Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PostgreSQL бележи пораст во користење, а MySQL пад кај македонските програмери

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
243
784
www.IT.mk
Мапирањето на ИТ индустријата во Македонија открива дека MySQL полека го губи бројот на корисници при примарен избор на датабаза. Споредбено со резултатите од мапирањето во 2019-та, во 2022-та MySQL, иако сѐ уште на првото место, бележи пад од 1.09%. Можеби процентот не делува голем, но ако се земе предвид порастот на PostgreSQL од 6.67%, тогаш лесно може да се заклучи дека PostgreSQL е на добар пат да доминира во вертикалата.

PostgreSQL има најголем пораст во користење кај македонските програмери во однос на 2019​

Според резултатите, топ 5 датабази кои се користат за најголем број проекти се Orаcle на петто место, MongoDB на четврто, PostgreSQL на трето, SQL Server на второ и MySQL на прво. Сепак, од сите, само MongoDB и PostgreSQL бележат пораст во однос на резултатите од 2019.

image-1.png


На што се должи овој пораст и дали можеби ова е само навестување на позначајни промени, разговаравме со доц. д-р Ристе Стојанов, Продекан за настава на ФИНКИ.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.973
Мислења
972.600
Членови
35.322
Огласи
2.920
Најнов член
pupszio
На врв Дно