1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  41
  28
  21 Мај 2019
  Машко
  Некој линк на али за грејачи за ендура 22 проверен


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,143
  11,137
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Проверен на Фастек, на Али сите се поскапи од него за пет парчиња (а не се знае дали се ориџинале + потенцијални проблеми со разни продавачи).

  Но може на пример овој за 10 парчиња, во ривјуата никој не се жали од него. Има и со повеќе парчиња (што доаѓаат поисплатливи), ама не би ризикувал со толку многу пред да пробам.
   
  На Saso Trpenoski и krema им се допаѓа ова.
 3. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  41
  28
  21 Мај 2019
  Машко
  BF SS316 clapton head 1.5ohm(5pcs)

  Дан знајт некој кј да најдам вакви, овие би требало да одговарет на аио


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,143
  11,137
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Секогаш прво гледаш на Фастек. :hay:

  Ама како беше, батеријата на АИО не е доволно силна да ги потера овие... Така некако викаа некои што ги користеле.
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,382
  10,164
  13 Јуни 2009
  Дајте на фастек линкови од KF Lite и KF Prime од кои сте задоволни. Дали има KF Lite со стакло?
   
 6. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  784
  571
  29 Март 2011
  Има и со top fell 6594-2_top-fill-pro-kayfun-lite.jpeg

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  947
  2,139
  28 Јануари 2017
  Машко
  Прав е Метузалем, не се добри за АИОто, тешко загрева, треба да смениш начин на тргање/влечење, батеријата лом...
   
 8. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  41
  28
  21 Мај 2019
  Машко
  Ок фала дечки ќе земам од нормалните 0.6 или 0.5 не знам дали прајт разлика


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  947
  2,139
  28 Јануари 2017
  Машко
  Прави разлика како е греачот направен, 0.5 има поголем отвор и пушта повеќе воздух, тој е како за рестриктивен ДТЛ, земи си 0.6, то е то, тие од 1ом исто не ги бива.
   
  Последна промена: 30 Јуни 2019
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,143
  11,137
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @gokica Само Ulton и за двата е сигурен фикс, за други како ќе ти се погоди (но најчесто само проблеми со гумички).

  ULTON KF Lite 2019 Style 22mm RTA Rebuildable Tank Atomizer 2ml - Silver

  ULTON KF Lite 2019 Style 24mm RTA Rebuildable Tank Atomizer 3.5ml - Silver

  А Ултон Прајмот им е распродаден. Добра продавница е, само малку бавна (Кинеска пошта).

  Го имало лајтот 2019 и на ФФФ. Јас го зедов Shenray од Hotecig и не сум задоволен (остри навои, сите навои).

  Кога не би можел тие, веројатно би зел YFTK лајт или прајм.

  За стакло, Прајм си доаѓа со стакло и има резервни, а за Лајт 2019 не сум видел негово решение (но не сум барал премногу), некои го ставаат ова на 24-творката (плус гумичка ако тече, но викаат дека не течело и без гумичка).
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,382
  10,164
  13 Јуни 2009
  Ulton би го нарачал 3.5мл. Ама ако нема тракинг бројче нема да ризикувам. Ќе се селам па може да не го видам картончето.

  На 3ф вејп го има само 2мл.

  Најверојатно ќе мора да одам со YFTK.

  Благодарам многу. Да не заборавам да му нарачам и ултем дрип тип оти тој металниот мислам дека нема да ме бендиса.
   
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,143
  11,137
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Има тракинг бројче, под границата од 25 долари можеш да доплатиш нешто ситно (1,5 или 2 долари) за тракинг, или да наполниш со уште нешто до 25 долари.

  Не знам дали доаѓа со продолжетокот, кој би бил корисен поради две работи: големиот капацитет и уште малку да го извиши танкот, на некои им е жешко кога е низок.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 13. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  418
  778
  15 Март 2016
  Машко
  Јас имама и Prlime и Lite од YFTK и од двата сум задоволен, на Prime-от и после година дена се фабричките гумички и немам никакви проблеми до сега, ни течење при полнење ни со air flow-от.

  Edit: Мислам дека Lite-от нема да те бендиса тебе, вејпот е доста потопол од Prime-от
   
  На Metuzalem и gokica им се допаѓа ова.
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  8,382
  10,164
  13 Јуни 2009
  Нарачан 24мм со повишакот (од ултон) и ултем дрип тип (од YFTK). Тамам 26 долароси.

  Се стори. Ај ќе го пробам лајтот да не ми е мисла. Па наредно ќе го нарачам и прајмот уште еднаш.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 15. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  147
  57
  23 Февруари 2017
  Машко
  Епа скоро 2 месеца и конечно цркна оргиниалниот греач кој дојде со малото драганче (N1 греач, тој што е со P го расипав уште одма со dry fire XD) сега сменав и ставив FreeMax Fireluke што одговараат на атомизерот што иди како сет, е сега имам едно прашање со првичниот греач на пола дупчињата ми беше доволно воздух е сега откако сменав греач и на ептен малце отворено пак чуствувам како да има премногу воздух па моето прашање е дали можат греачите да го сменат air flow или почнав да халуцинирам, и онака едно прашање пошто гледам повеќе се збора за МТЛ па да видам онака дали има повеќе МТЛ или ДЛ корисници на форумов, персонално сум ДЛ корисник од причина што вади многу чад а јас затоа и почнав со електронски заради чадот ме смирва дури го гледам како "лета" па да не почнувам аналогни си почнав директ електронски, ова прашање така од радозналост и извинете за долгиот пост :)
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,143
  11,137
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не ги знам тие грејачи, но сосема е можно различни грејачи да имаат различни отвори за воздух. Гледај го патот низ кој доаѓа воздухот и спореди ги отворите на грејачите. Најпрво регулираш со airflow control-от (всушност секогаш регулираш така, дури и повеќе пати во текот на денот во зависност од расположение), а ако тоа не е доволно ќе пробаш да ги затвориш дупките за воздух (но зависи со што, да не биде отровно - некој лепак - да го вдишеш, или да не доаѓа во допир со течност па да се одлепи или распадне; можеби со памукче). Но најчесто airflow control-от би требало да е доволен, инаку си го утнал атомајзерот или грејачот. :)

  Јас колку што знам, има многу и такви и такви, а некои шетаат меѓу усно и дробно (менуваат) од различни причини. Или како мене, ги користат и двете во текот на денот. :hay:
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Acoo1984

  Acoo1984
  Intern

  31
  45
  9 Јануари 2018
  Malku da isprovociram , sabajlinava mi stigna novata pratka so aromi, nikotin i VG....btw bananava na Capela e dosta dobra 20190702_105334.jpeg

  Испратено од SM-J400F преку IT.mk форум апликација
   
  Metuzalem, krema, Sharlovski и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  41
  28
  21 Мај 2019
  Машко
  На Acoo1984 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Acoo1984

  Acoo1984
  Intern

  31
  45
  9 Јануари 2018
  Штета што не може да се нарача 7.2% никотин, да не се замарам со шишенца од 10мл. Али тоа е што е.

  Испратено од SM-J400F преку IT.mk форум апликација
   
 20. krema

  krema
  Professor

  8,829
  8,576
  24 Јуни 2009
  Машко
  Џоа војска построено, ајде убави манџи да си зготвиш. :)
   
  На Acoo1984 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Ацооо све ти од капела или ... ?
   
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Канго шпет се полнит некако ?
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  8,829
  8,576
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вадиш батериите и ги ставаш во полнач за батерии, друг начин не гледам.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,111
  1,924
  7 Април 2012
  Машко
  Полниш 4 а 5-тата ја чуваш како резерва за на крај

  Sent from my SM-T561 using Tapatalk
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  8,829
  8,576
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може и сите 5, има полначи и со 8 слота. :D
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...