1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел оптички пакети

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од pipelin, 4 Јуни 2018.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,586
  3,588
  12 Јануари 2016
  Машко
  Сериозно @gamon?
  Кажујте вакви работи, баш треба да се одлучам за провајдер.
   
 2. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  805
  746
  27 Април 2010
  Машко
  @gamon убаво што си кажуваш за оптиката на телекабел т.е ако не ти е тешко пиши во кој реон си и дали си од скопје да си знаат лугето кај да не ставаат бидејќи не верувам дека секаде е така ако е секаде сите ќе се исклучат бидејќи немаш никаков обврзувачки договор.
  @Lokvan пред да се префрлаш заврши си ја домашната работа како што треба немој да брзаш после џабе ќе ти бидат сите нервози затоа што и да си на телекабел немаш договор можеш да прекинеш е сега нормално ќе си платиш тоа за инсталацијата 1500 2000 денари али нема пенали да плаќаш.Телеком и неотел ти се мачка у вреќа треба да знаеш што бараш ти од провајдерот дали симињаш многу ти треба ли поголем лимит од 1ТБ дали ти треба брзина и така тоа е тоа....Иначе за неотел како јас што сум корисник на интернет и телефон кај мене нема што да се жалам лета интерентот.Така да земи седни читај форумот и заврши си ја домашната како што треба пред да бираш провајдер да не испадне после нервози за џабе.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  149
  90
  18 Септември 2013
  Dali ima optic od telekabel vo Bitola nekoj i vo koj reon ?
   
 4. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,639
  2,485
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Токму така, кога се плука барем да знае народот во кој град/реон е проблематичен.
  Сепак, не те заглавуваат со договор и можеш кога сакаш да мигрираш, затоа и најмногу ги фаворизирам.

  Телекабел Струмица Optic 40, нема мака.
  Тестирам на спидтест од кога ја ставив оптиката. (Мај 2017)

  Досега сум имал едно 5-6 дешавки каде се случуваше да снема интернет кога ќе се приберам од работа, ама се средуваа за максимум пола саат ако е до нив во централа, или ако треба да се прати екипа за 1 ден.
   
 5. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  495
  493
  15 Септември 2014
  bekrija
  2 год скоро си беше топ, аеродром скопје 100 м од централата нивна, имаат голем проблем со интернетот и тоа 2-3 месеца последни пред тоа беше ок, проблемот не е во реон како што кажуваат него кога не чини не чини кај сите на оптика во ск.
   
 6. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Во Скопје, Буњаковец оптичката мрежа имам многу поголем пинг 40ms - 50ms кон сервери во Франција, Германија, Лондон... Бакарот е 15ms - 20ms како за споредба.
   
 7. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  340
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Дај скриншот дека бакар вади 15-20 пинг со Германија, Енглеска..?
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  +1 за Аеродром.
  Со оптикава маки имам уште од кога ги пуштија новите пакети - негде при крај на летото ќе да беше, тогаш и го земав. Луѓе што се во реонов на ТК исто така имаат гомценет. Де паѓа, де е спор. Big no-no. Од друга страна па 10 евра е, ваљда најевтино излага во Македонија.
   
 9. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  226
  134
  25 Февруари 2017
  Машко
  Мора барем да ти кажале што е проблемот? Загуби ли, ниска брзина што ли е проблемот? Не се валда до толку несериозни.
   
 10. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  Ете баш пред недела дена имаше ептен, ама ептен паѓаше, не беше стабилен, брзината врска немам...не ни ја зборам неа - "имаме реонски проблем". Прашувам што е работата - вика ај кога ќе средат колегите/кога ќе ти стигне нет, јави се да видиме дали е до кај нас или до кај вас.

  Па имате реонски проблем ебаго, дај не ме јеби. Кај мајка и да не беше проблемот. Ваљда и до тој што ќе се јави е, и тоа бајаги.

  Ако некој го интересира, еве моментално тест кога никој не е упален (wifi, преку fast.com) 18/21 D/U со 3/14ms latency unloaded/loaded, на 5 метра од рутерот. Ај баш и накај 5-6 попладне ќе пуштам и ќе пишам, али мислам над 14 upload не крева...
   
 11. ViktorGrebenaroski

  ViktorGrebenaroski
  Intern

  14
  3
  29 Август 2016
  Машко
  „Оптички пакет“ од влез на зграда до рутер надвор од зграда до централа обично кабелче. Повеќе паѓа него обичните пакети. Кисела Вода - Шампионче. Месец дена чекавме да дојдат и да врзат „оптика“ од стан до node што им е во зграда и секое јавување во техничка поддршка ни викаат не ни чинело Wi-Fi то на лаптопите. На 2 уреди ако врзиш трет уред паѓа интернетот се додека не го рестартираш.

  Пакет: Optic 20/20
   
  Последна промена: 11 Март 2019
 12. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  Ете апдејт и од мене, окулу 1-2 попладне не креваше над 10 Mbps, сега -> 3/414 ms unloaded/loaded latency. 4.4/9.2 D/U. Срамота.
   
  На topic му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,196
  7,114
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 14. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  Еве пред минутка - пак WiFi...прилегнав ме мрзи да станувам по кабел.
  SpeedTest 19.5/24 3ms D/U/Latency
  Fast 16/23 3/17 ms D/U/Latency

  Чудни резултати, си скокаат и варираат цел ден. Ете баш прееска Apex играв, на 3-4 моменти се губеа outgoing пакети по 30ина секунди. И тоа не е прв пат.

  Ново Лисиче.
   
 15. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Мери на кабел и играј на кабел.
   
 16. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  Да играм на кабел нема шанса, далеку е компјутерот да го мкнам. Али ќе седнам до вечер со лаптопот кај рутерот баш да видам.

  Што очекуваш да е различно - со оглед на тоа што кога бев на бакар немаше вакви гачки, сега има?
   
 17. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Wireless...
   
 18. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  Бакарот исто со Wi-Fi беше. Или пропуштам нешто?
   
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Колку си далеку од рутерот и колку ѕидови има помеѓу тебе (компјутерот) и рутерот? Можно е некаде заради ѕидови, најверојатно или подебели или повеќе ѕидови да губиш пакети
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,196
  7,114
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Само на кабел ќе ја добиеш вистинската слика. Не е исто конекцијата до телекабел да не ти чини и вифито да не ти чини.
   
  На Vlecka и toshex им се допаѓа ова.
 21. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  9.2/25.5 9ms кабел. Одма после 18/25 1ms исто кабел. Па 17/25.5 2ms.
  Одма после тоа мерено на пола метар од рутерот 18/26.9 8ms, 17/27 6ms, 17.7/27 7ms.

  @spiritBreaker претходните мерења беа на некои 5 метра од рутерот, без ѕидови измеѓу.
   
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Како шо ти кажа @ARMac , пробај со кабел за да се елиминира можноста вифито да е проблем.


  Едит: сега видов дека си мерел и кабел. Јави се во поддршка и инсистирај да дојдат и да поправат.
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  Ај баш ќе почекам да биде споро на вифи па и тогаш ќе проверам на кабел. Али ептен безвеза ситуации.
   
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,196
  7,114
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  За брзината немаш баш основ да се буниш, барем не во телекабел. Они рачунаат фер користење и зависи со колку души делиш.

  За packet loss мора да реагираат. Само утврди дека и на кабел губиш пакети зошто на WiFi влијаат многу работи. Ако и на кабел губиш пакети ќе запнеш тим да пратат и да го мерат сигналот.

  Отвори Command prompt и напиши
  ping google.com -t
  и остави го. Види дали после некое време ќе има загуба на пакети. Прекини го со CTRL+C кога ќе завршиш и ќе каже колку пакети изгубило.
   
 25. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  Тројца сме дома, нормално користење. Јутуб, нетфликс, инстаграм итн итн. И тоа слаба е брзината кога само јас го користам за нешто, не зборам кога на 3 уреди се гледа нетфликс. А ова 17-ки не знам што му стана, ете вчера тестовите 10ки едвај беа.

  tl;dr Би било - многу варира и знае да почне да ебава со packet loss. И тоа и на сервери на Apex, а и на Fortnite поодамна. Ретко ама смета многу.

  Ај па ќе пишам и резултати од пингањето.
   

Сподели

Вчитување...