1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Блокирање реклами со Pi-hole и NextDNS

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од Андреј, 14 Септември 2019.

1. Piedpiper

Piedpiper
    Intern

37
    46
    26 Август 2019
    Машко
    Користев brave, сега се префрлив на новиот Edge. Brave го користев со години и се отажав откако почнаа со моделот на Rewards и реклами кои се одобрени од нив. Едноставно или блокираш реклами или не.
    Испратено од Pixel 3a преку IT.mk форум апликација

На Андреј му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Piedpiper

Piedpiper
    Intern

37
    46
    26 Август 2019
    Машко
  3. ARMac

ARMac
    Орган

6,476
    7,467
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Како стои ситуацијата со јутуб на десктоп/виндовс? Користам pi-hole одавна ама гледам уште не ги филтрира рекламите на YT пред/после видеото.

Имаше обиди со скрипти ама не сум во тек.

4. Oktar

Oktar
    Epic

3,712
    11,046
    23 oктомври 2012
    Машко
    Нема лек за реклами на јутуб, едноставно гугл е преголем играч и неможеш со днс да го блокираш.

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

759
    184
    10 Јуни 2007
    Може да се блокираат рекламите рачно. Уклучувач логови и отвараш youtube.
    Кога ќе ти се појави видео реклама, проверуваш во логовите и ја блокираш.

Од искуство знам, дека се блокираат. Ги имам блокирано досадните 3-4 реклами шо се вртат цело време.

Арно ама... после се појавуваат други реклами.. и така. :)

6. Oktar

Oktar
    Epic

3,712
    11,046
    23 oктомври 2012
    Машко
    My point exactly! И неретко ке блокираш некој домејн од гугл што ти е неопходен за работа и ете ти фрка. Со ДНС е пратично невозможно, со плагини, еднони за прелистувачи, до некаде е успешно ама пак е ризична операција дека ке блокираш и нешто што нема врска со рекламата.

7. ARMac

ARMac
    Орган

6,476
    7,467
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ах неее, јас сепак си имам ublock origin (лисица користам де), ама претежно за сите сајтови е исклучен освен за YT, па мислев да не имало напредок во меѓувреме.

ublock работи перфектно на YT, ако го видев уште еднаш @skullmonkey како се тетовира ќе одев да му уплатам јас во салон да го истетовираат :D

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Oktar

Oktar
    Epic

3,712
    11,046
    23 oктомври 2012
    Машко
    Проблемот е кога ке пуштиш јутуб на теве, таму нема ублок.

9. ARMac

ARMac
    Орган

6,476
    7,467
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Хм, кај мене на Андроид ТВ блокира. На смарт ТВ мислиш? Исто и Блокада за Андроид функционира локално.

10. Oktar

Oktar
    Epic

3,712
    11,046
    23 oктомври 2012
    Машко
    На телевизорот му инсталираш uBlock Origin? Каде, како?

11. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

759
    184
    10 Јуни 2007
    Оваа листа ми е додадена мене за рекламите на Youtube. До пред 2-3 месеци немав никаква реклама.
    Пробајте видете дали ќе ви се намалат рекламите, или ќе остане исто.

12. ARMac

ARMac
    Орган

6,476
    7,467
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    На Lokvan и Oktar им се допаѓа ова.
  13. moongose

moongose
    Unstoppable

2,268
    2,499
    19 Јули 2013
    На декстоп со екстензија за прелистивач. Magic actions ја користам, ни реклами, ни сугестии, ни тие текстовите како ги викаат што се појавуваат на сред видео. Ништо. Плус други опции за поголемо искуство.

За на мобилни уреди youtube vanced. Исто нема реклами а и некако подобро работи од оригиналната апликација, а ги задржува можностите. За рекламите во останатите апликации, Blokada.

Без зафрканции со распберија и останати глупости. Плус на мобилните нема реклами и на надворешни мрежи, не само на домашната.

п.с.
    Она за што не можам да најдам за мобилни уреди е решение за блокирање на одредени видеа или канали по клучен збор. За на десктоп има екстензија, супер функционира, ама за мобилни ништо :(

Последна промена: 28 Март 2020
  14. ARMac

ARMac
    Орган

6,476
    7,467
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Абе супер ако имаш 1 десктоп 1 лаптоп и мобилен :) за на ниво на мрежа е работава и не само реклами, него даречеме порниќи.

Иначе не е Raspberry Pi потребен, кај мене работи на Ubuntu Server 18.04LTS - така само се вика

15. moongose

moongose
    Unstoppable

2,268
    2,499
    19 Јули 2013
    Тоа е додатно решено со днс на рутер, плус blokada на мобилните уреди исто со активиран днс. Предноста е што рестрикциите функционираат и на сите останати вифи мрежи не само на домашната. И многу повеќе уреди се.

16. ARMac

ARMac
    Орган

6,476
    7,467
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Тинејџери деца немаш изгледа. Ама ај да не забегуваме со темава, јас зборев за SOHO мрежа каде што се 6-7 десктопи и сервери 6+ лаптопи и 4+ телефони + смарт уреди и слично.

Ова е еден од најлесните начини да се справиш во таква ситуација кога се бара тоа, секако еден сервер мора да има во таа мрежа. Не е важно дали е виндовс/линукс/арм/х86

На Delicon му/ѝ се допаѓа ова.
  17. moongose

moongose
    Unstoppable

2,268
    2,499
    19 Јули 2013
    Јас зборував за блокирање реклами на јутуб и тоа за варијанта каде блокирањето на мобилни уреди функционира и надвор од домашната мрежа.

18. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

759
    184
    10 Јуни 2007
    И на iPhone?

19. ARMac

ARMac
    Орган

6,476
    7,467
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Blokada ја спомнавме погоре. Работи само на Андроид и работи ок за таа намена, јас прашував за блокирање реклами на YT преку PI-Hole односно преку DNS на ниво на мрежа.

Затоа што кога имаш луѓе што пробуваат да добијат iPhone 11 за еден денар, имаш проблем. Имаш контрола над мрежата на сообраќајот итн. Ако ти немаш потреба од вакво нешто, јас имам.

Имав случај кога се рашири малвер на лаптопи од кликање по тој ајфонот. Среќа тие лаптопи беа во посебен vlan.

20. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

605
    573
    26 Јуни 2012
    Машко
    Кај мене е исто решено, со слично на RPi на кој има линукс и после pihole во docker контејнер. Па во рутерот е поставен како DNS. Работи супер, но плус имам и адблок инсталирано на компјутерите за рачно ако ми треба да тргам реклами ако не се во филтер од pihole-от.
    За кастомизација имаш купишта и филтри и све, можеш преку pihole да издаваш адреси и да го користиш како DHCP сервер.

Чисто да видиш иако јас не го користам, преку рутерот ми е сетирано.
    upload_2020-3-29_16-55-30.png

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  21. moongose

moongose
    Unstoppable

2,268
    2,499
    19 Јули 2013
    Не сум имал потреба за решение за ајфон. Блокада е само за андроид.
    Очигледно е дека нема целосно решение на тој начин. Затоа пишав како поинаку до решението. Ти испомеша вланови, тинејџери, канцеларии, ајфон реклами... Не разбирам зошто.

22. ARMac

ARMac
    Орган

6,476
    7,467
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да исто го користам, DNS ми е поставен 10.10.0.20 односно Pi-Hole на еден сервер кој е уклучен 24/7 и uplift прави на Google DNS-ите. Перфектно работи. DHCP и јас неговиот не го користам (нема причина).

На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
  24. dekomote

dekomote
    On your way to fame

361
    609
    11 ноември 2014
    Машко
    Програмист
    За уште подлабока приватност, Cloudflared

Моментално моето pi-hole е на synology и користи докеризиран cloudflared како upstream DNS. Лесно се сетира, има и докер.

25. ARMac

ARMac
    Орган

6,476
    7,467
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Штознам мене гугл днс ми е навика некако, корени пушти кај мене. Кога ќе имам време ќе гo пробам cloudflared.

Сподели

Вчитување...