• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со логирање во Xubuntu

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Distress

Intern
20 јануари 2008
7
0
Поздрав, ставив Xubuntu, цел ден се зезав, симињав сваштарии, си ја префрлив музиката итн.
Кога рестартирав, при логинот ми излезе ова:

"User's $Home/.dmrc file is being ignored. This prevents the default session and language from being saved. File should be owned by user and have 644 permissions. User's $Home directory must be owned by user and not writable by other users."
(мислам дека претходно нешто ч'чкав во пермисиите на мојот јузер или нешто слично...)

Гуглав да најдам решение али ептен ништо не се разбирам од компјутерски јазик и слични работи, башка и на секој сајт има скроз различни одговори...

Ако не е проблем некој што знае да ми објасни што треба да направам (можам и нов инстал да направам, али за фолдерот со музика ми е, огромен е...)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Nesto si zafrknal so premisiite.. Dali raboteshe pod root user ili normalen user? Ako si bil so normalen user logiran, se moze da se srede so "chmod +644 /home/USER" preku root
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Distress

Intern
20 јануари 2008
7
0
Nesto si zafrknal so premisiite.. Dali raboteshe pod root user ili normalen user? Ako si bil so normalen user logiran, se moze da se srede so "chmod +644 /home/USER" preku root
Алекс, не сум сигурен, знам дека направив само еден јузер, пред да ме пушти во пермисии ми побара лозинка и ја впишав.
Каде да го напишам ова "chmod +644 /home/USER"? Во конзолата? ctrl+alt+F1? Само тоа?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Treba da se logirash kako root i posle /home/USER direktorijata da ja smenish deka e vo sopstvenost na toj user so pomosh na chown ili da probash so chmod
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Distress

Intern
20 јануари 2008
7
0
:chudenje: Друже, ништо не те разбирам, не се разбирам во вакви работи ич... Молим те напиши ми што да напишам и каде, иначе ништо не правам :invalid:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2106

prochitaj prvo ovde.. a 100% nema da ti kazam t.e. da ti serviram sve kako da napraesh :) sakam da se pomachesh malce inache nishto od tebe..

Inache shto si instaliral? Mozebi nekoja programa losho si ja konfiguriral i taa zafrknala.

Moze li da se logirash barem so nekoj user?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Distress

Intern
20 јануари 2008
7
0
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2106

prochitaj prvo ovde.. a 100% nema da ti kazam t.e. da ti serviram sve kako da napraesh :) sakam da se pomachesh malce inache nishto od tebe..
Фала за линков, али мене ми се све ова хиероглифи што немам амбиција да ги научам во животов...

Inache shto si instaliral? Mozebi nekoja programa losho si ja konfiguriral i taa zafrknala.
Симнав апгрејди што ми ги побара одма после инсталацијата, симнав firewall, Skype и Amarok.

Moze li da se logirash barem so nekoj user?
Не, само еден јузер направив.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Не се тоа хиероглифи, туку основи на unix коишто ти како корисник на Linux пожелно би било да ги знаеш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Distress

Intern
20 јануари 2008
7
0
Алекс, можам да се логирам преку конзолата (ctrl+alt+F1), понатака незнам што да правам...
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
koga si kreiral user so root, imas dve komandi, ednata e koga ke se kreira userot da se kreira i home direktorium a drugata da ne se kreira toj home direktorium. ti si kreiral user bez da se kreira home direktoriumot i zatoa nemozes da vlezes.

mislam deka e ova, ne me fakajte za zbor, poso nabrzina gi procitav postovite.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Distress

Intern
20 јануари 2008
7
0
Алекс, вака ми излезе:

total 12
drwxr-xr-x 3 root root 4096 2008-01-19 16:58
drwxr-xr-x 21 root root 4096 2008-01-19 16:22
d-wx--x--x 19 username username 4096 2008-01-20 00:10 username


приметив дека датата и времето се отприлика кога ги ч'чкав пермисиите...

п.с. мислам дека е точно напишано, ако нешто ти нема логика, кажи :ermm:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Алекс, вака ми излезе:

total 12
drwxr-xr-x 3 root root 4096 2008-01-19 16:58
drwxr-xr-x 21 root root 4096 2008-01-19 16:22
d-wx--x--x 19 username username 4096 2008-01-20 00:10 username


приметив дека датата и времето се отприлика кога ги ч'чкав пермисиите...

п.с. мислам дека е точно напишано, ако нешто ти нема логика, кажи :ermm:
probaj so 'chmod u+r /home/username' bi trebalo da svrshi rabota
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Distress

Intern
20 јануари 2008
7
0
Друже не ми функционираше со еден куп команди, па на крај вака го решив:

Спичив лајв цедето, па преку терминал отворив фајл менаџерот со админ,
па направив копи/пејст на тоа што ми требаше, па реинстал.

Фала на труд Алекс, поштуем :bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
:) zatoa sme tuka .. sleden pat sekogash stavaj gi tie potrebnite fajlovi nekade na vidlivo mesto.. nekade kade shto mislesh deka nema da 'igrash' so premisiite :)

pozz
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,998
Мислења
854,407
Членови
29,630
Најнов член
kiko1337x
На врв Дно