• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари втор дел

Nikola230

Intern
28 август 2019
17
11
Здраво на сите,

Сакам да нарачам електронска (јас веќе имам Innokin Endura T22 веќе година дена) за стариот мој, за да намали на аналогни (висок притисок има човекот), ме интересира некој предлог за модел/никотин и дали да го пазарам истиов модел?
 

Saso Trpenoski

Gaining Experience
21 мај 2019
109
112
Здраво на сите,

Сакам да нарачам електронска (јас веќе имам Innokin Endura T22 веќе година дена) за стариот мој, за да намали на аналогни (висок притисок има човекот), ме интересира некој предлог за модел/никотин и дали да го пазарам истиов модел?
Гледај да е едноставно за користење ако е за постар или почетник, ендурата ти е одлична за почеток а можда и за понатака. За никотин ќе морат да експериментира во зависност од цигарите шо ги пушит и шо ќе му одговарат.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
3F вратиле сингапурска пошта до кај нас (од почетокот на короната беше само ДХЛ или слична), иако доста поскапа. За ова ми бара 11,7 долари. Yihi-то е на некој попуст (беше и поевтино, а обично е многу поскапо), можеби и ќе размислев за него да немав ДНА (Јихи прави температурна контрола на поинаков начин, што не ми се допаѓа).

Edit: Поради тежината било. За ова ми бара 4,08 долари.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Како сте друштво?

Дали има некој нов веб шоп во МК? Знам дека имаше најави за некои хрвати (ако не се лажам). Ама со коронава изгледа ништо.

Инаку јас си свиркам со Spica цело ова време. Баш ми е драго што набавив два примероци. Се друго што купив е во фиока. Можда ќе го разработам и скајлан за празнициве :) ДТЛ баталив скроз. Исто и се друго што не е тутунска арома.

Инаку RY4 од амбрела не е лоша. Кажете некои други тутунски кои Ви легнале добро од амбрела.
 

Стап

Gaining Experience
6 јули 2011
357
121
Ја читав темата со прашања и одговори, се препорачува Endura t18, на алиекспрес ја има околу 1320ден и видов дека има 5 греачи за 550денари, тоа е ефтино така? Исплатлива цигара? И дали ќе ги има уште долго греачите за неа или може ќе престанат да ги произведуваат ако е постара цигарата, пошто планирам да ја користам подолго(помалку ќе се користи, пушам по 5-6 цугари аналогни)
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,802
2,704
Струмица
Ја читав темата со прашања и одговори, се препорачува Endura t18, на алиекспрес ја има околу 1320ден и видов дека има 5 греачи за 550денари, тоа е ефтино така? Исплатлива цигара? И дали ќе ги има уште долго греачите за неа или може ќе престанат да ги произведуваат ако е постара цигарата, пошто планирам да ја користам подолго(помалку ќе се користи, пушам по 5-6 цугари аналогни)
Т22 + 5 глави ќе ти траат цела година и фазла, АКО со него користиш исклучиво тутунска манџа од типот на Pyramid или 555 Gold од Inawera.
Ќе има долго време глави за Т22, еден од најпродаваните стартер сетапи е во светот, ако не и најдобриот/најлесниот. Скоро сите тука имаме по еден ваков по дома, а го препорачувам на секој тежок пушач што сака сериозно да ги намали аналогните.


Баш сега додека пишував ставив една Т22 во корпа и пробав чекаут на Фастек, си работи шипингот, за Т22 изнесува 9 зелени. (SG Post)
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Стап Ендура Т18 е доволна за лесно користење. Т22 ја препорачуваме заради поголемата батерија (да издржи цел ден со средно до јако користење), но ако сме сосема сигурни дека ќе има само лесно користење (грубо, еквивалент на помалку од 15 аналогни дневно), Т18 може да ја исполни задачата.

Единствена друга разлика меѓу нив е капацитетот на течност, но бидејќи имаат полнење од горе (само одвртиш капаче и сипаш), тоа не е проблем. Т18 би требало да истера цел ден лесно користење без дополнување или со едно дополнување.

Грејачи би требало да се наоѓаат и во иднина затоа што е популарна.

Внимание, на Али има различни Ендури, T18-S или T18-E, тие НЕ затоа што користат други грејачи и не се многу популарни и веројатно нив први ќе ги снема.

Или оригиналната Endura T18 како оваа/оваа, или двојка Endura T-18 II како оваа (користат исти грејачи, двојката има минимална регулација на воздух и ватажа, кои се во многу мал опсег и повеќе ќе збунат почетник одошто ќе му помогнат, но сепак си работи нормално).


@Astraion На Фастек цела година дава да ставиш во корпа и да платиш, ама по некое време ќе те контактира support и ќе рече „не можеме да го пратиме до МК со ниедна пошта“. :(
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be
Баш сега додека пишував ставив една Т22 во корпа и пробав чекаут на Фастек, си работи шипингот, за Т22 изнесува 9 зелени. (SG Post)
Помислив дека почнале да шипат FT. :)

@Astraion На Фастек цела година дава да ставиш во корпа и да платиш, ама по некое време ќе те контактира support и ќе рече „не можеме да го пратиме до МК со ниедна пошта“.
Не е лошо да се праша support-от на FT дали го решиле проблемот со испорака, или имаат ли намера да го решат во догледно време.

Ако има некое инфо пишете овде за да знаеме. ;)

btw за крисмас имат пуштено десетка купон. :) Не за друго, туку имам заробено девизи кај нив. :)

 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,247
2,809
Ресен
Како сте друштво?

Дали има некој нов веб шоп во МК? Знам дека имаше најави за некои хрвати (ако не се лажам). Ама со коронава изгледа ништо.

Инаку јас си свиркам со Spica цело ова време. Баш ми е драго што набавив два примероци. Се друго што купив е во фиока. Можда ќе го разработам и скајлан за празнициве :) ДТЛ баталив скроз. Исто и се друго што не е тутунска арома.

Инаку RY4 од амбрела не е лоша. Кажете некои други тутунски кои Ви легнале добро од амбрела.
Наводно Traditional Tobacco не била лоша, не ја имам пробано ама сигурен сум дека некој (Чико) ја пофали на форумов, наводно клон на FA Soho.

Едит: убо работел с'рчот.
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Штотуку прашано

Штотуку одговорено:

Rachel напиша:
We can ship package to Macedonia via registered air mail by postNL, you can place order directly in the system.

Thank you.
Not actual Rachel:


5.jpg

- - - - -

А таман ја најдов продавницата на 2F на Али (Ulton клонови). 2F ми се чини уште не испорачуваат до Македонија, при последната нарачка летото ми ги вратија парите без образложение.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Троши девизите, професоре, да не ти пропаднат. :)

Јас немам што да купам. :(

Подобро ги разгледав работите што ми беа ставани во списокот на желби и им најдов маани на сите. :rolleyes:
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be
Заробени девизи ТАТ, нека работат малку со моите девизи мош па ќе дадат некоја провизија. :D

Абе не дека имам нешто за купуење туку да си искористам заробените девизи.

Дали уште важи она за плаќање само со гифт сертификат?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Викаат дека фаќа ПеПел, иако требаше да не фаќа. Или можеби важи само за некои земји...
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
132
186
Здраво батки :)

Пред 15тина дена порачав Vaporesso TARGET PM80 80W од Fastttech и трпеливо си чекам да пристигне. Последен статус е 2020-12-16 09:30 NL350, Pratkata se prima od Ispra}a~, така да се си е во ред со шипинг до МКД од Fasttech.

Ова нема да ми биде прво искуство со електронски цигари - претходно имав една Joytech, некоја AIO, (ништо фенси), и ја баталив бидејки многу течност протекуваше.

Како и да е, главно прашање ми е од каде можам да набавувам течности локално. Купував претходно од аптеки (Umbrella и уште еден друг бренд, не ми текнува името). Дали ситуацијата е сеуште иста? И кои течности би ги препорачале од оние што може локално и релативно лесно и брзо да се набават.

За бази и сопствено мешање не сум спремен, барем сеуште.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Прва работа, Таргетот е за дробно, како што и си пишува. Ако тоа ти е намерата, добро, но ќе троши многу течност, која треба да биде со мнозинско ВГ (повеќе ВГ отколку ПГ). Таква течност тешко да се најде во нашите продавници, прашај во Умрела (нивната Премиум линија, која е поскапа, можеби имаат и други; ако не си од Скопје испорачуваат по карго). Во другата продавница кај нас што ја знам се 50/50, веројатно ќе може да помине, ама едвај. Не знам ни дали продавницата уште работи.

Најдобро од огласи (прва и трета страница или нека те контактира кој продава).
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
132
186
Или во кратки црти, сум го усрал изборот. :)
А демек "истражував" пред да одберам и нарачам.

А што убаво можев овде да си прашам.

Како и да е, благодарам на одговорот.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Пробај, може ќе ти одговара. Затоа што е под (демек под мод, комбинација) може не е толку јака за дробно, е сега може ќе биде воздушеста ако не може да се подзатвори воздухот (појма немам). Или чувај ја како втора ел.цигара (да блуеш облаци кога си расположен). За неа течност послаба од 3 мг/мл никотин, ако е стварно јака како што рекламираат.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
132
186
Имам веќе видено некои diy решенија за регулирање воздух.
Ривјуата се прилично позитивни, се надевам ќе ми одговара.

Има и решение за течност на видик. Благодарам на одговорите.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be
Тешко таква да се најде.

Edit:
@Fiatov
Некој Traditional tobacco или turkish tobacco, ама верувај дека нема да најдеш што ќе е блиску до обичните цигари.
Треба самиот да пробаш и да најдеш она што тебе ти одговара.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно