• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Motorola (Lenovo) паметни телефони - генерална дискусија

Filipovski

Intern
8 април 2018
17
20
@Filipovski moto лета :) го имам веќе неколку дена, максимално го оптеретувам и лета. Нема проблеми ни за игри. Често го употребувам и со split screen - во горниот дел јутуб приказни за слушање за ќерка ми, долниот дел јас менувам апликации.
Моментално батеријата ми е на 23%, а screen usage 9ч 5м, последно полнење пред 35ч. Батеријата е 5000mAh, се полни со 30w полнач од 20-100% за околу ~50-60 минути.
Моторола користат речиси чист андроид со нивни додатоци "Do more with moto" и искрено изненаден сум колку многу го подобриле корисничкото искуство со нивните додaтоци, gestures control и слично...
Огромен телефон, ама добро лепи на рака, моментално го користам со неговата силиконска футрола со која дојде, а поради "do more with moto", во многу случаи може слободно да се користи само со една рака.
Екранот е огромен и има многу живи бои како за IPS, наверојатно дека е со HDR10.
Фала ти, ќе видиме за што ќе се одлучи.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
976
542
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Искуство некој со телефонов ? Мајка ми треба да земе телефон, па не знам што да и предложам. Ќе го користи за зборување на телефон и messenger, facebook.. Гледам солиден процесор, ама 4гб рам - самсунг релативно лошо стојат со волкав рам на буџет телефони (кочи), како е мото ?
малце се 4гб рам ако планира да го користи долго време. Ја би земал поко х3 за 15 300.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,038
776
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
  • Ја почнал/а темата
  • #104

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,049
29,072
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Денес во Кина излезе Motorola Edge S со процерсор SD870 кој е за 10% побрз од 865 и има неверојатна ниска цена од 310 долариo_O
1. Motorola Edge S is 2021's first flagship killer: Snapdragon 870, six cameras, and a starting price of ~$310 - Gizmochina
2. Motorola Edge S is official with Snapdragon 870, 5G and triple camera

"The Motorola Edge S has a 6.7-inch LCD screen with a 90Hz refresh rate and a 21:9 aspect ratio"

Good riddance
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,481
1,452
Drachevo
@psyside еве антуту од 730.

160127806_448896976446322_5637606609394627418_n.png

И тоа види на колку проценти батерија ги вади овие 273k (10% батерија). Сеуште не е ставен на полнач, со првиот charge e.

Имам и androbench(има ufs) и geekbench ако сакаш. Телефончето лета, воопшто не кочи.
Моторола не прави полупроизводи како xiaomi и 730ката е одличен чипсет. Не загрева.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #106

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,049
29,072
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@psyside еве антуту од 730.

Погледнете го атачментот 98507

И тоа види на колку проценти батерија ги вади овие 273k (10% батерија). Сеуште не е ставен на полнач, со првиот charge e.

Имам и androbench(има ufs) и geekbench ако сакаш. Телефончето лета, воопшто не кочи.
Моторола не прави полупроизводи како xiaomi и 730ката е одличен чипсет. Не загрева.
До софтверот на Xiaomi е, не реков дека чипот е лош.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,481
1,452
Drachevo
Moto G100
870/8/128/UFS3.1/5000/6.7/64Mp/5G
за 500евра.


единствена маана е што е пластичен.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,038
776
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Штета што никој не ги носи во МК
 
  • Ја почнал/а темата
  • #111

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,049
29,072
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Moto G100
870/8/128/UFS3.1/5000/6.7/64Mp/5G
за 500евра.


единствена маана е што е пластичен.
Еден од најдобрите за парите.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,038
776
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,038
776
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Нови модели носат. Земав E7+ и G9+.
9 месеци има одкако се излезени тие. Башка се буџет варијанта!

A еве што се нуди во Србија
 
Последна промена:

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,481
1,452
Drachevo
9 месеци има одкако се излезени тие. Башка се буџет варијанта!

A еве што се нуди во Србија
нови актиелни модели се. во линкот што ми го прати баш овие двата се први на листата ;)
G9+ не е буџетар, јака средна класа е. Има само 2 појаки мотороли од него.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,889
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно