1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Пробај, па ќе видиш како се однесува, ако премногу брзо се празни, менувај ја. Не е критично да бидат скроз исти, под услов и двете да се здрави. И на помали снаги додека ја тестираш.

  Мучот демек тестира дали е воопшто неопходно да се венчаваат батерии, ама никако да објави резултати. Наводно прави илјадници тестови.
   
  На GoCe_ и Gajche-X им се допаѓа ова.
 2. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Исти се батериите? Или какви сe?

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
 3. GoCe_

  GoCe_
  Gaining Experience

  281
  293
  18 ноември 2007
  Види сеуште немам ваков мод и имам резерва нова батерија.. па прашував во случај да се подновам дали ќе можам да го користам така или ќе мора да нарачувам нова батерија.
   
 4. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Земи мод а за батерија лесно е

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
  На GoCe_ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ај да пишам општо препорака за сите почетници, налетав на добра батерија која може да се користи и како дополнителна (резерва). Јас ќе ја земев за мене ако немав толку модови затоа што, како што реков, цефка си е цефка. :hay:

  Ја видов на видео на српскиот форум, општо е доба во секој поглед, не е совршена, но по оваа цена не ни може да биде. Секогаш препорачувам што подебели батерии затоа што тенките не ги бидува (во поглед на времетраење). Најважно е што дава константни вати (кои уште и може да се менуваат), за разлика од повеќето вакви батерии.

  Тоа е оваа (или од ова место). Можеби ќе фатат и некои купони од претходните страници, или прашајте, ќе побарам, често има за овие две продавници.

  За атомизер не знам, се` уште си стојам на Призмата/Ендурата, со оваа батерија ќе одговара многу добро.

  Евентуално друг почетнички комплет би бил овој, претходна генерација е, но си работи (колку што знам). Брат му мислам дека не се исплати затоа што плаќаш за температурна контрола (во обид) што (според мое мислење) не работи добро, а и има помал капацитет на батерија.

  За @Chaeld10_8 , но не само за него.
   
  На zoka4e, Tomme, Gajche-X и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,117
  1,965
  7 Април 2012
  Машко
  Ајде и јас да се приклучам како и другите со совет и препорака. Незнам на кој начин планираш да париш но VGOD танкот ти е за бркање облаци(мислам дека од старт не си спремен за тоа, можеби понатака ке можеш). Тие почетнички комплети кој ти ги предложија се добри. Ако сакаш цефка стил на мод тогаш занемари го ова
  https://www.fasttech.com/products/3...hentic-nme-pioneer-n-40-2200mah-vv-vw-apv-box
  и ова
  https://www.fasttech.com/products/3028/10030387/6655100-ammit-styled-rta-rebuildable-tank-atomizer
  малку е повеке од буџетот кој планираш да го потрошиш за опрема но тоа е, и запомни подалеку од механика од проста причина што треба многу да пазиш.

  Послато са Lenovo A3500-FL уз помоћ Тапатока
   
  MikickoHC, cacko1, Gajche-X и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Абе не е работата за евтино, треба да трае повеќе од еден ден. :hay:

  (се утепав од барање на тој од 8 долари, не го најдов)
   
  На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Еве го бе, нема едно лошо ривју. Фасциниран сум.
   
  TATA_MATA, Gajche-X, Chaeld10_8 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  732
  29 Март 2011
  OK ne e problem za 1$ 2$ +- aj naj mi tank to 10$ sodveten za baterijava :)

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Е, многу сакаш. :hay:

  Патем, тоа не беше препорака, најевтините (сите овие три, па и други) многу често се расипуваат, не можеш единствено него да го користиш. Тие што ги пишале ривјуата можеби не ги користат само нив, не се разбираат или ги пишале веднаш кога ги добиле. А постојано луѓе викаат дека не им објавуваат негативни ривјуа, тоа мене не ми се случило, но сепак... Овие три особено се нежни затоа што се пластика, едно паѓање и готови се. Јас не би ги користел ни како трет мод, само љута резерва или како потрошен материјал. Ништо чудно и да стигне неисправен. Сепак е кинеска роба, сите можат да стигнат дефектни, но особено поевтините.

  За танк, иако не ги користам многу, останувам на овој (по третпат :hay:). За него ќе ти требаат и глави по еден месец, најдобро е да ги купиш веднаш.
   
  На Bambuca и Gajche-X им се допаѓа ова.
 11. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  ^
  100% се согласувам за Inokin Prism T22 клиромајзер тенкот, одличен за почетник кој ќе бара затнат проток на воздух/m2l.

  Јас би го додал и Kabuki.
  https://m.fasttech.com/p/3994100

  За кабуки исто ќе требаат греачи после 15-тина дена користење, среќа греачите(aspire nautilus) се ефтини и достапни.

  Предноста на Inokin пред Кабуки е тоа што е оригинал додека Кабуки е клон/копија на оригиналот.

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На Metuzalem и Bambuca им се допаѓа ова.
 12. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Јас пак ќе го спомнам iJust S Starter Kit (3000mAh) пакетот, и мислам оти е најблиску до механички мод а е регулиран.. комплет со се' за 27.5 долари.
  Мислам дека има или HG2 или 30Q батерија во него и според мене е најдобриот стартер кит за парите.
  Гледам има и негов клон за 21.5 долари.. :suprised:
  ASSA iJust S Styled Starter Kit (3000mAh)
   
  На DennyMK, MikickoHC, Gajche-X и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  ^
  Топ стартер кит е I Just S-ов
  (може комотно и човек што пари со години да си го користи без проблем, не е само за почетници, бар јас така мислам)

  Има еден куп избор на греачи, гледам сега имаат и нови
  0.75ohm ML(m2l-mouth to lung) греачи, така да, за секој по нешто.
  (плус aspire atlantis/triton греали пасуваат)

  Исто и iJust 1300mah
  Китов е солиден за парите

  https://m.fasttech.com/p/4035900

  18.20$
  1300mAh батерија
  2.3мл тенкЧе
  0.75ohm ML coil

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На Tomme и Astraion им се допаѓа ова.
 14. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Го има мој пријател,црна боја,и вреди за парите. Големината му е колку една 100S обична цигара а дебел минимум 22мм

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
  На Gajche-X и Astraion им се допаѓа ова.
 15. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Изгледа "издејствував" да може да нарачуваме Никотин од USA, поточно Liquid Barn - Everything you need to make premium eLiquid

  По УСА форумиве, доста ги фалат како добра продавница за Никотин, ПГ и ВГ па и ароми.

  [​IMG]

  ЕДИТ :
  Готово, не add-нале.
  Правам нарачка :)

  [​IMG]

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На DennyMK, GoCe_, MikickoHC и уште 5 други им се допаѓа ова.
 16. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Убаво те прашала типката. :D
  Нашиве маваат цифри на 100мл 36ки од Полска, а не дај боже да видат дека стига нешто од кај Јенките.
   
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  ^ Вчера подигнав 2х100 мл 36-ка. Како што реков, мислам дека клучот е во тежината на пакетот.

  И, да се организираме:

  [​IMG]

  SKU 3788600. Не ја одлепував фолијата.
   
  На TATA_MATA, Astraion, Gajche-X и уште 4 други им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  10,694
  10,268
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Gajche-X
  Малку повеќе инфо ако имаш околу шипингот, коштање, тракинг, и остали зезалици:)
   
 19. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Shipping USPS
  22$ shipping, слично ко ecigexpress.

  Мислам до 500-600.грама тежина е 22$
  Над тоа се качува шипингот.

  Еве јас да ги испоштОвам, нарачав Никотин и 3 аромици(можеше многу повеќе ароми да се нарачаат и пак да биде 22$ шипинг, али бидна)

  Има и купон 20%
  VAPELADIES

  (имаат и поефтин 100mg никотин од 13$ за 125мл.
  А USA им е 17$ 125ml/100mg-јачина)

  [​IMG]

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  krema, Metuzalem, MikickoHC и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Ќе почекам да видам како ќе излезе твојот пакет до врата и евентуално ако се' е како што треба ќе плеснам и јас една, чисто ради никотинот. :)
  Само не сум хендлал повеќе од 36-ка, кој степен на претпазливост треба да го имам итн.. Ова е 100-тка така?
   
 21. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Да да, 100ка.

  Јас ставам дупли ракавици и заштитни наочари врз ќороскопите/наочарите што ги носам за секој случај :)
  (си имам шприц стриктно за Никотин)
  И тоа е тоа.

  А за прашањево, да,
  си прашуваат, така и треба,
  боље да прашаат каков ни е законот за Nic у нашава држава пред да пратат.
  И плус ме праша дали се нафаќам на свој ризик/без надокнада,
  доколку нашава царина го врати/фрли/уништи Nic-от дека нема да добија рефунд/оштета и слично.

  Претпоследен пат нарачав 100ка(120ml/100mg-растворен у PG) од ecigexpress, последен пат 100ml/100mg (растворен у ВГ) од Кипар, немаше проблем.
  Се надевам и овој пат сѐ ќе биде Ок.

  Edit:
  Сум нарачал бар 3-4 пати 36ки од Полска
  И бар 3.пати 24ки-12ки-6ки од Полска,
  ниеднаш не сум имал проблем/царина.
  Двапати сум платил досега царинска проверка 103.ден од кои вториот пат беше за 1.литар ВГ ако не сум грешка.  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  Последна промена: 19 Јануари 2017
  На krema, Metuzalem, Astraion и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Oд кога го нарача ти тоа 1литар,јас нсрачав 5 пратки од edym, и по 102-120 ден платив за три во кои имаше по + 100мл со никотин и ароми. А за две само 1литро вг поминаа така

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Најевтините клонови од Fasttech

  Да ги сумираме претходните постови со препораки, ова се rock bottom цени, таков е и квалитетот, но може на пример ако сакаме да подариме на некого (за да го привлечеме во сектата :hay:), за почетници на кои апсолутно и упорно им е најважна цената, или како трет резервен мод/атомизер. Се разбира, ептен се препорачува да ги провери искусен вејпер дали работат и да не очекуваме трајност или дури и да ни стигне исправен предмет. Но ако стигне, голем мерак е. :hay: Па уште и ако фатиме попуст... Можеби и да нарачаме две и повеќе парчиња за рулетот да биде повозбудлив. :hay: (со три исти предмети има автоматски попуст на количина кој го поништува секој друг попуст, но може да се стават во различни нарачки - треба да се види што повеќе се исплати).

  Има и поевтини почетнички комплети (направете sort by price), но најевтините претежно се застарени еГо батерии и клирови со силика. Целта е да бидат колку-толку употребливи. Ставив и некои маалку поскапи, а што беа спомнати на претходните страници или што сметав дека вредат. Генерално модовите и комплетите не надминуваат 20 долари, а атомизерите 10. Баш деновиве отворија слична дискусија на форумот на Фастек, па многу предлози собрав оттаму.


  Модови:


  Karnoo 30W 2200mAh

  NME Power 40W 2200mAh

  ECT ET 30P 30W 2200mAh

  ECT ET 30P 30W 2200mAh (automatic) (не знам што е автоматски овде, корисниците викаат дека не се менува ватажата автоматски)

  Футроли за нив (колку-толку ќе заштитат од паѓање, инаку пластиката сол ќе се направи)

  Lite 40W - јас би го третирал како disposable, но МОЖЕБИ работи. :hay: Ако ЕПТЕН ЕПТЕН цената е пресудна,

  Karnoo 55W 2200mAh <- Изгледа најсолидно од евтините
  JomoTech Lite 40W 2200mAh

  Vippo Mini 2200mAh (веќе оди накај скап :hay:)

  Нека не ве лаже изгледот, сите овие се само его батерија ставена во куќиште и немаат регулација на ватажа/волтажа и екран, што е можеби дури и добро за почетници - стиснеш копче и влечеш, не му ја мислиш.


  ЦеФки:


  S30 Nano 1800mAh

  ASSA iJust S клон (а зошто би ја купувале кога има...)

  Authentic Eleaf iJust S 3000mAh (оригинал) или...

  Authentic Eleaf iJust 2 2600mAh (исто оригинал)


  Атомизери:


  Наутилус клон

  Глави за него (најверојатно нема да може да се плати со Пејпал) (на неговата страница има излистано клонирани глави за него)

  Наутилус мини клон (погрешно го крстиле) (најверојатно ги користи истите глави)

  Кабуки клон (истите глави)

  Атлантис клон

  Глави за него (најверојатно нема да може да се плати со Пејпал) (не знам дали има разлика меѓу V1 и V2 главите и дали V2 ќе фатат на овој)

  Atlantis V2 клон (горниве глави се за него)

  Клон на GS Air

  Глави за него оригинал

  Глави за него клонови (полоши)

  G3 клон

  Глави за него

  Глави за него (rebuildable)

  Палец (можеби може да ги користи истите глави како претходниот, но не е потврдено, а и пластичниот резервоар најверојатно брзо ќе се искрши зашто се одвртува при секое полнење)

  Потврдени глави за него (значи оди накај белодробно/жешко)

  Призма/Ендура дебела 22 мм

  Призма/Ендура дебела 18 мм

  Глави за нив

  (за некои од главите не сум 100% сигурен дека се за тој атомизер)


  Комплети:


  Commander R30 650mAh Не препорачувам, многу мал капацитет на течност и на батерија; не се знае што глави користи.

  Комплет, двата дела веќе ги имаше

  Eleaf iJust 1300mAh Starter Kit

  iJust S клон 3000mAh

  Глави за IJust-овите (не сум сигурен кои)

  KangerTech EVOD Mega 1900mAh (малку застарен, но можеби) + глави за него

  Се` уште солиден AIO (или повеќето други AIO) + глави за него


  Rebuildable:


  SUBTANK Mini клон Bell Cap (доаѓа со rebuildable глава) (но не знам дали пластиката ќе издржи долгорочно)

  Најевтин Кајфун кој има претежно добри ривјуа (колку-толку)

  Kayfun Monster Mini V3 (веќе за накај облаци/жешко)

  Направи сам свое Кајфунче: најевтина база (има мешани ривјуа) + ѕвоно (нема веќе, треба да се бара нешто друго)
  или пак истата база + ѕвоно + комора/оџаче (непроверено дали пасуваат деловите едни во други)

  За сите rebuildable треба и кантал и памук за билдање. Канталот и памукот, иако се евтини, не се лоши, дури се и многу добри.

  Ammit (за облаци/жешко) (за него канталот да се замени со овој кантал, а памукот останува ист)  Објаснување за почетници: Модови и ЦеФки се батеријата, земаш едно такво и го спојуваш со Атомизер+глави, или со Rebuildable (за нив треба сам да моташ грејачи со кантал+памук), или пак земаш само Комплет+глави; генерално се земаат Authenthic (оригинални, неклонирани) глави затоа што Styled (клонираните) не ги бидува. А атомизерот, дури и ако е клон, може да се погоди добар.

  Ако не ви се допаѓа бојата, може да се провери дали има друга боја: се менува од десна страна под model (да има исто име како и линкуваниот модел, затоа што често во една група има многу различни работи).

  *** Edit by @Metuzalem [16.03.2018]: Освежени некои линкови и пречкртани укинатите
   
  На Lokvan, 7n00dle7, xnickx и уште 13 други им се допаѓа ова.
 24. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Би било убаво да додадеш и веќе готови намотки, SS316L клептончињата. (Квалитет и цена на едно место)
  LTQ Vaper? Муџи одма под него е, да не си го утнал?
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 25. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  251
  272
  23 Март 2016
  Машко
  НОВО ! НОВО ! НОВО !
  ШОК ! ШОК ! ШОК !

  НОВ ПРОИЗВОД ОД НЕОДАМНА НА СТРАНСКИОТ ПАЗАР ЗОШТО НЕ И КАЈ НАС.
  ОРГАНСКИ ПАМУК КОЈ РАСТЕ ВЕДНАШ НАД ВАШИТЕ ОРГАНИ

  ПС.
  СО СИТНИ БУКВИ И БРЗО ЧИТАЊЕ

  при несакани дејства лупнетесе со нешто потешко по глава ако сте поверувале во ова....

  [​IMG]

  Послато са моје дигитронско типкало °~°
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...