1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,312
  11,425
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Кај ќе го вртиш? Само една положба е логична, исправена.
   
 2. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,697
  795
  3 Март 2018
  Епа мене ми беше во нелогичката состоја превртен :) најверојатно в џеб, не очекував дека исклучен ќе се преврти. Инаку да, финтава од Шарло упали (faleminderit)
   
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,312
  11,425
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Датабаза на танкови со глави. Во полето Search: пишуваш танк (на пример protank, TFV8 и така натаму) и ти ги листа компатибилните глави со линкови од Amazon, GearBest, Fasttech, Ebay и VapeSourcing. Има и основни податоци и линкови за танковите, како и повеќе верзии (на пример protank 2, 3, 4 и така натаму), секој со посебни линкови до главите.

  На германски е, ама страницата (или browser-от) нуди превод со Google Translate. Па дури и без тоа може да се разбере.
   
  На OldSchoolPvP, Ace Lud, Chicco69 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  9,529
  9,211
  24 Јуни 2009
  Машко
  Корисна датабаза, tnx @Metuzalem :)
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  461
  880
  15 Март 2016
  Машко
  Ако некој веќе ги има давајте предлози на колку % да ги мешам, или да одам 2.5-3% со сите. Рачунајте дека ке бидат пратени на RTA и тоа стриктно MTL. [​IMG]

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
  Widlok, Chaeld10_8, Metuzalem и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  9,529
  9,211
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зависи базата каква ти е, можеш да направиш проба со 2,5 и 3%. Јас генерално аромите од инавера ги миксам на 3%.
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,034
  2,305
  28 Јануари 2017
  Машко
  Првата не ја имам пробано, сите останати ги мешам на 4% бидејќи сакам да се поинтензивни освен Кактус Лимета, таа и со 2% можиш да поминиш, за жал лиметата е слабичка, можда е соодносот 75%25%.
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. vaskoboya

  vaskoboya
  Gaining Experience

  144
  169
  17 Септември 2014
  Машко
  после неколку недели користење на кучичот не можам да го пофалам како добар за бркање вкус. дури ми се чини дека и justfog на кој му го премотав греачот за да биде мтл дава подобар вкус... само што го споредив со кајфун лајт (не знам кој број е, еден од првите) иста течност, иста омажа и кајфунот сеуште е број 1! догито е далеку. инаку дава добра пареа ама вкусот е блед, на ист начин го мотам како кајфунот, 7-8 намотки на 2.3мм, ист памук... негде сигурно грешам.
  Друга работа, ако го оставам во кола исправен и го заборавам, следното тргање гргори и тече прилично, мислам дека тоа е од тоа што во кола се загрева многу, некогаш и дома ако го оставам на сонце протекува, нели кучињата не се потат бе? :)
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  9,529
  9,211
  24 Јуни 2009
  Машко
  Манџата со каков процент ти е - PG/VG?
   
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,312
  11,425
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Треба повеќе памук, само што не собира 3 мм намотка (или едвај собира). Намотка 2,5 мм, а памук како за 3 мм. И да се пушти долу повеќе памук, да се обвитка околу столбот (малку, не неколку круга :hay:).

  За вкус треба навикнување, помек throat hit има џукацот па може од прва ќе изгледа дека е послаб вкусот... И мене ми беше така, мислам и на други (прашуваа), ама подоцна се распознава убаво вкусот.

  ЕДИТ: SXK e?
   
 11. vaskoboya

  vaskoboya
  Gaining Experience

  144
  169
  17 Септември 2014
  Машко
  50/50 густа е, кај други танкови немало протекување, мене ми се чудни тоа отворите за џус, прилично големи ми делуваат... ова е 2к16 модел, нема контрола на џус
   
 12. vaskoboya

  vaskoboya
  Gaining Experience

  144
  169
  17 Септември 2014
  Машко
  да sxk e, а баш при последното викување почнав така со повеќе памук и го смотав околу столбот па се предомислив, мислев дека така ќе влече повеќе џус и ќе го носи во отворот за воздух, ај утре ставам нов памук, повеќе и како шалче на тоа столбот, фала на совет комшо
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  9,529
  9,211
  24 Јуни 2009
  Машко
  50/50 не е густа, густа ќе биде ако имаш барем 70 VG.
  Инаку топлината си го прави своето, манџите на топло ја губат густината т.е. глицеринот ја губи густината од топлото, и да, малку повеќе памук како што кажа ч. @Metuzalem :)
   
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,312
  11,425
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Еве вака, само што јас оставам милиметар подолги краеви и само со пинцетата ги залепувам до столбот.  Каналите за течност се доста пошироки во однос на старите кајфуни (каде што е само дупче на крајот), а овде се ем широки ем памукот треба да оди по цела должина, а одоздола е поплавено (потопено во течност) и памукот не смее да се измрда ни малку оти ќе влезе течност. Не дека не може да се изведе со големо внимавање, но може да се измрда при отворање (полнење) или ако едноставно е премалку памук.

  Ти предвидувам две нервози:

  1. со прстенот за ерфлоу

  2. ако не ставиш многу памук, скоро премногу, ќе ти ја фарба течноста во резервоарот (ќе враќа гареж). Многу се чудев за тоа.

  Но самото тоа што го користам речиси само него и покрај овие и други проблеми, кажува се`. :hay:
   
  gokica, Chicco69 и на vaskoboya им се допаѓа ова.
 15. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,252
  13 Јуни 2009
  Единствена работа која ми недостасува кај доги е баш троут хит. За мој вкус има фантастична арома. И за разлика од кајфун ем троши помалку течност ем грејачите траат многу подолго.

  Клетвата кај мојот кајфун прајм е што заради течностите ми ги замастува грејачите буквално за 2 дена. Го користам наизменично и пак третиот ден треба да му менувам памук. Ми се здосади веќе. На догито какви сакаш турај му течности трае најмалку дупло подолго грејачот.
   
  На Widlok му/ѝ се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  9,529
  9,211
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ме интересира колку овде има што користат ПОД системи?
  Јас моментално терам едно 5-6 дена исклучиво со ПОД и NIC Salts и добро ми оди, битно е да се погоди добра манџа и концентрација на никотин.
   
 17. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  175
  293
  3 Февруари 2019
  Машко
  Ајде од поискусните на оваа тема. Знам дека ке ме карате и дека не треба да се користат(валјда) за вејп но извадени се од лаптоп,наполнети на полнач од другарче,не се мои. Незнам колку имаат ампери.. Што ке кажете?

  0-02-05-5526ce90bdacbf2f7756493459f7529967413ec45dec408b3451d8361caa43c8_eefc4715.jpg
   
 18. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  461
  880
  15 Март 2016
  Машко
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  9,529
  9,211
  24 Јуни 2009
  Машко
  За лед светилки можеби ќе ги биде но за вејп не би експериментирал.
   
 20. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,312
  11,425
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Теоретски можеш до 25 вати да ги возиш, но јас не би се заебавал.

  1. ICR хемијата им е повеќе експлозивна од другите што ги користиме:

  2. Не знаеш во каква состојба се поединечните ќелии внатрешно - дали се истрошени или делумно пробиени, па границата во вати/ампери би била уште пониска, а нема да го знаеш тоа додека не се случи најлошото.

  3. И онака имаат мал капацитет, 2000 mAh (веројатно мерено до крај, до 2,75 V, а модовите дозволуваат во просек до 3,3 V, со право), плус намалувањето на капацитетот од староста и/или несоодветното чување... Би бил среќен ако извадиш 1300 mAh од нив, а тоа е премалку за ризикот.
   
  На Chicco69 и fis1976 им се допаѓа ова.
 21. vaskoboya

  vaskoboya
  Gaining Experience

  144
  169
  17 Септември 2014
  Машко
  Хмм, се мислев дали да споделам мое искуство со батерии од лаптоп, не би сакал да носам никого на душа, АМА!
  Првите две години користев само лаптоп батерии но во механички цевка модови. Дополнителна сигурност беше тоа што претежно вејпа жена ми, така да ако пукне... Друга жена ќе најдам ;)
  Башка тогаш се користеа греачи од 1.2-2.2 оми, значи ниски вати. Ова новата мода со суб омски греачи не дозволува такви заебанции.
  И позајмив на внука ми пико со купечка батерија но веќе доста користена. Го скрши аспајр танкот и од умрела ја излажале дека vaporesso nrg se е супер за неа. Кога го пробала и бара 50w и при првото тргање батери азиз. Гледам главата е со 0.4оми, така да за него само нови проверени батерии.
  А јас уште имам лаптопски ама ги користам претежно за лед сијалички.
  Така да секој на своја одговорност нека си користи, и кажаното погоре не е совет за користење батерии од лаптоп

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  175
  293
  3 Февруари 2019
  Машко
  И јас пробав да му објаснам на другаров ама нејкеше да ме послуша. Па затоа го пишав постов тука бидејки знаев какви одговори ке добијам :)
  А воедно он не е член на форумов.
  Па откако му ги покажав вашите одговори си ја затвори устата.
  Инаку јас со вградените батерии сум презадоволен за моите потреби.
  Па можеби со постапкава која ја направив со која му докажав дека не треба да си игра со тие батерии,можда спречивме сите ние некоја недајбоже посериозна повреда.
   
  На Metuzalem и fis1976 им се допаѓа ова.
 23. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,697
  795
  3 Март 2018
  Батерија од лаптоп разипа за вејп? Па поефтино е да купи.
  Ако била расипана батеријата, значи дека една или повеќе ќелии се пробиени, другите - кај и да е.
   
 24. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  175
  293
  3 Февруари 2019
  Машко
  Не бе,му рикна лаптопот после две три години,таман кога заврши гаранцијата.И ги извади батериите.
   
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,697
  795
  3 Март 2018
  Пак се стари, тоа 2 год батерија ако истера на коњ си. Нови ко биле може мт ќе терале и тоа до 15w макс ( безбедно), ама преголем е ризикот, не знаеш ни што хемија е внатре, ни на модот физичката заштита каква е.
   
  На Tomica Jovevski му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...