• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PlayStation 4 дискусија

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,055
1,539
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Абе нели една игра е во прашање Томб Рајдер... Купи ја наново ебаго. За една игра ќе влечкаш грчки акаунт во кој планираш да инвестираш со години понатака....
Сврти на US PSN и терај со него
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
552
330
абе се мислев и тоа, ама ми текна дека и the last of us исто ја имаше. ама гледам дека по 19 евра се така да ке ги купам и после тоа ке си земам USA акаунт. има некоја врска кој USA акаунт ке го земам од koja држава или се едно е?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,366
1,494
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
абе се мислев и тоа, ама ми текна дека и the last of us исто ја имаше. ама гледам дека по 19 евра се така да ке ги купам и после тоа ке си земам USA акаунт. има некоја врска кој USA акаунт ке го земам од koja држава или се едно е?
New Hampshire.
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
492
294
абе се мислев и тоа, ама ми текна дека и the last of us исто ја имаше. ама гледам дека по 19 евра се така да ке ги купам и после тоа ке си земам USA акаунт. има некоја врска кој USA акаунт ке го земам од koja држава или се едно е?
Амерички ПС Плус кошта 25 евра... За разликата во цена со Грчкиот, за една година ги враќаш игрите и не се замараш
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
552
330
еве сега земам амерички ПС плус, нема ништо, само ова пишува 1-YEAR PLAYSTATION PLUS MEMBERSHIP (PS+) - PS3/PS4/PS5 DIGITAL CODE (USA)

прашањето ми е кога ке го купам и ко ке отворам нов акаунт дали треба некоја специфична држава да одберам или со било која USA држава ке можам да го активирам? бидејки на cdkeys од каде што го купува пишува USA only нема ни држава ни бутур.
 

xCorbe

Gaining Experience
1 мај 2014
228
177
Prilep
еве сега земам амерички ПС плус, нема ништо, само ова пишува 1-YEAR PLAYSTATION PLUS MEMBERSHIP (PS+) - PS3/PS4/PS5 DIGITAL CODE (USA)

прашањето ми е кога ке го купам и ко ке отворам нов акаунт дали треба некоја специфична држава да одберам или со било која USA држава ке можам да го активирам? бидејки на cdkeys од каде што го купува пишува USA only нема ни држава ни бутур.
Убо е да одбериш некоја држава без данок и че се активира без проблем.
Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire and Oregon do not impose a state sales tax.


Sent from my POCO X3 NFC using Tapatalk
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
365
409
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,055
1,539
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
A Moto GP то една релевантна игра што е ... :p
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
365
409
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
A Moto GP то една релевантна игра што е ... :p
ne e samo moto gp razgledaj na you tube ima polno igri so pad na fps to tomb rider poslednata , ps4 umira se so ke izlezi novo ke bidi ili so low grafika i pad na fps , a naskoro i ke ostani vo minato

primer last of us za ps3 pagaa i do 20 fps licno ja igrav i bese ednostavno ne igrliva , zatoa napravija remake za ps4 , kako so umre ps3 taka umira i ps4
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
248
296
ne e samo moto gp razgledaj na you tube ima polno igri so pad na fps to tomb rider poslednata , ps4 umira se so ke izlezi novo ke bidi ili so low grafika i pad na fps , a naskoro i ke ostani vo minato

primer last of us za ps3 pagaa i do 20 fps licno ja igrav i bese ednostavno ne igrliva , zatoa napravija remake za ps4 , kako so umre ps3 taka umira i ps4
Бог да чува, ако падне на некој момент 2-3 фрејма играта, автоматски не е игрива. Размазуење до бескрај. Resident Evil Village цепа 50-60 фрејма на умреното PS4, и сеа шупрајме?
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,055
1,539
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Не е ниту прва нити ќе биде последна меѓутоа FPS drops на одредени игри не се deal breaker за да се уништи game доживљај.
Last Of US за PS3 нема ниту една рецензија која во негативна конотација е прикажана поради нестабилниот 30fps. Си цица насловот последен атом од конзолата и тоа е ОК. Тврдење дека не била игрива во најмала рака е банално. И God Of War(PS4) има FPS под 30, и Horizon и сите тие слични што од 20 сати гејмплеј 10секунди ќе сецне при некоја експлозија со поише particles или smoke scene па сега тоа треба да се декларира како "неигриво"
Не сте ја играле Shadow Of The Colossus на PS2 да видите што е низок фрејмрејт. И пак најбоља игра во која вреди да се занемари техничкиот аспект пред визуелниот и дизајнерскиот
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
248
296
Не е ниту прва нити ќе биде последна меѓутоа FPS drops на одредени игри не се deal breaker за да се уништи game доживљај.
Last Of US за PS3 нема ниту една рецензија која во негативна конотација е прикажана поради нестабилниот 30fps. Си цица насловот последен атом од конзолата и тоа е ОК. Тврдење дека не била игрива во најмала рака е банално. И God Of War(PS4) има FPS под 30, и Horizon и сите тие слични што од 20 сати гејмплеј 10секунди ќе сецне при некоја експлозија со поише particles или smoke scene па сега тоа треба да се декларира како "неигриво"
Не сте ја играле Shadow Of The Colossus на PS2 да видите што е низок фрејмрејт. И пак најбоља игра во која вреди да се занемари техничкиот аспект пред визуелниот и дизајнерскиот
Играм на ПЦ со 60 фрејма, и истото го играм на ПС4 со 30, и повеќе играм на ПС4, опрчен на кауч пред ТВ.
Добра споредба со Shadow of the Colossus, тоа е прав знак на добра игра. Да толку те навлече, те заболе што е буквално 15 фрејма, не ни мислиш на тоа.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,440
2,286
Тврдење дека не била игрива во најмала рака е банално.
Не да е банално, туку е и незасновано. Точно е дека TLOU има на одредени секции лош фрејмрејт што паѓа и под 20 фрејма - but dudes, тоа не ме спречи да уживам во играта и да се пожалам. Игриште е тоа.

А да бидеме реални, GTA SA на PS2 да не ни цепаше со 60 фрејма. Мислам дека играта има ужасен перформанс на PS2, па пак сигурно голем дел од нас ја уживале играва токму на таа конзола.

Gaming is about having fun, не во тоа да си ги мериме фрејмовите или на какви сетнизи играме. :)
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,901
1,404
Неготино
Благодарам.
Уште едно прашање, може да се купува со PayPal acc? Гледам Burnout Paradise Remastered ја има на попуст, па да си ја соберам.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Благодарам.
Уште едно прашање, може да се купува со PayPal acc? Гледам Burnout Paradise Remastered ја има на попуст, па да си ја соберам.
Може ако е од исти регион. Пред 1, 2 години кога пробував, на УС акаунт со Словенечки пејпал не ми даде, на УК ми даде. Можее сменето немам пробано скоро.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,901
1,404
Неготино
Може ако е од исти регион. Пред 1, 2 години кога пробував, на УС акаунт со Словенечки пејпал не ми даде, на УК ми даде. Можее сменето немам пробано скоро.

Sent from Телефон using Tapatalk
Не бива сепак. Сакам да ја земам играта од тука, има друг начин?
Извинете за прашањата, нов сум со PS.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,366
1,494
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,436
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно