1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Да симињам, ама го симињам овој девелопер ромот, http://en.miui.com/download-240.html од коа ќе се симне преку update опцијата да го ставам претходниот и ваљда ќе нема проблем.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 2. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Не тој бе брат, па незнаеш дека има тука локален форум? forum.miui.mk ? Неделен наш ром.. Од кај да знам ти од кина што симињаш, пробај па пиши..
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  како да излезам од фастбоот не сака на power само се врака пак во фастбоот
   
 4. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Епа треба да му флешнеш софтвер сега :) тоа што си го ставил не е добро.. Чекајте, ќе снимам нешто..
   
 5. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  не е проблем за чекање јас од вчера почнав да се трансформирам во дракула од утре сум трета смена за тебе ми е,да не ти е касно веке може и утре не е проблем
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  За сите на Ми 4 што ставаат новиот 6.0 билд, еве ви кинеска верзија, прво нејзе инсталирајте ја како Fastboot rom, внатре има све спремно, само уклучете телефонот и кликнете flash_all.bat. После тоа нановата неделна ЕУ верзија. Треба да работи како треба..

  http://www.miui.mk/files/Mi3_Mi4/cancro_image_6.1.15_flash.zip
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. jdinev

  jdinev
  Intern

  54
  32
  13 Мај 2015
  Машко
  @the_maker подобјасни во случај на губење на xiaomi телефон дали може да се заклучи далечински(remote lock) преку mi account или бар да може да се направи wipe data на цел телефон?
   
  На the_maker и dimsa им се допаѓа ова.
 8. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  се се среди кај мене сите апликации се пореспонзивни благодарам
   
  На SaleSk и the_maker им се допаѓа ова.
 9. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Ако е вклучено Find My Device во Mi Account тогаш да, може да се лоцира и може remote да се избрише содржината..
  Тоа се прави преку пристап на http://i.mi.com
   
  На jdinev и dimsa им се допаѓа ова.
 10. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,598
  5,164
  20 Април 2007
  Машко
  Многу корисна последната информација!
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 11. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Под најновата неделна верзија, оваа 6.0.1 или 5.1.17 нешто, ?
  Благодарам.
   
 12. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Верзијата, 6.0.1 едноставно е багувана, по целосно бришење и инсталирање преку фестбуут, и фулл випе, итн снепчетот крашува, лок скринот крашува и уште неколку крашови. Се враќам на претходната стабилна верзија.
   
 13. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Aj neka objasni nekoj kako da se vratam Na 4.4 preku fastboot li, nesho ne saka,
   
 14. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Мислам дека неможеш сега. Едино со некој стар кинески 4.4. да се флешува, да видиме дали ќе ги одвои партициите. Ако ги одвои, ќе се стави стар софтвер без проблем.
  Инаку, никој такви багови не пријавил, па и некои коридници тука го ставија, и се задоволни.

  Провери со некој програм каква е ситуацијата со мемориските партиции, и пушти скриншот. Да видиме каде ти е маката.
   
 15. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  [​IMG]
  [​IMG]
  Eve errori, plus 4g be saka da se ukluci, cat pat. Kazi mi preku fast boot ne moze li da se flashne 4.4 ili ako uspeam da go rutiram u stavam custom recovery kako twrp ili cwm Nema li da moze da flashnam stock 7.0 Na 4.4 ili stom se spoeni particiite, niso ne biva.
   
 16. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  A konkretno Na kakov program za memoriski particiite, koj Na primer?
   
 17. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  лоша инсталација ти е ова гарант...
  еве ти фастбут ром, ова флешни го
   
  На vlavot и the_maker им се допаѓа ова.
 18. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  [​IMG]
  Зашто ме забава, неможам да се логирам, мибендов не ми работи :(
   
 19. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  и мене ме јебе преку број...
  логирај се преку меил поубаво....
   
 20. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  Не го знам :)
   
 21. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  епа јбг багосан им е системот на кинезиве за мкд броевиве...

  мене досеа на ниеден телефон не ме има најавено со тел.број
   
 22. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  Кај мене си работеше, денес сменив ром (ми сменија, фала мејкер) и сега го срефувам фонов и овде заглавив. Со кинески ром се логираше.
  Ја најдов маил адресата сега ми дава некои нови опции чек да средам :)
   
 23. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  499
  282
  16 Февруари 2014
  Машко
  Redmi Note 2 proud new user :D
   
  На uwemi, the_maker, dimsa и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  можно е на кинески ром да сака...
   
 25. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  Дефинитивно, со ова не сака д прифати тел бр од МКД
   

Сподели

Вчитување...