1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. AmeriqUEST

  AmeriqUEST
  Intern

  4
  1
  27 Март 2018
  Машко
  Совет за некој атомизер кој би пасувал на мојот мод?

  И дали е подобро да се прачува од али или fassttech?
   
 2. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  150
  241
  3 Февруари 2019
  Машко
  Пасуваат многу атомизери за тој мод. Сите кој се 22 милиметри. На пример јас на истиот мод користам dvarw,hussar атомизери.Али сигурен сум дека некој ке ти понуди атомизер кој го продава.
   
 3. krema

  krema
  Professor

  8,516
  8,180
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се` што е со 510 конектор ќе пасува, дали е широк 22мм, помалку или повеќе е ирелевантно, битно е тоа дека кубоидот најдобро би ти работел на околу 20-40w (толку му е снагата, не глеј што пишува 80w), па според тоа одбери таков атомизер.
   
 4. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  116
  50
  23 Февруари 2017
  Машко
  Некој атомизер за мтл ама да можи и рестриктивно дробно гледам вака дварв ама рта е како почетник без искуство со рта/рда, некој предлог

  Испратено од ASUS_Z00A преку IT.mk форум апликација
   
 5. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,386
  659
  3 Март 2018
 6. krema

  krema
  Professor

  8,516
  8,180
  24 Јуни 2009
  Машко
  Потврдувам, одличен е атомизерот, дури и Subtank Mini иако е од постара генерација е одличен.
   
 7. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  399
  733
  15 Март 2016
  Машко
  Земи си RTA и скокни еден чекор :) , кaко и да е за кратко ќе бараш да земеш RTA
   
 8. krema

  krema
  Professor

  8,516
  8,180
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе оделе на одмор FT од 1 до 4 мај.

  Код:
  FastTech will be on holiday from May 1 to May 4, 2019 for International Labor Day
  Него кај е @Sufi? :)
   
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,386
  659
  3 Март 2018
  Има арома со горчлив вкус?
   
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  5,951
  10,737
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  За првото ти одговорија, пасуваат сите на сите (со ретки исклучоци). Само поважни ти се ватите.

  За второто, досега се колневме во Фастек поради многу работи (квалитетна поддршка, голем избор и слично), откако качија малку цени не до толку, но сепак во многу случаи пак се најевтини од Кинезите. Јас споредувам цена на ист предмет со Алиекспрес и ако е пар долари разлика, воопшто не се мислам, земам од Фастек. А ако некои работи се многу поевтини на Али, тогаш ги земам од таму.

  -----

  Има, има и додатоци (ваљда Bitter Wizard), јас не користам тоа и појма немам кои се. :)
   
 11. krema

  krema
  Professor

  8,516
  8,180
  24 Јуни 2009
  Машко
  Има, само не можам да најдам каде имам постирано одамна, би требало @Metuzalem да го најде постот. :)

  edit:
  Еве ја. :D
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,386
  659
  3 Март 2018
  Хаха, абе вкус, не мирис на штала xD
   
 13. krema

  krema
  Professor

  8,516
  8,180
  24 Јуни 2009
  Машко
  Грешка сум те разбрал. :)
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  150
  241
  3 Февруари 2019
  Машко
 15. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  532
  2,238
  21 Април 2016
  Машко
  Толку очекуваниот попуст на Фасттек дојде и замина, а никој не се фали?
  Јас после долго време одиграв вака:
  FT 15.JPG
  Кајфун 5-ка ми е ол-раундер и не би можел да се замислам без него. Голема маана им е цевчето за воздух што знае и при најмал пад да се цвикне, од таму и резервни делови (веќе имам еден ранет кајфун). Поради тоа што си имаме работа со китајци што врска немаат со почитување стандарди, нарачав и "позитивни постови" што би требало да се компатибилни (ист навој).
  Изолаторот кај евтиниот кајфун ми се стори сол, тој кај SXK се држи одлично. Нека има резерва.

  Скајлајнот планирам да го здебелам малку (до 5 мл). Ако ова ми успее, автоматски си наоѓам оправдување да пуцнам уште еден Скајлајн. :hay:

  За симболични 9 долароси, едноставно морам да го пробам џуџето. Му фали полнење од горе што е огромен минус за мене, но сепак собира 5 мл и би имал две наместо три полнења дневно, па ќе се гура некако. :)
  Втор минус му е тоа што има пластичен тенк (ова евентуално би можел да го решам со резервното стакло од Мерлин РТА (ако дебелината не прави проблем)...

  Кога се работи за жици, челик си е челик, а AWG 28 ми дава најдобра акцелерација, т.е. ми има најмала инерција при загревање, независно дали сум на вати или температурна контрола. Сепак е доволно дебела да може лесно да се мота/фиксира и греачите од неа без проблем ми тераат најмалку една недела. Најдоброто е што можам да затерам и дробно на 10 вати со солидни облачиња. :innocent:

  FT Shipping.JPG
  Одбрав Кинеска Пошта затоа што:
  - најевтина е,
  - воопшто не ми се брза,
  - да можеме да споредиме со другите дали и колку има разлика (цена vs брзина).

  Јас користам. :)
  Сите информации (линкови) се во текстот под видеото, а еве како изгледа во пракса:
  1.jpg
  Нужна и евтина алатка (постоље) што многу значи.
   
  На OldSchoolPvP, gokica, Metuzalem и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  399
  733
  15 Март 2016
  Машко
  Јас зедов од овие две

  $2.24 Stainless Steel Stand for 510 Thread Atomizers - 30mm overall diameter at FastTech - Worldwide Free Shipping

  https://www.fasttech.com/products/3...SNrdvk7F7K-cIWf3fCD7g-fmYdWpyZX4eEnIBQ3WhCcKs

  Ќе си го залепиш со неостик на некоја потешкa површина (јас го залепив на кулери за PC процесор) и терај ;)
   
  Chicco69, gokica и на Tomica Jovevski им се допаѓа ова.
 17. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  399
  733
  15 Март 2016
  Машко
  Ниту едно стакло на 5мл капа не пасува баш ради дебелината, единствено стакло што пасува е на 3,5мл капа, NarTA/NarBA, малку е подолго и собира 4мл
   
 18. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  150
  241
  3 Февруари 2019
  Машко
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  5,951
  10,737
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Додека не научиш да билдаш на вакво, не си џедај. :hay:

  Тоа се паѓа на испит. :innocent:
   
  Ace Lud, gokica и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 20. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  150
  241
  3 Февруари 2019
  Машко
  До сега ке бев Џедај со него :) него ти ме предомисли за тој мод а готов бев да го земам тогаш на попуст за 19 долари. Рече дека ги буташ на маса бидејки има таква форма.
  П.С во мојот прв пост на форумов прашав за него :)
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,788
  6,322
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На Chicco69, OldSchoolPvP, Ace Lud и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  207
  218
  23 Март 2016
  Машко
  Еве и едно од мене...
  Homemade...
  Буренцето беше украсче само му опнав 510 од протенк од умрела и то ти е то[​IMG]

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  На angeld, Chicco69, OldSchoolPvP и уште 6 други им се допаѓа ова.
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,275
  9,896
  13 Јуни 2009
  Ова постољево корисна работа. Иако до сега не ми притребало. Турам на мод (ајстик на пример) и виткам. Добивам отпор на жица, правам тест паљба со „штранг“ и навртувам оџак. Али ова од @ARMac ми излгеда господски па ете едно можда и ќе нарачам.

  И јас нарачав читајќи го твојот пост. Па ќе видиме. Би требало да е ОК.

  Плус и јас се мислам за уште еден скајлајн. Па и спица и уште еден КФ5. Ама ај да не брзам арни се сега за сега овие моиве. Освен ако наскоро не престанат да ги произведуваат (тешко веројатно).
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  150
  241
  3 Февруари 2019
  Машко
  Најдов по фиокиве стара електронска цигара. 510 навојот го извадив,и уште да најдам и јас "буренце" да го напикам навојот.. :) ке исечам со убодна пила некое округло парче дрво,ке го избушам и ке го напикам и залепам навојот... повеке работа него потребно али зашто да не, кога веке го имам 510 навојот сега. rsz_20190424_173801.jpg rsz_20190424_174129.jpg rsz_20190424_174519.jpg rsz_20190424_174807.jpg
   
  На gokica, Chicco69, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,089
  1,879
  7 Април 2012
  Машко
  Еве да не испадне дека немам и ако воопшто не го употребувам затоа што се навикнав директно на мод да средувам греачи.[​IMG]

  Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
   
  На gokica, Chicco69, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...