1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Принтер за фотографија за домашна употреба

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Oktar, 18 Јануари 2020.

Тагови:
 1. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,129
  2,566
  28 Јануари 2017
  Машко
  Очекував и некој слики да видиме шо е како е.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еве и слика од сликите, за споредба. Како што може да видите, ништо неможе да се примети на сликава, но, во живо разликата е евидентна. Првата е Авери, втората е кинекста вајт хорс, а третата е епсон глоси (не ултра глоси, најдобрата). Последниот принт во живо се приметува дека е најфин, хартијата е најмазна и хомогена и има убав сјај, баш остава впечаток на фотографија.
  Инаку кај кинеските 13х18 имав проблем и со нивната димензија, изгледа се милиметар помали и се дешаваше да ги шљака на ќошињата.

  20200214_202819.jpg
   
  На Lokvan, Sharlovski, gokica и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Незнам како е сега решено со InkJet, ама ако е како порано, пази од подолго непринтање може да си го расипеш, ако се засуши боја на главата. Порано така фрлив Epson R300... флегшип во тоа време за домашна фотографија... неможам да го прежалам
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,061
  4,349
  28 oктомври 2008
  Фабрички CISS, се е решено како што треба. Ми се случува во овој период од годината по месец дена да не го вклучам, и тогаш ја правам следната процедура: ink flushing - мирува 12 часа - head cleaning и како нов.
   
  PC_GAMER, Маша и на Oktar им се допаѓа ова.
 5. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Како што кажа @Banjifiko не би требало да има проблеми, технологијата е поразлична од порано, главите сега се пиезо електрични, а бојата не е боја како претходно и не се засушува така брзо. Ова е барем од она што го читав, ке видиме со тек на време дали е така. Единствена препорака е само да испринташ барем една фотка во месецот за да не мора да го правиш погоре наведеното чистење. Останува да видиме.
   
  На PC_GAMER и Banjifiko им се допаѓа ова.
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,061
  4,349
  28 oктомври 2008
  Точно така, бидејќи процесот на flushing лапа многу мастило...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Како лаик кој е начелно заинтересиран за еден ваков принтер ме интересира долговечноста на фотографијата. Дали траат како оние од фото студио, со децении.
   
 8. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  На gokica и Oktar им се допаѓа ова.
 9. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  765
  2,555
  27 Јануари 2014
  Машко
  Мене ме интересира дали Октар ќе почне со продажба на принтови, имам 1-2 порачки од Лофотен и Исланд :D
   
  Oktar, Tomislav96, Goran995 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ќе ја наредиме, таман работа :D :D :D
   
  На Necromancer и M.Pix им се допаѓа ова.
 11. Sylvester

  Sylvester
  Intern

  444
  42
  24 Март 2009
  Машко
  Студент
 12. Sylvester

  Sylvester
  Intern

  444
  42
  24 Март 2009
  Машко
  Студент
  Никој нема мислење/совет да даде?
   
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еве ја можам да кажам дека сум задоволен од епсонот. Засега одлично работи, си најдов квалитетна хартија, релативно ок цена и си принтам редовно. Инаку, на времето кога истражував, пред два месеци, закључокот беше дека канон се неприкосновени за префесионални принтери и големи принтери, газат, ама за домашна употреби, ентри левел епсон се подобри. Нивната пиезо технологија е идеална за домашна употреба од аспект на квалитет, стоење, цена на принт и слично. Такашто, јас би одел на Епсон повторно, ама ке кажам, немам никакво искуство со горенаведените модели.
   
  PC_GAMER, Sylvester и на Lokvan им се допаѓа ова.
 14. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  119
  165
  4 Август 2017
  Хахахахаха. Друже, 5 минути не можам да престанам да се смеам на ова за звучнициве на YouTube :)
  Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  119
  165
  4 Август 2017
  Каде најде добра хартија?
  Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Од Дигит, дечкиве имаат се за Епсон. А хартијата што ја земав е Епсон Ултра Глоси, практично најскапата, безмалку 1000 денари за пакување од 50 листа 13х18.
   
  На Boce! му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  629
  810
  25 Февруари 2016
  Машко
  Сподели фајл и кој формат го принташе да испринтам еден на брадерот што го имам да видиме споредба :), мојот е офис принтер а3 формат, чисто да направам споредба со твојот супер принтер ;).
   

Сподели

Вчитување...