• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
56
158
Јако , браво . Нарачав и ја ваков држач за графичкава ми се свиѓа што крие кабли позади него . Пушти ми линк за кабливе од кај си ги нарачал.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,544
Битола
Си легнале каблињава :love:
yes yes
Мислењето е автоматски споено:

Јако , браво . Нарачав и ја ваков држач за графичкава ми се свиѓа што крие кабли позади него . Пушти ми линк за кабливе од кај си ги нарачал.
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
860
1,906
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
WARNING 18+ content inside!
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
860
1,906
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Инсталирани новите делчиња...
pc_off.jpg
...and it's on
pc_on.jpg
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,367
4,526
А РАМ имаш на компјутерот или?
Со здравје да си го служиш инаку, добро изгледа.

Sent from my Samsung S20 FE
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,439
4,052
Скопје

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,439
4,052
Скопје
По температуриве ќе да немаш ни потреба, ама ако е конфигурацијата од потпис и немаш хард диск, нема ли да добиеш подобар airflow ако ги извадиш држачите за диск напред?
Многу, многу ретко играм, а уште поретко некој бенч. Ова пробав дека ќе менував па ме интересираше. 98% од времето сум во некоја апликација и температурите се околу 30.

Не знам зошто, но од она што имам читано за процесоров е дека има варијација во јадрата голема.

Ова го јавува RealTemp.
1619561758791.png


SpeedFan кој уствари ми ги менаџира вентилаторите дава други вредности.
1619561833461.png

Како и да е, ништо страшно, нечуен е компјутерот, башка бутнат ми е во биро со затворена вратичка. Airflow = 2% :ROFLMAO:
PXL_20210427_221856908.NIGHT.jpg PXL_20210427_221918824.NIGHT.jpg
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
Многу, многу ретко играм, а уште поретко некој бенч. Ова пробав дека ќе менував па ме интересираше. 98% од времето сум во некоја апликација и температурите се околу 30.

Не знам зошто, но од она што имам читано за процесоров е дека има варијација во јадрата голема.

Ова го јавува RealTemp.
Погледнете го атачментот 100350


SpeedFan кој уствари ми ги менаџира вентилаторите дава други вредности.
Погледнете го атачментот 100351

Како и да е, ништо страшно, нечуен е компјутерот, башка бутнат ми е во биро со затворена вратичка. Airflow = 2%
Погледнете го атачментот 100352 Погледнете го атачментот 100354
Алал му вера и јака му душичка на машинчево. Гарант страда од клаустрофобија

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,439
4,052
Скопје
Го отворив еднаш вратичето, влезе мачката да спие внатре (мала кога беше). На претходниот компјутер.
Во тој дел бирото нема позадина, отворено е, така да има некоја вентилација.

А мачката кога ми се качи на појачало за врат и низ врата ја фрлив. Мора да има граници :)
Пак се врати за јадење и галење :):)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,224
1,221
Скопје
Напојувањето не е модуларно и е привремено, немаа во сетек солиден избор кога го купував па морав такво да земам.

Погледнете го атачментот 100365Погледнете го атачментот 100366
планираш да ставаш custom кабли? или друг мотив имаш што ти смета што не е модуларно? :)
 

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
149
122
Куманово
планираш да ставаш custom кабли? или друг мотив имаш што ти смета што не е модуларно? :)
Морав некое да земам привремено, не ја продаваат графичката Сетек без фул конфигурација. Планирам да земам некое подобро фул модуларно, 750W или евентуално 850W Seasonic и custom кабли по нарачка од cablemod само не знам дали шипуваат до APО Box (амерички) тоа би било идеално решение.

EDIT: Сега прочитав не шипуваат
Due to restrictions from the courier companies, we are unable to ship to PO box, FPO, and APO addresses – sorry about that!
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,439
4,052
Скопје
Морав некое да земам привремено, не ја продаваат графичката Сетек без фул конфигурација. Планирам да земам некое подобро фул модуларно, 750W или евентуално 850W Seasonic и custom кабли по нарачка од cablemod само не знам дали шипуваат до APО Box (амерички) тоа би било идеално решение.
Не се ни приметува, што му се замараш.
 

Dinako

Intern
26 октомври 2016
52
18
Здраво момци,

Може и не е за тука прашањето ако е грешка нека се избрише
Дали некој има вградено водено ладење на куќиште sharkoon TG4?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,745
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно