1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Има шанса ова да се заобиколи?
   
 2. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,870
  1,749
  22 oктомври 2012
  Машко

  Јок, мора да ги испратиш сите документи коишто ќе ти ги побараат, за да продолжиш да го кориситиш PayPal-от и понатаму...
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ок, фала.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  834
  403
  10 Април 2011
  што документи точно бараат да не знаеш?
   
 5. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  Како го наполнивте пејпалот толку многу ??
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  353
  238
  24 oктомври 2010
  Машко
  Кога ќе дојдеш до таа фаза нема лек, освен ако немаш Бугарска/Словенска лична карта и сметка за телефон/струја/банкарска сметка и слично. Едноставно користи си го ПејПалот додека да дојдеш до лимитот, после отстрани ги картичките и банкарските сметки и батали го, самите ќе ти го затворат/откажат. Тоа е тоа, нема друг начин.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  834
  403
  10 Април 2011
  пошто студирам во словенија сакам да знам што точно документи треба, може ке може да ги извадам, можам да имам словенкса картичка сега треба да идам да извдам имам документ за поврмен престој...
   
 8. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  Ова го барат ако примиш во 1 година 1800$ или вкупно од кога го имаш акаунтот???
   
 9. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  141
  20 Март 2013
  Машко
  Нема врска тоа, мене 4 години по ред ми се појавува истата порака на почеток на година, во ниедна година не сум им испратил документ, после 3 месеци мистериозно ја снемува пораката. така да нема никаков проблем, барем кај мене. А иначе да, доколку се по стрикни, би немало спас.
   
 10. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,660
  1,757
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Има некој што претходно имал пејпал направено по стариот метод (преку Словенија или Бугарија) па сега со истата картица да направи преку Македонија?

  Јас имам направено пред 6-7 години преку Словенија, па се мислам сега (со истата VISA картица на NLB) да направам Македонски пејпал, ама незнам како одат тиа репрцддтурта шо ја викте вие :)

  Ме интересира дали треба да го деактивирам прво овој профил, па после ако ја внесам истата картица, да не има некој проблем?
   
 11. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  треба да го избришеш стариот и да си направиш нов македонски проверено. На стариот ибеј аккаунт ќе го поврзиш новиот пејпал и се си работи перфекно.
   
  На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
 12. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,660
  1,757
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Значи не би имало проблем што со истата VISA картица која е регистрирана ко од Словенија, да ја регистрирам ко од Македонија. За ebay e лесно :)

  Благодарности.
   
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Со тоа што примање пари на македонскиот јок. Така?
   
 14. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,660
  1,757
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Јес, ама на кој му треба тоа? Имаш 150 алтернативи :)
   
 15. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Да, не се примаат пари на мкд акаунт, и уште долго нема да може мислам, богата држава сме не ни треба девизен прилив.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Нејм три.
   
 17. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  794
  679
  27 Јуни 2012
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 19. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  141
  20 Март 2013
  Машко
  де бе што картица ти е таа 7 години што не ти истекла?
   
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Истекува. И го менуваат само датумот на истекување, бројот останува ист. Некој спомна му се десило и ЦВЦ кодот (три цифри од позади што ги пишува) и тој да му се смени. Ама главните бројки остануваат исти и Пејпал за датумот не прави проблем, т.е. откако ќе го смениш не ти бара дополнителна верификација.
   
  На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
 21. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  524
  424
  23 Мај 2009
  Да, и јас имам исто искуство. Кога ја земав новата картица од НЛБ, без разлика што CVV кодот е различен, само датумот на истекување го сменив на PayPal и можам пак да плаќам и примам пари без проблем.
   
 22. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  Апдејт: Денеска си ја земав новата картица од УниБанка, се логирав на Пејпалот, само ги променив датумот на важност на картицата и CVV бројот (различен е од претходната картица) и ми ги прифати од Пејпал. Значи дефинитивно НЕМА потреба од отстранување на картицата и повторно внесување од почеток( воедно се избегнува и повторната верификација на пејпалот)
   
  На alumen :) и jovica3 им се допаѓа ова.
 23. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,062
  4,351
  28 oктомври 2008
  Ми вратија од eBay пари (не ми стигна еден холдер од 5$) преку Пејпал на картица од Стопанска, но не ги гледам, а поминаа 5 дена. Не дека е нешто голема сумата, но да знам како оди ако се случи за нешто поскапо.
   
 24. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  353
  238
  24 oктомври 2010
  Машко
  Би требало да ги имаш на самиот PayPal акаунт, не на картица.
   
 25. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,062
  4,351
  28 oктомври 2008
  Во Details стои ова:
  "This transaction has been refunded. For further details please see transaction XXXXXXXXX.
  If you paid by debit or credit card, your refund will go to that card. Otherwise, your refund will go to your PayPal account.
  This credit card transaction will appear on your bill as "PAYPAL *PENG AIQING"."
   

Сподели

Вчитување...