1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,773
    1,345
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Уаа судија! Жената... И знаете како оди на утакмица се компонирано за судијата

Sent from my C6603 using Tapatalk

2. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,531
    2,299
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Мислам дека оваа промена од 20 на 15% им е испланирана уште од старт, прво да ги нас'скаат луѓето да наполнат корпите, а знаеме дека откако ќе се наполни корпа, а 20% а 15% исто ти доаѓа.
    Многу педерски маркетинг трик на Фастек. Уааа! љољ

Sent from my A0001 using Tapatalk

3. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,022
    10,878
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Посветено на пушачи кои не сакаат да се замараат

(а сакаат да преминат на електронска цигара или барем да пробаат)

(абе, дај ми само да тегнам)

Вејпери, не гледајте, овде нема (скоро) ништо за вас. Ова е наменето за некој кој никогаш не дошол во контакт со електронска цигара во живо, а сака да види што претставува таа.

Тоа е многу, многу долго видео (за жал само на англиски) во кое помаранџастиот, освен што објаснува за уредот, со наједноставни зборови ги објаснува поимите и принципите кои би ги интересирале почетниците. Скоро во се` се согласувам со него и многу пати ги имам кажувано овие работи.

Конечно го изгледав и дознав и плус некои работи за уредот (што се многу позитивни), а што не ги знаев порано (а и без тоа често го препорачував) - дека е регулиран (константна ватажа, 14 вати), дупли грејач (кој е само горе, не знаев како изгледа, не е лош), има passthrough (користење при полнење), полнење одозгора (да не го отшрафуваш на секој саат), заштити и така натаму...

Затоа повторно би го препорачал ова на почетници што не сакаат да се замараат со никакви подесувања, само стисни копче и влечи, и не планираат (барем засега) да бараат подобра опрема, да експериментираат, да учат за волти/вати, да мотаат грејачи и слично. Ова сосема ги задоволува сите потреби, дури и на тешки пушачи (баш би било наменето на нив затоа оди накај жешка пареа) и скоро гарантирано (за ништо нема 100% гаранции) ќе ги симне од аналогните (обичните) цигари. Но ова не е само за тешки пушачи, може да се „регулира“ јачината со користење послаба течност.

Единствена маана му е што батеријата не држи долго и многу веројатно нема да истера цел ден. А ја нема да се купи само батеријата. Па, што да правиме? Ако парите не ни се важни, земаме два комплета, а ако се, само плус една батерија (модови или цевки) од овде. А ако не ни пречи што е малку поголем, го земаме само овој, кој би требало да не` истера цел ден (нема да истера само при најинтензивно користење). Или пак него + резервна батерија за екстра екстра сигурност (но и пари). Не знам дали Ендура е малиот, а Призма големиот, или едното е атомизерот, а другото комплетот... Не се јасни на Фастек (или имаат грешки).

Освен тоа требаат и уште глави, само овие ги има за нив па нема што да се мисли, за жал викаат дека во последно време некои од тие глави од Фастек стигале дефектни, но тоа е потрошен материјал и можеби можеме да прежалиме една-две и да ги фрлиме, а се сомневам дека тоа била грешка на корисникот (не чекал да се натопи). Помаранџастиот вика дека траат една недела, јас мислам (со ништо непотврдено) дека ќе траат и доста подолго, освен при најинтензивно користење.

Обично препорачувам сребрена боја затоа што тоа е оригиналниот метал, а на фарбаните често им се лушти бојата, но овој би требало да е квалитетно офарбан, па црната (или друга боја) би требало да издржи долго.

А за тие што не се сигурни како би го користеле (сакаат да пробуваат многу различни работи), понатака да почнат со премотување на глави (затоа што е поевтино и поквалитетно - сам си го правиш, а не Кинези во папучи на улица со рефус жици и памук), не се тешки пушачи и повеќе „рекреативно“ сакаат да пробаат, останува препораката за AIO, повеќе пати спомнувана во темава. За него и деловите се подостапни и општо е пораспространет и повеќе употребуван.

Но во секој случај, го препорачувам видеото за секој кој сака да се запознае со најосновните работи за електронската цигара (од практична гледна точка, но и општо - кажува, меѓу другото, и за усно и дробно :hay:).

-----

Едит (08.09.2018):
    - Дополнителни информации зошто е толку погодена Ендурата за почетници
    - Разлика меѓу усно и дробно влечење
    - Состав на течноста за електронска цигара

На Tom Ford, ksimon, Ace Lud и уште 2 други им се допаѓа ова.
  4. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    Да бееее, стопанката преварантска :)

Не израчунав убаво јас :)

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk

На cacko1 и Mihajlo Micho им се допаѓа ова.
  5. GligorGigs

GligorGigs
    Intern

24
    2
    1 Март 2015
    Машко
    Здраво, сакам да земам електронско цигаре, не се разбирам околу нив гледав некои модели на али и ова ми фати око Electronic Cigarette SMOK Nano One Vape 80W Box Mod Kit Nano TFV4 Atta or Brit Atomizer Vaporizer E cigarette Hookah Pen X8003-in Electronic Cigarette Kits from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
    Сега гледам дека различни се ама не знам што е разликата, му пишав на селерот вика нано кит да го земам. Не сум имал до сега електронска цигара па ако може помош некоја, има ли кај нас вакви со поголеми батерии?

6. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,022
    10,878
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Глигор, само два поста над твојот, прочитај и изгледај видео (ако разбираш англиски), тука е и индексот на темава и истражи повеќе. И на последниве две-три страници има доста материјал за почетници.

Ако не си користел досега ел.цигара, апсолутно не ти треба таква јака батерија, која често може да биде и опасна.

На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
  7. GoCe_

GoCe_
    Gaining Experience

279
    291
    18 ноември 2007
    До кога трае купонот?

8. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,022
    10,878
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Само процентот го сменија, инаку е вака:

Од 25 до 27 е -15%, а од 28 до 2 е -10%, но -15% работи и сега (во последно време ги пуштаат купоните порано, но не секој пат).

На DennyMK и GoCe_ им се допаѓа ова.
  9. krema

krema
    Professor

8,599
    8,327
    24 Јуни 2009
    Машко
    #Fasttech
    На мајка им у пу*ката со извинење :D

А толку се намерачив на најмалку три корпи, а сега од инат ќе бидат само две!
    Ако им е, верувам дека голем процент од клиентелата им ќе се предомислат како мене!

Ајде нека е со лесно пазарл'кот :)

На DennyMK, xnickx, MikickoHC и уште 3 други им се допаѓа ова.
  10. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,022
    10,878
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Од една страна, може е добро да порачаш порано за да бидеш прв во редот кога ќе почнат да ги праќаат. Но мислам дека постојат мали шанси, ако многу луѓе се бунат, да го вратат на 20% во следните денови, па ако ти значи 5% чекај. Но шансите за тоа се ептен ептен мали (само моја претпоставка).

Реков, ако најдете поевтино на друго место, нарачувајте од таму. :hay:

На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Allex

Allex
    Practice makes perfect

810
    1,028
    8 Март 2013
    Машко

Ајде со среќа :) Позитивно искуство имам со postnl, брзо стига, па решив да доплатам 2.3$ :) Имаше само 2 опции едната беше со сингапур ама со нив многу сум чекал...

Благодарност до @Metuzalem за помошта.

Последна промена: 24 Јануари 2017
    На DennyMK, Ace Lud, OldSchoolPvP и уште 6 други им се допаѓа ова.
  12. krema

krema
    Professor

8,599
    8,327
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ајде нека се угоде :D

На DennyMK и Allex им се допаѓа ова.
  13. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    Чајна има да напраат попара за Кинескава Н.Година.
    Има да пуштат у "етер" 300-та модови, атомизери и останати тракатанци.
    Smok веќе имаат земено залет :)

Само си штанцаат, ги боли уФце :)

На DennyMK и Metuzalem им се допаѓа ова.
  14. KiKoOoOoOoO

KiKoOoOoOoO
    Intern

44
    30
    3 Септември 2016
    Машко
    А на fasttech само со Paypal се плаќа, а можеше и без, шо бидна?

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,022
    10,878
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    По случаен избор нивната банка може да блокира некои картички ако им се сомнителни, мене те ми работи, те не ми работи. Има пишувано во темава, на повеќе луѓе им се случувало.

А и обратно, блокира Пејпал за некои Aspire производи и сите никотински течности (манџа). Или обратно беше, течностите можеше само со картичка... Заборавив.

Да, ако не ти дава воопшто да избереш метод на плаќање, тоа е поради нешто што го имаш во корпа. Блокирањето на картичката се гледа дури откако ќе се обидеш да платиш и нема да помине.

Последна промена: 25 Јануари 2017
    На Gajche-X и KiKoOoOoOoO им се допаѓа ова.
  16. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    Може и без али ко што пишал Metuzalem, некогаш праи проблем.

Ако добро се сеќавам,
    кога несака да помине трансакцијата со creditcard, пробај да нарачаш/платиш преку апликацијата за андроид, преку апликацијата проаѓаше ако не се лажам.

(стално со paypal плаќам, сум заборавил како беше)

Ако не сум грешка,
    можеш и со creditcard преку paypal да платиш без да креираш/регистрираш/верифицираш paypal account.
    (на ebay и други места функционира ваков начин на плаќање, пробај, можно е и на фастТек да функционира)

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,773
    1,345
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Функционира. До летово нарачував со дебитна на фастек. Отворив пеј пал акаунт и сега си терам со него.

Sent from my C6603 using Tapatalk

18. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,022
    10,878
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Налетав на ова, ми изгледа многу корисно за тие што го имаат AIO, не само за почетници:

Финти/решавање проблеми за Joyetech eGo AIO

Практично, не ви треба упатство покрај ова.

Од таму, налетав и на линк со споредба на двата препорачани комплети за почетници.

19. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,022
    10,878
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Ич не се сеќавам дали овие се Швабите на кои им пишав, но гледам дека ја има Македонија најдолу, како да е тазе додадена.

Нарачката оди се` до крај, само не преминува на следниот екран, веројатно затоа што не знам да одберам да ми биде иста адресата за шипинг и за плаќање. Шипингот е со ДХЛ, и АКО ДХЛ не прават проблеми со лежарина, излегува 10 EUR поевтино отколку истите 5 кила ВГ од кај Аромаши, кои досега ми беа најевтини за ПГ/ВГ без никотин (но не бев нарачувал 5 кила).

Патем, кај овие вториве пак дава да ставиш во корпа никотински бази, можеби направиле некоја скаламуција или се пререгистрирале, за секој случај не нарачав, но им пуштив мејл, ќе бидете известени што ќе одговорат. Се` уште е најмала поштарина тука за помали количества, 3 бази по 100 мл = 3,хх евра.

Кога веќе се фатив за тастатура, им пишав и на Аворија да не` додадат, да полниме бункери. :hay:

На ТАТА_МАТА и krema им се допаѓа ова.
  20. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,022
    10,878
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Одговорија, турбо, дека е можно нарачување без проблем. Не кажаа зошто и како.

Аромаши остануваат најевтини до кај нас (во поглед на поштарина, а често и бази/ароми)!

Морав да спамирам со трета порака по ред. :hay:

На ТАТА_МАТА, hazard_mkd, Astraion и уште 3 други им се допаѓа ова.
  21. GoCe_

GoCe_
    Gaining Experience

279
    291
    18 ноември 2007
    naracka.JPG

ме виде ли мамоооо, ќе мотам мамооо :D

На OldSchoolPvP, DennyMK, krema и уште 6 други им се допаѓа ова.
  22. Ace Lud

Ace Lud
    Practice makes perfect

1,101
    1,918
    7 Април 2012
    Машко
    Metuzalem, GoCe_ и на MikickoHC им се допаѓа ова.
  23. krema

krema
    Professor

8,599
    8,327
    24 Јуни 2009
    Машко
    Дали има некој купон за аромаши?

24. hazard_mkd

hazard_mkd
    Gaining Experience

98
    100
    16 Март 2011
    Машко
    Препорачајте MTL rebuildable тенк, 22mm.

Се мислам за некој kayfun клон како опција. V5 викаат немал доволно рестриктивно влечење. За другиве незнам баш.

иначе, да се пофалам, од вчера се префлив од Ego на мод. Конечно ми стигна пикото, и две батерии самсунг 25r. И одма со мотање почнав :) навика

0.28 ohm испадна

Metuzalem, DennyMK, cacko1 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,531
    2,299
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Не знам за тебе другар ама јас сега порачав и петка мини од шо не може ништо да го замени Кајфун 5 досега. Генерално зборам, не бркам облаци.
    Петката на •••• ми е баш она нергеле стил на влечење така да има од се' по нешто во него.
    Пробувам и со РДА ама никако да ме повлече. Планирав да го земам и Хадалито, си викам зашо да се трошам ако ми седи во фиока.

Од кога почнав со Кајфун 5, освен Кајфун Мини 3 како М2Л за тутунски ароми претежно на 1ом, не сум парил ништо друго. Затоа и го порачав Мини 5.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...