1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој модел на мобилен/смартфон користите?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Ismet, 9 Април 2007.

 1. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Голема грешка.
   
  psyside, -={K-O-R-U-N}=- и на Скоти им се допаѓа ова.
 2. Transporter444

  Transporter444
  Intern

  6
  2
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  iPhone 7 32GB Black Matte
  Срце телефонче, го користам повеќе од 2 години нов купен никаков проблем ни технички ни со батерија. Единствено би сакал само подобра камера, а тоа и ќе биде причината за апгрејд понатаму.
  [​IMG]
   
  На Potop и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 3. pavlestyle

  pavlestyle
  Gaining Experience

  62
  63
  9 Април 2016
  Машко
  Од пред некој ден Galaxy S10,презадоволен :)))
   
  filipkir, Скоти, Transporter444 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
 5. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  168
  133
  20 Јуни 2009
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Не го користам, а за тема ако има каде да се премести нека се премести. Општа тема не најдов.
   
 7. krema

  krema
  Professor

  9,491
  9,191
  24 Јуни 2009
  Машко
  А може и нова тема да се отвори за конкретниов модел.
   
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Добра идеа, да имаме 1000 теми за сите телефони што постојат.
   
  На psyside и DrMTR им се допаѓа ова.
 9. Bagata

  Bagata
  Gaining Experience

  62
  53
  21 Август 2010
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  892
  1,070
  9 Јуни 2011
  Машко
  Back to oldie-goldie Xiaomi 5 (3/64), дури не стигне ОП 7 Про :D
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  868
  682
  29 Март 2011
 12. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  76
  117
  30 Август 2018
  Машко
  Galaxy A7 2018 , предобар телефон за парите.
   
  На drifter, biroto, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  S10
  Предобар телефон за парите.
   
  Rac58, DrMTR, Скоти и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,007
  716
  1 Јуни 2016
  Па богами и предобри пари за телефонот.
   
  На olikomerc и mkextremer им се допаѓа ова.
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Постои покомплетен уред за 36к?
   
 16. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  936
  360
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Зависи за што го користиш и кои функции ти се најбитни. Објективно гледано не постои подобар за тие пари во моментов.

  Еве мала листа на функции кои поефтини телефони ги имаат

  1. Макро слика од 4мм до субјектот
  2. IR Blaster
  3. x3 optical zoom
  4. 4k 60FPs на предна камера
  5. поголема батерија што трае доста подолго.
  6. Чист екран без селфи камера
  7. Ултра широка селфи камера
  8. За FM Radio нема пре-инсталирано апликација. Треба мануелно да инсталираш NextRadio
  9. Night mode е ок, но има и подобри до таа цена.
  10. Secure Face unlock. Самсунгот ке го отклучам со твоја слика.
  11. Ултра широката задна камера нема аутофокус.


  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  20
  9
  3 Јули 2018
  Машко
  Xiaomi Mi 9, predobar ured!!
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,709
  4 Септември 2008
  Toa што тие опции ги нема или му се послаби не го прави помалце комплетен, се зима целокупното искуство, и се споредува што другите уреди нудат.

  Во моментов, за 35к, нема подобар уред, не само што нема него се е далеку во споредба - платено/добиено, единствено OP7 би бил солидна но послаба overall алтернатива. Подобри од night mode за таа цена, и таков пакет нема.
   
 19. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  936
  360
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Така и напишав во мојот пост, првиот ред.

  Опциите што ги наведов се од Zenfone6, Mi9, P30/Mate20 X, незнам дали се наоѓаат кај нас зенфонот и хуавеи.

  Кај самсунгот ми се свиѓа камерата што нема проблем со Panning на видео(сите други освен apple имаат у пм, видеото изгледа ко да засецкува ако нагло ја завртиш камерата на друга страна) и најдобра видео стабилизација. И ете One UI што го фалите.

  Еве види го зенфон 6 - во се се рамни со S10, Екранот само што не е амолед, не е доволно светол и боите се подобри на самсунг. Aма затоа Зенфон6 нема PWM flickering на екранот а амолед екранот на самсунг љушти.

  S10:
  The display backlight flickers at 240.4 Hz (Likely utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 99 % and below. There should be no flickering or PWM above this brightness setting.

  The frequency of 240.4 Hz is relatively low, so sensitive users will likely notice flickering and experience eyestrain at the stated brightness setting and below.

  In comparison: 51 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 9580 (minimum: 43 - maximum: 142900) Hz was measured.


  Други работи: Подобра батерија, сите транакатанци (3.5мм, SD Slot,Стерео звучки), има чак и зоом x2 crop од главната камера. Чист екран, за батерија се небо и земја 5000mah vs 3400mah, ист чип, предни камери имаш две исти ко задните квалитет далеку подобар за селфи и групни слики. Чист андроид без блоатвер со редовни апдејти. За селфи снимање 4к 60FPS. Квалитет на звук преку 3.5mm џек е компарабилен меѓу двата солиден. За најт мод G-Cam има да се инсталира.
   
  Последна промена: 12 Јуни 2019
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,709
  4 Септември 2008
  20190617_231720.jpg
   
  На Draynor, tupacan, Tehnologiva и уште 15 други им се допаѓа ова.
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,282
  6,394
  27 Март 2014
 22. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  936
  360
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Само ради батеријата вреди, да не правиме муабет селфи портрети. Баш ме интересира дали на селфи камерата има најт мод?

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,709
  4 Септември 2008
  1. Подобро ладење

  2. Поголем екран

  За мене вреди, s10 е бест бај за грото од корисници.
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ти грее и тебе како изложените модели во телеком?
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,709
  4 Септември 2008
  Не?
   

Сподели

Вчитување...