1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  100
  140
  19 Јули 2013
  Машко
  Искрено, многу нерви изгубив во тој процес, и јасно ми е дека во друга банка ќе може (вработениот од Шпаркасе сам ми предложи да одам во ЦКБ ("таму се може"), и префлаше вина на нивната правна служба.

  Си контактирав со работодавецот да ми праќа директно на девизна сметка, го елиминирав Пејонир од процесот и сега немам проблем (бар таков).

  Инаку пред да се случи ова без проблем стигаа средствата, и ни Шпаркасе не зема ни денар провизија.

  А месец и пол ги чекав одбиените средства назад до Пејонир. Косата ми побеле.

  Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
   
  DonFrozex, goce03 и на whiterabbit им се допаѓа ова.
 2. bagibmwm3

  bagibmwm3
  Intern

  22
  15
  14 Јануари 2009

  Да, преку RoyalMail
   
 3. jassum20

  jassum20
  Intern

  46
  13
  15 Февруари 2014
  Машко
  Зошто ги префрлате парите прво на Пејонир, па после на девизна?
  Ако правите да стигнат на девизна не е подобро директно на девизна? Што се добива на тој начин?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. hammer89

  hammer89
  Intern

  12
  3
  18 Септември 2018
  Машко
  Точно, никој овде не рече дека УЈП прават проблем, туку банките. Додуше, не знам ни колку има потреба да се пријавува тоа во УЈП без разлика што не прават проблем таму. После толку провизии и трошоци, уште и данок да се плаќа на тоа.
   
 5. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,359
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  За пониска провизија.
  Пример ако работиш преку UpWork од таму да повлечеш на девизна во банка провизија е 30 долари фиксно по транскација.
  Ако ги повлечеш на Payoneer 1 долари ти зема UpWork и од Payoneer во банка зема 15 долари провизија фискно по транскација.
  Преку Payoneer излегува 14 долари поевтино што не е малку.

  Во други ситуации можеби е поисплатливо директно во банка, во мојот случај преку Payoneer е поисплатливо.
   
  Последна промена: 24 Мај 2020
  CinnamonVoid, jassum20 и на spytronicmk им се допаѓа ова.
 6. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  44
  16
  4 Август 2017
  И со колку данок ти се оданочени тие кога ќе ги префрлиш на девизна сметка ? 10% ?
   
 7. kic10

  kic10
  Intern

  8
  3
  3 Август 2016
  Машко
  Здраво луѓе, читав низ овој Тhread да се информирам повеќе на оваа тема. Денеска ја продолжив картичката од Пејонир и ми стаса порака од нив дека истата би требало да стаса некаде почетокот на Јули.

  Значи до тогаш доколку сакам да префрлам на трансакциона сметка во НЛБ Банка ќе треба да извадам извештај од Пејонир и да го однесам во УЈП? И истата сума ќе е подлежна на 10% данок?
   
 8. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  100
  140
  19 Јули 2013
  Машко
  Ако префрлиш во банка, откако ќе легнат, ти треба извештај од банката, не од Пејонир. Со тој извештај правец УЈП, ќе ти генерираат пресметка со 10% пресметан данок и правец назад во банка да си платиш данок.

  Исто може да ти објаснат и како сето тоа електронски да го правиш.

  Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
   
  На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,359
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не е 10%.
  Мислам дека е помалку, некаде околу 5-6%, не знам точно треба да пресметам бидејќи ги повлекувам на сметка на фирма, а за личен доход (персонаец) на плата има даночно ослободување, но незнам точно колку е.
   
 10. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  100
  140
  19 Јули 2013
  Машко
  Со тој метод може е помалку од 10%, ама не сме сите како тебе, така да 10% :)

  Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
   
  На spytronicmk и artweb им се допаѓа ова.
 11. kic10

  kic10
  Intern

  8
  3
  3 Август 2016
  Машко
  Благодарам за информациите, најдобро ќе биде да си почекам да стаса картицацта и да не ја тупам работава :oh:.
   
 12. whiterabbit

  whiterabbit
  Gaining Experience

  64
  68
  20 Мај 2020
  Машко
  10% е за фриленсинг, и нема никакви ослободувања. Ослободување мислам дека има само ако си во работен однос
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Arch_10

  Arch_10
  Intern

  1
  0
  12 Септември 2018
  Женско
  Здраво на сите,
  не најдов баш нов и конкретен одговор на моето прашање по форумот па да прашам тука ако некој знае. Со оглед на затворените граници и сето тоа нема да сум во можност да вадам пари од Грција, па ме интересира дали некој има инфо како е законски регулирано да се вади од Payoneer на нашите банкомати. Знам дека провизијата е поголема и сето тоа, но ме интересира баш конкретно за законската регулатива, дали вадењето на пари тука на било каков начин поради името или слично е подложно на данок или нелегално?
   
 14. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  100
  140
  19 Јули 2013
  Машко
  Дали ќе вадиш од Грција, Македонија или Тунгузија, ако си ги заработил додека живееш/престојуваш во Мк, подлежат на данок и законски е регулирано дека треба да си пријавиш.

  Тоа што тука ништо не функционира и е бедотија жива со спроведување на тие закони што ги имаме е друга приказна.

  Исто како што си вадел од Грција, ќе е и да вадиш од овде во очи на закон.

  Bottom line - вади си и не се замарај. Незаконски е (ако не ги пријавуваш) ама нема кој да те фати.

  Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
   
  На Bilbiloski, aleksnako, Psycore и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. whiterabbit

  whiterabbit
  Gaining Experience

  64
  68
  20 Мај 2020
  Машко
  Како што пиша @Nethervor , Payoneer е легален во МК. Картичките си работат на банкоматите, и нема врска од кај вадиш пари. Дали ги вадиш во МК или Грција, разлика ти е провизијата само. Сите заработени пари се подложни на данок, дали ќе ги пријавиш или не зависи од тебе. Никој нема да те "лови" со барање податоци за вадени пари од банкомати, не е ова CSI, имаат полесни начини ако сакаат.
   
  Bilbiloski, artweb и на The-spiki им се допаѓа ова.
 16. bagibmwm3

  bagibmwm3
  Intern

  22
  15
  14 Јануари 2009
  Извадени 30 000мкд од СТБ банкомат ( од сметка повлечени 31 800мкд). Не ми даваше банкоматот да извадам поголема сума.
   
  На Bilbiloski и artweb им се допаѓа ова.
 17. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,359
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Ете, исто и кај мене не ми дава поголема сума од 30 000, имам пробано повеќе пати на различни банкомати.
  Одека на форумот некои тврдат дека ваделе по 80, 90, 100 000, не ми е јасно како.
   
 18. mac_mk

  mac_mk
  Gaining Experience

  69
  51
  30 Јуни 2017
  Машко
  Ја иам вадено 80к на тутунска пред една година, лимитот најверојатно зависи од банката и банкоматот, не е проблемот до пајонир

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На Bilbiloski и krashot им се допаѓа ова.
 19. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  25
  11
  3 Јули 2018
  Машко
  Лимит е 40 банкноти... Така да ако во тој момент има 40 2000ки ке ви даде 80000
   
  На Arabian и Psycore им се допаѓа ова.
 20. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  277
  285
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Нема врска, може и повеќе, зависи од банкоматот. За НЛБ и Халк знам со сигурност дека имаат банкомати што можат да извадат повеќе од 40 банкноти (50 или 80).
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 21. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,359
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Сум вадел од различни банкомати (карпош и центар) и различни банки (Стопанска, НЛБ, Халк, Шпаркасе, Комерцијална, Охридска)
  Порано максимум 40 000 даваше на Стопанска, НЛБ, Комерцијална и Шпаркасе ако не се лажам, за првите 3 сум 100% сигурен), од пред една година од прилика од стопанска намалија на 30 000, последен пат кога вадев на Стопанска на екран ми извади порака дека максимален дозволен износ е 30 000.
  Ако на некои им пушта поголеми суми од 30-40k нема причина зошто мене да не ми пуши, јас мислам дека нешто е до Payoneer.
   
 22. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  90
  37
  1 Септември 2009
  Машко
  Халк Банка пред 2 дена
  40к и тоа сите по 500 ден
   
  На Bilbiloski и cgfreak им се допаѓа ова.
 23. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  277
  285
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Ете, значи максимумот на банкоматот е 80 банкноти, ако има 1000ки, можеш и 80к да извадиш. Секој банкомат има симбол колку банкноти може да исплати наеднаш, имам постирано слика порано во темава.
   
 24. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Не е точно ова што си го напишал.
   
 25. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,359
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  100% e точно.
  Јас го кажувам моето искуство, челнот погоре истото го кажува.
  Да не сме се договориле да лажеме?
   

Сподели

Вчитување...