• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
902
I koja drzava da ja stavam tamu brat slovenija ili bugarija ?
Хрватска :) Не знам која да ти ја кажам. Имаш ли ти или некој твој близок со Виса Електрон од Нлб тутунска стави ја Словенија. Ако немаш тогаш стави ја Америка, држава Орегон град Портланд.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
I koja drzava da ja stavam tamu brat slovenija ili bugarija ?
Usa стај, гуглај држава во уса кај што нема данок, мислам аљаска сигурно нема. Fake alaska address generator na google. Истата шема и на Амазон и од таму купувај си gift cards со наша картица.
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,074
498
Амерички акаунт ти е најдобра опција, гледај да избереш некое место без данок, на пример Орегон.
 

Dakota

Intern
19 јуни 2020
48
23
Амерички акаунт ти е најдобра опција, гледај да избереш некое место без данок, на пример Орегон.
Okej i sto se desava posle go pravam akauntot se logiram i ke mozam li da kupuvam igri ili nesto citam giftcards od amazon trebalo da se kupuva i uste neato online dali ke moze da se igra fala izvinete na zamaranje
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,074
498
Okej i sto se desava posle go pravam akauntot se logiram i ke mozam li da kupuvam igri ili nesto citam giftcards od amazon trebalo da se kupuva i uste neato online dali ke moze da se igra fala izvinete na zamaranje
Вака, веројатно е објасето во многу други теми, ајде и јас да кажам од прилика како иде...

1. Купуваш Sony

2. Креираш акаунт - јас уште пред да го купам си спремив акаунт, адреса во некои fucking Klamath Falls во Орегон.

3. Со истата адреса направив Paypal амерички акаунт (ова подоцна, не знаев дека може и така)
Тука има приближно упатство од некој што успеал, јас немав никакви проблеми со картички од Уни банка и НЛБ Банка. Paypal Account-от треба да го поврзеш со Sony Account-от.
Само што креирав Paypal US акаунт на нов емаил со NLB Happy mastercard. Адреса во Алјаска, телефон од Мекдонадлс. Billing address за картичката истата адреса во Алјаска.

Погледнете го атачментот 86723 Погледнете го атачментот 86724

Погледнете го атачментот 86725
4. Ако не успееш со Paypal имаш опции да купиш US Gift кодови од Amazon, CDkeys, G2A. Кодовите ги внесуваш преку Redeem опцијата (гуглај)

5. Моја препорака е да си купиш и PS Plus кој важи 12 месеци, со тоа што секој месец добиваш минимум 2 игри „гратис“. Доколку купиш Sony 5 од старт со PS Plus имаш 20 игри на располагање. Пристап до игрите имаш се додека имаш PS Plus. Тоа најевтино е да го купиш од CD Keys. 1-Year PlayStation Plus Membership (PS+) - PS3/PS4/PS5 Digital Code (USA)
Кодот го добиваш на mail, го внесуваш преку Redeem Code.

6. Доколку си фан на игрите на EA Games, имаш нешто слично како PS Plus - Ea Play
Тука ја имаш листата на игри - EA Play for PlayStation 4 - Video Game Subscription Service - Electronic Arts
Новите спортски игри ги добиваш со неколку месеци задоцнување, но и ова се исплати.

7. Често има попусти на игрите, тука го пратиш тоа PlayStation Games Price Tracker - PS Deals in Official USA Store

Ова е вака што ми текнува, во кратки црти.
 

Dakota

Intern
19 јуни 2020
48
23
Вака, веројатно е објасето во многу други теми, ајде и јас да кажам од прилика како иде...

1. Купуваш Sony

2. Креираш акаунт - јас уште пред да го купам си спремив акаунт, адреса во некои fucking Klamath Falls во Орегон.

3. Со истата адреса направив Paypal амерички акаунт (ова подоцна, не знаев дека може и така)
Тука има приближно упатство од некој што успеал, јас немав никакви проблеми со картички од Уни банка и НЛБ Банка. Paypal Account-от треба да го поврзеш со Sony Account-от.

4. Ако не успееш со Paypal имаш опции да купиш US Gift кодови од Amazon, CDkeys, G2A. Кодовите ги внесуваш преку Redeem опцијата (гуглај)

5. Моја препорака е да си купиш и PS Plus кој важи 12 месеци, со тоа што секој месец добиваш минимум 2 игри „гратис“. Доколку купиш Sony 5 од старт со PS Plus имаш 20 игри на располагање. Пристап до игрите имаш се додека имаш PS Plus. Тоа најевтино е да го купиш од CD Keys. 1-Year PlayStation Plus Membership (PS+) - PS3/PS4/PS5 Digital Code (USA)
Кодот го добиваш на mail, го внесуваш преку Redeem Code.

6. Доколку си фан на игрите на EA Games, имаш нешто слично како PS Plus - Ea Play
Тука ја имаш листата на игри - EA Play for PlayStation 4 - Video Game Subscription Service - Electronic Arts
Новите спортски игри ги добиваш со неколку месеци задоцнување, но и ова се исплати.

7. Често има попусти на игрите, тука го пратиш тоа PlayStation Games Price Tracker - PS Deals in Official USA Store

Ова е вака што ми текнува, во кратки црти.
Fala mnogu bratu te iznamaciv sepak mozelo i kaj nas da se kupuva zosto mi vikaat ne kupuvaj digital ke se zaebes fala mnogu uste ednas pozz
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
847
956
Да се поврзам на постот на @ekonomist
Овој паќет на игри поврзан со цената на EA Play и PS Plus преку начинот на добивање како што објасни членот погоре прави Неверојатно добар deal. Голем бонус ќе е неперсонализиран email/account со цел продавање во иднина како комплет.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
Единствена забелешка досега ми е процесот на upgrade на ps5 верзија. Ниту една игра што пробав не беше едноставно и без проблеми. Не видов никој да се жали на xbox. И со дигитални и со физички копии.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,194
1,294
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Единствена забелешка досега ми е процесот на upgrade на ps5 верзија. Ниту една игра што пробав не беше едноставно и без проблеми. Не видов никој да се жали на xbox. И со дигитални и со физички копии.
А работат сите после тоа без проблеми?
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
@prolivot шо се подразбира под тешко беше за upgrade? Долго време за инсталација, download итн или има и други фрки?
Физичка копија од miles morales можеше upgrade само од ук акаунт.
Физичка копија од watch dogs legion требаше од турски акаунт. Двете од галерија купени.

Сабајле дигитална fifa 21 на ps5 upgrade даваше дека веќе ја иам таа игра, ама сега ми дозволи да ја симнам.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,404
3,911
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Пробана Call of duty вчера:

  • Адаптивните тригери и целокупното искуство со гејмпадот е на друго ниво, неспоредливо. Браво за имплементацијата
  • Графиката беше солидна, 4K е огромен бенефит
  • Сепак искусив во рок од 10 минути над 10 багови - не се лоадираше оружјето со текстура 5-6 секунди, постојано сецкање кога се зумира за пукање, текстури на зидови не лоадира
  • На крај од тие 10 минути добив crash...

Толку ли не може да ја оптимизираат, како за прво искуство гејмпадов е 10/10, конзолата општо 5/10 заради проблемиве.
 

Vrgood

Intern
20 јуни 2017
74
35
Физичка копија од miles morales можеше upgrade само од ук акаунт.
Физичка копија од watch dogs legion требаше од турски акаунт. Двете од галерија купени.

Сабајле дигитална fifa 21 на ps5 upgrade даваше дека веќе ја иам таа игра, ама сега ми дозволи да ја симнам.
Европски копии мора од европски акаунт апгрејд. Не знам за турски дали се они посебни и зошто во галерија турски диск :)
Мислењето е автоматски споено:

Пробана Call of duty вчера:

  • Адаптивните тригери и целокупното искуство со гејмпадот е на друго ниво, неспоредливо. Браво за имплементацијата
  • Графиката беше солидна, 4K е огромен бенефит
  • Сепак искусив во рок од 10 минути над 10 багови - не се лоадираше оружјето со текстура 5-6 секунди, постојано сецкање кога се зумира за пукање, текстури на зидови не лоадира
  • На крај од тие 10 минути добив crash...

Толку ли не може да ја оптимизираат, како за прво искуство гејмпадов е 10/10, конзолата општо 5/10 заради проблемиве.
Играј Worms сега што е на плус. Добри тригерс.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,194
1,294
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Нема на залиха, па нели на 15-ти? :)
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
474
281
Другари шо ке ми препорачате? Денес ми истече PS+, ми беше грчки, дали:

1. Да продолжам на истиот (знам дека ке ги изгубам игрите ако не го продолжам ама тоа воопшто не ми е битно)?
2. Да купам нов Амерички (бидејки имаат попусти големи, плус ако земам од Орегон ко што читав, нема данок и поевтини се игрите)
3. Дали воопшто да не купувам бидејки реално во изминатава година колку што го имам од сите игри што ги дадоа изиграв само 2, tomb raider и call of duty)
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
Другари шо ке ми препорачате? Денес ми истече PS+, ми беше грчки, дали:

1. Да продолжам на истиот (знам дека ке ги изгубам игрите ако не го продолжам ама тоа воопшто не ми е битно)?
2. Да купам нов Амерички (бидејки имаат попусти големи, плус ако земам од Орегон ко што читав, нема данок и поевтини се игрите)
3. Дали воопшто да не купувам бидејки реално во изминатава година колку што го имам од сите игри што ги дадоа изиграв само 2, tomb raider и call of duty)
Ако не играш онлајн што ќе ти е?

Земи си psnow ако ти е за игри.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,194
1,294
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ти ако си станал ко „вампир“, не значи дека и они станале. Може уште спијат, прашај покасно. :D
Каков вампир, работен човек со PS5 во мислите. Прочитав сега на кајгана наводно им рекле дека и тие што ќе дојдат сега веќе им биле резервирани. Здравје околу наш Божиќ пак ќе добиеле. Глупости.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,404
3,911
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Каков вампир, работен човек со PS5 во мислите. Прочитав сега на кајгана наводно им рекле дека и тие што ќе дојдат сега веќе им биле резервирани. Здравје околу наш Божиќ пак ќе добиеле. Глупости.
Абе како испадна со цела електроника (PS5, графичкиве на Nvidia, iPhone 12) не е дали имаш пари да ги купиш, него дали ќе ги најдеш...

Некоја поголема тактика е ова, многу сомнителен муабет.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,194
1,294
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Абе како испадна со цела електроника (PS5, графичкиве на Nvidia, iPhone 12) не е дали имаш пари да ги купиш, него дали ќе ги најдеш...

Некоја поголема тактика е ова, многу сомнителен муабет.
Да, некаков хајп или што знам? Гледам дека делува, пошто претходно бев као "ај може ќе го купам" а сега сум "ајде бе кај е морам да го имам пред да го купи некој друг, после кој знае кога и дали ќе има".
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,011
1,542
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
ф5 цело време, али чисто сумљам дека ќе им стигне нешто денеска.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,165
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно