Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Сè што треба да знаете за спојувањето на Ethereum (The Merge)

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
246
805
www.IT.mk
Замислете одите во продавница да си купите чоколадо и гледате дека има ново пакување на вашиот омилен бренд, со подобар вкус, екстра лешници, сменет изглед, и помалку калории? На кратко и најилустративно, вака би се опишала промената на Ethereum во Ethereum 2.0.

Зошто се менува Ethereum (ETH)?

Има три работи зошто се направи надоградба на втората најголема криптовалута во светот. Подобрување на сигурноста, скалабилноста, и да се намали еколошкото влијание од копањето на оваа криптовалута. Претходно, Ethereum мрежата можеше да процесира само 15 трансакции во секунда. Секогаш кога мрежата е пренатрупана, цената за трансакции станува многу голема. Секоја од трансакциите се натпреварува со другите и се наддаваат со цени за процесирање (gas fees) во стил на аукција. Оној кој сака неговата трансакција да биде процесирана прва, ќе мора да плати повеќе…

 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.375
7.302
Скопје
www.facebook.com
Умре ЕТХ за нас копачите, зголемен број на трансакции имаше од пуловите до берзите/волетите заради ископаните етх. Сеа активноста е нагло намалена и не е интересен више.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.217
4.200
Скопје
hackitfree.github.io
Замислете одите во продавница да си купите чоколадо и гледате дека има ново пакување на вашиот омилен бренд, со подобар вкус, екстра лешници, сменет изглед, и помалку калории? На кратко и најилустративно, вака би се опишала промената на Ethereum во Ethereum 2.0.

Зошто се менува Ethereum (ETH)?

Има три работи зошто се направи надоградба на втората најголема криптовалута во светот. Подобрување на сигурноста, скалабилноста, и да се намали еколошкото влијание од копањето на оваа криптовалута. Претходно, Ethereum мрежата можеше да процесира само 15 трансакции во секунда. Секогаш кога мрежата е пренатрупана, цената за трансакции станува многу голема. Секоја од трансакциите се натпреварува со другите и се наддаваат со цени за процесирање (gas fees) во стил на аукција. Оној кој сака неговата трансакција да биде процесирана прва, ќе мора да плати повеќе…

Значи на принцип на банкарско работење - токму тоа што се настојуваше да се избегне со криптото :ROFLMAO:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.132
Мислења
975.257
Членови
35.440
Најнов член
Tr.Krstev
На врв Дно