Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од JovanKrstevski1, 27 ноември 2013.

 1. maci

  maci
  On your way to fame

  2,885
  621
  2 Април 2008

  Кај го има 55" самсунгот за 31.5к?

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
 2. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,243
  3,612
  26 oктомври 2012
  Машко
  На кое друго место, сем кај Динамит. xD
   
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,262
  2,999
  11 Декември 2008
  Машко
  Sony ima poprirodni boi i generalno poubava slika. Ama ovoj 49kata e so IPS panel taka da ne go biva. 55kata xe7005 e so VA panel.
  Samsungov ne se znae kakov panel e treba da ispitame, ama dobri im se site modeli poslednive godini. Iako imaat malce vestacki boi, mali agli na gledanje do 20-25 stepeni.

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
 4. maci

  maci
  On your way to fame

  2,885
  621
  2 Април 2008
  јас го имам SAMSUNG 50КU6072-2016 модел со VA панел.мислам дека и овој самсунг SAMSUNG 55MU6102 е со VA панел.
  од напред кога го гледаш е топ но кога си на околу 45 степени се гледа како да ги го зголемил осветлувањето т.е станува за нијанса по бела.
   
 5. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,243
  3,612
  26 oктомври 2012
  Машко
  50MU бил всушност моделот, 55MU иде со друга цена.
  Од она што можев да најдам, и Самсунг-от и Сони-то имаа некои ситни изобличувања на бои, на агли над 20 степени.
  И двата имаат слични панели односно, PLS/IPS. И двата се тапа за Хдр со само max 300nits дисплеи.
  Разлика има во хабот, Сони користи некој Линукс односно Опера Смарт систем и делува малце просто но брзо и мазно, Самсунг-от е со Тизен и изгледа многу попријатно и има повеќе апликации.
  Е сега најверојатно, само Сони-то доаѓа со 5 години гаранција, додека Самсунгот со 2.
  И двата имаат речиси иста големина на дисплеј, и иста цена. Најголема разлика е гаранцијата.
  Така да...garancia wins. xD
  Eдит: Со консултација, одлучив ќе ја земам за 35к Samsung 55ката.


  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  Последна промена: 7 Февруари 2018
 6. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  871
  305
  17 Јуни 2008
  Го бидува ли телевизоров... за постари луѓе.
  PHILIPS 32PHS4112
   
 7. filipinec

  filipinec
  Intern

  1
  0
  5 Февруари 2018
  Машко
  Кој модел на тв го препорачувате со исклучиво VA панел, околу 43''?
   
 8. goran_bitola

  goran_bitola
  Intern

  8
  4
  6 Јули 2013
  Машко
  Последна промена: 12 Февруари 2018
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 10. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  204
  138
  15 ноември 2015
  Машко
  На viktorce и kirev им се допаѓа ова.
 11. goran_bitola

  goran_bitola
  Intern

  8
  4
  6 Јули 2013
  Машко
 12. Nikola G

  Nikola G
  Intern

  43
  23
  18 Септември 2017
  Машко
  A ти му пиша ли. Не може ли да ти заврши работа. Комшијата зема од него 43 Филипс 6401 со андроид, куад коре и слика лудорија по цена на отпади од телевизори што си ги набројал.

  Ако веќе одбираш од трите зла јас би го земал JVC но и тој е гледам турски и се склапа во иста фабрика со Quart.
  Што би значело дека од стариот добар JVC нема ништо освен името. ЈVC со делови од Quart :D
  Не ми е јасно која 4K слика ќе ја дадат овие телевизори кога имаат мизерен процесор внатре. Некој Dual Core ако воопшто е и таков. Не си до толку сиромашен мајку му. Кога веќе даваш 22000 дај уште 3000-4000 и земи саглам со обавезно quad Core процесор
   
  Последна промена: 13 Февруари 2018
  На goran_bitola му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Delta111

  Delta111
  Gaining Experience

  74
  75
  23 Мај 2010
  Дечки сакам да купам Сони телевизор (не е Андроид) којшто е иста цена и гаранција во Сетек, Техномаркет, Амц, Паневропа. Едино во Сетек како поклон даваат Андроид бокс со 1ГБ рам и 8 Гб ром (20-сеттина евра од али).

  Има некоја продавница да е подобра од другите за купување и дали вреди да му се даде предност на Сетек заради боксот? Можно е да земам и онака андроид бокс ама планирав појак од Геарбест, за овој се мислам дали ќе врши работа со оглед на рамот и процесорот.

  Не сум купувал досега техника од наша продавница така да навистина немам искуство какви се со корисничка поддршка и дали е тоа битно во однос на подоцнежна гаранција или евентуална смена на производ (при евентуални проблеми).
   
 14. Nikola G

  Nikola G
  Intern

  43
  23
  18 Септември 2017
  Машко
  Koмшија купи. поточно му падна со телевизорот. После два дена и неколку испиени апчиња и претпрени нервози го тресна низ прозор. :mad:Па види сега колку е добро.
   
 15. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  324
  181
  26 Мај 2007
  NoLifer
  сакам да земам тв 32 барам да има:
  1080р
  100хз
  добри звучници
  минимален одзив за пс4
  лесно поврзување со рс и слика
  anti glare
  mozi da e i smart
  gledam imase jvc i sharp vo amc ama nema poveke preferiram japanski sony e nad 20hiljadi i pojketo se 720p
   
 16. Bobby

  Bobby
  Intern

  31
  2
  14 Септември 2008
  Машко
  Размислувам да земам телевизор SONY Bravia KD55XE7005.
  Доколку некој има искуство Ве молам за мислење?
   
 17. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,382
  1,981
  12 Август 2009
  Машко
  Пред 2 недели земав 49''.. Сликата е одлична, опции за подесување исто така.
  Смартот не е лош, мислам дека на другите е малце подобар, но е брз. Освен youtube и netfliks не го ни користам за друго.
  Има адаптер за струјата, па треба да го сместиш негде. Кај мене е на ѕид па е малце проблематично заедно со макс тв боксот.
  Види го и LG 701 моделот. Самсунгот во таа класа беше со далеку послаба слика. Има VA панел и аглите па и сликата беа за никаде во салонот на Нептун.
  Незнам дали уште трае акцијата за 5 год гаранција, и тоа вреди нешто.
  HDR e само симулација.. нема доволно brightness за да долови вистински HDR.
  Скејлингот во 4к е неприметен, од нашиве крш телевизии и нема многу да се изнауживаш. За слики и 4к видеа е друг муабет.
  Тенки извици поради Edge Led технологија, ама базата му е дебела... убаво изгледа.
  Сталакот има опција за спроведување на кабли.. да не се гледаат.
  Даљинското е ... SONY... најобично, коцкасто, незнаеш што е горе а што долу во темница. Менинјата на екранот за back се на десна страна, дугмето на даљинското на лева... па треба навикнување.
  За сега се ми оди преку DLNA и успеа само еден формат да не прочита... незнам точно кој, но тоа треба да си провериш по спецификации. Глупо би било да мора да конвертираш видеа... ама така е со sony. Они мора нешто да искомплицираат.
  На 10 години стар самсунг, можеше да се продолжи со гледање на видео преку DLNA, на овој неможе.
  Ситници кои нервираат, ама незнам дали е така и кај другите фирми.
  Ништо од ова неможеш да провериш во салон, нигде нема интернет поврзано.
  Звукот е како на сите tv... тапа.. затоа sound bar е многу пожелно.
  Се на се... задоволен.
  Е сеа.. дали вреди за парите.. тоа е индивидуално.
   
  Necromancer, Centurion и на moongose им се допаѓа ова.
 18. Pashata

  Pashata
  Intern

  50
  0
  29 Септември 2009
  Дечки,
  иам буџет до кај 22-25 , сакам да земам барем 43 инчи , ако е поголем нема да шкоди :)
  решен бев за овај оти веќе имам филипс 40 инчи 5500 , супер си работи некоја година и кусур... на почеток имаше мака нешо со wi-fi али го фикснаја и од тогаш супер си тера со андроид , не кочат апликациите , јутуб, коди, нетфликс
  PHILIPS 43PFS5301 43``

  али глеам нема убај препораки за филипс на форумов... али се препорачват LG , па може да вчезе во комбинација и овај
  LG 43LJ500V
  LG 43LH570V

  па ако може препорака за буџето шо го имам , не ми треба андроид сакам да земам бокс... не мора да се од овие шо ги линковав
   
 19. Pashata

  Pashata
  Intern

  50
  0
  29 Септември 2009
  Или можам и да кренам тро на буџето за поголем , ко ги видов во жуво во сетек и нептун :D за некој од овие

  PHILIPS 49PFS5301
  LG 49LH570V
   
 20. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  633
  386
  8 Август 2017
  Машко
  LH e модел од 2016та, гледај да биде LJ во името за 2017та.
   
  На Pashata му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Centurion

  Centurion
  Gaining Experience

  75
  66
  8 Август 2010
  Колку односно дали има бенефит од купување на 4К тв кај нас? Треба да купувам телевизор па ме интересира мислење. Дали вреди да се фрли повеќе пари за 4К или сепак да се земе fullHD?

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
 22. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  633
  386
  8 Август 2017
  Машко
  Зависи од контентот што планираш да го гледаш, брзината на интернетот, дали имаш некоја конзола што подржува 4К пример Хбокс Х или ПС4 Про, дали купуваш Блуреј Филмови и сл.
   
  На Centurion му/ѝ се допаѓа ова.
 23. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  339
  248
  13 Март 2015
  Машко
  Има бенефит. На ХД каналите како МТВ 1,2,3 и останатите сликата е видливо подобра. Зборам за со голо око.
   
  На Nikola G му/ѝ се допаѓа ова.
 24. bobipp

  bobipp
  Gaining Experience

  265
  136
  13 ноември 2009
  Сега да ви раскажам една прикаска за тоа "гледај да е модел од ХХХХ"...
  Пред скоро 2 год кога се преселував во нов стан и барав нов тв, купуваш се ново, си одвоил тешко заработени пари, гледаш да е што поквалитетно, да те служи подолго бла бла...и како верен корисник на LG нормално зедов и LG тв. Моделот е овој и беше дел од првата 4К серија на LG ако не се лажам. Излегоа баш некој месец пред ЕП во фудбал 2016. Јас сиот кеф, спремам парите и одам Нептун. Кратко работев таму еден период, па со голем дел од вработените останав добар пријател. И секогаш кога сум купувал таму, одма друго те гледаат, и услуга и се....е сега да се вратиме на тв-от. Им ги наброив 35000 (намален од 38000) и го зедов. Бев презадоволен од тв и од слика и звук и софтвер и се...едино ме нервираше што имаше само една ебана усб порта наспроти 3 хдми (?! кој нормален му требаат 3 хдми порти човече) И така месеци поминаа во добро корисничко искуство се до пред нова година лани кога првпат приметив промени во екранот. Гледам така фудбал, и гледам места на теренот кои се со потемна боја од околината. Ај си реков можи до тревата да е јбг, се случува...ама не било така. Темниве делови шетаат по теренов! :O на истата позиција на екранот. Ах си реков се заеба нешто панелот. Отпрвин не обрнував многу внимание пошто на филмови тоа воопшто не се забележуваше, ама кога почнаа ОИ со зимските спортови се откри се :( Екранот доби плаво-виолетови флеки на одредени места, десно на помала површина и лево на многу поголема. На тие места, снегот изгледаше со плава нијанса за разлика од "здравите" делови каде што си беше нормално бел. И така разочаран од омилената марка, минатиот петок го однесов во сервис, кој што се овластен од Нептун за да се расправа со тв-те кои се под гаранција. И еве така една недела веќе сум без тв. Вчера наминав до мајсторот да прашам до каде е работава, вика чека од Нептун од Скопје што ќе му кажат, дали ќе му пратат нов панел да смени или ќе пратат цел нов тв. Да ти ебам и процедури и се. Сигурно калкулираат колку ќе ги кошта, пошто како 4К панел не верувам дека е ефтин, сигурно е мин 200 еур можда и повеќе, плус треба да го платат мајсторот и се на ризик истото да се случи по година можда. А тв-от е со 5 год гаранција, кога го земав имаше промо период 15 Мај-15 Јули мислам, ако купиш тогаш LG од одредени модели, имаш 5 год гаранција. Мој тип е дека ќе дадат нов тв. Дали некој имал слични искуства?

  Заклучокот ми е, нема потреба да се трча секогаш по најновото, затоа што во ова време на конзумеризам има добра шанса тоа да е пуштено можеби не доволно тестирано, избрзано итн...можеби и LG не биле толку сигурни во своите нови модели, оттука и понудата за 5 год гаранција. и 4К во реалниов живот хммм...не би рекол дека баш вреди. Ако го симнеш филмот со фулл хд 1080р резолуција на снимка од 4-5 гига излишно е дали имаш супер фул хд тв или ефтин 4К. Посекако гледаме од 2-2.5 метри далечина така да не ти менува ништо, освен што на кутијата ќе ти пишува 4К УХД ЛЕД :D Така да ако ви е ограничен буџетот и не целите кон тв од 1000+ евра, земете нешто што е постандардно, па макар и постар модел ако е докажан. За смарт и да ви фали нешто, се надополнува со добар андроид бокс.
   
  Micho, moongose и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 25. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,262
  2,999
  11 Декември 2008
  Машко
  Ke ti odobrat nov TV moe mislenje.

  Mene pred 5-6 god isto na LG mi otkaza panelot i poradi toa sto panelot kostal skoro kolku nov tv mi odobrija zamena za istite pari da si zeam kakov sakam.

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   

Сподели