• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Општа дискусија за торент тракери

radapciger

Intern
1 март 2021
4
0
Најверојатно имаш и shift притиснато можеби случајно.. кога на селектиран торент на тастатура ќе притиснеш шифт и дел фактички ти е како да си кликнал на remove and delete data.
Најверојатно е тоа, со шифт по навика...
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
615
985
Скопје
Има некој тракер за книги ми треба нешто специфично што неможам да најдам да ѕирне за мене?
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
615
985
Скопје
Обично тука en.ug1lib.org и на рутракер сум наоѓал скоро се од книги. Провери случајно да не ги има.
Не најдов ништо. Успут барав и по генеричкиве тракери, ништо. Book cc, ebooke, libgen, academia edu пак ништо :(
motogp technology 3rd edition е книгата што ја барам ако некој има некој приватен да види.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,487
4,144
Скопје

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,019
557
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Зашто за торентов пишува кај тракер листата дека има поише сидови, а уствари само 1 има...
1.jpg

2.jpg
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
74
35

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,019
557
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Тројца го имаат комплет торентот, а од тие тројца од еден симнуваш во моментот
добро тоа јасно, ама зашто е така, зашто неможам од сите 3ца?
на тракер листата покажува дека поише го имаат..
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,900
9,396
Скопје
зашто неможам од сите 3ца?
Од повеќе можни причини (тие тројца патем, може да се еден ист).
  1. Не си конектабл, и сидерот не е конектабл па не може да се споите. Ако барем еден од вас двајца беше конектабл, ќе се споевте.
  2. Тракерот дава погрешна информација дека има сидер а всушност нема.
  3. Конекциите на сидерот во неговиот клиент се веќе зафатени па ти може си на queue.
има и други.
Во суштина немаш што многу да направиш околу ствариве, освен да го остаиш и да си чекаш и може еден ден ќе бидне. Или да го побараш од друго место.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
220
107
Има и некој друг мака со windows defender и Bittorent?

2 пати ми го брише самиот после рестарт, а му ставив allowed во actions. Некој совет како да го измамам дифендер (а да не го гасам комплет)?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,692
14,750
Има и некој друг мака со windows defender и Bittorent?

2 пати ми го брише самиот после рестарт, а му ставив allowed во actions. Некој совет како да го измамам дифендер (а да не го гасам комплет)?
Намести да не го скенира фолдерот.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
74
35
Има и некој друг мака со windows defender и Bittorent?

2 пати ми го брише самиот после рестарт, а му ставив allowed во actions. Некој совет како да го измамам дифендер (а да не го гасам комплет)?
Користам qbittorrent i defender, океј се за сега. Имам еден фолдер кој е само за торенти. qbittorrent е неместен се да симнува во тој фолдер, а на антивирусот како што ти препорача @FLEGMA имам наместено да не го скенира тој фолдер. Ако нешто ти помага вакаво сценарио
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
220
107
Намести да не го скенира фолдерот.
Користам qbittorrent i defender, океј се за сега. Имам еден фолдер кој е само за торенти. qbittorrent е неместен се да симнува во тој фолдер, а на антивирусот како што ти препорача @FLEGMA имам наместено да не го скенира тој фолдер. Ако нешто ти помага вакаво сценарио
Ви благодарам, наместив да не го чепка фолдерот од бит торент :)
 
10 август 2021
4
0
Здраво на сите. Нов сум на форумов а богами и во Македонија. Роден сум тука но добар дел од животот го поминав во друга држава и поради тоа не сум запознат со законите околу пиратски софтвер вклучувајќи и игри. Се извинувам на долгиот вовед, знам дека никој не го интересира можеби тоа но морав да објаснам се со цел мојата загриженост да би добила некакво разбирање.

Имено, прашав на различни форуми каде секаде добив одговори дека смеам да симнувам пиратски софтвер и игри преку торент и дека не треба да берам гајле за тоа. А од други дознав дека сепак постојат закони за тоа но не се спроведуваат во пракса. Некои ми рекоа дека цел живот сметнуваат игри од интернет но сеуште немаат проблем со тоа. Но јас не сакам да ризикувам и Јас сум малку збунет. Конкретно ме интересира сметнување на нелиценциран софтвер како Adobe и различни видеоигри. Дали постои веројатност дека би имал било какви легални проблеми при симнување, кракирање и користење на софтвер набавен преку торент.

Ви благодарам на разбирањето и вашето време.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,900
9,396
Скопје
Здраво на сите. Нов сум на форумов а богами и во Македонија. Роден сум тука но добар дел од животот го поминав во друга држава и поради тоа не сум запознат со законите околу пиратски софтвер вклучувајќи и игри. Се извинувам на долгиот вовед, знам дека никој не го интересира можеби тоа но морав да објаснам се со цел мојата загриженост да би добила некакво разбирање.

Имено, прашав на различни форуми каде секаде добив одговори дека смеам да симнувам пиратски софтвер и игри преку торент и дека не треба да берам гајле за тоа. А од други дознав дека сепак постојат закони за тоа но не се спроведуваат во пракса. Некои ми рекоа дека цел живот сметнуваат игри од интернет но сеуште немаат проблем со тоа. Но јас не сакам да ризикувам и Јас сум малку збунет. Конкретно ме интересира сметнување на нелиценциран софтвер како Adobe и различни видеоигри. Дали постои веројатност дека би имал било какви легални проблеми при симнување, кракирање и користење на софтвер набавен преку торент.

Ви благодарам на разбирањето и вашето време.
Нема да имаш никакви проблеми. Само пази на вируси, рансомвер итн, жариштето нивно е во тие кракови со игри и Адоб продукти.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,127
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно