1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,543
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,269
  4,470
  18 Септември 2013
  Машко
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,736
  26,368
  4 Септември 2008
  Nese compatible amd i intel

  Добро бе до кога со вакви муабети, зарем од сега се картите/процесорите, мешај што ти душа сака.
   
  На Tegla и farkizz им се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,084
  6,077
  21 Јануари 2009
  Ја погоди темата у пм.
   
  На 1s3ct0wN и farkizz им се допаѓа ова.
 5. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,074
  1,386
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  Здраво друштов!

  На CES, АМД најавија доста интересни работи, дали полека го заземаат тронот, барем кога станува збор за лаптоп процесорите? На интернет, особено јутјуб, гледам доста "ќењање" врз Интеловата 10 генерација на процесори, зарем се толку шит? Јас најверојатно за некој месец ке зимам ПЦ/Лаптоп, па доста големи шанси има да одам на АМД верзија, сепак се 7нм процесори, и веројатно со АМД графичка, но можеби ке биде и само лаптоп, буџетот би бил околу 1500евра, и се ке се купува во Германија.

  Може совети и препораки воедно, дали вреди да се инвестира во АМД, дали да се почека новата генерација на Енвидиа графички и Интел процесори, се е добредојдено!
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  150
  142
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Бараш совет за НЕКОЈ месец. Ова би му дошло како - планираме со жената да правиме дете, машко или женско?
   
  На Pane-G и TheMarshal им се допаѓа ова.
 7. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  267
  352
  3 Јануари 2019
  Машко
  Gender Neutral.

  Назад на темата:

  @theMAD - Лично отворив тема за ултрабук, после долго двоумење ради чекање 10 генерација, ова она, уште го немам купено, а ми е планирано. Битно е за што ти треба и дали ти треба веднаш или можеш да чекаш.
   
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,260
  689
  9 Мај 2012
  Машко
  Подобро почекај барем крајот на пролетта оти вака не знаеме што доаѓа и не умееме да читаме кафе или гравчиња


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,258
  13,196
  23 Јануари 2008
  Манга
  Intel почнале да произведуваат собни греалки:
  Intel Readies Core i9-10990XE, 22 Cores, 44 Threads, 380W TDP, 5 GHz

  Netburst и Bulldozer г*мна јадaт за ова.
   
  Gaston, MasteR_#0, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,269
  2,621
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,258
  13,196
  23 Јануари 2008
  Манга
  На бејз клок. На буст иљадарче.
   
  На toshex и Ace Lud им се допаѓа ова.
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,269
  4,470
  18 Септември 2013
  Машко
  Ме интересира дали постои кулер шо ќе е компатибилен со процесоров.
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,258
  13,196
  23 Јануари 2008
  Манга
  На Costigan_Jr, mkgunner, Pane-G и уште 7 други им се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,269
  4,470
  18 Септември 2013
  Машко
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,374
  2,445
  9 Февруари 2011
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,173
  8,562
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Али ипак бољи за гејминг од Рајзен. Тоа што троши 4 пати повеќе струја остај тоа не е битно, не се рачуна, што треба напајање од иљаду вати не е битно, што треба инвертер монтиран врз глава не е битно. Битно за гејминг е боље.
   
  psyside, Rukfash и на Tenny им се допаѓа ова.
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,419
  3,137
  24 Септември 2012
  Што дифолтен кулер ќе ставаат на ова? Ќе тротла со скоро секој нормален кулер што не е д15 или троен воден.

  Веќе ќе почнат како коливе водено ладење со 2 изменувачи сериски врзани. Пола киловат (реално) веќе е во греалки навлезено. Рачунај летно време дека 500w во една соба ќе е ненормално топло. Згора на тоа заради тоа што ова ќе грее како улаво, климата треба да лади како улава цело време, влажноста на собата ќе тежнее кон 0%. Значи ако сакаш да го теретиш ти треба инвертер клима уред и навлажнувач на воздух во собата.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,258
  13,196
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не е моторче туку компресор со фреон. 80%е фрижидер тоа, фали само изолација.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,374
  2,445
  9 Февруари 2011
  Јок, грешка си. По ју речник - моторче од фрижидер.
  Кај е испарувачот? Тоа малото од напред што ѕирка?
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,736
  26,368
  4 Септември 2008
  И тоа 5-10% :cool:
   
 21. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  534
  484
  20 ноември 2013
  Машко
  смешно колку бараат за компресор + куќиште...

  за тие пари барем радијатори како изменувач, уље, пумпа и раат си во грејна сезона
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,173
  8,562
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да, но тоа не го менува фактот дека е бајбољи
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,788
  3,952
  1 Септември 2011
  Машко
  Дечки не најдов соодветна тема за кулери,па решив тука да го поставам прашањето.Имам процесор Core 2 Quad Q6600 со овој кулер (Anhoch PC Market Online - Cooler Deepcool Alta 7 Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156 65W),но некако не ми се допаѓа како работи,50-60 степени ми крева кога гледам youtube,па сакам да го заменам за еден од овие два(Anhoch PC Market Online - Cooler Deepcool Ice Blade 200M all Intel/AMD или Anhoch PC Market Online - Cooler Deepcool Gammaxx 200T all Intel/AMD,кој избор е подобар?
   
 24. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,548
  20 Јануари 2015
  Машко
  DC Gammaxx 200Т го имам 1 година веќе, -10 степена температура (иако тоа не беше проблем на i5-4690), меѓутоа во однос на бучава -100 во однос на сток кулерот. Презадоволен, не вреди ништо повеќе да се инвестират од Gammaxx во буџетни кулери.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,788
  3,952
  1 Септември 2011
  Машко
  Искрено овој што го имам Deepcool Alta 7,е исто како штоковите кулери,и плус малце повеќе бучи од обичните шток кулери.Сепак ке заврши работа овој што викаш Anhoch PC Market Online - Cooler Deepcool Gammaxx 200T all Intel/AMD?
   

Сподели

Вчитување...