• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Cyberpunk 2077

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ray tracing додава уште една димензија на имерзија - is a must. :eek:
View: https://youtu.be/6bqA8F6B6NQ
Ова беше јако воочливо во Control, само, тогаш сите го испишаа како непотребен feature. Немаше доволно хардвер, имаше многу salty луѓенца итн итн. Control со RTX е една од најимерзивните искуства.
Прв пат еден feature да наиде на толкав отпор кај PC community, непотребно.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Ова е слика од мисија, никаде во остатокот од играта нема волку луѓе. И публиката не е динамична, не може да се бутнат луѓето да поминеш туку точно низ ходник од луѓе што одлучил некој програмер како треба да се движиш низ мапата. Мизерија.

Не знам до каде сум со прогрес ама играта е ужас, најмал проблем е лошото AI. Има непоправливи ствари. Сите мисии се ужасно смислени. Приказната е ок накај лоша за сега иако ништо ново не е. Ќе пишам се што е ужас со играва да ја довршам.

Ама мисиите се сведуваат на turret shooting и долго возење во кола како патник без потреба.

Исто ептен напиња што пукаш мети што не им дошло време да се уништат па само си го трошиш левиот клик за без потреба дур да и текне на играта дека треба нов cutscene да пушти.

edit: видов до каде сум стигнал, до 23та мисија од 31.
 
Последна промена:

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
855
1,823

Гужвите зависат од графичките сетинзи, јас лично немам чуство дека е празен градот. Во централните делови секогаш има многу раздвиженост. Тоа што се статисти само е друга работа.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603

Гужвите зависат од графичките сетинзи, јас лично немам чуство дека е празен градот. Во централните делови секогаш има многу раздвиженост. Тоа што се статисти само е друга работа.
Топ, пушти видео од навечер од градот кој никогаш не спие.

Уште чекам @dekomote да ми кажеш што е SLI ако не начин за паралелно процесирање на било што за кое што е потребен графички процесор.
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
855
1,823
Топ, пушти видео од навечер од градот кој никогаш не спие.

Уште чекам @dekomote да ми кажеш што е SLI ако не начин за паралелно процесирање на било што за кое што е потребен графички процесор.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Празно ко за град што не спие.
Мислењето е автоматски споено:

Батали го, не моеш да му докажеш. Градот е мртов, играта е говно, SLI ја уби енвидија зашто беше предобра технологија и така.
Место да враќаш глупости дај објасни што била намената на SLi и CF. Играта е утната уште во дизајн и интересна за играње не гледам како може да му биде на било кој што играл било која AAA игра во последниве 10 години.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Уште чекам @dekomote да ми кажеш што е SLI ако не начин за паралелно процесирање на било што за кое што е потребен графички процесор.
"While the idea of having more than one graphics card in your gaming PC to boost performance is a sound one – after all, you’ll have more GPUs to share the workload – in reality, it never reached its potential.

Perhaps the biggest limiting factor was the law of diminishing returns, which multi-GPU systems encounter. What we mean by this is that by adding a second GPU, you’re not actually doubling the graphical power of your system. Most best case scenarios offer around a 50% increase.

That’s not too shabby – though remember that’s a best-case scenario, and won’t apply to every game – but the fact of the matter is that you’re paying full price for a second GPU, but not getting the resulting boost in performance you’re paying for.

It gets even worse if you add a third or fourth GPU – as the performance increase gets smaller each time. It ends up being a very costly way to get a bump in performance.

As many PC gamers realised, a far more reliable (and affordable) way to get a boost in performance is to buy a single more powerful GPU, rather than two or more less powerful cards."

Пробај со било кои 2 карти па кажи. Важно си чул за SLI, и мислиш готово, 2x1060ки и не ми треба нова картица до крај на животов... Има зашто го укинаа. Не ради тебе. И нив им се исплати да продадат повеќе GPUа на некој што ќе прави SLI сетап, ама, во пракса, никој (освен аперентли ти) не прави СЛИ пошто не се исплати.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
"While the idea of having more than one graphics card in your gaming PC to boost performance is a sound one – after all, you’ll have more GPUs to share the workload – in reality, it never reached its potential.

Perhaps the biggest limiting factor was the law of diminishing returns, which multi-GPU systems encounter. What we mean by this is that by adding a second GPU, you’re not actually doubling the graphical power of your system. Most best case scenarios offer around a 50% increase.

That’s not too shabby – though remember that’s a best-case scenario, and won’t apply to every game – but the fact of the matter is that you’re paying full price for a second GPU, but not getting the resulting boost in performance you’re paying for.

It gets even worse if you add a third or fourth GPU – as the performance increase gets smaller each time. It ends up being a very costly way to get a bump in performance.

As many PC gamers realised, a far more reliable (and affordable) way to get a boost in performance is to buy a single more powerful GPU, rather than two or more less powerful cards."

Пробај со било кои 2 карти па кажи. Важно си чул за SLI, и мислиш готово, 2x1060ки и не ми треба нова картица до крај на животов... Има зашто го укинаа. Не ради тебе. И нив им се исплати да продадат повеќе GPUа на некој што ќе прави SLI сетап, ама, во пракса, никој (освен аперентли ти) не прави СЛИ пошто не се исплати.
Ми кажуваш кои се перформансите, а не што е.

SLI allows two, three, or four graphics processing units (GPUs) to share the workload when rendering real-time 3D computer graphics. Ideally, identical GPUs are installed on the motherboard that contains enough PCI Express slots, set up in a master–slave configuration. All graphics cards are given an equal workload to render, but the final output of each card is sent to the master card via a connector called the SLI Bridge.
Искрено не ми ни текнува зошто се прави муабет за SLI во врска со играва, јас го спомнав за тоа како Nvidia одамна се со план да ги качат цени и да ги зафркнат потрошувачите.

Единствена причина што не работи SLI/CF како што треба е што не посветуваат време девелоперите на тоа. Има игри каде што се добива скоро дупло фпс со 2 графички. Како и да е целиов муабет е неповрзан со играва.
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
718
702
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Ме интересира дали има инфо колку копии се рефундирани до сеа? Чисто за претпоставка дали стварно ќе ја средуваат на старите конзоли.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
"While the idea of having more than one graphics card in your gaming PC to boost performance is a sound one – after all, you’ll have more GPUs to share the workload – in reality, it never reached its potential.

Perhaps the biggest limiting factor was the law of diminishing returns, which multi-GPU systems encounter. What we mean by this is that by adding a second GPU, you’re not actually doubling the graphical power of your system. Most best case scenarios offer around a 50% increase.

That’s not too shabby – though remember that’s a best-case scenario, and won’t apply to every game – but the fact of the matter is that you’re paying full price for a second GPU, but not getting the resulting boost in performance you’re paying for.

It gets even worse if you add a third or fourth GPU – as the performance increase gets smaller each time. It ends up being a very costly way to get a bump in performance.

As many PC gamers realised, a far more reliable (and affordable) way to get a boost in performance is to buy a single more powerful GPU, rather than two or more less powerful cards."

Пробај со било кои 2 карти па кажи. Важно си чул за SLI, и мислиш готово, 2x1060ки и не ми треба нова картица до крај на животов... Има зашто го укинаа. Не ради тебе. И нив им се исплати да продадат повеќе GPUа на некој што ќе прави SLI сетап, ама, во пракса, никој (освен аперентли ти) не прави СЛИ пошто не се исплати.
Еве ти сликовито ако не ти е уште јасно:

2x1060 трошат 240W, коштале 500 долари вкупно
1x1080 троши 180W, кошта 450 долари и вади 87% повеќе од 1060

Во идеални услови кај што 2x1060 ќе извадат 2x перформансите на 1060, пак не се исплаќа SLI сетап.
А фактот што многу игри не поддржуваа (сега скоро никоја не поддржува) SLI, и што ни 50% не креваше СЛИ во игри што поддржуваа:

да земеме 60% преоптимистички гејн, 187% за 75% потрошувачка и 80% цена напрема 160% за дупло потрошувачка и цена...

Со вакви бројки, и единствениот аргумент на СЛИ (апгрејд кога веќе имаш GPU) пропаѓа во вода, пошто моеш да ја продадеш старата, да купиш поскапа и да не изгубиш колку би изгубил со дополнително GPU.
Да не зборам и за напојување. Сигурно некој со 1060 нема да стави 850W напојување од старт... SLI е добра и беше добра кога протокот на податоци беше мал, доволно мал за да може да се делат ресурси. Сега е добар само за workloads што би поддржале такво нешто, не и за игри. Ете види, higher core count CPUs се полоши за гејминг од тие со помалку јадра, баш ради латенцијата на меѓујадрената комуникација.

Единствена причина што не работи SLI/CF како што треба е што не посветуваат време девелоперите на тоа. Има игри каде што се добива скоро дупло фпс со 2 графички. Како и да е целиов муабет е неповрзан со играва.
Пошо поддржка за SLI е "import SLI"... Најтешка работа во програмирање е паралелизирање. Поготово кога треба да имаш што е можно помалку делење од процесор до процесор, јадро до јадро итн. Зошто, скапо е сигналот да патува по SLI бриџ.

Знам многу добро што е SLI. 100% не е, тоа на некој брачед што не знае конфјуктори да му го кажуваш.
--
Се извинувам за hijack на тема.
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Еве ти сликовито ако не ти е уште јасно:

2x1060 трошат 240W, коштале 500 долари вкупно
1x1080 троши 180W, кошта 450 долари и вади 87% повеќе од 1060

Во идеални услови кај што 2x1060 ќе извадат 2x перформансите на 1060, пак не се исплаќа SLI сетап.
А фактот што многу игри не поддржуваа (сега скоро никоја не поддржува) SLI, и што ни 50% не креваше СЛИ во игри што поддржуваа:

да земеме 60% преоптимистички гејн, 187% за 75% потрошувачка и 80% цена напрема 160% за дупло потрошувачка и цена...
Знам кои беа перформансите и нема што да се објаснува тоа.
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
716
223
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Skyrim кога излезе чекав 1 год, исто за Witcher 3, тука излеа ке чекам GOTY искрпена до крај :ROFLMAO:
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
@dekomote На линукс за изигра Cyberpunk?

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
Не. На виндоус. Јас сите RTX игри ги играм на windows, не сум будала да не користам хардверов што ми е на располагање!


Мислењето е автоматски споено:

Уште неколку фотки. Преубава е играта!

20201216223130_1.jpg 20201216225611_1.jpg 20201220000411_1.jpg 20201220001756_1.jpg 20201220190127_1.jpg 20201220190738_1.jpg 20201220192834_1.jpg 20201220193452_1.jpg 20201220194738_1.jpg 20201220200937_1.jpg 20201220204728_1.jpg 20201220231546_1.jpg 20201221001300_1.jpg 20201221201852_1.jpg

20201221204538_1.jpg
 
Последна промена:

Derof

Gaining Experience
16 јануари 2016
119
52
Велес
Derof's setup  
Processor & Cooler
I5 6500
PSU
CM 750 GM
RAM
8 a data 2133mhz
Video card
gtx1060 windforce
Case
CM
Monitor
Dell
OS
Win 10
Се подобри ли нешто со 1.05 hotfix?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,689
3,855
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Се подобри ли нешто со 1.05 hotfix?
Имаш Patchnotes овде.

Дел од работите што ги ветуваа, а што добивме. Пак ќе спомнам - дел. Ветуваа и повеќе.
Секој што планира да даде пари за играва препорачувам да го изгледа видеово прво. Јас бев разочаран и претходно ама после видеово ми стана јасно дека поголемиот дел од работиве се суштински дел од играта и нема никаква надеж дека ќе се подобрат или променат :confused:

View: https://youtu.be/LoIIhms1M4M
 

Derof

Gaining Experience
16 јануари 2016
119
52
Велес
Derof's setup  
Processor & Cooler
I5 6500
PSU
CM 750 GM
RAM
8 a data 2133mhz
Video card
gtx1060 windforce
Case
CM
Monitor
Dell
OS
Win 10
Имаш Patchnotes овде.

Дел од работите што ги ветуваа, а што добивме. Пак ќе спомнам - дел. Ветуваа и повеќе.
Секој што планира да даде пари за играва препорачувам да го изгледа видеово прво. Јас бев разочаран и претходно ама после видеово ми стана јасно дека поголемиот дел од работиве се суштински дел од играта и нема никаква надеж дека ќе се подобрат или променат :confused:

View: https://youtu.be/LoIIhms1M4M
Мислам со фпс дали се подобри тоа
 

nikoa1809

Gaining Experience
11 јули 2015
151
130
Ова е слика од мисија, никаде во остатокот од играта нема волку луѓе. И публиката не е динамична, не може да се бутнат луѓето да поминеш туку точно низ ходник од луѓе што одлучил некој програмер како треба да се движиш низ мапата. Мизерија.

Не знам до каде сум со прогрес ама играта е ужас, најмал проблем е лошото AI. Има непоправливи ствари. Сите мисии се ужасно смислени. Приказната е ок накај лоша за сега иако ништо ново не е. Ќе пишам се што е ужас со играва да ја довршам.

Ама мисиите се сведуваат на turret shooting и долго возење во кола како патник без потреба.

Исто ептен напиња што пукаш мети што не им дошло време да се уништат па само си го трошиш левиот клик за без потреба дур да и текне на играта дека треба нов cutscene да пушти.

edit: видов до каде сум стигнал, до 23та мисија од 31.
Мисиите биле лошо смислени. Тешко ми е да замислам подобро, не знам до мене е изгледа. Можеби вичер 3? Друго не ми текнува ништо.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
163
227
Sony ја тргна од PS Store :(

Иначе темата и приказната ептен ме бендиса ко нешто што би го играл...
Не знам само како успеаа да бидат наговорени да ја пуштат со волку пропусти. Ок да беа малце, па инсистирале од менаџмент итн, ама ова апла беше недовршен продукт со голем потенцијал...
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Мисиите биле лошо смислени. Тешко ми е да замислам подобро, не знам до мене е изгледа. Можеби вичер 3? Друго не ми текнува ништо.
Ако рандом возење во кола и turret sequence делови ти се интересни стварно ми е жал што не си играл подобри игри. Имам уште малце да ја довршам и ќе пишам се на куп што има проблеми играва.

Во Вичер 3 бар изборите во дијалогот понекогаш нешто значат :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Стварно неќам да ти враќам пошто ќе помислиш имам нешто да ти докажам, ама луѓе читаат и ради вакви мислења формираат мислење за играта пред да ја играат и после плукаат на невидено:

Ако рандом возење во кола и turret sequence делови ти се интересни стварно ми е жал што не си играл подобри игри. Имам уште малце да ја довршам и ќе пишам се на куп што има проблеми играва.
Значи, 12 минути тотал има турент секвенци во цела игра вклучувајќи и side quests! Сакаш да ти ги набројам мисиите кај што има? Сакаш да ти набројам мисии кај што нема? Ова е срање муабет и знаеш.
Ако си спремен, моеш да пуштиш листа со мисии кај што се турет секвенци, а ја ќе ти пратам кај што нема воопшто па ќе споредиме колку има.

Јас грото од мисиите ги завршив како што кажав со fast travel. Има 4-5 мисии кај што NPC те вози, и 3 кај што ти возиш. Нема random vozenje vo kola. Мора да возиш за да стигнеш од едно до друго место во градот, не? И генерално дури се возите има доста дијалог.

Вичер 3 и Сајберпанк се исти. Бар по квалитет и тек на наратив, разработена тема, open world (да, не е ГТА туку Вичер тип open world), карактери - додуша освен главниот карактер, сајберпанк има подобри.
Околу изборите во дијалозите, ти зависи романса, крај на квестот, има квестови кај што можеш со зборење да ги пројдеш или guns blazing во зависност од што ќе кажеш, има мисии кај што од изборите зависи дали ќе има хепиенд или ќе се самоубие NPC-то. Не си ѓибнал сајд изглеа... Сакаш да ти ги кажам кои се со такви алтернативни краеви?
2 од краевите на играта зависат од странични мисии.

Играва стварно навистина има тон технички проблеми, не можам да кажам не. Жалам дека многу од вас не можат да ја искусат во цела убавина ради тоа што е многу гладна за ресурси. Ама, се повеќе ми се чини дека хејтот кон играва е уствари хејт кон CDPR само насочен тука, си барате маани, мантрате исти работи на редит и така.
Па човече, која игра немаше проблеми кога излезе од овие? Скајрим за да имаш најдобро искуство треба да снимиш 40 модови. Вичер 3 требаше доста време да се среди. Вичер 2 беше многу demanding за хардвер (ви текиња на убер семплинг?) Вичер кецот (да, кецот) не ја играше на последна генерација GPU-а (FX5000) воопшто.

Има многу луѓе на кои им се бендисува (има и многу на кои не) факат. Ете на стим е Mostly Positive (253,528) што значи, играва е повеќе добра од колку што е лоша :)

Пар мемиња од другиот табор:

Мислам дека треба да се поделиме, да отвориме тема за тие што им се бендиса играта и да не се јадеме веќе. Вие ќе си мантрате колку е играта лоша, ние ќе си пуштаме скриншоти и сите среќни.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,689
3,855
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@dekomote секоја игра може да ти се бендиса. Мене на пример ми се бендисуваат повеќето игри, сигурен сум дека и Cyberpunk ќе ми биде супер кога ќе ја играм. Секогаш можеш да најдеш забава во игра, јас со најглупи игри полни со багови и смешни механики сум имал одлична забава.

Ама уште ли не сфати дека не е тоа поентата на поплаките? Го следеше ли ти барем малку развојниот процес на играва или само импулсивно направи преордер месец дена пред да излезе? Свесен ли си дека тоа не беше само празен хајп него они реално ветуваа нешто што ни приближно не го исполнија? Технички проблеми? Тоа е според тебе главната критика за играва!?
Сигурен сум дека ги прескокнуваш сите видеа или аргументи што се постираат во темава, што е сосем ок ако не те интересираат, ама бидејќи дискутираш на темава мислам дека треба да си запознаен.

Cyberpunk 2077 не е било која игра. Tоа што спомнуваш дека на Steam е "Mostly positive" е всушност крајно негативно. Со оглед на тоа што ја развиваа седум години, со оглед на ветувањата и презентациите што ни ги сервираа, со оглед на тоа што девелоперите се фамозните CD PROJEKT RED, со оглед на огромниот буџет, играва требаше да биде убедливо Overwhelmingly Positive и да растури на сите полиња. Да биде револуционерна РПГ игра неколку пати подобра од Witcher а и ако не од сите барем од повеќето останати open world RPG игри.

Наместо тоа се случи целосно фијаско, добивме early access игра со тон багови, но најбитно од све игра на која што ѝ фалат најосновни гејмплеј механики неопходни и дефинирачки за жанрот и за овој тип на игри. Watchdogs, fucking Watchdogs, кецот, не двојката, има подобра физика од Cyberpunk!

Witcher 3 никогаш не ветуваше ниту пак требаше да ветува работи кои што ги ветуваше оваа игра. Witcher 3 е сместена во сосема поинаков свет, тамо главниот selling point беа огромните природни пространства, дивина, истражување итн.. Срамно е да кажеш дека Cyberpunk 2077 треба да биде Witcher open world игра. Игра во која што дејствието се случува во густо населен мегалополис, 6 милиони жители, сообраќајни гужви, сообраќајки, криминал, бркотници, игра во прво лице што треба комплетно да те внесе во градот и да те направи дел од него. Луѓе пишуваа како со денови нема да излезат од дома и ќе "живеат" во Night City. На крај добија макета што изгледа прекрасно но суштински е празна. Ако е Cyberpunk "Вичер тип open world" тогаш тоа значи дека Night City е Novigrad тип на град, па ти сега одлучи си дали е тоа во ред.

Погледни за што се радуваат луѓево околу играва - успеваат да предизвикаат полиција да ги брка. Во коментари пишуваат дека се изненадени што виделе полициско возило во сообраќај. 2020 година најочекуваната open world RPG игра на деценијата! Колите немаат основно AI, возат како по шини и ако го блокираш патот здрвено стојат и прават бесконечна колона. Ти станува малку јасно зошто механиките на Witcher не функционираат во овој сетинг?

За креирањето на карактерот, импактот на одлуките врз светот, крафтингот, скил системот итн., да не правиме ни муабет колку е потфрлено, пак ќе нагласам - во однос на она што се очекуваше и најбитно она што активно се рекламираше, да не кажеш пак "менаџирајте си ги очекувањата".
Нема потреба да се делиме на никакви табори, доволно е само да разбереш дека тие што го следеле развојот на Cyberpunk не очекувале само уште една генеричка ААА игра со ултра графика и селебрити ликови и затоа сите критики се толку гласни и од таа појдовна точка. Прекрасни скриншотови можам да правам во милион игри. Од Witcher 3 имам 1000 скриншотови кои се breathtaking што би рекол Кијану. Целиот арт, модели, архитектура, све тоа е перфекција. Ги следам и артистите што работеа на играва, го нарачав и артбукот. Визуелниот дел е прекрасен.

Ама ова требаше да биде нешто повеќе од eye candy. Најавуваа повеќе. Искрено се надевам дека за Cyberpunk 2 ќе научат како се прави ваква игра.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
@NecrotoX Што да ти речам. Жалам. Јас уживав во играва. Воопшто не се осеќам нити изигран од ЦДПР, нити па како залудно да ги потрошив парите. Штета што ради предрасуди, многу луѓе нема да ја играат играва и да уживаат во наративот. Single player story based гејмингот е мртов. Да живее GTA, COD и мутиплеер!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно