1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телекабел оптички пакети

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од pipelin, 4 Јуни 2018.

1. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

190
    109
    25 Февруари 2017
    Машко
    Па и имаш... Плаќаш за таа брзина. Зошто тогаш би нуделе оптички пакети кога не може да испорачаат. Ова со загубава на пакети ми мириса на проблеми со оптичката линија во некоја точка. Дали лошо спајслување кабли или некој сплитер заебава господ знае. Ај види од модемот ако може да извадиш basic информации за јачината на оптичкиот сигнал. Ако е тој надвор од границите очигледно ќе биде каде е проблемот.

Можеби па е и до модемот никад не знаеш со електроникава.

2. ARMac

ARMac
    Орган

5,841
    6,433
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Па незнам, немам потшано со телекабел ама сигурно ви пишува брзини до хх мегабита. Да не се навраќаме сега ова е стар муабет. Само телеком „до“ го држи на максимум и неотел.

3. Jovan.T

Jovan.T
    Intern

2
    0
    17 Јуни 2016
    Мене на вип стално ми е макс, само бед е што немаат добaр upload.

4. Perelovski

Perelovski
    Intern

4
    2
    6 Август 2018
    Машко
    Јас имам месец дена Телекабел оптика 20/20 најефтиниoт пакет и сум задоволен, во просек ги имам овие брзини DL: 18-20 Mbps / UL: 10-15 MBps.

Прикачени датотеки:

5. ARMac

ARMac
    Орган

5,841
    6,433
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Добро неколку мегабита не е страшно. Затоа е и поефтин. И телеком на 100/100 пакетите вади 95, мада торенти си влечат до 100 без проблем.

Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test

6. dimsa

dimsa
    Gaining Experience

252
    277
    9 Јануари 2015
    А дали имаш јавна IP адреса или е позади NAT ??

7. Perelovski

Perelovski
    Intern

4
    2
    6 Август 2018
    Машко
    Не сум многу упатен во тие работи, не знам да ти одговорам точно... На пример Google search или www.whatismyip.com вели дека имам јавна IP адреса, не знам како се проверува дали е позади NAT.

8. krema

krema
    Professor

8,842
    8,589
    24 Јуни 2009
    Машко
    Провери во рутерот дали е истата.

9. smole

smole
    Unstoppable

2,926
    3,277
    18 Април 2007
    Јавна е.

На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Perelovski

Perelovski
    Intern

4
    2
    6 Август 2018
    Машко
    Проверив, во рутерот како WAN IP стои истата IP адреса што ја покажуваат алатките од типот на whatsmyip.

На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. krema

krema
    Professor

8,842
    8,589
    24 Јуни 2009
    Машко
    Тогаш е јавна.

12. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

502
    350
    2 Јануари 2014
    Машко
    Во новата населба Хиподром 2 , телекабел ставаат оптика нова мрежа , па прашањето ми е кај мене до куќа носат кабел , е сега куќата ми е со два влеза па ќе има двајца корисници (два посебни пакети) , па потребно ли е 2 кабли до куќата или со 1 кабел ќе може двата влеза да се поделат .

13. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,689
    1,133
    16 Јуни 2010
    Машко
    Fiber-optic-PLC сплитерите обично се ставаат во ормарче на улица или на улаз во зграда и од таму се влече оптички кабел за секој корисник одделно.

Mar tiN, TexasUS, Astraion и на уште 1 им се допаѓа ова.
  14. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,000
    810
    4 Февруари 2014
    Машко
    Има некој искуство со 1 GBPS пакетот? Стварно е неограничен?

Читам по форумиве дека имало packet loss, колку е точно ова?

15. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

502
    350
    2 Јануари 2014
    Машко
    Нивната Телевизијата преку друг кабел оди или ?

16. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

981
    1,114
    11 Март 2011
    Телевизијата им е преку коаксијален кабел

На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,689
    1,133
    16 Јуни 2010
    Машко
    Епа телевизија е кабловска значи оди преку коаксијален кабел. Два кабли ќе доаѓаат кај тебе, оптичкиот и коаксијалниот. Глупо е знам, ама се додека операторите пополека не понудат и IPTV така ке одат работите.

На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

278
    146
    28 Јуни 2013
    Краток update на ситуацијата со телекабел и фамозниот packet loss. Завчера, вчера и денес - ѓон.

Long read ahead.

Вака одеше приказната завчера.
    Од 3 саат негде почна да снемува интернет и/или кочеше многу. Накај 7-8 вечер веќе привршив со учење и седнав за јутуб/apex, стандард разонода - крц. Пуштив да пинга до google.com - 50% packet loss.

Ајт ќе се јавам, минатиот пат ми рекоа кога ќе има проблем јавете се одма. Пееше тоа музичето едно 20 минути, со "сите оператори се моментално зафатени, ве молиме почекајте" измеѓу. Во меѓувреме имаше тиња нет, ама бар имаше.

Чекав што чекав, се јави типката, викам вака и вака, packet loss има, што да правам. Вика - оди изгаси го рутерот, ама не модемот. Добро, гасам. Куца она нешто таму прави. Во меѓувреме од друга операторка во позадина се слуша "ај бе нека си ебе матер се". Очигледно имаат некој голем проблем. Anyhow, си куца оваа и едно време вика океј упали го рутерот. Палам, се враќам назад на PC.

Guess what.

Немам интернет. Ич. Пробувам од лаптоп, исто ништо.

И и викам - абе сега нема интернет. Одма, буквално одма, молскавично ми вика - "само што ми стигна информација дека имало проблем, екипите се веќе на терен"....а до прееска немаше и не беа, мамето ваше?

"Добро чекај, па пред да се јавам имав, сега немам нет, што да правам?"
    -"има проблем, екипите се на терен"
    Пааа да, тоа веќе ми го кажа. Чао.

Поминаа незнам, 30 минути, се среди едвај работата. Од 50 на 20% packet loss. И дојде интернет, нели.

Арно ама, кој гејмал знае дека FPS не се игра во таква состојба. Едвај јутуб што работеше.

Вчера едвај вечерта седнав да пуцнам малце, исто се осеќаше packet loss. Ама немав време да тестирам и да се замарам.

Денес - иста приказна. Огромен, прецизен packet loss. Зборам - точно 70%, преку 3 ping тестови. Нивните сервери најверојатно се преоптоварени и примаат само дел од податоците. Конкретни бројки - received packets се со icmp_seq бројчиња 1, 2, 9, 10, 11, 12, 19, 20, 21, 22, 26, 29, 30, 31, 32, 40. Notice the pattern? Мање више 3-4 поминуваат, па 7-8 фалат. Вака до 100. И едвај работи интернетот.

Speedtest не ни се пали ради огромен latency, fast.com дава unloaded latency - 3-4ms, ама loaded 1,5 СЕКУНДИ.

Нека си одлучи секој што и како ќе прави со информацииве, ама за мене ќе речам дека во најбрзо можно време ќе летаат. Само еден совет би дал - не се фаќајте на орото, расипано е тука.

toplel, ARMac, DarkDeFnx и на уште 1 им се допаѓа ова.
  19. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

361
    185
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Јас па овие 2-3 месеца немам никаков проблем. А не ги разбирам тоа децата шо гејмаат и сурфаат по цел ден на мобилен. Битно ми е да имам интернет коа сум надвор и коа иам слободно време на работа, и брзината ама ич не ми е битна.

20. ARMac

ARMac
    Орган

5,841
    6,433
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Значи ништо од сериозна конкуренција на монополот на телеком.

Ова се детски болести, не би смеело да се случуваат во добра инфраструктура.

Се сомневам дека работат со многу малце стручен персонал.

21. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

361
    185
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Двајца ке се пожалат и одма со заклучок! Барем до сега шо читам и слушам 90 % се задоволни.

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  22. ARMac

ARMac
    Орган

5,841
    6,433
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Направи пинг на гугл од 24 саати и да донесеме заклучок?

Не се двајца.

Тебе ако не ти требаат големи брзини и ниски латенции, мене ми требаат.

Телекабел не може да испорача како што гледам до се стабилна брзина 24/7.

23. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

769
    702
    27 Април 2010
    Машко
    Значи со телеком не може никој да се рамни и затоа цените им се тие и тие ќе останат, затоа што ако ги спуштат другите ќе почнат да плачат како пичина и ќе се жалат на вести другите оператори.За да телекабел го стигне телеком има едно 50 години да јаде бурек со месо,пица,спањак,зелка и ред други видови.Неотел се труди нешто да направи но грешката им е што штедат на ситници, а кој се тие ситници не смеам да навлагам во муабет.
    Иначе на неотел сум скоро 2 години и сум презадоволен има ситници да кои се дешаваат но спрема телекабел и вип неотел за 15 години ќе го стигне телеком :)

Едит : Останува да видиме вип сега со нивната оптичка мрежа како ќе ја изведат.

24. Alucard

Alucard
    Шериф

1,768
    1,530
    22 oктомври 2012
    Машко
    Во темава се збори за оптички интернет, не за мобилен интернет...

На krema и ARMac им се допаѓа ова.
  25. ARMac

ARMac
    Орган

5,841
    6,433
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да. Мобилниот им е на телеком затоа е членот задоволен :D

Или не е незнам онака лупам :)

На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.