1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

1. Nethervor

Nethervor
    Gaining Experience

100
    140
    19 Јули 2013
    Машко
    Искрено, многу нерви изгубив во тој процес, и јасно ми е дека во друга банка ќе може (вработениот од Шпаркасе сам ми предложи да одам во ЦКБ ("таму се може"), и префлаше вина на нивната правна служба.

Си контактирав со работодавецот да ми праќа директно на девизна сметка, го елиминирав Пејонир од процесот и сега немам проблем (бар таков).

Инаку пред да се случи ова без проблем стигаа средствата, и ни Шпаркасе не зема ни денар провизија.

А месец и пол ги чекав одбиените средства назад до Пејонир. Косата ми побеле.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

DonFrozex, goce03 и на whiterabbit им се допаѓа ова.
  2. bagibmwm3

bagibmwm3
    Intern

22
    15
    14 Јануари 2009

Да, преку RoyalMail

3. jassum20

jassum20
    Intern

46
    13
    15 Февруари 2014
    Машко
    Зошто ги префрлате парите прво на Пејонир, па после на девизна?
    Ако правите да стигнат на девизна не е подобро директно на девизна? Што се добива на тој начин?

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. hammer89

hammer89
    Intern

12
    3
    18 Септември 2018
    Машко
    Точно, никој овде не рече дека УЈП прават проблем, туку банките. Додуше, не знам ни колку има потреба да се пријавува тоа во УЈП без разлика што не прават проблем таму. После толку провизии и трошоци, уште и данок да се плаќа на тоа.

5. artweb

artweb
    On your way to fame

1,359
    649
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    За пониска провизија.
    Пример ако работиш преку UpWork од таму да повлечеш на девизна во банка провизија е 30 долари фиксно по транскација.
    Ако ги повлечеш на Payoneer 1 долари ти зема UpWork и од Payoneer во банка зема 15 долари провизија фискно по транскација.
    Преку Payoneer излегува 14 долари поевтино што не е малку.

Во други ситуации можеби е поисплатливо директно во банка, во мојот случај преку Payoneer е поисплатливо.

Последна промена: 24 Мај 2020
    CinnamonVoid, jassum20 и на spytronicmk им се допаѓа ова.
  6. spytronicmk

spytronicmk
    Intern

44
    16
    4 Август 2017
    И со колку данок ти се оданочени тие кога ќе ги префрлиш на девизна сметка ? 10% ?

7. kic10

kic10
    Intern

8
    3
    3 Август 2016
    Машко
    Здраво луѓе, читав низ овој Тhread да се информирам повеќе на оваа тема. Денеска ја продолжив картичката од Пејонир и ми стаса порака од нив дека истата би требало да стаса некаде почетокот на Јули.

Значи до тогаш доколку сакам да префрлам на трансакциона сметка во НЛБ Банка ќе треба да извадам извештај од Пејонир и да го однесам во УЈП? И истата сума ќе е подлежна на 10% данок?

8. Nethervor

Nethervor
    Gaining Experience

100
    140
    19 Јули 2013
    Машко
    Ако префрлиш во банка, откако ќе легнат, ти треба извештај од банката, не од Пејонир. Со тој извештај правец УЈП, ќе ти генерираат пресметка со 10% пресметан данок и правец назад во банка да си платиш данок.

Исто може да ти објаснат и како сето тоа електронски да го правиш.

На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. artweb

artweb
    On your way to fame

1,359
    649
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Не е 10%.
    Мислам дека е помалку, некаде околу 5-6%, не знам точно треба да пресметам бидејќи ги повлекувам на сметка на фирма, а за личен доход (персонаец) на плата има даночно ослободување, но незнам точно колку е.

10. Nethervor

Nethervor
    Gaining Experience

100
    140
    19 Јули 2013
    Машко
    Со тој метод може е помалку од 10%, ама не сме сите како тебе, така да 10% :)

На spytronicmk и artweb им се допаѓа ова.
  11. kic10

kic10
    Intern

8
    3
    3 Август 2016
    Машко
    Благодарам за информациите, најдобро ќе биде да си почекам да стаса картицацта и да не ја тупам работава :oh:.

12. whiterabbit

whiterabbit
    Gaining Experience

64
    68
    20 Мај 2020
    Машко
    10% е за фриленсинг, и нема никакви ослободувања. Ослободување мислам дека има само ако си во работен однос

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Arch_10

Arch_10
    Intern

1
    0
    12 Септември 2018
    Женско
    Здраво на сите,
    не најдов баш нов и конкретен одговор на моето прашање по форумот па да прашам тука ако некој знае. Со оглед на затворените граници и сето тоа нема да сум во можност да вадам пари од Грција, па ме интересира дали некој има инфо како е законски регулирано да се вади од Payoneer на нашите банкомати. Знам дека провизијата е поголема и сето тоа, но ме интересира баш конкретно за законската регулатива, дали вадењето на пари тука на било каков начин поради името или слично е подложно на данок или нелегално?

14. Nethervor

Nethervor
    Gaining Experience

100
    140
    19 Јули 2013
    Машко
    Дали ќе вадиш од Грција, Македонија или Тунгузија, ако си ги заработил додека живееш/престојуваш во Мк, подлежат на данок и законски е регулирано дека треба да си пријавиш.

Тоа што тука ништо не функционира и е бедотија жива со спроведување на тие закони што ги имаме е друга приказна.

Исто како што си вадел од Грција, ќе е и да вадиш од овде во очи на закон.

Bottom line - вади си и не се замарај. Незаконски е (ако не ги пријавуваш) ама нема кој да те фати.

На Bilbiloski, aleksnako, Psycore и уште 2 други им се допаѓа ова.
  15. whiterabbit

whiterabbit
    Gaining Experience

64
    68
    20 Мај 2020
    Машко
    Како што пиша @Nethervor , Payoneer е легален во МК. Картичките си работат на банкоматите, и нема врска од кај вадиш пари. Дали ги вадиш во МК или Грција, разлика ти е провизијата само. Сите заработени пари се подложни на данок, дали ќе ги пријавиш или не зависи од тебе. Никој нема да те "лови" со барање податоци за вадени пари од банкомати, не е ова CSI, имаат полесни начини ако сакаат.

Bilbiloski, artweb и на The-spiki им се допаѓа ова.
  16. bagibmwm3

bagibmwm3
    Intern

22
    15
    14 Јануари 2009
    Извадени 30 000мкд од СТБ банкомат ( од сметка повлечени 31 800мкд). Не ми даваше банкоматот да извадам поголема сума.

На Bilbiloski и artweb им се допаѓа ова.
  17. artweb

artweb
    On your way to fame

1,359
    649
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Ете, исто и кај мене не ми дава поголема сума од 30 000, имам пробано повеќе пати на различни банкомати.
    Одека на форумот некои тврдат дека ваделе по 80, 90, 100 000, не ми е јасно како.

18. mac_mk

mac_mk
    Gaining Experience

69
    51
    30 Јуни 2017
    Машко
    Ја иам вадено 80к на тутунска пред една година, лимитот најверојатно зависи од банката и банкоматот, не е проблемот до пајонир

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

На Bilbiloski и krashot им се допаѓа ова.
  19. Sherminator

Sherminator
    Intern

25
    11
    3 Јули 2018
    Машко
    Лимит е 40 банкноти... Така да ако во тој момент има 40 2000ки ке ви даде 80000

На Arabian и Psycore им се допаѓа ова.
  20. cgfreak

cgfreak
    Gaining Experience

277
    285
    1 oктомври 2010
    CG Artist
    Нема врска, може и повеќе, зависи од банкоматот. За НЛБ и Халк знам со сигурност дека имаат банкомати што можат да извадат повеќе од 40 банкноти (50 или 80).

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  21. artweb

artweb
    On your way to fame

1,359
    649
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Сум вадел од различни банкомати (карпош и центар) и различни банки (Стопанска, НЛБ, Халк, Шпаркасе, Комерцијална, Охридска)
    Порано максимум 40 000 даваше на Стопанска, НЛБ, Комерцијална и Шпаркасе ако не се лажам, за првите 3 сум 100% сигурен), од пред една година од прилика од стопанска намалија на 30 000, последен пат кога вадев на Стопанска на екран ми извади порака дека максимален дозволен износ е 30 000.
    Ако на некои им пушта поголеми суми од 30-40k нема причина зошто мене да не ми пуши, јас мислам дека нешто е до Payoneer.

22. Blagojcebt

Blagojcebt
    Intern

90
    37
    1 Септември 2009
    Машко
    Халк Банка пред 2 дена
    40к и тоа сите по 500 ден

На Bilbiloski и cgfreak им се допаѓа ова.
  23. cgfreak

cgfreak
    Gaining Experience

277
    285
    1 oктомври 2010
    CG Artist
    Ете, значи максимумот на банкоматот е 80 банкноти, ако има 1000ки, можеш и 80к да извадиш. Секој банкомат има симбол колку банкноти може да исплати наеднаш, имам постирано слика порано во темава.

24. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,260
    2,757
    21 Јануари 2011
    Машко
    Не е точно ова што си го напишал.

25. artweb

artweb
    On your way to fame

1,359
    649
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    100% e точно.
    Јас го кажувам моето искуство, челнот погоре истото го кажува.
    Да не сме се договориле да лажеме?

Сподели

Вчитување...