• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

$КИКО$

Intern
27 ноември 2020
2
0
Најарно да си зеам половен пс4 и да не ме боли стојко веќе и за пц и за гејминг. Стварно се поминати сите граници. Графички сега дискови, што е следно матични ли плочи?
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
Најарно да си зеам половен пс4 и да не ме боли стојко веќе и за пц и за гејминг. Стварно се поминати сите граници. Графички сега дискови, што е следно матични ли плочи?
Па и плочи со 6 PCI слота тешко се наоѓа
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
145
233
Најарно да си зеам половен пс4 и да не ме боли стојко веќе и за пц и за гејминг. Стварно се поминати сите граници. Графички сега дискови, што е следно матични ли плочи?
Следно е рам и процесори.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,554
14,534
Следно Flegma денес отиде денес и си купи i5 10600K плус плоча, рам и све што иде пошто му беше страв шабанеријата да не крене све.

И додека купував, односно чекав, ред гледам GTX 1050 за 17000 денари. Надреачно! Прилично надреално
Сите сакаат леб без мотика.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
145
233
Следно Flegma денес отиде денес и си купи i5 10600K плус плоча, рам и све што иде пошто му беше страв шабанеријата да не крене све.

И додека купував, односно чекав, ред гледам GTX 1050 за 17000 денари. Надреачно! Прилично надреално
Сите сакаат леб без мотика.
Истото планирав да го зимам али парите ги шитнав на монитор :ROFLMAO: никад не очекував дека копачката алчност ќе се префрли на цел хардвер
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Ок се ова, но зошто алчност? Ако некој сака да си заработи и има шанса да заработи, зошто тоа би било алчност? Цела тема ја читам и овој збор АЛЧНОСТ е спомнат десетици пати.

Алчност е ако побарате подобра работа? Повисока плата? Не е алчност што сакате да потрошите 1000 евра на луксуз за играње игрици со вентилатори во боја, а алчност е ако некој сака да заработи некој денар плус во оваа мизерна земја? Копачка алчност ма немој жити бога. Капитализам е, ако ти одговара земај, ако не, не мораш. Уствари гејмерите се алчни за хардвер, наместо да им го остават на другиве кои што можат некој динар да извадат со него.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
354
230
Skopje
Ок се ова, но зошто алчност? Ако некој сака да си заработи и има шанса да заработи, зошто тоа би било алчност? Цела тема ја читам и овој збор АЛЧНОСТ е спомнат десетици пати.

Алчност е ако побарате подобра работа? Повисока плата? Не е алчност што сакате да потрошите 1000 евра на луксуз за играње игрици со вентилатори во боја, а алчност е ако некој сака да заработи некој денар плус во оваа мизерна земја? Копачка алчност ма немој жити бога. Капитализам е, ако ти одговара земај, ако не, не мораш. Уствари гејмерите се алчни за хардвер, наместо да им го остават на другиве кои што можат некој динар да извадат со него.
Јас не сметам дека копачите се алчни - воопшто. Они само панично и брзо сакаат да заработат додека некој друг не ќарил се..А оние што ги нарекуваат алчни - тие се завидни до коска...
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Јас не сметам дека копачите се алчни - воопшто. Они само панично и брзо сакаат да заработат додека некој друг не ќарил се..А оние што ги нарекуваат алчни - тие се завидни до коска...
Имаш копачи, и копачи. Тие што ти ги мислиш за паничари и идат по брза заработка, јас ги викам Туристи. Тие кратко остануваат и си заминуваат за брзо. Копањето е бизнис и менаџирање. Треба да знаеш кога да надоградиш фарма, кога да продадеш. Колку изложеност да имаш на одредени коини, и како да менаџираш со средствата. Што да правиш во Bull, што во Bear. Нови верзии на мајнери излегуваат секоја втора недела, кои треба да ги тестираш.

Кај нас и таксисти почнаа да продаваат графички и ригови само за да скалпнат една рака. Тоа е веќе друг проблем и тука не се криви ниту копачи ниту скалпери туку фирмите што увезуваат. Секаде залихите се стабилизираат, кај нас анхоч и сетек (јавно) немаат увезено ништо, а поединци со мали фирми тука растураат од продажби. Kudos за луѓе како @gOJDO, кои да не беа, немаше да знаеме како изгледаат графички и процесори, а не па да ги имаме.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
145
233
А оние што ги нарекуваат алчни - тие се завидни до коска...
Не ве знам лично ниту еден, ама за тие копачи кој ги знам во реалноста.. ни најмалку не му завидувам, ако тие би ми биле репер за сите копачи тогаш како демографија би ве класифицирал како алчни и себични мизерии, кој ништо не постигнале во животот бидејќи се тешки мрзи и/или генерално ниско интелегентни и копањето му дошло како ez money scheme, hack на капитализмот и го прават бидејќи " брат сета е у парите, ако имаш 1к еу плата у македонија си цар! ".
Нормално ова не е консензус мислење,не можам да судам на цела демографија заради впечатоците кој ми ги оставиле 4 индивидуи. Али и да се работи за хипер интелегентен и успешен копач, воопште не би му завидувал за парите кој ги направил со копање.


Имаш копачи, и копачи. Тие што ти ги мислиш за паничари и идат по брза заработка, јас ги викам Туристи. Тие кратко остануваат и си заминуваат за брзо. Копањето е бизнис и менаџирање. Треба да знаеш кога да надоградиш фарма, кога да продадеш. Колку изложеност да имаш на одредени коини, и како да менаџираш со средствата. Што да правиш во Bull, што во Bear. Нови верзии на мајнери излегуваат секоја втора недела, кои треба да ги тестираш.
Верувам дека има иднина каде блокчејн технологијата би била оптимизирана и искористена за бенефитот на општеството во генерала, ама моментално се што гледам е како група поединци мислат дека со прекумерно купување на хардвер/копање графички би претвориле инвестиција од 60 000 денари во 1 000 000 000 евра сето на сметка на екологијата како и на сите кој им е навистина потребен хардвер (тука гејмерите се најмалку битни, зборувам за фирми,инжињери,програмери,студенти и ученици итд) без притоа да придонесат нешто опипливо и корисно во општеството (во моментот). Јас тоа би го класифицирал како алчно и себично релативно со другите начини на кој еден човек би можел да заработи пари со хардвер.

Алчност е ако побарате подобра работа? Повисока плата? Не е алчност што сакате да потрошите 1000 евра на луксуз за играње игрици со вентилатори во боја, а алчност е ако некој сака да заработи некој денар плус во оваа мизерна земја? Копачка алчност ма немој жити бога. Капитализам е, ако ти одговара земај, ако не, не мораш. Уствари гејмерите се алчни за хардвер, наместо да им го остават на другиве кои што можат некој динар да извадат со него.
Алчност е опсесија да се поседува што повеќе, релативно према вас копачите гејмерите воопшто не се алчни за хардвер.
Гејмерите би биле алчни доколку намерно ви го искупуваат цел хардвер кој е маркетиран специфично за вашата корисничка група и притоа дополнително би ве експлоатирале со гејмоџекери за да добијат повише фрејмови, сето за подоцна да ви го продадат истиот истрошен хардвер во вид на амортизација,стриктно за личен бенефит. Крипто копањето во оваа форма е инхерентно алчно и себично, ако станат мејнстрим крипто валутите можеби ќе се корегира и би било по respectable, али сега за сега сеуште потсеќа на Fool's gold.
Мислењето е автоматски споено:

Кај нас и таксисти почнаа да продаваат графички и ригови само за да скалпнат една рака. Тоа е веќе друг проблем и тука не се криви ниту копачи ниту скалпери туку фирмите што увезуваат. Секаде залихите се стабилизираат, кај нас анхоч и сетек (јавно) немаат увезено ништо, а поединци со мали фирми тука растураат од продажби. Kudos за луѓе како @gOJDO, кои да не беа, немаше да знаеме како изгледаат графички и процесори, а не па да ги имаме.
Респект до поединците, и тука апсолутно се слагаме. Да беа залихите нормални/да не беа АЛЧНИ и неспособни големите увезувачки компании ,немаше да има вакви глупи дискусии за моралните импликации на крипто копање во 5 сабајле.
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,620
Битола
Кога ќе видам вакви графички пренаменети за копање исто како на ферари да сте му закачиле рало/плуг и в нива да сте го пуштиле да ора. Ми се плачи.
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,554
14,534
Што било алчност...

Ајде вака пластично да доловам.
Ликот фукна 5000 евра во ригови а има дрвена дограма производња 1985 која фуче од сите страни, во зима е изненаден од не ефикасноста на климата и чека субвенции од државата.

Сумата за примена на дограмата е 3000 евра (клуч на рака)
Бенефит за цела фамилија.

Ова е алчност или аскетизам?

Тој не ти размислува за бизнис. Спие до 14:00, оди на кафе а ригот копа. Пари врнат од сите страни.
Тој еден ден ќе владее со светот, со банки, системи... со вас.

Со сите вие, неинтелигентни створови, кои со презир гледавте на копањето.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,310
2,980
Ресен
Тој не ти размислува за бизнис. Спие до 14:00, оди на кафе а ригот копа. Пари врнат од сите страни.
Убав опис, познавам пар особи али ќе додадам и гејминг јер слободното време треба да се пополни некако.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
665
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,554
14,534
Успеа за 20 минути со еден твит да ја симни цената на 52к
Валути кои беа замислени да не можат да бидат регулирани сега не само што се туку зависат од неколку твита од Илон Маск.

Копајте слободно..
Како да не се самоцитирам кажете? Како?
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
665
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Еве што му пратив на другар пред да дропне, промашив малку мислев 45к али ме заеба шиткоинот и дропна на само 46к

Пред
1620866168149.png
После
1620866259908.png


Ебате тоа балоните, дуплирање за 5 минути.
1620866872518.png
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,289
2,910
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,959
4,228
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Од една страна дава предизвик со награда од 100 милиони долари за оној кој ќе изнајде решение за абсорбирање на јаглерод диоксид од атмосферата, а од друга страна поддржува фармање на крипто кое пумпа тони CO2 во атмосферата, прашање на време беше кога ќе го твитне ова.
Ама затоа Марк Кубан нешто друго твитна:

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,521
Членови
29,744
Најнов член
itisoktodance
На врв Дно