• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XboX Series X

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,289
2,910
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Како што видов, во Грција, цената е 310 евра во Плаисио. На таа цена, доади го трошокот за пат што ќе го направиш, трошокот за PCR тест и времето што ќе го потрошиш. Дали мислиш дека за 1500-2000 денари што ќе заштедиш вреди да идеш во Грција? :) Дека цената во Анхоч не е фер, не е фер. Ама дека па е премногу напумпана, не е прмногу напумпана.Не се дистрибутер, ваљда се само официјални дилери.
ама брт, ќе јадеш гиро и ќе пиеш старбакс на аристотели а тоа нема цена!
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,427
2,271
Вака ли им кажувате вие во Галерија?
Абе, не ме терај сеа сите тајни да ги издадам. Инаку, обично договрени сме со колегите да препраќаме купци во Ледиком и Мобелкис, веќе ти кажав, нели ти средив за попуст. :LOL:
Мислењето е автоматски споено:

ама брт, ќе јадеш гиро и ќе пиеш старбакс на аристотели а тоа нема цена!
Има, 7 евра е. :LOL:
 
29 ноември 2020
3
2
Како што видов, во Грција, цената е 310 евра во Плаисио. На таа цена, доади го трошокот за пат што ќе го направиш, трошокот за PCR тест и времето што ќе го потрошиш. Дали мислиш дека за 1500-2000 денари што ќе заштедиш вреди да идеш во Грција? :) Дека цената во Анхоч не е фер, не е фер. Ама дека па е премногу напумпана, не е прмногу напумпана.Не се дистрибутер, ваљда се само официјални дилери.
Германос беше намален 280, можеби не е повеќе. А инаку да сум во таква ситуација да треба тестови и да одам до грција дефинитивно не се исплаќа. Имам близок пријател кој често се движи од битола до солун т.е тоа му е работа. Е сега да ми го донесе од таму ќе заштедам 50 евра. Ете и него да му фрлам една пијачка што се вели за услугата 2000 нека ми останат, за гејмпас се доволно. А од друга страна губам гаранција ама јбг не може сите убавини.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
146
65
Ако има некој што чека Series X како мене, а не му се зима Series S, xCloud го апгрејдираа на Series S, така да, стримингот фуче.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,051
1,553
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Демек xCloud работи на територија на МКД?
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,051
1,553
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
VPN Лондон или Швица, док да те пушти, после исклучуваш пред да стиснеш плеј.
Хммм премногу драпање. PS Now последно кога пробав можеше директ да се приклучиш без никаков VPN. За жал немаа и мислам сеуште немаат блиску сервери до MKD најчесто се UK, Benelux, GER... до тука некаде.
xCloud знам ветуваа Хрватска/Грција нешто да има...
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
146
65
PS now мене супер ми работи. Другиве имаат геоблок, али на MS до сега е најпопустлив.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,204
1,675
За што е преслаб S? Јас го имам и не сум видел ни една игра да оди под 60 фпс на FHD.

А ова со стримингов, значи сепак неможеш и друго беше прашањето на кое што одговорив.
Армак можеш ли да ми пишеш ПП имам прашање неповрзано со темава, а изгасени ти се приватните пораки.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
146
65
За што е преслаб S? Јас го имам и не сум видел ни една игра да оди под 60 фпс на FHD.

А ова со стримингов, значи сепак неможеш и друго беше прашањето на кое што одговорив.
Addendum
Моментално цепам на Series S преку стриминг, значи можело. :)
Позитивно е брзото лоудање и нормално 60fps на доста игри, али ко што кажав многу компромиси у графика и простор. Просторот не е битен за стриминг, значи останува (по)лошата графика. Микрософт уште да си го среди codec-от пошто многу коцка у некои игри и знае да залагира, ќе биде топ ова.
 

aleks989

Intern
19 ноември 2016
9
7
Битола
Се знај од кај можи да се набави Xbox Series X ? Мислам прашувам за некаде од надвор, оти кај нас тешко дека ќе дојди за скоро ...
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
146
65
Се знај од кај можи да се набави Xbox Series X ? Мислам прашувам за некаде од надвор, оти кај нас тешко дека ќе дојди за скоро ...
Ко што гледам по европа тнко, само Series S има редовно, другите има некад па се продава. Тука нпр https://www.computeruniverse.net/en/p/90815724
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
46
63
Струмица
Моментално никако неможам да купам игра од Microsoft Store (oops something went wrong error). Чудно е бидејќи Game Pass си зеде пари без проблем. А не е толку чудно бидејќи сум на Турски регион со МК IP адреса.
Некој со сличен проблем?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,441
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно