• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
154
72
Тоа што е на сајт да те изветси системот кога нешто е достапно и листата може да не се иста работи. :) За секој случај по телефон јавете си се во дирекција.
 

Cyb3rAng3l

Gaining Experience
16 октомври 2016
53
95
Во Бугарија е пуштено преднарачки на ПС5 Стандард + Rachet and Clank: Rift Apart. Плаќаш и ти стига емаил кога можеш да ги подигнеш. Цената е 1,159 лева за двете што е соодветно земено во предвид дека играта е 159 лева само + конзолата 1000 лева. Моментално знам дека има на zora.bg и plesio.bg пуштено, на други страни немам сретнато.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
629
651
Скопје
Во Бугарија е пуштено преднарачки на ПС5 Стандард + Rachet and Clank: Rift Apart. Плаќаш и ти стига емаил кога можеш да ги подигнеш. Цената е 1,159 лева за двете што е соодветно земено во предвид дека играта е 159 лева само + конзолата 1000 лева. Моментално знам дека има на zora.bg и plesio.bg пуштено, на други страни немам сретнато.
1623761828069.png
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
178
188
Немам искрено од Бугарија враќано. Грицја не е страшно. Има разлика многу во процесот? За 100тина евра, би се замарале многу луѓе мислам.
Бугарија враќање ДДВ ти е скечот со Тошо на Грчка граница, со склекови со се.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,043
507
delicon.mk
Бугарија враќање ДДВ ти е скечот со Тошо на Грчка граница, со склекови со се.
Така нешто.
Ептен малку фалеше да се откажам од 120еур.
На крај ми вратија 90 и нешто само, за кои бев до Ќустендил.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,713
4,567
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Така нешто.
Ептен малку фалеше да се откажам од 120еур.
На крај ми вратија 90 и нешто само, за кои бев до Ќустендил.
Тешки имбецили се, многу негативно искуство. Ме измотаа безвезе мене, па пешки преку граница се враќав. Избегнувајте кога можете.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,043
507
delicon.mk
Тешки имбецили се, многу негативно искуство. Ме измотаа безвезе мене, па пешки преку граница се враќав. Избегнувајте кога можете.
Исто.
Се враќав пешки преку граница да ми ископираат некои листови во една шпедиција, се вратив да ги пополнам, сфаќам дека немам пенкало, му викам на царинарникот немам пенкало, ако може да ми даде, вика немам пенкало, а пред него е. Па ај пак се враќав до шпедицијата назад за да ги пополнам листовите. Му ги дадов на царинарникот и ми вика оди во кола ќе те викнам, и седи така 20мин без да прави ништо, па ај му текна да удри 2 печати. Ме викна ми ги фрли листовите и ми вика, исчезвај!

њтф?!
 
Последна промена:

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
154
72
Исто.
Се враќав пешки преку граница да ми ископираат некои листови во една шпедиција, се вратив да ги пополнам, сфаќам дека немам пенкало, му викам на царинарникот немам пенкало, ако може да ми даде, вика немам пенкало, а пред него е. Па ај пак се враќав до шпедицијата назад за да ги пополнам листовите. Му ги дадов на царинарникот и ми вика оди во кола ќе те викнам, и седи така 20мин без да прави ништо, па ај му текна да удри 2 печати. Ме викна ми ги фрли листовите и ми вика, исчезвај!

њтф?!
Не знаеш бугарски, во евра зборат они. :)
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,056
1,540
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Исто.
Се враќав пешки преку граница да ми ископираат некои листови во една шпедиција, се вратив да ги пополнам, сфаќам дека немам пенкало, му викам на царинарникот немам пенкало, ако може да ми даде, вика немам пенкало, а пред него е. Па ај пак се враќав до шпедицијата назад за да ги пополнам листовите. Му ги дадов на царинарникот и ми вика оди во кола ќе те викнам, и седи така 20мин без да прави ништо, па ај му текна да удри 2 печати. Ме викна ми ги фрли листовите и ми вика, исчезвај!
Така сте ги научиле да се понашаат. Јбг. Зошто би се понашале културно спрема некои кои ги гледаат понизно ко робови пред богови.
И јас да сум цариник ќе гасам пикавци од челата на уплашени и збунети патници.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,713
4,567
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Така сте ги научиле да се понашаат. Јбг. Зошто би се понашале културно спрема некои кои ги гледаат понизно ко робови пред богови.
И јас да сум цариник ќе гасам пикавци од челата на уплашени и збунети патници.
Извини требаше на граница инциденти да правиме, така функционира цивилизиран свет. Треба накурчен да одиш и ако некој те заебава, да го искичмиш на граница и после да фаќаш врски за да не те приберат во бугарски затвор.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,056
1,540
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Нема тука затвори, врски и што ти ја знам... Уредно си поминуваш граници, уредно си бараш права што ти следат. Купена роба, поврат на ДДВ и остали срања...
За секоја закана имаш реципрочна закана. Ја незнам што толку се плашите по граници. Зборам затоа што имам искуство со транспортна фирма, шофери и разно разни карактери на кои коленици им се тресат од врвење граница. На 10 души има 1 така поербап кој вообичаено и најлесно си врви. Во тој сообраќај и имаш одреден притсок временски со достава на роба и сето тоа. во патнички можат за к"р да ти се фатат.

Се разбира секаде има копилиња по граници кои се понашаат арогантно и гледаат да извлечат некој ситен профит со мито и корупција, меѓутоа не значи дека треба да им подлегнеме на таквите однесувања. Во најлош случај можеш да завршиш во соба да те седнат и да ти прават малу прешр, од тројца во смена има двајца саглам и еден будала. Сигурно нема да горат сите тројца за еден.
Чил Сорру Офтопик
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,614
14,615
Така сте ги научиле да се понашаат
Бугарите се така родени. Никој ништо не ги учел.
Се разбира секаде има копилиња по граници кои се понашаат арогантно
И ако се поклопат арогантно копиле цариник со арогантен ербап или само ербап погоди што ќе се случи.
Мислам, еве тебе не треба да ти се објаснува затоа што имаш искуство.

Ела да ве видам сучете мустаќ на Хоргош па ќе правиме муабет како сте поминале.

Иначе, да. Се согласувам дека не треба да бидеш „Сомнително Лице од Бранислав Нушиќ“
Цариниците ги „обожаваат“ дрсловците.
 

Trajcheve

Intern
7 мај 2021
7
1
Вчера се враќав за Мк преку
Турција и на аеродром во Турција има ПС5 колку сакаш, ама 1090€
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
552
330
ај малку оф топик. некој да знае ps vita или кое и да е најново PS portable каде да купам? по можност ново, ако нема ново јеби га, може и половно али да е зачувано. може и у порака да ми пишете.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
154
72
ај малку оф топик. некој да знае ps vita или кое и да е најново PS portable каде да купам? по можност ново, ако нема ново јеби га, може и половно али да е зачувано. може и у порака да ми пишете.
Витата е веќе колекционерска работа. Јас ја земав околу 100 евра, гледам на еbay Јапонски околу 130$. Рачунај дека ти треба и мемориска картица, што е изгор. Ако начекаш некој у МК да продава, инаку Јапан ти е најсигурно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,872
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно