1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали новите смартфони се штетни за здравјето?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jedah, 4 Март 2019.

 1. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  111
  99
  11 Април 2018
  Изгледа некој нема шо да прави па сите му се криви. Занемаруваат секаква еволуција и напредок. Истиот користи 3г,4г, вифи, и секаква друга технологија ама да знаете дека е штетна.
  Фејсбук ворриорс , направил прашалник (или ископал од нет) со 1000 испитаници и ги нарекува студија , истражувања , научни трудови. Видел на јотубе дека калциумот е делотворен , и опппп, студии мудии , како заштитувал од штетни зрачења и марсовци.
  Ама нема врска дека мобилниот спасил милиони животи. Дали од срцеви удари , дали од мозочни , дали од насилство. Тоа не е важно. Важно е вие да размислите, оти он многу размислувал , има мастерс на фејсбук и јотубе завршено .
   
  На moongose, StevoB26, fikiki и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,353
  797
  12 Април 2017
  Машко
  Па шо к***ц само по 5Г пцуеш? Кажи нека се избришат сите радио бранови... Џабе си анти-5Г кога сите други радио бранови исти ефекти ги имаат...
   
  На Скоти, Daniel86, yasho и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,494
  1,816
  5 oктомври 2007
  Машко
  Нееее . Не си го разбрал. Он сака кумулативно ние да му докажеме дека сите дека сите зрачења од сите телекомуникации не се штетни на ниеден начин по неговото здравје. Ама ние да му докажеме. Т.е. државата. Ама после ќе бидат плачки дека тоа е држава, па телекомите потплатиле, па тие и тие меѓународни специјализирани стручни групи нечинат , и веќе знаеш како е кругот. Само нивните одоколу испитувања чинат, недефинивни, нерепликабилни, со чудни методи, во стаклени садови на клеточни линии, итн... Тие се закон. Така да џабе вергла кога што и да им дадеш, колку и да испитуваш нема да чини, тотално исто како антиваксерите. Затоа остајте нека си тропаат, а ако се манги нека направат научни студии со сите нишани, нека докажат што сакаат да докажат, ќе ње провери и реплицира тоа ако се реплицира, и одма ќе се смени научниот став. Ене например веќе најмалце 50год. зрачиме со секакви телеком бранови, порано дури и со поголеми снаги од сегаџ пљ нема ретроспективно ништо докажано поврзано со тоа.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На moongose, Daniel86, Futurelakimens и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  Јас му пишувам дека проблем е неконтролираниот пораст на безжични телекомуникации од секаков вид... Тој ми враќа зошто „пцујам“ само по 5Г. :)

  Абе другар, па подобро не иницирај муабет ако те мрзи да одвоиш неколку секунди повнимателно да го прочиташ одговорот, барем колку да се обидеш да разбереш што ти е напишано... Ај вака наједноставно што можам: Проблемот не е само во 5Г, но 5Г никако не е исклучок од проблемот.
   
  На bicikle и Rukfash им се допаѓа ова.
 5. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Ок...еве какво решение би било соодветно според тебе?
   
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  Предефинирање на стандардите за безбедност од елекромагнетни зрачења и детални официјални научни истражувања не само за термални ефекти туку и за другите штетни ефекти за кои инаку веќе постојат студии и истражувања. Откако ќе се постават новите стандарди, утврдување на безбедносни норми не само за мобилната телефонија туку и општо за користењето на сите уреди со безжични комуникации.

  На било кое едно место да не смее да се надмине минимумот од безбедна кумулативна јачина на ЕМ зрачења, не само од базни станици туку и од мобилни телефони.

  Најпосле, воведување на ред во користењето на уреди со безжични комуникации. Кога ќе се утврди дека кумулативно (читај заедничко) влијание од куп безжични комуникации е штетно над одреден лимит, тогаш би требало да се одреди лимит колку ЕМ зрачење може да зрачат телеком провајдерите, но и секое поединечно домаќинство.
   
  На Rukfash и cele_x им се допаѓа ова.
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,494
  1,816
  5 oктомври 2007
  Машко
  2 поста нагоре ти објаснив шо сакаат. Исто шо и антиваксерите де. Немогучи и неетички испитувања што однапрее знаат дека никој со здрав разум нема да ги напраи, и така они ќе си верглаат

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  Скоти, Daniel86, Futurelakimens и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Баш. Она погоре не е ама баш никаков одговор. Безбедносни стандарди сегде постојат. Доказот е самото наше масовно неумирање досега.
  А за технологија од типот на Star Trek...па, досега еве ги измисливме мобилните телефони, (демонизирани до немајкаде, за да станат неопходност некоја година подоцна) а за натаму ќе видиме.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  Се разбира дека ќе продолжите си правите ехо комора, ќе си се потчукнувате по рамења и ќе го игнорирате тоа за што реално немате одговор.

  @Melisandre ме прашуваш директно прашање и потоа немаш основна култура вратиш макар и базичен одговор?
  Колку некултурно. :)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,353
  797
  12 Април 2017
  Машко
  Прочитав убаво јас, туку не сум видел јас пост кај шо некој пцуе по 4Г или 3Г (освен можеби на стартор пред да ги воведат). Тоа ми е поентата.

  Ипак би сакал да доставиш некое линкче или ПДФ кај шо пишува за овие лоши ефекти ти шо ги збориш. Не мислам дека се безштетни сите зраци кои летаат низ воздухот, искрено сум заинтересиран за некое истражување што покажива штетност.
   
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  И како рамно-земјашите.
  Еве сеа брзо една дилеја загина со сопствена ракета за да докаже дека сме рамни. Но да не ја контаминирам темава со тоа.

  Мене живо ме интересира зошто гигахерците од 5G се штетни а гигахерците од, рецимо, сателитски ТВ сигнал не се.
  Мислам, контам јас (и повеќе од доволно, тоа ми е струка) но сакам да ги облечам чевлите од овие анти 5G за да видам.

  Постојано реторика „јас знам ама да видам дали и вие знаете“ и „убедете ме“. На тоа се сведува секоја дискусија.
  Овие да растеа во (мое) време кога CRT телевизорите зрачеа X-ray (буквално! гуглајте) јас не знам што ќе беше.
   
  На bicikle, borcep, Daniel86 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,182
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 13. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,012
  3 Јануари 2019
  Машко
  ОК, сега те сфаќам. Во принцип ти не си од тие што се строго анти 5G, туку тоа што пробуваш цело време да го доловош моментот дека сите овие зраци се штетни за здравјето. Тука да, апсолутно се согласувам со тебе - сите зраци се штетни. Но, претпоставувувам дека најголемиот дел од популацијата се наоѓа на места каде што овие зрачења се сведени на количини кои не се толку штетни за здравјето.

  Најризична категорија се луѓето кои работат како сервисери и монтери на ваква опрема, а притоа не ги почитуваат протоколите за безбедност при работата. Колку од нас се добилижуваат на поблиску од 1м до предавател?

  Сега имам прашање. Како исплатливо и на масовно ниво би се мерело секој од нас колку апсорбира од овие зраци? Особено во државите што имаат масивна популација (Кина, Индија, САД).

  Или, како ќе се тестираат сите уреди колку емитираат од овие зрачења. Кога веќе знаеме дека сите мерења и испитувања се субјект на манипулација. Дополнително, во предвид треба да ја земе, и девијацијата дека не сите производи од истата серија ќе имаат потполно идентични карактеристики. Дали сите утреди ќе треба поединечно да се тестираат пред да влезат во проджба?
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Како тоа Короната не била дел од темаа ,па нели докажаа врвни научници дек акорона предизвикува 5Г?
   
  Скоти, yasho и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 15. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  Поназад имам линкано десетици и десетици студии и истражувања. Многумина барате иако скоро никој не коментира потоа (барем не детали од наведените материјали).

  Но нема да бидам нељубезен, ќе ти учинам и тебе (да не пребаруваш наназад). Еве повели неколку (од мноштвото) истражувања и студии, се надевам дека ќе имаш интересно читање:


  Protein changes in macrophages induced by plasma from rats exposed to 35 GHz millimeter waves. - PubMed - NCBI


  Electromagnetic fields instantaneously modulate nitric oxide signaling in challenged biological systems. - PubMed - NCBI


  Wi-Fi is an important threat to human health. - PubMed - NCBI


  https://www.researchgate.net/public...nowledge_Further_Perspective_and_Urgent_Needs
   
  Последна промена: 26 Април 2020
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,494
  1,816
  5 oктомври 2007
  Машко
  Кога ќе има нови научни сознанија, ако има, кога ќе се смени физиката за електромагнетното зрачење ако се смени, не се секирај ќе се предефинираат.
  Ама нели тие официјалните институции не се важеа дека се поткупени? Еве напрајте ги „вие“ кои викате дека има штета? Проблем ли е?
  Важи, кога е има нови сознанија кои ќе бидат научен консензус.
  Има и сега такви закони, правила, како сакаш кажи ги.
  За телеком провајдерите има и сега правила за безбедно зрачење. За домаќинства незнам како би се извело тоа, ама се трга од претпоставка дека нема комерцијално достапни уреди со доволна снага што можеш дома да ги ставиш и да надминат безбедни мерки. Освен ако комшијата сам не изградил дома 100 ватен „невероватен“ предавател некој.
  Значи као ич не му одговараш по мерак, не си фер. Треба на долго и широко да образложиш. И ти незнаеш. Ние гарант умираме ама не ни кажуваат.

  Побарај нагоре по темата има некои си студии. Ништо дефинитивно, ништо релевантно, пола и повеќе нерепликабилно и побиено.
  Како сум го утнал ова, дај линк ама одма.
  Немаа фејсбук и јутуб тогаш.
  И тоа во комбинација со АМ 100 ватни предаватели.
  Ај прочитај оргинал, не некој си новинар како си интерпретира, т.е. како му рекле да напише и интерпретира. Хинт: Не, NTP студијата не докажа ништо особено, а потрошија цели 25 милиончиња зелени.
  Број 3, не се важи, пошто тој ништо не истражува него врти у круг што тој мисли дека другите откриле.
  За 1,2,4 можам да ти одговорам сликовито за јаките испитувања во тегла со енормни зрачења од близина на голи клеточни линии. Замени common drug or vitamin со 5Г или ЕМ бран.

  cells.png

  П.С. Мораше вака со цитативе, иначе ќе јадев негативни кај @Fatal1ty_ . Знам дека е долго и ружно, но мора да се почитуваат закони :)
   
  На Скоти, yasho, fuzzjaw и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Ох, те навредив? Жалам.
  Прашање? Не, само констатација изведена од твојот одговор.
  Ехо комора (?!?) Не е приватен чат.
  Не сме ние без одговор. Ние сме оние кои гледаме бројки и настани, не поединечни искази.

  Туку, нејсе, со драго срце го чекам натамошниот развој на настаните и односот спрема 5Г мрежата за некоја година.
  --- Споени мислења, 26 Април 2020 ---
  Еве и тебе ќе ти се извинам, ми тргнало денес на навредување туѓи чувства и изневерување туѓи очекувања.:(:hay:
   
  Последна промена: 26 Април 2020
  Скоти, yasho, marv и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  Хаха чекај сега ехо комората да почнат да емитираат когнитивна дисонанца. :)

  Инаку интересн текст, не кажува ништо ново но убаво ја објаснува праксата на заматување на работите со огромното влијание на индустријата. За жал се сомневам дека повеќето овде воопшто ќе се обидат да прочитаат, ниту новинарскиот текст а уште помалку па наведените истражувања.

  Еден поинтересен дел:
  In the years to come, the WTR’s findings would be replicated by numerous other scientists in the US and around the world. The World Health Organisation in 2011 would classify mobile phone radiation as a “possible” human carcinogen and the governments of the United Kingdom, France and Israel issued warnings against mobile phone use by children. Nevertheless, the industry’s propaganda campaign would defuse concern sufficiently that today three out of four adults worldwide have mobile phones, making the wireless industry among the biggest on Earth.

  The key strategic insight animating corporate propaganda campaigns is that a given industry doesn’t have to win the scientific argument about safety to prevail – it only has to keep the argument going. Keeping the argument going amounts to a win for industry, because the apparent lack of certainty helps to reassure customers, fend off government regulations and deter lawsuits that might pinch profits.

  Central to keeping the scientific argument going is making it appear that not all scientists agree. Towards that end, and again like the tobacco and fossil-fuel industries, the wireless industry has “war-gamed” science, as a Motorola internal memo in 1994 phrased it. War-gaming science involves playing offence as well as defence – funding studies friendly to the industry while attacking studies that raise questions; placing industry-friendly experts on advisory bodies such as the World Health Organisation and seeking to discredit scientists whose views differ from the industry’s.
   
  На DelphiUser и Rukfash им се допаѓа ова.
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  Повели
  https://www.bbc.com/news/world-us-canada-51602655


  View: https://www.youtube.com/watch?v=hrAdayUh6-4


  Еден од коментарите:
  He may have not believed the earth was round, but he proved that the laws of physics are valid. He gets the Darwin award.

  Барем се обидел да докаже во пракса. Без цинизам го кажувам ова.
  Полоши се гугл стручњаците „прочитав статија и сега верувам“
   
  На bicikle, igor_xxxx, Sharlovski и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,494
  1,816
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ево другови и другарице, што зборев јас. Џабе што и да правите... На ова ќе се сведе на крај.
  BTW: Еве и резултатите на WTR студијата ги чекаме 25 години. Ауууу забораив. Оние погоре со црвеното ја заматиле работата. Да бееее.
   
  На Oktar и Melisandre им се допаѓа ова.
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,685
  10,985
  23 oктомври 2012
  Машко
  Абе мене уште микој не ми докажа дека немам змеј во онаа картонската кутија, не па рамната земја или космичкото зрачење.

  Во меѓувреме, немора барем да се сеќираме дека кај нас ке тестираат, еве половина од населнието во Германија ке има пристап до 5Г до крајот на годинаВа, па ако не умрат до догодина ова време, значи ОЌ сме. А сите со здраворазумско размислување повелете на часови кај експертот @yasho кој патем го измисли и патентираше 5Г и моментално работи како консултант на повеќе проекти ширум светот на имплемнтација на неговиот изум.

  Еве да не бидам и јас без линк од некоја респектабилна организација.
  Note: Муабетот околу yashoo дека ја измислил 5Г технологијата е од забавен карактер без намера да повреди некого, но со цел да даде на тежина на неговите муабети.
   
  На Sharlovski, Скоти, yasho и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  Ти, yashoo, Astro, krema, marv, moongose , Daniel86...
  Тоа сте тие. Платеници на големите корпорации кои цело време префригано работите на пропагирање на непроверена технологија за контрола на широките народни маси.
  Ги шалтате постовите од тема во тема за да сотрете траг но нема да ви успее. Све вас види свемирска полиција!

  Џабе ви е се.
   
  На moongose, Rukfash, Oktar и уште 4 други им се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Јас денар не сум зел, нејќам после да ме гризе совест кога ќе ви паѓа месото по улиците и нема даможете да постигнете ерекција. А на Додо, Крема, Марв и остали нека им се наздравје парите.
   
  Rukfash, Скоти, FLEGMA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Има јаки фраери што измишљаат вакви работи, јас не сум од тие... ама ги читам/слушам, а и познавам дел од нив, и сепак не се осеќам кадарен да дискутирам на темата штетност, повеќе од тоа што веќе го коментирав погоре на темата.
  Како и да е, додека не се побие со научно прифатен консензус, верувам на тоа што не учеле по физика, дека енергијата на нејонизирачки електромагнетен бран нема доволно енергија (<1 квант) да избие електрон или да го помести во соседна орбита. Со тоа не гледам како би влијаел штетно на било каква материја, жива или не, освен при огромни моќности како термален ефект.
  Јонизирачките ЕМ бранови се друга приказна, а сепак се сунчаме надвор на секое поведро време, јер е здраво.

  како функционира биологија не разбирам и не можам да коментирам за ефектите, ама по моја логика, ако со енергијата на бранот не избиеш електрон како најмала можна промена на материјата, не гледам како би имало штетен или корисен ефект... а можда и грешам... ќе кажат поучени од нас
   
  bicikle, Oktar и на marv им се допаѓа ова.
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Абе точно тоа дека спасил животи, ама жими Хашим дека ми устребало гигабитна мрежа на мобилен телефон да гледам 8к видеа и да стримам секс со колешката у риал тајм и исто време.
   
  На Rukfash, Lokvan, Скоти и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...