• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Motorola (Lenovo) паметни телефони - генерална дискусија

Enigma

On your way to fame
1 септември 2012
1,093
517
Бутел
Enigma's setup  
Processor & Cooler
Intel Pentium G4560 3.5 GHz
Motherboard
ASUS H110
Storage
Samsung 850 EVO 250GB / WD Caviar Blue 500GB
PSU
MS 600W
RAM
Kingston 8GB DDR4 2400 MHz
Video card
ASUS PH GTX 1050 Ti 4GB
Case
MS Monster
Mouse
Genius
Keyboard
Delux
Audio
Delux
Monitor
ASUS VW195S
OS
Win 10 Pro 64-bit
Дали некој знае колку би чинело смена на стакло на Motorola one macro?
 

Робсо

Баниран/a
1 септември 2018
88
57
Ги користи некој овие One macro или e6 plus од а1? Има некоја заебанција шо се вака евтини? Refurbished или нешто такво?
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,469
666
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Треба повеќе ревјуа да се видат. Годинава 865чипот ги збудале цениве. Незнам зашто мислат во време на корона и безработица луге ке се тепаат за Флагшипи. Кај ке го покажеш и искористиш флагшипот?

Место да го направат коска телефонот од 200$ па да видиш што е профит.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,469
666
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,453
1,438
Drachevo
Треба повеќе ревјуа да се видат. Годинава 865чипот ги збудале цениве. Незнам зашто мислат во време на корона и безработица луге ке се тепаат за Флагшипи. Кај ке го покажеш и искористиш флагшипот?

Место да го направат коска телефонот од 200$ па да видиш што е профит.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
КОронава цел свет го закочи, ништо не се продава, а најмалку некој 865 прескап чип за телефони.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,001
748
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Гледам во нептун го донеле Motorola Moto G9 plus за 13к денари. Што е солиден телефон во класа на Redmi Note 9Pro и Samsung A71!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #83

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,817
28,736
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Гледам во нептун го донеле Motorola Moto G9 plus за 13к денари. Што е солиден телефон во класа на Redmi Note 9Pro и Samsung A71!
Не ти препорачувам сега да зимаш телефон, крај на сезона е на 2019/2020 чипсети. За 2-3 месеци ќе има многу нови и доста подобри.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,001
748
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Не ти препорачувам сега да зимаш телефон, крај на сезона е на 2019/2020 чипсети. За 2-3 месеци ќе има многу нови и доста подобри.
Чисто информативно го објавив :)
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,724
2,246
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Сепак цената е супер за тој телефон и е солиден избор за сега а кој може да чека 2-3 месеци секако е подобро да се почека ...
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,469
666
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Сепак цената е супер за тој телефон и е солиден избор за сега а кој може да чека 2-3 месеци секако е подобро да се почека ...
Кај нас додај уште 2-3 несеца да дојде телефон.
КОронава цел свет го закочи, ништо не се продава, а најмалку некој 865 прескап чип за телефони.
Дефинитивно им е намелена продажбата на телефони и ете како што реков излегоа ѕверови околу 200 евра покофоните.

Исто LG и гугл пиксел имаат 765 чипови во флагшипите и единсвено битно нешто што им фали е 8К што никој нема да користи.


S10 сериите 20% подобро продаваа од s20.


Во Кореа 50% разлика во интерес и профит.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
208
207
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Користел некој Z6 Pro да сподели искуство со телефонот?
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,469
666
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Користел некој Z6 Pro да сподели искуство со телефонот?
Нема најверојатно никој. Ама е во ранк со ми 9Tpro.

Има добра камера за снимање навечер и спорт (ако е точно е супер).

Реална цена 15-19к денари.

Планираш да пазариш?


Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

tksk86

Intern
7 октомври 2020
3
5
Користел некој Z6 Pro да сподели искуство со телефонот?
Искрено и јас се надевав дека ке се појави некој да сподели искуство,
Јас веке продолжив договор со VIP и наредната недела ке го земам.
доколку никој не сподели искуство до тогаш, ке напраам кратка рецензија
Позз
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
208
207
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Имам и јас договор за продолжување и со субвенциите доаѓа бесплатно. Вака судејќи по хардверот треба да е топ, ама не знам како стојат со софтвер телефониве.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,453
1,438
Drachevo
Имам и јас договор за продолжување и со субвенциите доаѓа бесплатно. Вака судејќи по хардверот треба да е топ, ама не знам како стојат со софтвер телефониве.
супер се моторолите, мислам дека уште имаат договор за најбрзи апдејти, едно време беа под гугл.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
не е комплицирано.

моторола си беше моторола.

ги купи гугл најповеќе ради патентите и интелектуалната сопственост.

а на гугл ја гледаме стратегијата со хардвер или недостатокот на стратегија.

леново го купи делот за телефони.

моторола е под леново :)
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,469
666
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Имам и јас договор за продолжување и со субвенциите доаѓа бесплатно. Вака судејќи по хардверот треба да е топ, ама не знам како стојат со софтвер телефониве.
Би го ставил во ранк измеѓу ми 9Т и ми 9Т про.

Нема мод за снимање 60FPS ако ти менува инаку супер камера, батеријата солидна. Џек, сд кард слот.

Солиден телефон за 2019 штета што не се продаваше до сега кај нас.


Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,453
1,438
Drachevo
Vip и Thief Mobile имаат joint effort да продадат голема количина Мотороли на нашиов пазар, преку добри цени.
 

tksk86

Intern
7 октомври 2020
3
5
Користел некој Z6 Pro да сподели искуство со телефонот?
Го добив мобилниот пред 30тина часа, генералниот заклучок е дека мобилниот е многи добар.
За мене единствено нешто што недостига е 90HZ refresh rate дисплеј.

PRОS: snapdragon 855 + Adreno 640 во комбинација со 8gb/128gb рам/ром е повеке од доволно за секојдневните потреби, камерите се одлични, portrait и night mode се одлични, Super Amoled-от изгледа одлично, мобилниот се полни од 0-100 за нечто помалку од 2 часа, првото полнење на батеријата издржи повеке од 24ч. дизајнот е ок, ништо спектакуларно (барем во моите очи) меѓутоа мобилниот не е многу тежок и лежи убаво на рака (имам навистина мала дланка)

CONS: мобилниот нема да добие апдејт за андроид 10 итн. ке остане на андроид 9 се додекаго имаш освен ако не се замараш да го флешнеш за друг UI па од таму да добиеш апдејт за нов андроид. ZIUI многу наликува на ванила андроид, нема забелчешки за интерфејсот меѓутоа кога би можел да бирам би се вратил на MIUI.

Јас мобилниот го добив со доплата од 9650ден. преку А1, правосмукалката која што ја добиваш гратис со мобилниот јас ја продадов на колега за 10 000ден. така што мобилниот го добив букавлно за 0ден. Ако можеш да направиш комбинација како мојата и немаш потреба од правосмукалката, тогаш не размислувај воопшто, мобилниот за 0ден на договор за 2год од А1 е повеке од добар!
 

Filipovski

Intern
8 април 2018
15
13
Гледам во нептун го донеле Motorola Moto G9 plus за 13к денари. Што е солиден телефон во класа на Redmi Note 9Pro и Samsung A71!
Искуство некој со телефонов ? Мајка ми треба да земе телефон, па не знам што да и предложам. Ќе го користи за зборување на телефон и messenger, facebook.. Гледам солиден процесор, ама 4гб рам - самсунг релативно лошо стојат со волкав рам на буџет телефони (кочи), како е мото ?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,411
1,144
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@Filipovski moto лета :) го имам веќе неколку дена, максимално го оптеретувам и лета. Нема проблеми ни за игри. Често го употребувам и со split screen - во горниот дел јутуб приказни за слушање за ќерка ми, долниот дел јас менувам апликации.
Моментално батеријата ми е на 23%, а screen usage 9ч 5м, последно полнење пред 35ч. Батеријата е 5000mAh, се полни со 30w полнач од 20-100% за околу ~50-60 минути.
Моторола користат речиси чист андроид со нивни додатоци "Do more with moto" и искрено изненаден сум колку многу го подобриле корисничкото искуство со нивните додaтоци, gestures control и слично...
Огромен телефон, ама добро лепи на рака, моментално го користам со неговата силиконска футрола со која дојде, а поради "do more with moto", во многу случаи може слободно да се користи само со една рака.
Екранот е огромен и има многу живи бои како за IPS, наверојатно дека е со HDR10.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #100

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,817
28,736
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ова е боља опција од RN9P...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно