1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за мајнинг

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од comakot, 17 ноември 2017.

 1. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  217
  115
  23 Февруари 2017
  Машко
  Дали се исплаќа да оставам да си копа секако не го исклучувам на вечер пц-то дур некогаш и со години не е исклучен освен во ретки случаеви каде ете сум инсталирал нешто па мора рестарт, па се мислев дали ќе има нешто вака да се извај дур седи навечер уклучен.Иначе имам gtx960 2гб и и5 4460 со 16гб рам (иако слушам дека рамот не е толку важен и процесорот исто така) + првпат вака ќе правам да наречам глупост, па дајте совет дали ќе се исплати или ич да не ми паѓа на памет ова пак :D
   
 2. Bobi-MK

  Bobi-MK
  Intern

  42
  26
  2 oктомври 2017
  не се исплати воопшто.
  Ако ти е мерак , инсталирај некок cpu мајнер и кликни на check profitability.
  Пример на betterhash.com

  Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
   
  На A_lex и comakot им се допаѓа ова.
 3. Bobi-MK

  Bobi-MK
  Intern

  42
  26
  2 oктомври 2017
  пардон , на BetterHash

  Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
   
  На comakot му/ѝ се допаѓа ова.
 4. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  217
  115
  23 Февруари 2017
  Машко
  После бенчмарк со Betterhash вели дека 30$/месечно ако го терам навечер 15$/месечно шо си ја плаќа сметката за тоа што седи уклучен по цел ден, а за копање, 1050ти со i3-4150 добар ќе е риг?
   
 5. Bobi-MK

  Bobi-MK
  Intern

  42
  26
  2 oктомври 2017
  уф не знам друже.. И ја сега ги учам работиве околу крипто..
  Да се проба најдобро .., ништо не кошта..

  Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
   
 6. Bobi-MK

  Bobi-MK
  Intern

  42
  26
  2 oктомври 2017
  би требало.. нешто ќе вади графичката , нешто процесорот.. Може и повеќе ќе испадне

  Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,133
  7,036
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Трошење струја со седење на idle преку ноќ и копање не е исто.
   
  BEST, stefan_off и на EmTe им се допаѓа ова.
 8. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,286
  3,576
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Кола на мала туража у место да работе не е исто со работење под голема туража у место. Така е и со компјутерот . Ке го оставеш да копа по 24 часа со процесорот а уствари само ке ти се зголемат сметките за струја и на крај пак на 0 ке бидеш можда 200-300 денари ќар на сметка зголемен ризик од рикнување на компонените. Ако бидеш фраер почни барем со 4-5 графички е тогаш ке осетеш некоја разлика а не со некоја си ГТ9400 нвидиа да копаш и на крај да речеш не се исплаќа сум пробал тоа. И пред све не е само да се залеташ да копаш оти другар/интернет ти кажал дека БТЦ рипнал на 6-7000 долароси и лесно се обогатуваш. И една случка .... Нуб наслушнал од другар негов дека наголемо се копаат криптовалути и решил и тој да вложе 6-700е у опрема и на крај видел дека нема ќар и се кае што фрлил пара у ветер а без никакво познавање.Дури се занимавав јас со тоа копањето вложував пари у опреми и 300 чуда на крај од све тоа ќар излегов кога си најдов добро платена работа во странство и сфатив дека и без да вложеш ништо има заработка ;) односно без пот и мака нема пара .
   
  На Ile sopov, EmTe, bxxxn и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,960
  2,936
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Леле, леле глупости правиме
   
  На crazzyy84 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  217
  115
  23 Февруари 2017
  Машко
  Ќе го остам да си тера овај месец па ќе видам за месец ништо нема да се случи (бар се надевам оти среќата ми е за нигде ништо од прво не оди :)) пак за мене е ќар се додека плаќат сметки моите ќар е xD

  Испратено од ASUS_Z00ADA преку IT.mk форум апликација
   
 11. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,601
  4,535
  23 Јуни 2015
  Машко
  Неќам да те разочарувам, меѓутоа нема да имаш баш ништо со тој хардвер. Нешто за да почнеш да копаш си бара 1000е+, под претпоставка дека веќе имаш напојување, матична, рам, процесор, хдд...А доколку почнуваш јово на ново испод 2000е+ не е.

  Мое мислење е да не си го трошиш хардверот.
   
  На Grimriper и BEST им се допаѓа ова.
 12. Bobi-MK

  Bobi-MK
  Intern

  42
  26
  2 oктомври 2017
  штом ти дава 30$ месечно на брнчмарк , терај си.. Не се малку пари..
  Пробај ја и другата машина..Со 1050 графичка ќе даде и повеќе од 30.
  Ако ништо друго , ќе си извадиш пари за нешто подобро..

  Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
   
Слични теми
 1. snowmen
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,310
 2. NERD.
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,313
 3. blackelf
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  929
Вчитување...

Сподели

Вчитување...