• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

mysql

 1. metahuman

  [PHP/MySQL] Вадење податоци од табела според категорија

  Имам функција која треба да вади податоци од следнава табела: - Доколку функцијата getTitles() прими аргумент 1, треба да ги врати сите наслови кои спаѓаат во категоријата 1. Враќа: Title1, Title2 $data = getTitles(1); - Доколку функцијата getTitles() прими аргумент 2, треба да ги врати...
 2. Глупав

  WordPress from scratch

  (Имаше едно време LFS ако памти некој) Муабетот ми е... напраив една инсталација на WordPress во која сетирав Plugins, Themes, итн како сакам да ми е сетирано... Сега сакам кога почнувам креирање на нова страна, да почнам од таму кај што сум застанал, па да менувам натаму, не да инсталирам од...
 3. Isak Keyten

  Што да се учи? LAMP vs MEAN

  Идните Веб девелопери ставени на раскрсница. Две моќни и скроз различни патеки се борат за фама. Кој од овие стакови мислите дека е попаметно да се учи во 2017та во Македонија? Иако MEAN зема замав со неговата скалабилност и унифициран јазик низ целиот стак, македонија слабо да чуе за користење...
 4. C

  Како да зачувам податоци од rss feed во база

  Ја користам оваа функција да приказам податоци од rss feed и си работи ок сега сакам истите да ги снимам во база пробав но конекција со база има но не се пренесуваат податови си те полинја у база се празни не зима ни наслов ни текст нисо. Ви благодарам однапред <code> <!-- Latest compiled and...
 5. Pulse

  Официјална тема за помош и дискусија за програмирање

  Незнаев како да ја крстам темава, па ако имате предлог прекрстете ја :D Идеата ми е, дека гледам форумов е малку заостанат со дискусии за програмирање, малку да живне и ова. Верувам има овде луѓе што се замимаваат со девелопмент професионално или пак аматерски. Исто така темава да служи и за...
На врв Дно