Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

WordPress from scratch

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.262
773
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
(Имаше едно време LFS ако памти некој)
Муабетот ми е...
напраив една инсталација на WordPress
во која сетирав Plugins, Themes, итн како сакам да ми е сетирано...
Сега сакам кога почнувам креирање на нова страна,
да почнам од таму кај што сум застанал, па да менувам натаму, не да инсталирам од почеток...

Копирав фајлови, сменив wp-config,
ми останува уште SQL
за кој никаде не можам да најдам скрипта на net
што би требало да сменам query???

Значи прашањето е на кој начин да се clon-ира WordPress local-на web-страна raw без plugin?
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.478
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
Влагаш на localhost/phpmyadmin
експорот на базата ваму
импорт на базата таму
добиваш исто онаму :D :D
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.557
1.686
Користи backupbuddy или сличен плагин за backup и restore. Плагинот ќе се погрижи за сите пропратни работи, како што е промена на име на веб страна, друго име и лозинка на датабаза и слично.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.262
773
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Користи backupbuddy или сличен плагин за backup и restore. Плагинот ќе се погрижи за сите пропратни работи, како што е промена на име на веб страна, друго име и лозинка на датабаза и слично.

знам дека посојат повеќе опции со Plugin, (најчесто се платени и прилично солени за наш стандард)
ама муебетот ми е дали може да си изведе на овој начин со query? ...
некаде да се прочита, некој tutorial, некој код...
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1.428
709
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Akeeba e таков плагин бесплатен.
Не сум баш сигурен дали те сфатив што сакаш да направиш.
Ако сакаш да креираш база и да ја поврзеш со инсталацијата?
Што сакаш да правиш со SQL-от?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.262
773
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Akeeba e таков плагин бесплатен.
Не сум баш сигурен дали те сфатив што сакаш да направиш.
Ако сакаш да креираш база и да ја поврзеш со инсталацијата?
Што сакаш да правиш со SQL-от?

имам blank страна на localhost која ми е подесена,
(а и би сакал во иднина да си ја подесувам како сакам, значи жива материја)...
од неа сакам да вадам копии, односно клонови, од кои натаму ќе правам соодветни испрецизирани странички...
не би сакал да плаќам Plugin за таа намена иако веќе сум запознат со такви како
Duplicator,
UpdraftPlus,
All-in-One WP Migration,

WP Migrate DB Pro,
BackupBuddy
како и "троа појќе"...
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1.428
709
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Како што спомнав, Akeeba e бесплатен, односно има бесплатна верзија во која се вклучени сте потребни опции.
Користам Akeeba и одлично функционира.
Ова ти треба.
upload_2020-5-5_18-46-54.png
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.262
773
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Како што спомнав, Akeeba e бесплатен, односно има бесплатна верзија во која се вклучени сте потребни опции.
Користам Akeeba и одлично функционира.
Ова ти треба.
Погледнете го атачментот 87268

Да функционира за клонирање...
Се става еден php file (kickstart.php) како и backup-от заедно во нов фолдер на localhost
потоа се повикува php file-то и од таму е straightforward...
по што следува интерна инсталација на WordPress
после која се добива идентична страна (исти сетирања, исти plugins) во нов фолдер на localhost

Благодарам...

NOTE: Aко некој знае опција и со query би бил исто благодарен...
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.906
1.244
(Имаше едно време LFS ако памти некој)
Муабетот ми е...
напраив една инсталација на WordPress
во која сетирав Plugins, Themes, итн како сакам да ми е сетирано...
Сега сакам кога почнувам креирање на нова страна,
да почнам од таму кај што сум застанал, па да менувам натаму, не да инсталирам од почеток...

Копирав фајлови, сменив wp-config,
ми останува уште SQL
за кој никаде не можам да најдам скрипта на net
што би требало да сменам query???

Значи прашањето е на кој начин да се clon-ира WordPress local-на web-страна raw без plugin?

WPVivid Backup. Го префрлува сајтот автоматски без да данлоадираш, директно сервер до сервер. Само потребни ти се 2 Вордпрес инсталации за да го направиш ова.

Друг што сум го користел е WP Duplicator, исто така многу добар, ама до 500 мегабајти за беспари.

А и рачно да го префрлиш не е толку тешко. Ако добро се сеќавам, треба само адресата да ја смениш во базата и се ќе функционира.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.072
5.271
А и рачно да го префрлиш не е толку тешко. Ако добро се сеќавам, треба само адресата да ја смениш во базата и се ќе функционира.
Само тоа и медиа фајловите од каде се повикуваат. Дали од фолдер или со урл, ако е со урл ќе треба малце повеќе работа.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
291
250
1. ја извлекуваш базата од локал
2. ја вметнуваш базата на сервер
3. го копираш целиот фолдер од локалната страна на сервер
4. во wp-config ги менуваш податоците од серверот
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.033
4.560
имам blank страна на localhost која ми е подесена,
(а и би сакал во иднина да си ја подесувам како сакам, значи жива материја)...
од неа сакам да вадам копии, односно клонови, од кои натаму ќе правам соодветни испрецизирани странички...
не би сакал да плаќам Plugin за таа намена иако веќе сум запознат со такви како
Duplicator,
UpdraftPlus,
All-in-One WP Migration,

WP Migrate DB Pro,
BackupBuddy
како и "троа појќе"...
Јас веќе долго време баш со едена таква по мерак средена основна инсталација си ја работам со Duplicator, што ги спомна и ти. Се си подесуе сам, 10тина клика. За хостови со премногу малку алоцирани ресурси кај што знае да заглави идам со истото ама со 2степ инсталација, каде копираш рачно и после само го пушташ дупликаторот да среди базата.
Незнам зашто сакаш да се зезаш уопште со квери.
Имаше и една срч реплејс скрипта порано ја користев неколкупати, не е како плагин, него мал убав фронт енд за да смениш од еден у друг текст стринг у табелите.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2.922
1.535
Туу мислев ќе се збори за нов CMS како да се напише, а тоа да ти било само миграција.

Ова ти е повеќе од доволно.
1. ја извлекуваш базата од локал
2. ја вметнуваш базата на сервер
3. го копираш целиот фолдер од локалната страна на сервер
4. во wp-config ги менуваш податоците од серверот

Единствено ако имаш пишувано постови и сликите се вметнати со абсолутна адреса, ќе треба да ги менуваш.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.033
4.560
Туу мислев ќе се збори за нов CMS како да се напише, а тоа да ти било само миграција.

Ова ти е повеќе од доволно.


Единствено ако имаш пишувано постови и сликите се вметнати со абсолутна адреса, ќе треба да ги менуваш.

Па баш тоа е маката. Многу темо, плагини и слично, покрај другото го запишуваат и и сајтот со комплет урл. И морален е барем уште еден чекор, а тоа е срч и риплајс низ базата. Но и за ова има плагини кои се лесни, брзи и за 2мин и таа работа си завршил.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
615
455
Ја како шо разбрав има направено како темплејт со кој сака да го почнува секој нареден сајт.

1. го копираш целиот фолдер од локалната страна на сервер
2. Креираш нова база
3. во wp-config ги менуваш податоците од базата
4. ја извлекуваш базата од локал (phpMyadmin ја наоѓаш базата и ја експортираш)
5. Отвараш базата со Notepad++
6. Стискаш Ctrl+F, мењаш staraadresa.com со novaadresa.com (доколку се работи за друг домејн или друг фолдер).
7. Стискаш Save
8. Во phpMyadmin на новиот сервер ја наоѓаш новата база, кликаш на импорт
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
976
872
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Немам notepad++ имам vim
Ја како шо разбрав има направено како темплејт со кој сака да го почнува секој нареден сајт.

1. го копираш целиот фолдер од локалната страна на сервер
2. Креираш нова база
3. во wp-config ги менуваш податоците од базата
4. ја извлекуваш базата од локал (phpMyadmin ја наоѓаш базата и ја експортираш)
5. Отвараш базата со Notepad++
6. Стискаш Ctrl+F, мењаш staraadresa.com со novaadresa.com (доколку се работи за друг домејн или друг фолдер).
7. Стискаш Save
8. Во phpMyadmin на новиот сервер ја наоѓаш новата база, кликаш на импорт
 

vision

Intern
17 април 2010
52
24
hybridhosting.mk
имаш премногу автоматизирани начини за сето ова, незнам зошто сакаш сето тоа „пешки“ да го правиш.
Напредувај и не губи време никогаш со работи кои можеш да ги автоматизираш.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.033
4.560
Ја како шо разбрав има направено како темплејт со кој сака да го почнува секој нареден сајт.

1. го копираш целиот фолдер од локалната страна на сервер
2. Креираш нова база
3. во wp-config ги менуваш податоците од базата
4. ја извлекуваш базата од локал (phpMyadmin ја наоѓаш базата и ја експортираш)
5. Отвараш базата со Notepad++
6. Стискаш Ctrl+F, мењаш staraadresa.com со novaadresa.com (доколку се работи за друг домејн или друг фолдер).
7. Стискаш Save
8. Во phpMyadmin на новиот сервер ја наоѓаш новата база, кликаш на импорт
Ова се е ОК, ама дали си пробал го пробал?
Да имаш само неколку плагини, или слики, или модификации во сетинзите дури и дефолт темите, ова ќе ја искрши базата и сетинзите и сите подесувања ќе отидат јабана, одма после чекор 8, кога во чекор 9 Ќе го повикаш wp-admin.
Многупати сум оправал сајтови на кој маалски хакерчиња мислеле дека така само ќе влезат во базата, и немора преку тест едитор, него преку phpMyAdmin, прават обичен searh&replace на wordpress.
Ова е затоа што за на многу места во базата Wordpress користи серијализирани податоци, и коа ќе направиш обичен срч реплејс, серијализацијата се сј**уе и после „абе зошто не ми работи сајтот“ :)
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.262
773
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
имаш премногу автоматизирани начини за сето ова, незнам зошто сакаш сето тоа „пешки“ да го правиш.
Напредувај и не губи време никогаш со работи кои можеш да ги автоматизираш.

пу да пукнеш ме убеди...
туку никогаш не е лошо да се знае повеќе,
иако помудрите ги разбрав
додека оние што не беа толку мудри се надевам дека поднаучија
дека db не е само за Notepad search and replace...
 

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
615
455
Ова се е ОК, ама дали си пробал го пробал?
Да имаш само неколку плагини, или слики, или модификации во сетинзите дури и дефолт темите, ова ќе ја искрши базата и сетинзите и сите подесувања ќе отидат јабана, одма после чекор 8, кога во чекор 9 Ќе го повикаш wp-admin.
Многупати сум оправал сајтови на кој маалски хакерчиња мислеле дека така само ќе влезат во базата, и немора преку тест едитор, него преку phpMyAdmin, прават обичен searh&replace на wordpress.
Ова е затоа што за на многу места во базата Wordpress користи серијализирани податоци, и коа ќе направиш обичен срч реплејс, серијализацијата се сј**уе и после „абе зошто не ми работи сајтот“ :)
Одамна користам плагин(и) за мигрирање, многу е полесно, овој метод го неам користено одамна. Во право си, мислам дека овој метод ја менуваше дифолт темата и пермалинк структурата па требаше од ново да се активира.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

MrLolyPop

Intern
22 ноември 2010
2
0
Секогаш користи АКЕБА - Download

tzhk74


Нит лук јал, нит лук мирисал
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.864
Мислења
970.441
Членови
35.220
Огласи
2.844
Најнов член
HeyJude
На врв Дно