1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,471
  11,751
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Глава ќе репарираш? Тешко ваквите, ги полнат фабрички со набиен памук. Не можеш да го набиеш толку и ќе ти тече. Барем така сум чул...

  И за меш како грејач не знам каков треба да биде...

  За викување на max VG меш околу 300, за 250 не знам, да не е прекрупен... Иако сега читам дека користат и 200, па веројатно може.

  Ромб не мора, ретко се користи, по малку помага, но ако не работи без тоа нема ни вака. Но може.
   
 3. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
  На круната одамна и го има удрено меракот, 3-ката е бомбонче е не знам каква е 4-ката, реков да не има некој инаку обс планирам да превикувам, обс енџин, рта е, сосем регуларна глава, прилично жеден атомизер, се гледаат меурчиња воздух додека усисаваш... Па ако се испраксам ќе пробам и на сирена и кајфун, не знам кај ними како ќе оди 250 односно 300 кај обс...
   
 4. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  @bicikle Колега збориш за Краун4 греачи премотување или за други?

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 5. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
  не, не круната ми се виде интересн, барам мислење.
  Обс Енџине сакам да го премотам со меш. Имаш и ти мислам обс енџине, ако немаш во моментов имаш користено :)
  да не дојде пак до забуна, еве ова сакам да го премотам со жица
  OBS Engine RTA – VapeZone
   
  На MikickoHC му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
  Иако ќе ме искараат можда, умрела би се нашла во огласов со аио, само воздух се поддесува, релативно лесно и тоа е тоа. Разликата е во нијанси со ендурата во скус, а аио држи 2-3 дена батерија, за разлика од ендура која држи недела дена. Умбрела за услугата решиле да ти наплатат х3 во цена (на интерно е околку 12 долари ).
  Дури и течност може да земиш од тамо, премиул или ликва, кои исто така се поскапи за разлика од Мили или Шарло. (Овие двајца сепак прават подобри течности од „фабричките“ а на големо верувам дека ќе имаш и попуст).
  @krema членот рече дека не му се чека, а и дур е во уриетот...
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  11,057
  10,564
  24 Јуни 2009
  Машко
  Можеби некој овде ќе му понуди ендура, инаку да, прочитав дека не му се чека. :)
   
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  За мене лично АИО и Ендура беа различни два светови. Ендура ми беше далеку послична на цигара и конечно ме одвлече од цигари. АИО ме гореше на јазик и усни скоро секое второ тргање. Далеку поотворена па треба да се навикнуваш. Знам дека АИО запалила како прв уред кај многумина ама сепак извинете не можам да ја препорачувам.
   
  На Metuzalem и Sharlovski им се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  11,057
  10,564
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не случајно препорачуваме Ендура за стартер, пред се` одличен м2л за почетник!
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
  Професоре да, ако му понуди некој ендура- таман, и јас се слагам, ова го споменав како втора опција.
  Гокица нормално е да имаме различити видувања, многумина ендурата ја ставаат на место број еден, ете јас ќе останам воздржан, затоа аио-то го спомнав како блан Б.
  Гуру со ова ќе можам да вукувам обс енџин и/или кајфун?
  предлог за сс за кајфун и за дтл (обс), значи 2 комада.
   
  На gokica и MikickoHC им се допаѓа ова.
 11. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Професоре мене ендура ми има по малку од двата света мтл и дтл. Барем така јас ја осеќав

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 12. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,583
  21 Април 2016
  Машко
  Time for action! Бидна и првата манџа во 2019. :hay:
  IMG_20190108_223024.jpg
   
  На Widlok, OldSchoolPvP, gokica и уште 8 други им се допаѓа ова.
 13. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,471
  11,751
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Прво, општо, не можеш ова да го викуваш со едно парче сролован меш што ќе оди исцело, од дното низ дупката низ грејачот низ другата дупка до дното (па друго исто такво за другиот грејач). Ќе биде превиткано под преголем агол на двете места каде што излегува од дупките и оди низ грејачот и нема да спроведува манџа и нема да држи облик (ќе биде како федер, ќе сака да се исправи). Дополнително, дупките за фитиљ на овој му се големи, па ќе треба големо парче (дебело сроловано) меш коешто:

  1) тешко да го направиш да затне
  2) уште потешко ќе го свиткаш на двете места каде што треба да се свитка
  3) уште потешко ќе го изолираш (изгориш/оксидираш) мешот да не прави спој на сите места на кои што допира метал (а особено на грејачот).
  4) на такво дебело и извиткано парче треба да му обмоташ дебела жица (бидејќи, нели, не оди ДТЛ со тенка жица) која нема шанси да допира баш на сите места на кои што треба.
  5) кога ќе го решиш сето тоа, ќе треба да направиш уште едно такво ИДЕНТИЧНО парче :)

  Не викам дека е невозможно, само треба мноооогу искуство и чепкање (проба и грешка) и време. Јас не би се нафатил да правам вакво нешто, дури и да го имам целото време на светот. Се измачив да го оксидирам мешот за RSST кој имаше изолации на сите места на кои што треба, само требаше да се ослободам од hot spots на грејачот, а парчето беше право, без кривини и жицата беше AWG30. :)

  Дополнително, кај овој не знам за што служат тие дупките горе покрај оџакот, иако веројатно не влијаат за викувањето:

  5464701-6_crop.jpg

  Можеби внесуваат воздух.

  Кај овој можеш да ја пробаш техниката „памук врз меш“:  Но само откако ептен ќе се извештиш со нормално ставање памук, затоа што овој со големите дупки мислам дека ќе тече (пробива/поплавува) дури и со обичен памук (ако не го наместиш совршено). А и со таа техника не добиваш нешто многу, само да не мора да пикаш памук низ дупките (мешот треба добро да затне). За тоа мислам дека 250-ка меш ќе ти биде прекрупен, нема да затнува. Овој го викува наното со 400-тка (читај цела страница, има и слика), кое има овални дупки, можеби и поголеми, но е single coil.

  И јас мислам така, и 400-тка ќе викува (дури и max VG), не е страшно, поважно е да затне, а покрупна (200/250) нема да затне. Ако треба, ќе и` припомогнеш така што ќе ја сечеш ко ромб.

  За кајфунот слично, зависи кој кајфун, ако е Прајм, нешто вака:  Ептен го изгужва мешот, ама тоа е. Мини3 е многу сличен со Прајм (и со 5-ка). Тие имаат ептен помали дупки, но имаат процепи од страна + треба добро да се изолира мешот затоа што допира метал.

  Не знам точно кој меш користи, веројатно кажува во поврзаното видео „како да се подготви мешот“.

  И уште една работа на која треба да се обрне внимание, за кајфунот знам сигурно, а веројатно важи и за ОБС-от: Не можеш да натрпаш меш колку што собира, да затнеш се`. Фитиљот мора да пропушта воздух (да прави меурчиња) затоа што овие работат на принцип на делумен вакуум (потпритисок).

  Тоа е таа рамнотежа што е многу тешко да се постигне, дури и со памук или било што друго, да пропушта воздух, а не течност. :) Можеби со тоа ќе падне во вода и мојот муабет за 250/400, треба да се проба. Додека не се проба, нема да се знае (а и пак ќе зависи од тоа колку густо го ролаш)...

  Да беше лесно, никој немаше да користи памук за викување. :hay:
   
  Chicco69, gokica, bicikle и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
  грубо кажано ми го онади филмот, али барем ме спаси од стресови :) A со сајла би можело, твое мислење? Или сајла обмотана со меш?
  За оксидација, па може со свеќа треба да се проба, барем ќе го исцрни, и на суво кога ќе го пуцнеш саѓите ќе се зацврстат за мешто и би требало да држи изолација, али не сум пробал, знам само дека свеќата остава добра трага која најверојатно е јагле или јаглен диоксид, али би требало брзо да изреагира со кислородот и да стане неспроводно.
   
 15. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,471
  11,751
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Сајла може, ако ги спречиш влакната да се одмотуваат едни од други. Може и да ти стигне таква од транспортот. :)

  Но пак важи тоа за виткањето во ОБС, батали тоа, барем додека не правиш совршени прави викови. :) Најди си некој атомизер со прави викови, веројатно некој вистински Џенезис.

  Сајла уште потешко ќе ја задржиш извиткана. Истото важи и за изолацијата (уште е потешко да изолираш сајла).

  Саѓите од свеќата нема да останат на викот, можат да се измијат со вода (а течноста... тече :hay:). Треба материјалот да гори додека е на металот. Ги правеа со натопување на мешот со манџа па нејзино палење (едно 6 пати) или виткање во хартија од цигари па палење (тоа е ептен старински и сум заборавил или не сум гледал детално како го прават).

  За меш околу сајла, треба повеќе слоеви (еден ќе се одмота), па е скоро како да правиш само меш (сосе изолирање и се`), а тука е и сајлата. Дупла работа ти е. Само мое мислење, знам дека прават, но не сум гледал/истражувал за тоа.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,153
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Очекував слика од тераса искрено, вака е мех, нема оправудање ладно било, вакво такво.
   
  На cacko1, gokica, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Мал апгрејд на пафкалото, се чека уште кајфун прајм :D .
  [​IMG]

  Први импресии , ден и ноќ. Ваууу. Сочно сочно . Неќу да га гледам егото .
   
  На DennyMK, gokica, fis1976 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Шо танк е тој десно?
   
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,471
  11,751
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Lemo 2. Има во индексот (вториот пост)... :innocent:

  Отиде во дробно човекот. :hay:
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Одлично. Со здравје да се служи Лемото. А баш си помислив еве нешто ново ама не бил за мене.
   
 21. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Тхенк ју. Голема благодарност до Метузалем за советите. Иначе лемото одеше заедно со кубоидот за +4$, па го зедов да имам што да парам додека стаса кајфунот.
   
  На bicikle и Metuzalem им се допаѓа ова.
 22. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  916
  734
  29 Март 2011
  Cuboid от ти е добар мод јас го имав го продадов и ми е жал сега :( :) Lemoto Исто така е добро ако знаеш да го средиш тие одеа во пар околу 20 усд на алиехпрес

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 23. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  931
  634
  11 ноември 2015
  Машко

  Прикачени датотеки:

  На Sharlovski и Metuzalem им се допаѓа ова.
 24. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  OBS Engine Nano - дали Gearbest е најефтино? Немам време да барам по сајтови па ако некој видел/нарачал молам да сподели.

  Едит: гледам погоре вејпзоун. изгледа тоа е најефтино.
   
 25. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  488
  932
  15 Март 2016
  Машко
  Стигна Berserker-от V1.5 :)

  Пакување картонско, внатре со сите тракатанци: резервен пластичен дрип тип, црн додадок за металниот дрип тип, метален танк, резервни штрафчиња и о-рингови, плаво штрафцигерче и два грејачи.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Изработка одлична, мазни навои, нема оштри рабови, добри о-рингови, се си е на место. Избањат, спрастрен и спремен за првиот build

  [​IMG]

  Прв build стандарден, кантал AWG 29, 6 намотки, 1.45Ω , се помина лесно дури и викувањето :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Први импресии, одличен! Нема воопшто фалш воздух, тесен, мазен цуг (се слуша тивко "свиркање" и после ова убеден сум дека не постои некој друг атомајзер кој може да се спореди со "мазноста" на Siren 2!). Во споредба со Kayfun Prime, на второ дупче Berserker-от e ист со Prime-от на прво. Лесен за поставување на грејач, големи штрафчиња и канали на "постовите", вишокот жица при сечење лесно може да се "скрие" во нив.
  Поставување на памукот исто лесно, каналите те водат во спуштање на памукот само треба да се пази на должината на памукот, треба до допре до дното на декот за да нема течење (јас потрефив од прва :) ).
  За арома споредба направив само со Prime-от (исти сетап на двата) и со една течност, Pyramid. Пареата убава, густа, и мене Pyramid-от повеќе ме бендисува на Berserker-от (не верувам дека е ефектот на нов производ). За опис на ароми сум тапа ама на Berserker-от аромата е посладуњаста (најверојатно повеќе се чувствуваат заднинските ароми) додека на Prime-от тутунот е поизразен и аромата малку ми е "по горка". Ќе видиме како ќе биде со други ароми.
  И да, зедов мат црн за да направам Matchy-Matchy со Pico-то :) , и мислам дека не зграшив :) .

  [​IMG]

  Ако имате некои прашања слободно прашувајте.
   
  На Saso Trpenoski, bicikle, BorisSapphire и уште 12 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...