1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел оптички пакети

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од pipelin, 4 Јуни 2018.

 1. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  243
  150
  25 Февруари 2017
  Машко
  Па и имаш... Плаќаш за таа брзина. Зошто тогаш би нуделе оптички пакети кога не може да испорачаат. Ова со загубава на пакети ми мириса на проблеми со оптичката линија во некоја точка. Дали лошо спајслување кабли или некој сплитер заебава господ знае. Ај види од модемот ако може да извадиш basic информации за јачината на оптичкиот сигнал. Ако е тој надвор од границите очигледно ќе биде каде е проблемот.

  Можеби па е и до модемот никад не знаеш со електроникава.
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,361
  7,341
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па незнам, немам потшано со телекабел ама сигурно ви пишува брзини до хх мегабита. Да не се навраќаме сега ова е стар муабет. Само телеком „до“ го држи на максимум и неотел.
   
 3. Jovan.T

  Jovan.T
  Intern

  3
  0
  17 Јуни 2016
  Мене на вип стално ми е макс, само бед е што немаат добaр upload.
   
 4. Perelovski

  Perelovski
  Intern

  4
  2
  6 Август 2018
  Машко
  Јас имам месец дена Телекабел оптика 20/20 најефтиниoт пакет и сум задоволен, во просек ги имам овие брзини DL: 18-20 Mbps / UL: 10-15 MBps.
   

  Прикачени датотеки:

 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,361
  7,341
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Добро неколку мегабита не е страшно. Затоа е и поефтин. И телеком на 100/100 пакетите вади 95, мада торенти си влечат до 100 без проблем.

  Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test

  [​IMG]
   
 6. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  А дали имаш јавна IP адреса или е позади NAT ??
   
 7. Perelovski

  Perelovski
  Intern

  4
  2
  6 Август 2018
  Машко
  Не сум многу упатен во тие работи, не знам да ти одговорам точно... На пример Google search или www.whatismyip.com вели дека имам јавна IP адреса, не знам како се проверува дали е позади NAT.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  Провери во рутерот дали е истата.
   
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Јавна е.
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Perelovski

  Perelovski
  Intern

  4
  2
  6 Август 2018
  Машко
  Проверив, во рутерот како WAN IP стои истата IP адреса што ја покажуваат алатките од типот на whatsmyip.
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тогаш е јавна.
   
 12. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  545
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Во новата населба Хиподром 2 , телекабел ставаат оптика нова мрежа , па прашањето ми е кај мене до куќа носат кабел , е сега куќата ми е со два влеза па ќе има двајца корисници (два посебни пакети) , па потребно ли е 2 кабли до куќата или со 1 кабел ќе може двата влеза да се поделат .
   
 13. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,720
  1,183
  16 Јуни 2010
  Машко
  Fiber-optic-PLC сплитерите обично се ставаат во ормарче на улица или на улаз во зграда и од таму се влече оптички кабел за секој корисник одделно.
   
  Mar tiN, TexasUS, Astraion и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,091
  976
  4 Февруари 2014
  Машко
  Има некој искуство со 1 GBPS пакетот? Стварно е неограничен?

  Читам по форумиве дека имало packet loss, колку е точно ова?
   
 15. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  545
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Нивната Телевизијата преку друг кабел оди или ?
   
 16. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,092
  1,196
  11 Март 2011
  Телевизијата им е преку коаксијален кабел
   
  На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,720
  1,183
  16 Јуни 2010
  Машко
  Епа телевизија е кабловска значи оди преку коаксијален кабел. Два кабли ќе доаѓаат кај тебе, оптичкиот и коаксијалниот. Глупо е знам, ама се додека операторите пополека не понудат и IPTV така ке одат работите.
   
  На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  328
  169
  28 Јуни 2013
  Краток update на ситуацијата со телекабел и фамозниот packet loss. Завчера, вчера и денес - ѓон.

  Long read ahead.

  Вака одеше приказната завчера.
  Од 3 саат негде почна да снемува интернет и/или кочеше многу. Накај 7-8 вечер веќе привршив со учење и седнав за јутуб/apex, стандард разонода - крц. Пуштив да пинга до google.com - 50% packet loss.

  Ајт ќе се јавам, минатиот пат ми рекоа кога ќе има проблем јавете се одма. Пееше тоа музичето едно 20 минути, со "сите оператори се моментално зафатени, ве молиме почекајте" измеѓу. Во меѓувреме имаше тиња нет, ама бар имаше.

  Чекав што чекав, се јави типката, викам вака и вака, packet loss има, што да правам. Вика - оди изгаси го рутерот, ама не модемот. Добро, гасам. Куца она нешто таму прави. Во меѓувреме од друга операторка во позадина се слуша "ај бе нека си ебе матер се". Очигледно имаат некој голем проблем. Anyhow, си куца оваа и едно време вика океј упали го рутерот. Палам, се враќам назад на PC.

  Guess what.

  Немам интернет. Ич. Пробувам од лаптоп, исто ништо.

  И и викам - абе сега нема интернет. Одма, буквално одма, молскавично ми вика - "само што ми стигна информација дека имало проблем, екипите се веќе на терен"....а до прееска немаше и не беа, мамето ваше?

  "Добро чекај, па пред да се јавам имав, сега немам нет, што да правам?"
  -"има проблем, екипите се на терен"
  Пааа да, тоа веќе ми го кажа. Чао.

  Поминаа незнам, 30 минути, се среди едвај работата. Од 50 на 20% packet loss. И дојде интернет, нели.

  Арно ама, кој гејмал знае дека FPS не се игра во таква состојба. Едвај јутуб што работеше.

  Вчера едвај вечерта седнав да пуцнам малце, исто се осеќаше packet loss. Ама немав време да тестирам и да се замарам.

  Денес - иста приказна. Огромен, прецизен packet loss. Зборам - точно 70%, преку 3 ping тестови. Нивните сервери најверојатно се преоптоварени и примаат само дел од податоците. Конкретни бројки - received packets се со icmp_seq бројчиња 1, 2, 9, 10, 11, 12, 19, 20, 21, 22, 26, 29, 30, 31, 32, 40. Notice the pattern? Мање више 3-4 поминуваат, па 7-8 фалат. Вака до 100. И едвај работи интернетот.

  Speedtest не ни се пали ради огромен latency, fast.com дава unloaded latency - 3-4ms, ама loaded 1,5 СЕКУНДИ.

  Нека си одлучи секој што и како ќе прави со информацииве, ама за мене ќе речам дека во најбрзо можно време ќе летаат. Само еден совет би дал - не се фаќајте на орото, расипано е тука.
   
  toplel, ARMac, DarkDeFnx и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Јас па овие 2-3 месеца немам никаков проблем. А не ги разбирам тоа децата шо гејмаат и сурфаат по цел ден на мобилен. Битно ми е да имам интернет коа сум надвор и коа иам слободно време на работа, и брзината ама ич не ми е битна.
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,361
  7,341
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Значи ништо од сериозна конкуренција на монополот на телеком.

  Ова се детски болести, не би смеело да се случуваат во добра инфраструктура.

  Се сомневам дека работат со многу малце стручен персонал.
   
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Двајца ке се пожалат и одма со заклучок! Барем до сега шо читам и слушам 90 % се задоволни.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,361
  7,341
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Направи пинг на гугл од 24 саати и да донесеме заклучок?

  Не се двајца.

  Тебе ако не ти требаат големи брзини и ниски латенции, мене ми требаат.

  Телекабел не може да испорача како што гледам до се стабилна брзина 24/7.
   
 23. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  830
  771
  27 Април 2010
  Машко
  Значи со телеком не може никој да се рамни и затоа цените им се тие и тие ќе останат, затоа што ако ги спуштат другите ќе почнат да плачат како пичина и ќе се жалат на вести другите оператори.За да телекабел го стигне телеком има едно 50 години да јаде бурек со месо,пица,спањак,зелка и ред други видови.Неотел се труди нешто да направи но грешката им е што штедат на ситници, а кој се тие ситници не смеам да навлагам во муабет.
  Иначе на неотел сум скоро 2 години и сум презадоволен има ситници да кои се дешаваат но спрема телекабел и вип неотел за 15 години ќе го стигне телеком :)


  Едит : Останува да видиме вип сега со нивната оптичка мрежа како ќе ја изведат.
   
 24. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,828
  1,660
  22 oктомври 2012
  Машко
  Во темава се збори за оптички интернет, не за мобилен интернет...
   
  На krema и ARMac им се допаѓа ова.
 25. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,361
  7,341
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да. Мобилниот им е на телеком затоа е членот задоволен :D

  Или не е незнам онака лупам :)
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...