PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Генерално - пријавуваш данок во земјата каде што си го сработил оданоченото. Ако немаш престој во Бугарија/Словенија (колку што разбрав - ич) тогаш и нема што да пријавуваш таму. Останува да пријавиш таму каде што престојуваш.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TheKingofClay

  TheKingofClay
  Intern

  10
  2
  6 Декември 2017
  Машко
  Малку збунувачки ми делува сево ова. Значи вака, престојот ми е во Македонија, 1-2 пати годишно одам и во Бугарија, но чисто на одмор по неколку дена. Мене идејата ми беше да отворам сметка и да земам картичка која ќе ја поврзам со во акаунт на PayPal со новата сметка и држава Бугарија.
  Нормално, во меѓувреме си престојувам и работам freelancer во Македонија.
   
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ако некаде треба да пријавуваш данок - тоа е каде што ги создаваш парите. Македонија. Дали тоа ќе го правиш...
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
 5. Tommy P

  Tommy P
  Intern

  24
  26
  4 Април 2011
  Има некој со бугарски пејпал?
   
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Gaining Experience

  411
  305
  2 Јануари 2012
  Машко
  Refund од Steam преку paypal за колку време би требало да се појави на сметка во банка?
   
 7. krema

  krema
  Professor

  6,410
  5,910
  24 Јуни 2009
  Машко
  1 недела.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mo3oK4e

  Mo3oK4e
  Intern

  476
  19
  8 Декември 2009
  Здраво. Имам едно прашање околу темава. Значи имам платено со помош на мојот акаунт, но парите од сметката не се сеуште повлечени. Дали морам некоја потврта да одобрам или трансакцијата трае неколку денови. Веќе денес е втор ден како на paypal акаунтот стои сумата на пари која е извршена, а на банкомат сметката нема измени дека се одземени.
   
 9. bxxxn

  bxxxn
  On your way to fame

  711
  822
  11 Март 2011
  Отвори е-банкарство и види дали средствата ти се резервирани. Ако се за некој ден ќе се изврши трансакцијата.
   
 10. Mo3oK4e

  Mo3oK4e
  Intern

  476
  19
  8 Декември 2009
  Имам е-банкарство. Таму ништо не стои дека се резервирани. Сигурен сум дека трансакциата за плаќање е завршена бидејки услугата ја добив, а од банк сметката не се одземени пари.
   
 11. bxxxn

  bxxxn
  On your way to fame

  711
  822
  11 Март 2011
  Втора опција да си имал некоја пара на PayPal и да се повлечени од таа сметка. Отвори PayPal и провери баланс и трансакции.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Brendog

  Brendog
  Intern

  8
  2
  18 Септември 2016
  Машко
  Дечки, сакам да ги користам "услугите" на страницава. Арно ама, задолжително е ПП. Кажувајте чаре, кој е најбезболен начин за правење функционален ПП акаунт од којшто ќе можам да вадам пари? Читав за Словенија/Бугарија шемата. Дали уште функционира тоа? Се работи за смешна сума, не би требало да ме интересира лимитот.
   
 13. goran_oh

  goran_oh
  On your way to fame

  1,154
  944
  26 Април 2013
  Машко
  Ништо не функционира како што функционираше освен ако имаш бугарско/словенско гражданство/државјанство.

  Sent from my OnePlus 5T using Tapatalk Pro
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  6,410
  5,910
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може и со грчко државјанство!
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 15. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  986
  513
  8 Мај 2010
  Луѓе ми е потребен број за верификација од Словенија, не знам дали од овие виртуелниве е безбедно. Да советува некој или па да не има некој од Словенија да направи една добрина.

  Ќе си биде се платено.
   
 16. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  56
  76
  19 Август 2011
  Дечки што стана со таа петицијата на Венко до пејпел за да дозволат примање пари у МК и бизнис акаунти?
   
 17. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  512
  186
  10 Април 2011
  мислам дека дур не се смени законот сметки у странство, пејпал нема да ја пуштат таа опција
   
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не е заради тој закон. Банките сакаат провизија на сите пари што влегуваат во РМ
   
  На JovanKrstevski1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SYM_J

  SYM_J
  Intern

  16
  4
  3 Декември 2012
  Машко
  Дечки едно прашање. Имав на пејпал 250тина евра и ги префрлив на моја картичка од нлб. Прашањето ми е, дали ќе треба да пријавам данок во УЈП или воопшто да не се замарам?

  На електронското банкарство, ми пишува дека имам прилив на пари, но не пишува од каде/кого се. А в банка се јавив и таму пишувало дека се од пејпал.

  Акаунтот ми е направен на Словенија, па затоа можам да повлекувам пари од акаунтот. Дали е паметно да продолжам да повлекувам пари од пејпал или може да настани некој проблем.
   
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ги должиш тие пари на УЈП само ако си ги заработил додека си работел од Македонија. Ако ти се заработени додека си бил на работа во странство - не се замарај.
  Ако ти е словенечки А НЕМАШ соодветна документација (пасош, документи за престој и сл.), само е прашање на време кога Пејпал ќе ти го затвори акаунтот и ќе ти ги замрзне парите. Ако имаш уште многу пари, збори со @goranzoran или некој друг од тука дали може побрзо да ги извлечеш преку нив...
   
  На goranzoran и SYM_J им се допаѓа ова.
 21. mak

  mak
  Intern

  56
  17
  15 Април 2009
  Зошто ги лажеш и обесхрабруваш луѓето?

  Никој ништо нема да ти направи, доколку не го поминеш годишниот лимит. А бројачот се ресетира секоја година, во зависност кога ти е регистриран пејпалот. Лимитот е 2500 долари мислам, или 1800 евра, заборавив точно. После овој лимит, ти бараат идентификација. Пред да го надминеш лимитот, а веќе се доближуваш до него, добиваш предупредување. Кога ќе добиеш, не прави веќе никакви трансакции и чекај да ти се ресетира бројачот. Можеш во секое време да си провериш во акаунтот колку ти е лимитот и кога се ресетира.
   
  NecrotoX, SYM_J и на mrkela2009 им се допаѓа ова.
 22. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  ОК, ете како што вика членот, немој да бидеш ИЗЛАЖАН и обесхрабрен од мене туку слободно ЛАЖИРАЈ ги податоците
   
 23. mak

  mak
  Intern

  56
  17
  15 Април 2009
  Многу внимателно сум напишал тоа што сум напишал и сум коментирал точно определени работи и не ги испревртвувај работите, држи си строго тоа што сум го коментирал. А тоа што сум го коментирал, сум го поткрепил со аргументи. Додека ти кажуваш работи што не се точни, си го претставил системот како да е абракадабра, дека еве по некоја случајност во секој момент ќе ти го затворат акаунтот затоа што пејпал системот ќе пушти лото топчиња, и ќе те избере точно тебе и ќе ти го затвори акаунтот. ТОА НЕ Е ТОЧНО, а причините сум ги напишал погоре.​
   
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Па тоа викам де. Јас го лажам и обесхрабрувам. Слободно нека ги лажира податоците дека е од Словенија.
   
 25. mak

  mak
  Intern

  56
  17
  15 Април 2009
  Не повторувај пак исто и држи се на моментот кој го оспорувам. Ти го лажеш и обесхрабруваш за друго. Дека еве така Пејпал од абракадабра во секој момент ќе му го затвори акаунтот. Тоа не е точно.
   

Сподели