаде не го ни напишав тоа. А дали е според тебе во ред да се продава роба јавно без фискална, регуларна гаранција од производителот и слично.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Не е секако и јас сум за поддршка на домашните бизниси, но тие тактики се сепак што ни овозможува добар дил и валју за даден производ, според тоа што кажуваат Псај и другите, услугата им била коректна. Јас лично не сум купил од таму, но ете имам купувано телефони од Али/Бангоод и слични кои функционираат на ист принцип и сум бил задоволен од тоа што сум добил за тие пари. Кога би биле поголем пазар со цени прифатливи за производот, тогаш секако и Нептун и Анхоч би биле во игра.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,465
830
Еве го прашав, за жал само ексинос. Ако има некој инфо за снепдрагон дали има некаде, нека сподели.Погледнете го атачментот 92659

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
И јас барав за Нотето со снапдрагон ама немаа никаде и морав да се помирам со мочаниот ексинос и си купив од еден близок што го познавам уште кога се знам себеси,но кога размислувам за ексинос и не е толку лошо арен си е

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Топ понуда се мисли на S20FE. Другите не толку...мада преку провајдери е пак одлично
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,642
Мислења
829,499
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно