1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Ваши искуства со Сетек

Дискусија во форумот 'Сетек' започната од IT Lady, 19 oктомври 2016.

1. artweb

artweb
    On your way to fame

1,216
    562
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Како може да не примаат рекламации кога е под гаранција?

2. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,788
    3,952
    1 Септември 2011
    Машко
    Епа така може,ке им кажат вие сте го оштетиле и толку,па ке се бркаат сеа по иснепкции и чуда.

3. crash

crash
    Gaining Experience

84
    138
    6 Декември 2013
    Машко
    Како што е спомнато претходно, супер се вработените, жалосно што патат од лош менаџмент. Имав ситуација да нарачуваат производ од друг продажен салон, а тоа да било експонат од излог и дечките од салонот каде требаше да ја подигнам нарачката, кога им реков дека не сакам експонат туку нов неотпакуван, ми вратија пари, без никаков проблем.

Што се однесува до ситуацијава на социјалните мрежи, тешко е да зборувам, зашто не сум нарачувал со достава, туку сум подигал лично работи од салон. На четврти овој месец земав телевизор од салонот на градски стадион во Скопје, и дечките го донесоа телевизорот на каса, почнаа да го отпакуваат. Им велам, ОК е, не вадете. Тие велат: таков ни е протоколот, мораме да го вклучиме, повелете видете, проверете мртви пиксели и сл.

Тл/др. Ептен им е лаком менаџментот и пробуваат да увалат ствари, ама вработените се стварно ОК и ферски неколку пати ми имаат кажано да не земам нешто што сметаат дека не е ок.

MadBuldog, Astro и на TheMarshal им се допаѓа ова.
  4. viktorce

viktorce
    Gaining Experience

349
    257
    13 Март 2015
    Машко
    Мангупите имаат финта. Ти даваат лист да потпишеш дека си го примил во исправна состојба. Го презедоа тоа од Нептун.
    Само што Нептун ти го пуштаат па потпишуваш кога ќе видиш дека се е исправно.

А овде ти уствари ти не си го ни видел. Викаат ајде на достава ќе им го бутнеме, нема да го отворат.

И на другар му начукаа неисправен телевизор SТ на времето. Се гледаше дека беше лепена кутијата. Онака како на пазар да купуваш. И знаеле дека е таков. Кога отиде да го врати за малку и ќутек не беше изел. Таква дрскост и простотилак од фирма.
    И покрај тоа што сеуште имаме прост народ

Се повеќе Познавам луѓе што си ги ценат парите и викаат, во Сетек и за џабе не влегуваме.

Дпи веќе им е одамна јасно до кого е работата. Тие се запознаени со манипулациите на Шалабајзериве Сетек.

Абе кога купувам од надвор не ги ни отварам работите. А со сетек незнаеш дали купуваш во продавница или на Битпазар роба. Дифтари прави. Во душата им е да те зезнат некако.:)

На RoninMK, CBB_6, artweb и уште 6 други им се допаѓа ова.
  5. The_EvilLord

The_EvilLord
    Intern

74
    23
    26 oктомври 2019
    Машко
    Јас имам кратка приказна околу тоа.Не сакам никого да клеветам и некој ради мене не дај боже да си изгуби парче леб.Влагам на најкултурен начин како што влагам секогаш и секаде.Во моментот многу се брзав за на друго место па си викам ај успут ќе прашам.

"Добар ден,се извинувам да прашам имате ли во овој салон на лагер лан кабел од 10 метри или повеќе?"

При што типката беше премногу занесена у телефонот и не ни дигна глава да види со кого разговара,по што следеше одговор

"Не знам види таму"

Ми падна незгодно изглумив демек гледам за да не направам незгодна ситуација и си искочив.

Исто така и за анхоч немам некое сјајно мислење.Голема почит за нексио и дд стор,таму не сум имал никогаш жалба ни за однос ни за квалитет на производи

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

MadBuldog, CBB_6 и на Tenny им се допаѓа ова.
  6. zlate_mkd

zlate_mkd
    Intern

12
    8
    17 Декември 2019
    Машко
    Затоа нептун најпаметно си направи отвара пред тебе проверуваш потпишуваш дека е ок и чао пријатно после тоа ако ти падне оштетиш нешто не важи гаранција

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација

7. Avid

Avid
    Guru

4,084
    6,077
    21 Јануари 2009
    Да, тоа треба сите да го прават. Да не речам по закон??
    Ај да трачаме малку. Јас имам информации дека овој на бургеров или вработен не знам (трач њали) бил поранешен вработен во Сетек и плус овие коа им го донеле ТВ-то, бургерот глумеле гужва и немале време да го проверуваат па само потпишале дека е океј кога го примиле.

На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  8. The_EvilLord

The_EvilLord
    Intern

74
    23
    26 oктомври 2019
    Машко
    Не бранам никого зошто секогаш ситуацијата има 2 страни,али најчесто сум на страна на купецот зошто сите знаеме и сите сме свесни што се случува низ продавниците во македонија.Праам муабет од продавници за облека до продавници за бела и црна техника до сервиси до онлајн продажба до се живо останато.Мој другар кој живее во америка купи ајфон на кој после 8 месеци му се појави мртов пиксел на дисплејот,одма нов му дадоа ни поправки ни ништо.Овде покрај тоа што ќе ти ували користен проивод или производ што не чини,одозгора ќе ти го губи времето да се мафташ низ сервиси и да губиш месеци и месеци чекајки,на крај ќе треба да се испокараш и да се спуштиш на ниво од што си изгубил веќе нерви,и на крај пак ќе мора да си го прифатиш фактот дека џабе си губел и пари и време и најбитното а тоа е нерви.Затоа што немаме ни закон да не заштити како купувачи,ни они имаат кој да ѓи контролира што и на кој начин продаваат.Затоа презирам скоро се што е македонско и немам и никогаш нема да имам доверба во скоро ни една продавница овде

На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Avid

Avid
    Guru

4,084
    6,077
    21 Јануари 2009
    Дали би бил на страна на купецот ако претпоставиме дека се што напишав од трачот е точно?
    Јас не би.

На Jovan2389 и Pane-G им се допаѓа ова.
  10. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,258
    13,196
    23 Јануари 2008
    Манга
    Смешно е. Демек овие слепи од бургерот, па некои НЛО дошле и им го „тупосале“ телевизорот без бургерци ништо да знаат. Онака да не приметат дека имаат скршен телевизор. За така да се скрши екран треба здрав удар што значи очигледно оштетена кутија. Невозможно е да не го забележале тоа бургерци. Мене ми мириса дека им паднал при обид да го монтираат, па си ја пробале среќата со рекламација. Откако ги одјебале продолжиле да глумат лудило по социјални мрежи. Можда се надевале дека претпоставените од СЕТ ќе им дадат нов телевизор као да „смират топка“ и да немаат антиреклама.

Последна промена: 17 Јануари 2020
    На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
  11. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

334
    284
    21 Мај 2017
    Машко
    И зошто телевизорот е монтиран на ѕид, предходно не го пробале дали е исправен туку директно го монтирале без да го уклучат?

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

539
    301
    5 ноември 2013
    Машко
    За у сетек важи истото правило, секој уред што има дисплеј мора да се тестира и провери пред самиот купувач. Али тука сме ние македонците што секогаш се брзаат и мрзеливи вработени и еве ова се случува. На мене лично ми се случи на изложување на два тв беа и двата сол направени, а кутиите недопрени . И затоа се потпишува тоа ливче дека уредот е отворен и проверен пред тебе, поради вакви луге, пошто секоја продавница може да гарантира до врата, а ако го скршил у кола при транспорт како ке докажам дека сум ти продал исправен?
    Мора малце да се прочешлаат вработените и ке биде окај до тогаш секој ден ке гледаме по некоја поплака

На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. The_EvilLord

The_EvilLord
    Intern

74
    23
    26 oктомври 2019
    Машко
    Во тој случај не.Али кога ќе видиш купецот е крив од една страна зошто не проверува,а од друга страна продавачот пробува да ували.Јас лично бев сведок во анхоч каде што татко со 2 деца на возраст од околу 12 години,сакаше да врати оштетен таблет.Дечкото што работи во анхоч не сакаше да го прифати обвинувањето затоа што конекторот за слушалки беше асално видливо оштетен.Додека татково се расправаше со дечково од ахноч на дрзок начин девојчево вика

"Абе тато ние не го скршивме бато само сакаше да ги уклучи слушалките"

Чоеков само ги погледна се заврте ни чао ни ништо и си отиде.Децава несакајки го издадоа.Од друга страна јас лично имам многу лошо искуство со сервис во анхоч и реков од тогаш моја нога не стапнува таму.Општо како народ сме многу подли и безобразни,прво фирмиве за непрофесионално работење од типот вработување секого за 13к и во салон и во сервис,купување шкарт роба и продавање како прва класа,од друга страна народов што е ситна душа и што иде само на блеф од типот ја си се заебав ама кој ги е*е ќе ги наклеветам нив,како погоре примерот што го кажав.Ретки се фирми како нексио каде што можеш да преговараш и за цена и за се,и каде што можеш да добиеш попуст и врв услуга.На крај краишта продаваат EVGA производи што се едни од најквалитетните и ѓи нема во другите фирми.Јас земав цела конфигурација од нив што кошташе 53к а ми спуштија на 47к зошто им платив ќеш и алал да им е за се.

MadBuldog, RoninMK и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
  14. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

267
    352
    3 Јануари 2019
    Машко
    Од Сет имам земено и TV и монитор. Пред да ги платиш, секогаш ги отвараат, се пушта телевизорот/мониторот и се проверува дали е се во ред.

15. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

539
    301
    5 ноември 2013
    Машко
    Тоа е правило кои сите мора да го почитуваат , ама има ххх причини и ххх случки кога тоа не се случува. Доволно е еден случај да не се отвори и тој да се погоди и настанува хаос како и сега што е.

На TheMarshal и The_EvilLord им се допаѓа ова.
  16. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,258
    13,196
    23 Јануари 2008
    Манга
    Од сетек имам купено над 100 монитори и над 20 телевизори, до сега ниеден не бил скршен.

На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Seekey

Seekey
    Intern

22
    17
    11 Август 2016
    Машко
    Аха, ниеден не бил.. затоа си купил 100 монитори и 20 телевирзори, сите ти се искршиле.

На Bravo, Noumenon, Jovan2389 и уште 3 други им се допаѓа ова.
  18. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,258
    13,196
    23 Јануари 2008
    Манга
    Ги рекламирав, ми прифатија рекламација на рекла-казала. :D

На DaVoRkNe и Seekey им се допаѓа ова.
  19. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    Practice makes perfect

693
    1,010
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Македонче ако не успее муфте да земе и да рекламира нема кој. Видете со е-шопинг од али што се случи. Мораа специјално да ни стават шипинг од долар два, само за да не отвараме диспјут насекое. Некаде гледав статија како во МК најголем процент од испратените работи од Али се со отворен диспјут + непристигнати или оштетени. Убо си рекоа претходно, систем ако пројде, пројде. И од страна на купувач и од страна на продавач.

На RoninMK, gOJDO, psyside и уште 2 други им се допаѓа ова.
  20. The_EvilLord

The_EvilLord
    Intern

74
    23
    26 oктомври 2019
    Машко
    ради истото сме банирани од амазон,а мислам дека и од ибеј

21. julll

julll
    Intern

85
    32
    20 Август 2016
    Ebay си работи најнормално. Не сме банирани таму.

На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
  22. gamon

gamon
    Gaining Experience

479
    475
    15 Септември 2014
    bekrija
    није тачно, од ибеј не сме и не сме биле банирани, неможеме да продаваме бидеќи до пред 1 месец законот во РСМК не дозволуваше.

На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Avid

Avid
    Guru

4,084
    6,077
    21 Јануари 2009
    Што е к-то во РСМК?

24. gamon

gamon
    Gaining Experience

479
    475
    15 Септември 2014
    bekrija
    к е за к*р

На Daniel86 и gOJDO им се допаѓа ова.
  25. Avid

Avid
    Guru

4,084
    6,077
    21 Јануари 2009
    Ех, малкумина имаа доблест да си признаат... тажно.

На Daniel86 и gOJDO им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...