• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,791
6,832
www.mikrotikmacedonia.net
Сите што купивте S20FE до сега, се заебавате...


Ова е веќе повеќе од очигледно дека Samsung имаат намера да се куртулисаат од проклетиот Exynos 990.
Незнам зошто се враќаат на лански флегшип килер, кога очигледно имаат потреба да се фокусираат на S21 FE? Зошто поправаат стар бунар, за кој што полека опаѓа популарноста како модел? S20 како серија беше промашена серија, барем за оние региони што добија Exynos чипсет. S21 е добра серија, мада мислам дека треба да се полека S22 догодина, па да се размислува за апгрејд.

Едит:

 
Последна промена:

KirilS

Intern
22 април 2019
2
3
Здраво, заинтересиран сум за Самсунг Галакси С20+ 5Г (снепдрегон верзијата) па би сакал да прашам дали некој има искуство со Мобеликс по шо глеам само они го продаваат овој модел? Дали се леџит, од кај ги увезуваат телефониве (за кој пазар се) и пред се дали се нови, неотпакувани со интернационална гаранција или некои рефурбишд модели? Поздрав
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,362
3,563
Битола
Здраво дечки,

Имаме некое Sticky (нема таква опција ама некој добро да напишал да си го ставам стики јас) кадешто има збирка tips and tricks за подобрување батерија на Samsung уреди?
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
283
669
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Имаш во мобилари темата. Јас имам земено од таму. Не се легит, но не се лоши. Се на се, задоволен
Здраво, заинтересиран сум за Самсунг Галакси С20+ 5Г (снепдрегон верзијата) па би сакал да прашам дали некој има искуство со Мобеликс по шо глеам само они го продаваат овој модел? Дали се леџит, од кај ги увезуваат телефониве (за кој пазар се) и пред се дали се нови, неотпакувани со интернационална гаранција или некои рефурбишд модели? Поздрав
Испратено од IN2020 преку IT.mk форум апликација
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,376
2,746
p.s. За сите оние кои што си симнавте Android 11, отидете во Biometrics and Security, и кликнете на Google Play System Update. Така ќе ви ги симне тие помали апдејти преку Google Play Store. Мене ми стигна еден.
И ајде кажуј како се понаша на дневна база 11/3.1 на А50. Да стискам ли викендов упдате.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Seekey

Intern
11 август 2016
26
34
И ајде кажуј како се понаша на дневна база 11/3.1 на А50. Да стискам ли викендов упдате.

Sent from Телефон using Tapatalk
Не се мисли, прави Update. Се изненадив колку добро се понаша, батерија повеќе држи, подобар fingerprint, генерално се е подобро и топ.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
99
201
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,791
6,832
www.mikrotikmacedonia.net
Дали некој забележа колку слични цени има Нептун на новиве A серија телефони. Пример Samsung A52 во ледиком е 19.990 ден а во Нептун е 20.990 денари со Хепи Картица што секој втор ја има. Ако продолжи Нептун со вакви цени мобиларите или ке снижуваат цени или ке им стојат по рафтови. Сепак Нептун е официјален дистрибутер за Самсунг во МК со официјална гаранција.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,327
1,412
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Последна промена:

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,613
2,854
Gaston's setup  
Audio
AR
Дали некој забележа колку слични цени има Нептун на новиве A серија телефони. Пример Samsung A52 во ледиком е 19.990 ден а во Нептун е 20.990 денари со Хепи Картица што секој втор ја има. Ако продолжи Нептун со вакви цени мобиларите или ке снижуваат цени или ке им стојат по рафтови. Сепак Нептун е официјален дистрибутер за Самсунг во МК со официјална гаранција.
Се случувало и порано со некои телефони, на пример S10Lite.
Но, ако ова стане пракса и со други телефони, не знам кој би купил телефон од ледиком или мобеликс или сл.

Edit: А види тек А72, разликата меѓу Анхоч и Ледиком е 200 денари :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,428
14,348
А види тек А72, разликата меѓу Анхоч и Ледиком е 200 денари
Страшно нестабилни се автобуските линии од запад према ваму. Се откажуваат во последен момент или праќаат обично комбенце/ван па шверцот е невидена компликација. Ниту пак „нашиве“ можат да се шпацираат како ќе им текне.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
99
201
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,327
1,412
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,108
457

По се изгледа дека оваа година нема да има дополнителни Fold и Lite уреди.

Тие новости што ги слушавме, тоа што ми го кажаа изборите, сето тоа е оставено за понатаму. Оваа година слабо.

Значи само:
Z Flip 2 / 3 (како и да го крстат)
Z Fold 3

Z Fold 3 ќе си има камера под екран и S - Пенкало.

Следната година ќе го видиме идниот Note назад на сцената. Оваа година нема, заради недостапност на чипови (глобален проблем).
Еве и идниот Pixel 5A нема да го има во сите региони.

Значи работава не е дека Samsung сакаат приоритет да им дадат на Foldable уредите. Тоа ќе се случи оваа година заради ситуацијата, а не дека Samsung сакаат да ја отстранат Note серијата.

Ноооо, тоа незначи дека Samsung нема да инвестираат повеќе во Foldable технологијата и уредите. Samsung сепак ја гледаат Foldable серијата како иднината.

Следна година очекувано е да видиме повеќе Foldable уреди. Ви кажав претходно дека Samsung си "експериментираат" со различни модели, и можеби некои од тие ќе биде реалност, не се знае. Но ќе биде навистина интересно идните 5 години да видиме со каква нова иновација и со што ли не ќе испаднат Samsung.Инаку @marv слободно апдејтирај.

Апдејтот горе доле си е супер.
Батеријата мене ми е иста, уредот се понаша малку брз, камерата е подобрена, особено во scene optimizer (погледни ја сликата подоле).
Има доста многу работи вметнато, многу изменети работи, значи доста има.

Секако има и багови, но ништо страшно тоа.

За отпечатокот на прст, прво кога апдејтирав си беше како на Android 10, немаше промени во брзина. Но некои тврдеа дека побрзо реагирал скенерот за прсти. Па ги ставив од ново отпечатоците, и сега барем кај мене работи по - лошо (повеќе кажува дека грешен отпечаток / не регистрирал отпечаток).

Имаат и некои опции додадено / тргнато /изменето кои што мене не ми се допаѓаат. На пр. сега имаат пуштено haptic feedback, ама не работи секаде. Претходно на Android 10 јас успеав да пуштам haptic feedback (мислам објаснив претходно како) преку една апликација, и имаше секаде. Сега имаат од Samsung пуштено, (не е 0 под default со Android 11, туку е 1) ама не работи секаде.
Други работи што ме нервираат:
Recovery Mode мора преку USB кабел пикнат во компјутер.
Задржување на копчето за сликање во камера веќе не фокусира, туку снима (како на Instagram), а јас баш си бев навикнат да си го задржувам копчето и камерата да ми се фокусира. Вака сега морам да селектирам посебно каде сакам.


Е да, ќе заборавев. Имаат и тоа на страната додадено, мислам Edge Swipe се викаше. Она што го имаат S и Note уредите. Навистина добра и корисна функција.
Другото горе доле ќе си видиш што е изменето, пишува и во update notes.

Иначе еве, сликата:
20210406_161015.jpg
Навистина ме изненади камерата со One UI 3.1, одлична работа Samsung.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,750
2,303
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Се случувало и порано со некои телефони, на пример S10Lite.
Но, ако ова стане пракса и со други телефони, не знам кој би купил телефон од ледиком или мобеликс или сл.

Edit: А види тек А72, разликата меѓу Анхоч и Ледиком е 200 денари :)
Мислам дека со сите тазе телефони е така, не знам дека некогаш при ланч ледиком или мобеликс биле драстично поевтини од официјалните дистрибутери, после месец дена веќе е друг муабет.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,376
2,746
Мислам дека со сите тазе телефони е така, не знам дека некогаш при ланч ледиком или мобеликс биле драстично поевтини од официјалните дистрибутери, после месец дена веќе е друг муабет.
Е да де, коа ќе добијат повеќе шверцани. Сега и у „магацин“ уште немаат доволно на залиха :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,044
29,060
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Минута молк за Exynos хејтерите

Do iSP tO e :ROFLMAO:
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,038
776
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
356
225
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
854,272
Членови
29,626
Најнов член
dzihat0
На врв Дно