• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
Статус
Затворена за нови мислења.

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1.802
1.365
Скопје - Аеродром
Уаа судија, мести... Купете од други места (ако најдете поевтино :hay:). Сите кинески продавници за ел.цигари имаат попусти, но повеќето и (по)скап шипинг.

Зошто сум толку добар прогнозер... :innocent:
Уаа судија! Жената... И знаете како оди на утакмица се компонирано за судијата

Sent from my C6603 using Tapatalk
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1.868
2.817
Струмица
Мислам дека оваа промена од 20 на 15% им е испланирана уште од старт, прво да ги нас'скаат луѓето да наполнат корпите, а знаеме дека откако ќе се наполни корпа, а 20% а 15% исто ти доаѓа.
Многу педерски маркетинг трик на Фастек. Уааа! љољ

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.032
12.605
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Посветено на пушачи кои не сакаат да се замараат

(а сакаат да преминат на електронска цигара или барем да пробаат)

(абе, дај ми само да тегнам)


Вејпери, не гледајте, овде нема (скоро) ништо за вас. Ова е наменето за некој кој никогаш не дошол во контакт со електронска цигара во живо, а сака да види што претставува таа.

Тоа е многу, многу долго видео (за жал само на англиски) во кое помаранџастиот, освен што објаснува за уредот, со наједноставни зборови ги објаснува поимите и принципите кои би ги интересирале почетниците. Скоро во се` се согласувам со него и многу пати ги имам кажувано овие работи.
Конечно го изгледав и дознав и плус некои работи за уредот (што се многу позитивни), а што не ги знаев порано (а и без тоа често го препорачував) - дека е регулиран (константна ватажа, 14 вати), дупли грејач (кој е само горе, не знаев како изгледа, не е лош), има passthrough (користење при полнење), полнење одозгора (да не го отшрафуваш на секој саат), заштити и така натаму...

Затоа повторно би го препорачал ова на почетници што не сакаат да се замараат со никакви подесувања, само стисни копче и влечи, и не планираат (барем засега) да бараат подобра опрема, да експериментираат, да учат за волти/вати, да мотаат грејачи и слично. Ова сосема ги задоволува сите потреби, дури и на тешки пушачи (баш би било наменето на нив затоа оди накај жешка пареа) и скоро гарантирано (за ништо нема 100% гаранции) ќе ги симне од аналогните (обичните) цигари. Но ова не е само за тешки пушачи, може да се „регулира“ јачината со користење послаба течност.

3UdczXE.jpg


Единствена маана му е што батеријата не држи долго и многу веројатно нема да истера цел ден. А ја нема да се купи само батеријата. Па, што да правиме? Ако парите не ни се важни, земаме два комплета, а ако се, само плус една батерија (модови или цевки) од овде. А ако не ни пречи што е малку поголем, го земаме само овој, кој би требало да не` истера цел ден. Многу луѓе потврдиле дека тој големиот комплет им е доволен.

Не знам дали Ендура е малиот, а Призма големиот, или едното е атомизерот, а другото комплетот... Не се јасни на Фастек (или имаат грешки). Во секој случај, разликата меѓу малиот комплет T18 и големиот комплет T22 е само во големината на батеријата (поголеми димензии и капацитет) и дијаметарот на атомизерот (повторно поголеми димензии и капацитет - на течност). Други разлики нема.

JMUcEm8.jpg


Освен тоа требаат и уште глави, само овие ги има за нив па нема што да се мисли, за жал викаат дека во последно време некои од тие глави од Фастек стигале дефектни, но тоа е потрошен материјал и можеби можеме да прежалиме една-две и да ги фрлиме, а се сомневам дека тоа била грешка на корисникот (не чекал да се натопи). Помаранџастиот вика дека траат една недела, јас мислам (со ништо непотврдено) дека ќе траат и доста подолго, освен при најинтензивно користење.

Обично препорачувам сребрена боја затоа што тоа е оригиналниот метал, а на фарбаните често им се лушти бојата, но овој би требало да е квалитетно офарбан, па црната (или друга боја) би требало да издржи долго.

А за тие што не се сигурни како би го користеле (сакаат да пробуваат многу различни работи), понатака да почнат со премотување на глави (затоа што е поевтино и поквалитетно - сам си го правиш, а не Кинези во папучи на улица со рефус жици и памук), не се тешки пушачи и повеќе „рекреативно“ сакаат да пробаат, останува препораката за AIO, повеќе пати спомнувана во темава. За него и деловите се подостапни и општо е пораспространет и повеќе употребуван.

Но во секој случај, го препорачувам видеото за секој кој сака да се запознае со најосновните работи за електронската цигара (од практична гледна точка, но и општо - кажува, меѓу другото, и за усно и дробно :hay:).

-----

Едит (08.09.2018):
- Дополнителни информации зошто е толку погодена Ендурата за почетници
- Разлика меѓу усно и дробно влечење
- Состав на течноста за електронска цигара

-----

Едит (23.06.2019):
- Во моментов е значително поевтина на Алиекспрес од овој продавач, потврдено дека е оригинал. Главите е посигурно да се земат од Фастек (тие спомнати горе).
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.081
5.412
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Бед њуз

15 % попуст е купонот на фастек
А и неможе да се комбинира со други попусти и купони ( МАР на пример)

Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Да бееее, стопанката преварантска :)

Не израчунав убаво јас :)

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
 

GligorGigs

Intern
1 март 2015
31
2
Kumanovo
GligorGigs's setup  
Processor & Cooler
I7 3770K 4.5ghz CM 212 evo
Motherboard
asus p67
Storage
Kingston SSD 64gb + 1TB HDD
PSU
620w CM silent
RAM
16GB DDR3
Video card
Sapphire radeon r9 270x 2GB
Case
zalman z11
Mouse
Steel Series rival 100
Keyboard
Cooler master devastator
Audio
Razer Kraken 7.1 chroma
Monitor
BenQ Zowie 24" 60hz 1ms
OS
win 10
Здраво, сакам да земам електронско цигаре, не се разбирам околу нив гледав некои модели на али и ова ми фати око Electronic Cigarette SMOK Nano One Vape 80W Box Mod Kit Nano TFV4 Atta or Brit Atomizer Vaporizer E cigarette Hookah Pen X8003-in Electronic Cigarette Kits from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
Сега гледам дека различни се ама не знам што е разликата, му пишав на селерот вика нано кит да го земам. Не сум имал до сега електронска цигара па ако може помош некоја, има ли кај нас вакви со поголеми батерии?
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.032
12.605
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Глигор, само два поста над твојот, прочитај и изгледај видео (ако разбираш англиски), тука е и индексот на темава и истражи повеќе. И на последниве две-три страници има доста материјал за почетници.

Ако не си користел досега ел.цигара, апсолутно не ти треба таква јака батерија, која често може да биде и опасна.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.032
12.605
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Само процентот го сменија, инаку е вака:

20170123-a878702850c14a0fb2ff7340f6643882.jpg


Од 25 до 27 е -15%, а од 28 до 2 е -10%, но -15% работи и сега (во последно време ги пуштаат купоните порано, но не секој пат).
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.360
12.887
youtu.be
#Fasttech
На мајка им у пу*ката со извинење :D

А толку се намерачив на најмалку три корпи, а сега од инат ќе бидат само две!
Ако им е, верувам дека голем процент од клиентелата им ќе се предомислат како мене!

Ајде нека е со лесно пазарл'кот :)
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.032
12.605
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Од една страна, може е добро да порачаш порано за да бидеш прв во редот кога ќе почнат да ги праќаат. Но мислам дека постојат мали шанси, ако многу луѓе се бунат, да го вратат на 20% во следните денови, па ако ти значи 5% чекај. Но шансите за тоа се ептен ептен мали (само моја претпоставка).

Реков, ако најдете поевтино на друго место, нарачувајте од таму. :hay:
 

Allex

Practice makes perfect
8 март 2013
817
1.058
Скопје
TEakoG1.png


Ајде со среќа :) Позитивно искуство имам со postnl, брзо стига, па решив да доплатам 2.3$ :) Имаше само 2 опции едната беше со сингапур ама со нив многу сум чекал...

Благодарност до @Metuzalem за помошта.
 
Последна промена:

krema

Epic
24 јуни 2009
13.360
12.887
youtu.be
TEakoG1.png


Ајде со среќа :) Позитивно искуство имам со postnl, брзо стига, па решив да доплатам 2.3$ :) Имаше само 2 опции едната беше со сингапур ама со нив многу сум чекал...

Благодарност до @Metuzalem за помошта.
Ајде нека се угоде :D
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.081
5.412
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Чајна има да напраат попара за Кинескава Н.Година.
Има да пуштат у "етер" 300-та модови, атомизери и останати тракатанци.
Smok веќе имаат земено залет :)

Само си штанцаат, ги боли уФце :)

746325ca4dc7e5c88e3fe573334717c4.jpg


Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.032
12.605
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
По случаен избор нивната банка може да блокира некои картички ако им се сомнителни, мене те ми работи, те не ми работи. Има пишувано во темава, на повеќе луѓе им се случувало.

А и обратно, блокира Пејпал за некои Aspire производи и сите никотински течности (манџа). Или обратно беше, течностите можеше само со картичка... Заборавив.

Да, ако не ти дава воопшто да избереш метод на плаќање, тоа е поради нешто што го имаш во корпа. Блокирањето на картичката се гледа дури откако ќе се обидеш да платиш и нема да помине.
 
Последна промена:

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.081
5.412
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
А на fasttech само со Paypal се плаќа, а можеше и без, шо бидна?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Може и без али ко што пишал Metuzalem, некогаш праи проблем.

Ако добро се сеќавам,
кога несака да помине трансакцијата со creditcard, пробај да нарачаш/платиш преку апликацијата за андроид, преку апликацијата проаѓаше ако не се лажам.

(стално со paypal плаќам, сум заборавил како беше)

Ако не сум грешка,
можеш и со creditcard преку paypal да платиш без да креираш/регистрираш/верифицираш paypal account.
(на ebay и други места функционира ваков начин на плаќање, пробај, можно е и на фастТек да функционира)

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.032
12.605
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Налетав на ова, ми изгледа многу корисно за тие што го имаат AIO, не само за почетници:

Финти/решавање проблеми за Joyetech eGo AIO

Практично, не ви треба упатство покрај ова.

Од таму, налетав и на линк со споредба на двата препорачани комплети за почетници.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.032
12.605
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ич не се сеќавам дали овие се Швабите на кои им пишав, но гледам дека ја има Македонија најдолу, како да е тазе додадена.

YHCyTgf.png


Нарачката оди се` до крај, само не преминува на следниот екран, веројатно затоа што не знам да одберам да ми биде иста адресата за шипинг и за плаќање. Шипингот е со ДХЛ, и АКО ДХЛ не прават проблеми со лежарина, излегува 10 EUR поевтино отколку истите 5 кила ВГ од кај Аромаши, кои досега ми беа најевтини за ПГ/ВГ без никотин (но не бев нарачувал 5 кила).

Патем, кај овие вториве пак дава да ставиш во корпа никотински бази, можеби направиле некоја скаламуција или се пререгистрирале, за секој случај не нарачав, но им пуштив мејл, ќе бидете известени што ќе одговорат. Се` уште е најмала поштарина тука за помали количества, 3 бази по 100 мл = 3,хх евра.

Кога веќе се фатив за тастатура, им пишав и на Аворија да не` додадат, да полниме бункери. :hay:
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.032
12.605
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Патем, кај овие вториве пак дава да ставиш во корпа никотински бази, можеби направиле некоја скаламуција или се пререгистрирале, за секој случај не нарачав, но им пуштив мејл, ќе бидете известени што ќе одговорат. Се` уште е најмала поштарина тука за помали количества, 3 бази по 100 мл = 3,хх евра.

Одговорија, турбо, дека е можно нарачување без проблем. Не кажаа зошто и како.

Аромаши остануваат најевтини до кај нас (во поглед на поштарина, а често и бази/ароми)!

Морав да спамирам со трета порака по ред. :hay:
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1.130
2.097
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro

hazard_mkd

Gaining Experience
16 март 2011
101
90
Охрид
Препорачајте MTL rebuildable тенк, 22mm.

Се мислам за некој kayfun клон како опција. V5 викаат немал доволно рестриктивно влечење. За другиве незнам баш.

иначе, да се пофалам, од вчера се префлив од Ego на мод. Конечно ми стигна пикото, и две батерии самсунг 25r. И одма со мотање почнав :) навика

0.28 ohm испадна

oT7ESXWr.jpg
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1.868
2.817
Струмица
Се мислам за некој kayfun клон како опција. V5 викаат немал доволно рестриктивно влечење. За другиве незнам баш.
Не знам за тебе другар ама јас сега порачав и петка мини од шо не може ништо да го замени Кајфун 5 досега. Генерално зборам, не бркам облаци.
Петката на •••• ми е баш она нергеле стил на влечење така да има од се' по нешто во него.
Пробувам и со РДА ама никако да ме повлече. Планирав да го земам и Хадалито, си викам зашо да се трошам ако ми седи во фиока.

Од кога почнав со Кајфун 5, освен Кајфун Мини 3 како М2Л за тутунски ароми претежно на 1ом, не сум парил ништо друго. Затоа и го порачав Мини 5.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.939
Мислења
889.384
Членови
31.696
Огласи
194
Најнов член
wrongly
На врв Дно