Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

копање

 1. ContentBot

  Поради намалената заработка од криптовалути, „рудниците“ се пренаменуваат за вештачка интелигенција

  Промената која во септември ја направи Ethereum со префрлањето од „Proof of Work“ на „Proof of Stake“ значително влијаеше на заработката на голем дел од крипто-рудниците. Како последица на ова, целата инфраструктура која се користеше, сега бара нов простор во кој може да биде профитабилна...
 2. ContentBot

  Сè што треба да знаете за спојувањето на Ethereum (The Merge)

  Замислете одите во продавница да си купите чоколадо и гледате дека има ново пакување на вашиот омилен бренд, со подобар вкус, екстра лешници, сменет изглед, и помалку калории? На кратко и најилустративно, вака би се опишала промената на Ethereum во Ethereum 2.0. Зошто се менува Ethereum (ETH)...
 3. ContentBot

  Копањето крипто-валути не претставува кривично дело во Македонија

  Во официјално соопштение на МВР поврзано со случајот Мајнери во ГТЦ стои една многу важна изјава: Имено, копањето на крипто валути не претставува кривично дело предвидено во кривичниот законик на РСМ. Дали копањето на криптовалути треба да биде регулирана ставка - со поглед на користењето...
 4. И

  Модификување на биос за копање

  Ова е тема создаден за сите почетници(копачи) кои сакаат максимални перфоманси и со многу малку потрошувачка. Зашто да го модификуваме биосот? Дали сакате помала потрошувачка и подобри перфоманси? Тогаш модификување на биосот е најдоброто решение за вас. Алатки кои се користат: 1. SRBPolaris...
 5. alderson

  COINHIVE - Што е coinhive??

  Пред се, почетник сум и сум тапа во ова па сакам некој да ми дај било какви инфо.. Случајно ја најдов coinhive која можело да се копаат крипто-валути.. Некој што има искуство со coinhave да кажи се како оди и дали се испаќа (мислам дека работи со монеро) или е само губење на време??
 6. comakot

  Совет за мајнинг

  Дали се исплаќа да оставам да си копа секако не го исклучувам на вечер пц-то дур некогаш и со години не е исклучен освен во ретки случаеви каде ете сум инсталирал нешто па мора рестарт, па се мислев дали ќе има нешто вака да се извај дур седи навечер уклучен.Иначе имам gtx960 2гб и и5 4460 со...
На врв Дно