PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

1. kirev

kirev
    Unstoppable

5,310
    3,651
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Генерално - пријавуваш данок во земјата каде што си го сработил оданоченото. Ако немаш престој во Бугарија/Словенија (колку што разбрав - ич) тогаш и нема што да пријавуваш таму. Останува да пријавиш таму каде што престојуваш.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  2. igorjosifoski

igorjosifoski
    Intern

5
    1
    6 Декември 2017
    Машко
    Малку збунувачки ми делува сево ова. Значи вака, престојот ми е во Македонија, 1-2 пати годишно одам и во Бугарија, но чисто на одмор по неколку дена. Мене идејата ми беше да отворам сметка и да земам картичка која ќе ја поврзам со во акаунт на PayPal со новата сметка и држава Бугарија.
    Нормално, во меѓувреме си престојувам и работам freelancer во Македонија.

3. kirev

kirev
    Unstoppable

5,310
    3,651
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Ако некаде треба да пријавуваш данок - тоа е каде што ги создаваш парите. Македонија. Дали тоа ќе го правиш...

На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
  4. DrMTR

DrMTR
    Unbeatable

5,219
    5,092
    27 Март 2014
  5. Tommy P

Tommy P
    Intern

24
    26
    4 Април 2011
    Има некој со бугарски пејпал?

6. DarthJe5us

DarthJe5us
    Gaining Experience

314
    251
    2 Јануари 2012
    Машко
    Refund од Steam преку paypal за колку време би требало да се појави на сметка во банка?

7. krema

krema
    Professor

5,516
    4,799
    24 Јуни 2009
    Машко
    1 недела.

На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mo3oK4e

Mo3oK4e
    Intern

476
    19
    8 Декември 2009
    Здраво. Имам едно прашање околу темава. Значи имам платено со помош на мојот акаунт, но парите од сметката не се сеуште повлечени. Дали морам некоја потврта да одобрам или трансакцијата трае неколку денови. Веќе денес е втор ден како на paypal акаунтот стои сумата на пари која е извршена, а на банкомат сметката нема измени дека се одземени.

9. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

540
    631
    11 Март 2011
    Отвори е-банкарство и види дали средствата ти се резервирани. Ако се за некој ден ќе се изврши трансакцијата.

10. Mo3oK4e

Mo3oK4e
    Intern

476
    19
    8 Декември 2009
    Имам е-банкарство. Таму ништо не стои дека се резервирани. Сигурен сум дека трансакциата за плаќање е завршена бидејки услугата ја добив, а од банк сметката не се одземени пари.

11. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

540
    631
    11 Март 2011
    Втора опција да си имал некоја пара на PayPal и да се повлечени од таа сметка. Отвори PayPal и провери баланс и трансакции.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели