1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши искуства со Сетек

Дискусија во форумот 'Сетек' започната од IT Lady, 19 oктомври 2016.

 1. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,216
  562
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Како може да не примаат рекламации кога е под гаранција?
   
 2. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,788
  3,952
  1 Септември 2011
  Машко
  Епа така може,ке им кажат вие сте го оштетиле и толку,па ке се бркаат сеа по иснепкции и чуда.
   
 3. crash

  crash
  Gaining Experience

  84
  138
  6 Декември 2013
  Машко
  Како што е спомнато претходно, супер се вработените, жалосно што патат од лош менаџмент. Имав ситуација да нарачуваат производ од друг продажен салон, а тоа да било експонат од излог и дечките од салонот каде требаше да ја подигнам нарачката, кога им реков дека не сакам експонат туку нов неотпакуван, ми вратија пари, без никаков проблем.

  Што се однесува до ситуацијава на социјалните мрежи, тешко е да зборувам, зашто не сум нарачувал со достава, туку сум подигал лично работи од салон. На четврти овој месец земав телевизор од салонот на градски стадион во Скопје, и дечките го донесоа телевизорот на каса, почнаа да го отпакуваат. Им велам, ОК е, не вадете. Тие велат: таков ни е протоколот, мораме да го вклучиме, повелете видете, проверете мртви пиксели и сл.

  Тл/др. Ептен им е лаком менаџментот и пробуваат да увалат ствари, ама вработените се стварно ОК и ферски неколку пати ми имаат кажано да не земам нешто што сметаат дека не е ок.
   
  MadBuldog, Astro и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 4. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  349
  257
  13 Март 2015
  Машко
  Мангупите имаат финта. Ти даваат лист да потпишеш дека си го примил во исправна состојба. Го презедоа тоа од Нептун.
  Само што Нептун ти го пуштаат па потпишуваш кога ќе видиш дека се е исправно.

  А овде ти уствари ти не си го ни видел. Викаат ајде на достава ќе им го бутнеме, нема да го отворат.

  И на другар му начукаа неисправен телевизор SТ на времето. Се гледаше дека беше лепена кутијата. Онака како на пазар да купуваш. И знаеле дека е таков. Кога отиде да го врати за малку и ќутек не беше изел. Таква дрскост и простотилак од фирма.
  И покрај тоа што сеуште имаме прост народ

  Се повеќе Познавам луѓе што си ги ценат парите и викаат, во Сетек и за џабе не влегуваме.

  Дпи веќе им е одамна јасно до кого е работата. Тие се запознаени со манипулациите на Шалабајзериве Сетек.

  Абе кога купувам од надвор не ги ни отварам работите. А со сетек незнаеш дали купуваш во продавница или на Битпазар роба. Дифтари прави. Во душата им е да те зезнат некако.:)
   
  На RoninMK, CBB_6, artweb и уште 6 други им се допаѓа ова.
 5. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  74
  23
  26 oктомври 2019
  Машко
  Јас имам кратка приказна околу тоа.Не сакам никого да клеветам и некој ради мене не дај боже да си изгуби парче леб.Влагам на најкултурен начин како што влагам секогаш и секаде.Во моментот многу се брзав за на друго место па си викам ај успут ќе прашам.

  "Добар ден,се извинувам да прашам имате ли во овој салон на лагер лан кабел од 10 метри или повеќе?"

  При што типката беше премногу занесена у телефонот и не ни дигна глава да види со кого разговара,по што следеше одговор

  "Не знам види таму"

  Ми падна незгодно изглумив демек гледам за да не направам незгодна ситуација и си искочив.

  Исто така и за анхоч немам некое сјајно мислење.Голема почит за нексио и дд стор,таму не сум имал никогаш жалба ни за однос ни за квалитет на производи

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  MadBuldog, CBB_6 и на Tenny им се допаѓа ова.
 6. zlate_mkd

  zlate_mkd
  Intern

  12
  8
  17 Декември 2019
  Машко
  Затоа нептун најпаметно си направи отвара пред тебе проверуваш потпишуваш дека е ок и чао пријатно после тоа ако ти падне оштетиш нешто не важи гаранција

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,084
  6,077
  21 Јануари 2009
  Да, тоа треба сите да го прават. Да не речам по закон??
  Ај да трачаме малку. Јас имам информации дека овој на бургеров или вработен не знам (трач њали) бил поранешен вработен во Сетек и плус овие коа им го донеле ТВ-то, бургерот глумеле гужва и немале време да го проверуваат па само потпишале дека е океј кога го примиле.
   
  На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  74
  23
  26 oктомври 2019
  Машко
  Не бранам никого зошто секогаш ситуацијата има 2 страни,али најчесто сум на страна на купецот зошто сите знаеме и сите сме свесни што се случува низ продавниците во македонија.Праам муабет од продавници за облека до продавници за бела и црна техника до сервиси до онлајн продажба до се живо останато.Мој другар кој живее во америка купи ајфон на кој после 8 месеци му се појави мртов пиксел на дисплејот,одма нов му дадоа ни поправки ни ништо.Овде покрај тоа што ќе ти ували користен проивод или производ што не чини,одозгора ќе ти го губи времето да се мафташ низ сервиси и да губиш месеци и месеци чекајки,на крај ќе треба да се испокараш и да се спуштиш на ниво од што си изгубил веќе нерви,и на крај пак ќе мора да си го прифатиш фактот дека џабе си губел и пари и време и најбитното а тоа е нерви.Затоа што немаме ни закон да не заштити како купувачи,ни они имаат кој да ѓи контролира што и на кој начин продаваат.Затоа презирам скоро се што е македонско и немам и никогаш нема да имам доверба во скоро ни една продавница овде

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,084
  6,077
  21 Јануари 2009
  Дали би бил на страна на купецот ако претпоставиме дека се што напишав од трачот е точно?
  Јас не би.
   
  На Jovan2389 и Pane-G им се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,258
  13,196
  23 Јануари 2008
  Манга
  Смешно е. Демек овие слепи од бургерот, па некои НЛО дошле и им го „тупосале“ телевизорот без бургерци ништо да знаат. Онака да не приметат дека имаат скршен телевизор. За така да се скрши екран треба здрав удар што значи очигледно оштетена кутија. Невозможно е да не го забележале тоа бургерци. Мене ми мириса дека им паднал при обид да го монтираат, па си ја пробале среќата со рекламација. Откако ги одјебале продолжиле да глумат лудило по социјални мрежи. Можда се надевале дека претпоставените од СЕТ ќе им дадат нов телевизор као да „смират топка“ и да немаат антиреклама.
   
  Последна промена: 17 Јануари 2020
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 11. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  284
  21 Мај 2017
  Машко
  И зошто телевизорот е монтиран на ѕид, предходно не го пробале дали е исправен туку директно го монтирале без да го уклучат?
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  539
  301
  5 ноември 2013
  Машко
  За у сетек важи истото правило, секој уред што има дисплеј мора да се тестира и провери пред самиот купувач. Али тука сме ние македонците што секогаш се брзаат и мрзеливи вработени и еве ова се случува. На мене лично ми се случи на изложување на два тв беа и двата сол направени, а кутиите недопрени . И затоа се потпишува тоа ливче дека уредот е отворен и проверен пред тебе, поради вакви луге, пошто секоја продавница може да гарантира до врата, а ако го скршил у кола при транспорт како ке докажам дека сум ти продал исправен?
  Мора малце да се прочешлаат вработените и ке биде окај до тогаш секој ден ке гледаме по некоја поплака
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  74
  23
  26 oктомври 2019
  Машко
  Во тој случај не.Али кога ќе видиш купецот е крив од една страна зошто не проверува,а од друга страна продавачот пробува да ували.Јас лично бев сведок во анхоч каде што татко со 2 деца на возраст од околу 12 години,сакаше да врати оштетен таблет.Дечкото што работи во анхоч не сакаше да го прифати обвинувањето затоа што конекторот за слушалки беше асално видливо оштетен.Додека татково се расправаше со дечково од ахноч на дрзок начин девојчево вика

  "Абе тато ние не го скршивме бато само сакаше да ги уклучи слушалките"

  Чоеков само ги погледна се заврте ни чао ни ништо и си отиде.Децава несакајки го издадоа.Од друга страна јас лично имам многу лошо искуство со сервис во анхоч и реков од тогаш моја нога не стапнува таму.Општо како народ сме многу подли и безобразни,прво фирмиве за непрофесионално работење од типот вработување секого за 13к и во салон и во сервис,купување шкарт роба и продавање како прва класа,од друга страна народов што е ситна душа и што иде само на блеф од типот ја си се заебав ама кој ги е*е ќе ги наклеветам нив,како погоре примерот што го кажав.Ретки се фирми како нексио каде што можеш да преговараш и за цена и за се,и каде што можеш да добиеш попуст и врв услуга.На крај краишта продаваат EVGA производи што се едни од најквалитетните и ѓи нема во другите фирми.Јас земав цела конфигурација од нив што кошташе 53к а ми спуштија на 47к зошто им платив ќеш и алал да им е за се.

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  MadBuldog, RoninMK и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
 14. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  267
  352
  3 Јануари 2019
  Машко
  Од Сет имам земено и TV и монитор. Пред да ги платиш, секогаш ги отвараат, се пушта телевизорот/мониторот и се проверува дали е се во ред.
   
 15. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  539
  301
  5 ноември 2013
  Машко
  Тоа е правило кои сите мора да го почитуваат , ама има ххх причини и ххх случки кога тоа не се случува. Доволно е еден случај да не се отвори и тој да се погоди и настанува хаос како и сега што е.
   
  На TheMarshal и The_EvilLord им се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,258
  13,196
  23 Јануари 2008
  Манга
  Од сетек имам купено над 100 монитори и над 20 телевизори, до сега ниеден не бил скршен.
   
  На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Seekey

  Seekey
  Intern

  22
  17
  11 Август 2016
  Машко
  Аха, ниеден не бил.. затоа си купил 100 монитори и 20 телевирзори, сите ти се искршиле.
   
  На Bravo, Noumenon, Jovan2389 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,258
  13,196
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ги рекламирав, ми прифатија рекламација на рекла-казала. :D
   
  На DaVoRkNe и Seekey им се допаѓа ова.
 19. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  693
  1,010
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Македонче ако не успее муфте да земе и да рекламира нема кој. Видете со е-шопинг од али што се случи. Мораа специјално да ни стават шипинг од долар два, само за да не отвараме диспјут насекое. Некаде гледав статија како во МК најголем процент од испратените работи од Али се со отворен диспјут + непристигнати или оштетени. Убо си рекоа претходно, систем ако пројде, пројде. И од страна на купувач и од страна на продавач.
   
  На RoninMK, gOJDO, psyside и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  74
  23
  26 oктомври 2019
  Машко
  ради истото сме банирани од амазон,а мислам дека и од ибеј

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 21. julll

  julll
  Intern

  85
  32
  20 Август 2016
  Ebay си работи најнормално. Не сме банирани таму.
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  479
  475
  15 Септември 2014
  bekrija
  није тачно, од ибеј не сме и не сме биле банирани, неможеме да продаваме бидеќи до пред 1 месец законот во РСМК не дозволуваше.
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,084
  6,077
  21 Јануари 2009
  Што е к-то во РСМК?
   
 24. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  479
  475
  15 Септември 2014
  bekrija
  к е за к*р
   
  На Daniel86 и gOJDO им се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,084
  6,077
  21 Јануари 2009
  Ех, малкумина имаа доблест да си признаат... тажно.
   
  На Daniel86 и gOJDO им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...