• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти- општа дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    421

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
135
141
Прати им документи пред време, не мора да чекаш статус/ливче. Ова мене на телефон ми го кажаа од пошта/царина
А ако им пратам и после тоа може ли да одам да го земам од пошта бидејќи поштар слабо доаѓа кај мене :) ?
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,611
1,343

Што значење има ова? Лево DE, а десно со мкд текст
Има една држава, не толку далеку од нас, чија ознака е DE, и кај што пратката излегува од неа, оттука произлегува и фактот што пишува излез - излегува пратката од државата со ознака DE. Мојата магична кугла ми кажува дека имаш нешто од Германија нарачано, може и да грешам.
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,167
1,013
Има една држава, не толку далеку од нас, чија ознака е DE, и кај што пратката излегува од неа, оттука произлегува и фактот што пишува излез - излегува пратката од државата со ознака DE. Мојата магична кугла ми кажува дека имаш нешто од Германија нарачано, може и да грешам.
Чудно малце, на странава кај што нарачав (computer universe) пишува дека веќе е стигната пратката на локацијата и ми бараат фидбек, па се мислев да прашам тука. :D
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
131
66
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Чудно малце, на странава кај што нарачав (computer universe) пишува дека веќе е стигната пратката на локацијата и ми бараат фидбек, па се мислев да прашам тука. :D
Можеби по некоја нивна естимација би требало да е стигната, но реалноста е друга.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
894
313
delicon.mk
Дали ќе може да се едитува првиот пост и да се стават сите статуси кој што значи, за да не се прашува по милион пати едно исто?

Што значи ова сега, кај ми е пратката?
Да идам ли во пошта?
Дали е на царина?
...
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371
Можеби по некоја нивна естимација би требало да е стигната, но реалноста е друга.
Реалноста е дека изразот "Pratkata se prima od Ispra}a~" од латиница не можат да го преведат па да се окозат.
Битно е да се прими. :)
 

triki123

Баниран/a
4 мај 2019
85
64
Реалноста е дека изразот "Pratkata se prima od Ispra}a~" од латиница не можат да го преведат па да се окозат.
Битно е да се прими. :)
брат не заебаај ако сакаат да го преведат ќе викнат некој македонец шо работи кај нив и ќе им го преведе :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Тоа е MacCSwiss влече корени од минатото. МК стандардот Ќ е на ', а Ч е на ;
 

RickyLFC9

Intern
6 октомври 2020
3
0
Здраво на сите, како што може да видите на сликата, испратив пакет за Русија пред речиси 3 месеци. Пакетот не е поместен и нема никаква нова нотификација од два дена после доставата. Бев во поштата во Ѓорче каде што го доставив, ми рекоа дека тие до тука може да следат, после не знаат што се случува со пакетот, дали е испратен, каде е, и тн.

1602100511584.png
Дали некој е подобро запознаен со овие назнаки (царина 1006, 1003 и тн.) да ми каже каде се наоѓа пакетот и што би можел да преземам следно? Секоја помош е добредојдена, битно ми е да стигне пакетчето или барем ако не го доставуваат да си го добијам назад :)
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,106
1,009
Скопје
Здраво на сите, како што може да видите на сликата, испратив пакет за Русија пред речиси 3 месеци. Пакетот не е поместен и нема никаква нова нотификација од два дена после доставата. Бев во поштата во Ѓорче каде што го доставив, ми рекоа дека тие до тука може да следат, после не знаат што се случува со пакетот, дали е испратен, каде е, и тн.

Погледнете го атачментот 91863
Дали некој е подобро запознаен со овие назнаки (царина 1006, 1003 и тн.) да ми каже каде се наоѓа пакетот и што би можел да преземам следно? Секоја помош е добредојдена, битно ми е да стигне пакетчето или барем ако не го доставуваат да си го добијам назад :)
најверојатно е излезен од 1003 (влезно-излезна пошта наша) .. плати за препорачана или? ќе се појави ваљда на рускиот (кои и да им е ) кога ќе влезе во русија може ..

Порано праќав ја за америка често, од излез македонија до влез америка пример не даваше никаков тракинг инфо
 

RickyLFC9

Intern
6 октомври 2020
3
0
најверојатно е излезен од 1003 (влезно-излезна пошта наша) .. плати за препорачана или? ќе се појави ваљда на рускиот (кои и да им е ) кога ќе влезе во русија може ..

Порано праќав ја за америка често, од излез македонија до влез америка пример не даваше никаков тракинг инфо
Не се сеќавам дали платив за препорачана, мислам дека да бидејќи не беше голема сумата. Меѓутоа на потврдата за прием на пратка заокружено ми е „со авион“, чкртнато „итно“, и оставено празно „со повратница“, нема инфо за препорачано или не.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,106
1,009
Скопје
Не се сеќавам дали платив за препорачана, мислам дека да бидејќи не беше голема сумата. Меѓутоа на потврдата за прием на пратка заокружено ми е „со авион“, чкртнато „итно“, и оставено празно „со повратница“, нема инфо за препорачано или не.
Почта России пробај дал ќе ти даде инфо тука нешто? .. инаку ако памтам добро пратката ти е осигурана на сума што е 15 пати од колку си платил поштарина. Незнам како се рокови за да можеш да се жалиш или како иде постапка, не сум имал потреба до сега да бркам тоа.
 

RickyLFC9

Intern
6 октомври 2020
3
0
Почта России пробај дал ќе ти даде инфо тука нешто? .. инаку ако памтам добро пратката ти е осигурана на сума што е 15 пати од колку си платил поштарина. Незнам како се рокови за да можеш да се жалиш или како иде постапка, не сум имал потреба до сега да бркам тоа.
Фала ти за линкот, можеби ќе помогне. Засега ги има истите информации:

1602102092762.png
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,596
28,407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не се сеќавам дали платив за препорачана, мислам дека да бидејќи не беше голема сумата. Меѓутоа на потврдата за прием на пратка заокружено ми е „со авион“, чкртнато „итно“, и оставено празно „со повратница“, нема инфо за препорачано или не.
Другар ми кажа дека Руската пошта била спора/тапа.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,922
941
Не работеле како швајцарски часовник никогаш но пратките не стигале после 8 месеци стоеење. Македонска Пошта никогаш не била ниту пак ќе биде најдобра но колку толку работата течела.

Како може они да ја примат пратката, му дадат на знаеење на поштарот дека треба да донесе ливче до клиентот а таа не е процесирана? Каде е логиката овде или пак ја оставивме на пазар? Моментот кога пратката помине на граница таа влага во некој систем, моментот кога таа ќе пристигне во дистрибутивниот центар на Македонски Пошта таа е веќе во систем, кога ќе дојде до локална подружница на Македонска Пошта таа веќе е во систем. Не може по ниту една логика таа да не биде процесирана.
Така ми рекоја на шалтер, прашај ги таму.
Ете ти одговориле под постот.
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,203
1,299
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Пошто е празник претпоставувам треба да чекам додека да ми даде картонче поштарот во сандаче?
111.jpg
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,922
941
Проери си, не се надевај многу дека ќе ти донесит картонче. Ама не значи дека одма ќе ти ја дадат, кога-како сум имал различни искуства, нешто процесирале, едино ако сто „за испорака на шалтер“ (или така нешто), тогаш можеш да си ја подигниш, а некогаш се дешава поштарот да не го донеси картончето.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,706
Мислења
830,893
Членови
28,699
Најнов член
bichobi
На врв Дно