1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,111
  1,924
  7 Април 2012
  Машко
  Тоа е реткост кај нас

  Sent from my SM-T561 using Tapatalk
   
 2. krema

  krema
  Professor

  8,837
  8,584
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во догледно време сите ќе имаме такви полначи, темпото го налага тоа. :)
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,145
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Има УСБ слот за празнење (power bank). Со него полниш други пет батерии... Перпетуум мобиле. :hay:

  Е сеа нема кога да вејпаш, ама тоа е.

   
  bicikle, krema и на Ace Lud им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  8,837
  8,584
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^ ццц добар :)
   
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,145
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  OhmsLaw.png
   
  На DennyMK, angeld, gokica и уште 5 други им се допаѓа ова.
 6. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  165
  93
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  без никотин течностиве, добри се? освен очигледната, кои други разлики ги има?
   
 7. D@re

  D@re
  Intern

  68
  7
  22 Април 2009
  Здраво на сите, дали може некој да ми објасни или даде референца од каде можам да купам за сам да си направам течност дома(по можност раствор веќе измешан со никотин). Некој веб сајт да препорачата или место од каде можам да купам такво нешто а и воедно и арома?

  Да се надоврзам на предходниот пост, или да кажете каде може да се најде никотин за правење течност во мк или на нет? Видов во umbrella дека имаат само растворена пг/вг база од 100мл со никотин но тоа ми се виде некако скапо и мало по количина - па ако може помош :)
   
  Изменето од модератор: 3 Јули 2019
  На Acoo1984 и zdravkovskii им се допаѓа ова.
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,382
  10,164
  13 Јуни 2009
  Umbrella ти е најбрзо. Купи си база, ПГ/ВГ по потреба и стави арома. Не знам што во моментов имаат на лагер ама колку за почеток верувам ќе најдеш. Инаку нарачуваме од повеќе места како aromashop и chefsflavors.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,145
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Добре дојде на темава, @D@re . Не знам колку искуство имаш, гледам дека имаш некое, но треба да внимаваш со правење течности. Прво морам да ти го посочам индексот ако не го знаеш, а од таму овие постови што се однесуваат на правење течности:

  1 2 3 4

  Би било добро прво да кажеш како користиш (усно/дробно), која јачина и на која опрема. Инаку, ние не земаме посебно никотин, туку секогаш растворен во база, затоа што чист никотин е тешко да се набави, е многу отровен, и никогаш нема да можеме да го разредиме толку многу (а толку прецизно и толку рамномерно) што би бил погоден за наше користење. Значи, секогаш во база, па подоцна додаваме ПГ/ВГ ако треба.
   
  На Chicco69 и Sharlovski им се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  8,837
  8,584
  24 Јуни 2009
  Машко
 11. D@re

  D@re
  Intern

  68
  7
  22 Април 2009
  Јас ја користам електронската цигара веќе година дена и користам течност со јачина на никотин од 9 или 12 мг. Е сега човекот што ми продаваше течност веќе не ја работи таа работа па затоа сакам сам да почнам да правам. Знам дека ми треба пг/вг база со никотин но незнам од каде можам да ја купам и како сето тоа се прави. Инаку видов нешто вакво во умбрела но незнам дали ова може да се раствора со пг/вг па да се додаде арома или како оди цела таа процедура.

  Добро ве најдов :)
   
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,145
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Земаш само од оваа и само тураш арома. Бидејќи е релативно висок никотин, претпоставувам дека е за усно и ќе ти одговара 50/50 ПГ/ВГ. За 12-ка не ти треба ништо друго (освен арома), а за 9-ка, бидејќи нема, земаш една 12-ка и една 6-ка, добро ги промешуваш цели заедно во поголемо шише и таму ставаш арома (тогаш имаш 200 милилитра 9-ка).

  На други места во Европа е тешко да се најде 100-милитарско шише никотинска база поради Директивата, а од подалеку ќе биде скап шипингот.

  Арома која сакаш, мој предлог за тутунски од истото место: 1 2. Овие се дозираат на 2 % (во 100 милилитра база ставаш 2 милилитра арома, или петтина од шишенцето арома од око). За нетутунски не сум баш стручен, а и зависи од вкусот, во линковите погоре (4-рка) има од каде земаме најчесто.

  Може и таа Умрела база што си ја линкувал, иста постапка (ставаш само арома), ако ја најдеш баш таа (многу често ги нема, иако пишува дека ги има, или се со друг состав). Мислам дека рекоа дека е добра (јас не сум ја користел, а и другите ретко ја наоѓаа). Можеби е малку поскапа, но нема чекање.

  Ако најдеш друг состав, земаш и ПГ / ВГ од Умрела (ако има) или од Аромаши (ПГ / ВГ) и одиш според калкулаторот (2-јка од линковите погоре).

  Со секој рецепт добро „промучкуваш“ се` заедно, добро го затвораш шишето и го оставаш на темно место да узрее (не во фрижидер, нормална температура), што подолго, тоа подобро: најмалку една недела, препорачливо повеќе. Можеш и неколку пати во денот да промучкаш, ако ти текне. Ако ти се брза, планираш да ја користиш за една недела, ставаш малку повеќе арома (2,5-3% за тутунскиве) и понекогаш (ретко и на кратко) отвораш капаче да влезе воздух и почесто мучкаш. Но најчесто најдобро е само да ја оставиш долго време да узрее.

  Едит: Го сменив првиот линк, оваа база е попогодна за било која намена.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  232
  239
  23 Март 2016
  Машко
  Добре дојде @D@re.
  За да добиеш ВПГ спремна база за да додадеш после само арома пример 100мл-9мг 50/50-вг-пг со оваа база од амбрела, ти треба да стаиш по некоја моја математика
  75мл никотин т.е. од ова од амбрела, 20мл вг т.е. глицерин и 5мл пг т.е. пропелин гликол.


  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,145
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  ^ Да не комплицираме, не дека е неточно, но ептен мала разлика е, најверојатно нема да ја осети. Аха, за 9-ка било. Јас би ставил само 20-25 мл ВГ и чао.
   
  На bicikle и dim na struja им се допаѓа ова.
 15. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,145
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @zdravkovskii Некои викаат дека се помалку вкусни, односно дека никотинот дава голем дел од вкусот. Затоа може да те излаже да пробаш со никотин и да развиеш зависност. Јас немам големо искуство со безникотински, сум ги користел и не ми се безвкусни, но обично сум бил прилично напумпан со никотин во текот на денот - сум ги користел, на пример, кога сум претерал, па неколку саати само безникотински, но не сум издржал на пример цел ден со безникотински, не за друго, не сум ни пробувал. Намалувам никотин, но сметам дека уште не сум стигнал до таа точка да пробам да го елиминирам.
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 16. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  147
  57
  23 Февруари 2017
  Машко
  Баш за ова се расправавме со братучед ми XD двајца нубци се расправаат дали никотинот дава плус вкус
   
 17. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  232
  239
  23 Март 2016
  Машко
  Тачно се слагам и јас со тебе. Јас мада користам 2мг ник. и тепам се освен ментол и титунски, на почетокот т.е. првата нецела година користев тутунски ароми со 24мг ник. ама откако пробав овошје десерти и други чуда забораив на тутунски.
  А кога сме кај 0мг ник. баш пред некој 2-3 недели смучкав едно 10мл за проба сникерс и ми беше топ ама сникерсот дал со никотин дал без има јак трут хит и не ќе да ми беше успешен обидот за безникотински, е сега (мислам не одма) ќе смучкам нешто по лајт пошто искрено сакам да го избацам никотинот скрос.

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  На Acoo1984 и Chicco69 им се допаѓа ова.
 18. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Ok се безникотински овошни, а за разлика, да има, е сега кој како му одговара.
  Нели има кај аромашите еден литар 12-ка, мтл 3 год ќе ја тегне, или две 18 ки две 6-ки ќе добие 400млл што е безбедно за на царина и ефтин шипинг.
   
 19. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  147
  57
  23 Февруари 2017
  Машко
  Малку офф топик ама на ФТ ако ставам во карт код за купон и да истече ќе седи истата цена или ќе се промени?
   
 20. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,145
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ќе истече.
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 21. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  147
  57
  23 Февруари 2017
  Машко
  Па се избрукав што не видов порано дека на 4 Јули ќе има 15% (претпоставував дека ќе има ама не 15%) ќе ќарев едно телефонче од ФТ со попуст
   
 22. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,145
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На Ace Lud и krema им се допаѓа ова.
 23. D@re

  D@re
  Intern

  68
  7
  22 Април 2009
  може линк од шоповите?
   
 24. Astro

  Astro
  Guru

  6,035
  8,177
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ко некое риболовно друштво сте :oh:
   
  На krema и Sharlovski им се допаѓа ова.
 25. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  949
  2,145
  28 Јануари 2017
  Машко
  Погоре во 4тиот линк на @Metuzalem е веќе објаснето.

  Малку е незгодно кога некој ќе одвои доста време да ти сервира сè што те интересира а тебе мрзи да прочиташ, те одвраќа од наредна помош кога треба да се пружи. Сите сме биле нубови ама малце повеќе ангажираност.

  Добредојде и од мене, извини за клизачкиот старт, ми тежеше.
   
  fis1976, Metuzalem и на OldSchoolPvP им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...