1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

1. AmeriqUEST

AmeriqUEST
    Intern

4
    1
    27 Март 2018
    Машко
    Совет за некој атомизер кој би пасувал на мојот мод?

И дали е подобро да се прачува од али или fassttech?

2. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

150
    241
    3 Февруари 2019
    Машко
    Пасуваат многу атомизери за тој мод. Сите кој се 22 милиметри. На пример јас на истиот мод користам dvarw,hussar атомизери.Али сигурен сум дека некој ке ти понуди атомизер кој го продава.

3. krema

krema
    Professor

8,516
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Се` што е со 510 конектор ќе пасува, дали е широк 22мм, помалку или повеќе е ирелевантно, битно е тоа дека кубоидот најдобро би ти работел на околу 20-40w (толку му е снагата, не глеј што пишува 80w), па според тоа одбери таков атомизер.

4. comakot

comakot
    Gaining Experience

116
    50
    23 Февруари 2017
    Машко
    Некој атомизер за мтл ама да можи и рестриктивно дробно гледам вака дварв ама рта е како почетник без искуство со рта/рда, некој предлог

Испратено од ASUS_Z00A преку IT.mk форум апликација

5. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,386
    659
    3 Март 2018
  6. krema

krema
    Professor

8,516
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Потврдувам, одличен е атомизерот, дури и Subtank Mini иако е од постара генерација е одличен.

7. fis1976

fis1976
    On your way to fame

399
    733
    15 Март 2016
    Машко
    Земи си RTA и скокни еден чекор :) , кaко и да е за кратко ќе бараш да земеш RTA

8. krema

krema
    Professor

8,516
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ќе оделе на одмор FT од 1 до 4 мај.

Код:
    FastTech will be on holiday from May 1 to May 4, 2019 for International Labor Day
    Него кај е @Sufi? :)

9. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,386
    659
    3 Март 2018
    Има арома со горчлив вкус?

10. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,951
    10,737
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    За првото ти одговорија, пасуваат сите на сите (со ретки исклучоци). Само поважни ти се ватите.

За второто, досега се колневме во Фастек поради многу работи (квалитетна поддршка, голем избор и слично), откако качија малку цени не до толку, но сепак во многу случаи пак се најевтини од Кинезите. Јас споредувам цена на ист предмет со Алиекспрес и ако е пар долари разлика, воопшто не се мислам, земам од Фастек. А ако некои работи се многу поевтини на Али, тогаш ги земам од таму.

-----

Има, има и додатоци (ваљда Bitter Wizard), јас не користам тоа и појма немам кои се. :)

11. krema

krema
    Professor

8,516
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Има, само не можам да најдам каде имам постирано одамна, би требало @Metuzalem да го најде постот. :)

edit:
    Еве ја. :D

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,386
    659
    3 Март 2018
    Хаха, абе вкус, не мирис на штала xD

13. krema

krema
    Professor

8,516
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Грешка сум те разбрал. :)

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

150
    241
    3 Февруари 2019
    Машко
  15. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

532
    2,238
    21 Април 2016
    Машко
    Толку очекуваниот попуст на Фасттек дојде и замина, а никој не се фали?
    Јас после долго време одиграв вака:
    FT 15.JPG
    Кајфун 5-ка ми е ол-раундер и не би можел да се замислам без него. Голема маана им е цевчето за воздух што знае и при најмал пад да се цвикне, од таму и резервни делови (веќе имам еден ранет кајфун). Поради тоа што си имаме работа со китајци што врска немаат со почитување стандарди, нарачав и "позитивни постови" што би требало да се компатибилни (ист навој).
    Изолаторот кај евтиниот кајфун ми се стори сол, тој кај SXK се држи одлично. Нека има резерва.

Скајлајнот планирам да го здебелам малку (до 5 мл). Ако ова ми успее, автоматски си наоѓам оправдување да пуцнам уште еден Скајлајн. :hay:

За симболични 9 долароси, едноставно морам да го пробам џуџето. Му фали полнење од горе што е огромен минус за мене, но сепак собира 5 мл и би имал две наместо три полнења дневно, па ќе се гура некако. :)
    Втор минус му е тоа што има пластичен тенк (ова евентуално би можел да го решам со резервното стакло од Мерлин РТА (ако дебелината не прави проблем)...

Кога се работи за жици, челик си е челик, а AWG 28 ми дава најдобра акцелерација, т.е. ми има најмала инерција при загревање, независно дали сум на вати или температурна контрола. Сепак е доволно дебела да може лесно да се мота/фиксира и греачите од неа без проблем ми тераат најмалку една недела. Најдоброто е што можам да затерам и дробно на 10 вати со солидни облачиња. :innocent:

FT Shipping.JPG
    Одбрав Кинеска Пошта затоа што:
    - најевтина е,
    - воопшто не ми се брза,
    - да можеме да споредиме со другите дали и колку има разлика (цена vs брзина).

Јас користам. :)
    Сите информации (линкови) се во текстот под видеото, а еве како изгледа во пракса:
    1.jpg
    Нужна и евтина алатка (постоље) што многу значи.

На OldSchoolPvP, gokica, Metuzalem и уште 3 други им се допаѓа ова.
  16. fis1976

fis1976
    On your way to fame

399
    733
    15 Март 2016
    Машко
    Јас зедов од овие две

$2.24 Stainless Steel Stand for 510 Thread Atomizers - 30mm overall diameter at FastTech - Worldwide Free Shipping

https://www.fasttech.com/products/3...SNrdvk7F7K-cIWf3fCD7g-fmYdWpyZX4eEnIBQ3WhCcKs

Ќе си го залепиш со неостик на некоја потешкa површина (јас го залепив на кулери за PC процесор) и терај ;)

Chicco69, gokica и на Tomica Jovevski им се допаѓа ова.
  17. fis1976

fis1976
    On your way to fame

399
    733
    15 Март 2016
    Машко
    Ниту едно стакло на 5мл капа не пасува баш ради дебелината, единствено стакло што пасува е на 3,5мл капа, NarTA/NarBA, малку е подолго и собира 4мл

18. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

150
    241
    3 Февруари 2019
    Машко
  19. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,951
    10,737
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Додека не научиш да билдаш на вакво, не си џедај. :hay:

Тоа се паѓа на испит. :innocent:

Ace Lud, gokica и на Sharlovski им се допаѓа ова.
  20. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

150
    241
    3 Февруари 2019
    Машко
    До сега ке бев Џедај со него :) него ти ме предомисли за тој мод а готов бев да го земам тогаш на попуст за 19 долари. Рече дека ги буташ на маса бидејки има таква форма.
    П.С во мојот прв пост на форумов прашав за него :)

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  21. ARMac

ARMac
    Орган

5,788
    6,322
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    На Chicco69, OldSchoolPvP, Ace Lud и уште 3 други им се допаѓа ова.
  22. dim na struja

dim na struja
    Gaining Experience

207
    218
    23 Март 2016
    Машко
    Еве и едно од мене...
    Homemade...
    Буренцето беше украсче само му опнав 510 од протенк од умрела и то ти е то[​IMG]

Sent from my A7 using Tapatalk

На angeld, Chicco69, OldSchoolPvP и уште 6 други им се допаѓа ова.
  23. gokica

gokica
    Модератор

8,275
    9,896
    13 Јуни 2009
    Ова постољево корисна работа. Иако до сега не ми притребало. Турам на мод (ајстик на пример) и виткам. Добивам отпор на жица, правам тест паљба со „штранг“ и навртувам оџак. Али ова од @ARMac ми излгеда господски па ете едно можда и ќе нарачам.

И јас нарачав читајќи го твојот пост. Па ќе видиме. Би требало да е ОК.

Плус и јас се мислам за уште еден скајлајн. Па и спица и уште еден КФ5. Ама ај да не брзам арни се сега за сега овие моиве. Освен ако наскоро не престанат да ги произведуваат (тешко веројатно).

На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

150
    241
    3 Февруари 2019
    Машко
    Најдов по фиокиве стара електронска цигара. 510 навојот го извадив,и уште да најдам и јас "буренце" да го напикам навојот.. :) ке исечам со убодна пила некое округло парче дрво,ке го избушам и ке го напикам и залепам навојот... повеке работа него потребно али зашто да не, кога веке го имам 510 навојот сега. rsz_20190424_173801.jpg rsz_20190424_174129.jpg rsz_20190424_174519.jpg rsz_20190424_174807.jpg

На gokica, Chicco69, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.
  25. Ace Lud

Ace Lud
    Practice makes perfect

1,089
    1,879
    7 Април 2012
    Машко
    Еве да не испадне дека немам и ако воопшто не го употребувам затоа што се навикнав директно на мод да средувам греачи.[​IMG]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

На gokica, Chicco69, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...