1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dropshipping - Совети и искуства

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Volkswagen, 8 Март 2017.

 1. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,167
  638
  12 Април 2017
  Машко
  мислиш во македонија е единствена опција
   
 2. Entony

  Entony
  Intern

  16
  3
  6 Декември 2018
  Машко
  Да :)
   
 3. Dead Brain

  Dead Brain
  Intern

  13
  7
  19 Февруари 2018
  Машко
  Значи вака за оние што незнаат за македонија за дропшипинг моделот најдобро ви е 2checkout+WordPress/WooCommerce+Payoneer функционира овој модел можам да потврдам едноставно бара доста искуство од маркетинг и средства за почеток. (може и со фирма може и без фирма кај 2checkout)

  За вебсите хостинг ја користев WooCommerce Hosting - Easily Start Your Online Business основниот модел за почеток и уште го користам со добро оптимизирана страна има добар load time а за домаин го користам Jetzt den eigenen Weg bahnen | GoDaddy DE... (не праам никаква промоција или реферал..незнам што - само едноставно мала помош за оние што се заинтересирани)
  За курсеви од познати луге во овој бизнис модел како Gabriel St Germain , KIng comm , beast of ecom ... итн ги има многу. За секој од нив ги имате курсевите бесплатно само користете го Google лесно ке ги најдете добри се за почеток да ви дадат вовед во целиот бизнис модел АЛИ немојте да одите 100% по нивните чекори и да очекувате некој резлутат. Имате и доста FB групи од истиве луге исто така имате и група Dropshipping balkan кај што имате некои работи објаснето како payment gateways и како да напраите shopify (исто како wordpress/woocommerce само поедноставно) иако балканските не се подржани земји во нивниот систем. За групава само едно можам да ви кажам голем број во групава едноставно целта им е да ви продадат курс или affilate производ и тоа се група на луѓе кои меѓу себе се фалат колку им е добар курсот и дека вреди да се купи за ова иако мислам дека некои од нив си немаат појма по нивните коментари.
  За крај не брзајте да отворите web страна добро начитајте се и не мислете дека е лесно иако изгледа така.

  Доколку некој го работи овој бизнис модел и има добра заработка може да сподели некое мислење јас лично имам направено страна тестирано 2-3 продукти буквално fail само неколку продажби недоволни ни за покривање на трошоците засега паузирам али стартувам од нова година со нова сила
   
  На DarthJe5us и BEST им се допаѓа ова.
 4. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  389
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Јас разгледував дропшипинг некој период, но се откажав поради плаќањето. Без фирма скоро е невозможно. Има начини, но сепак провизии, даноци и сл. се толку големи што е неисплатливо. Supplier лесно се наоѓа на Alibaba. Кога би имало PayPal, Stripe или нешто слично веднаш би се обидел. 2checkot се океј, ама целиот процес на прифаќање/одбивање е некако многу комплициран.
  Кај нас најдобро е affiliate (clickbank/amazon).
  За генерирање на трафик и продажби многу се потценува YouTube. Буквално е најлесен и бесплатен начин на трафик. Со квалитетно ниче, оптимизиран сајт и добар контент можи да се постигне нешто. Нормално, потребно е SEO, Backlinks итн.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dead Brain

  Dead Brain
  Intern

  13
  7
  19 Февруари 2018
  Машко
  Немам којзнае колку добро знаење од дропшипингот али од мое искуство без фирма е возможно.. провизии даноци секако плаќаш за било каква заработка од интернет. 2checkout "зачленување" е брз процес доколку страната ти е средена по нивните прописи доколку не ти е, ке те замараат по емаил ке ти кажат што да смениш за да ти одобрат и е далеку од комплицирано ако добро се снаоѓаш. За трафик од youtube не сум пробал иако имам доста популарен канал со 300.000 subs и 100m+ views се мислев да стаам моја реклама наместо таа што јутуб ја става на почеток како скип ад и ке треба да напраам друга продавница која ке биде соодветна со гледачите според годините и географската локација. Али првин сакам да пробам со обична веб страна со контент и монетизација па ке видиме првин да се вратам на нозе со прилив на средства...
  За се треба сам да тестираш пошо никој нема да ти го каже а не посебно некој македонец... секој гледа да ти извади некој денар од џебот па да почне да збори.
   
  На BEST и masterkp53 им се допаѓа ова.
 6. masterkp53

  masterkp53
  Intern

  5
  0
  20 Јануари 2019
 7. baz

  baz
  Intern

  66
  7
  26 Август 2011
  Машко
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DanielDTeam

  DanielDTeam
  Intern

  3
  0
  7 Јануари 2020
  Машко
  pozdrav do sıte, dali e mozno da funksionira shopify samo so paypal (usa paypal) pa da plakat i so cc.?
   
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  936
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Можно е, ако имаш US PayPal секако.
   
 10. DanielDTeam

  DanielDTeam
  Intern

  3
  0
  7 Јануари 2020
  Машко
  Фала ти за инфо. Али пак заглавен сум со пауманент гатевау како 2checkout, skrill и слични.. Некоја помош за овој дефект иначе сум заглавил и никако да решам проблемот..
   
 11. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  сеа имаш или немаш US PayPal? како ние да предпоставиме што/каде/како си заглсвен? никаде не напомена што е "дефектот"
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DanielDTeam

  DanielDTeam
  Intern

  3
  0
  7 Јануари 2020
  Машко
  imam us paypal , ama kako sto gledam ne e dovolno za funksioniranje. taka da mora da imam i 2checkout ili skrill kako sto spomnav pogore (mozebi i gresam) so eden zbor nikako da konfiguriram sajtot pa da poznam so prodavanje
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Како ти е отворен шопот, со која земја?
  Дај некој скриншот што имаш сега а што сакаш, пошто искрено не баш те разбираме. Иначе да може сајт на Шопифај со само Пејпал плаќање.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 14. bubefox

  bubefox
  Intern

  2
  0
  15 ноември 2019
  Машко
  Moze da ni kazes kako go otvori paypalot?
   
 15. Candice

  Candice
  Intern

  29
  5
  23 Јули 2019
  Nekoj da otvoril 2checkout i iskustva da spodeli??
   
 16. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  783
  668
  27 Јуни 2012
  Не си играјте со dropshipping во најголем дел од случаевите во загуба се оди. Особено во земји како нашава кај што нема баш некој услови за добар бизнис, нема ни подржани payment сервиси што се преферирани.
   
 17. Candice

  Candice
  Intern

  29
  5
  23 Јули 2019
  Ако не знаеш да работиш со drop shipping нормално дека ќе одиш во минус, има на фб група балкан dropshipping, можеш да видиш има дечки и од мк и од балканов што имаат стварно успеано и добри пари имаат направено.
   
 18. Dead Brain

  Dead Brain
  Intern

  13
  7
  19 Февруари 2018
  Машко
  За сите што сте нови во маркетингот или целиот процес на промоција на производи како дропшипингот очекувајте да изгубите доста пари минимум 1000$ доколку немате никаков извор на природни посетители на страната за сите што сакаат да почнат со трговија мој совет е изградете добри социјални профили, веб страни или што и да било што ке ви овозможи трафик едноставно обезбедете се со free traffic и тогаш почнете со рекламирање на производи како афилате и дропшипинг за да имате претстава колку се заработува и не само тоа на тој начин го полните фб пикселот со инфомации за корисници и парите што ке ги заработите односно профитот можете да го инвестирате назад за да ја зголемите добивката. Доколку почнете директно со дропшипинг и креирање на прва веб продавница очекувајте само пропаст...
   
 19. martin24321

  martin24321
  Intern

  6
  0
  19 Јануари 2020
  Немора да значи, јас сум влезен во овој бизнис, за една недела направив Shopify страна со интегриран пејмент провајдер 2checkout, со користење на Facebook ads уште првиот ден направив 300$, само што ми ги смрзнаа парите на 3 месеца бог знае зашто не ми даваат причина и информација али како и дае зависи колку си се информирал и си истражувал претходно. Mожеш да изгубиш пари ако даваш на fake инфлуенсери на инстаграм за да те промовираат или сл.
   
 20. martin24321

  martin24321
  Intern

  6
  0
  19 Јануари 2020
  Ако има некој да ми каже кој payment провајдер освен 2checkout, работи у македонија ко шо треба пошто овие 2checkout се игла у гз. (извинете за речник али стварно...)
   
 21. Candice

  Candice
  Intern

  29
  5
  23 Јули 2019
  Чекај малку, те одобрија на 2CO, и туку така ти ја замрзнаа сметката? Мора да постои причина за тоа, малку подетално објасни што продаваше. А други провајдери моментално колку што сум запознаена нема. Единствено со стрипе, али со тоа можеш доста да заглавиш.
   
 22. martin24321

  martin24321
  Intern

  6
  0
  19 Јануари 2020
  Продавав Jewels/Watches и незнаев дека мораш да добиеш одобрување за да додаваш уште производи од истата бранша, најверојатно е заради што додавав и бришев производи, нели тие што се winning products ги оставаш, а другите што не заработуваш од нив летаат од shopot, и ставаш други понови. И после ден-два маил добив дека ми го затвориле акаунтот. Барав причина сто пати им пишав али джабе како со bot да разговараш. Како и дае на крај само ми кажаа дека после 90 дена парите ке ми стигнат на сметка на payoneer, и тоа е тоа.

  Да знаете сите што читате дека ако ви го затворат акаунтот 2checkout никад нема да ви ја кажат причината зашто, али парите што сте ги заработиле 100% ке ви ги пуштат на сметка само после 90дена или 180дена од последната продажба зависи (у случајов кај мене 90дена).
   
 23. Candice

  Candice
  Intern

  29
  5
  23 Јули 2019
  Дали е можно дека у јајце бараат влакно Мислам дека кај нив не е дозволено дроп шипинг и веројатно со тоа што си додавал бришел продукти разбрале дека се работи за дроп шипинг. За колку време ти одобрија и кога ти стаса картичката објасни ми околу тоа бидејќи имаш искуство а јас сакам да почнам со тоа.
   
 24. martin24321

  martin24321
  Intern

  6
  0
  19 Јануари 2020
  Дропшиппинг дозволуваат само ако не продаваш брендирани производи, е сеа во мојов случај јас мислам дека морало најверојатно, како што читав отпосле, морало при секоја измена на страната да побараш дозвола да се обратиш до нивниот Risk Team, па ако ти одобрат они на пр. сакаш да додадеш производ, мора само они ако ти одобрат да ставиш нов итн. за секоја било каква измена за страната важи тоа.

  Како и дае поднесов барање за нов 2Checkout acc ке ми го одобрат за ден-два, иначе обично одобруваат за околу 4-7 работни дена, а картичката стига за околу месец дена, 3-5 недели.

  Сите средства што ги добиваш на 2Checkout автоматски се префрлаат на Payoneer картичката за оклу 3-4саати во некои случаи и еден ден.
   
 25. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  936
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Hoooold your horses buddy.
  Не можеш да тврдеш 100% или 200% со сигурност, ако нештото треба да се деси за 90 дена од сега.
  Почекај, на 91-от ден „имаш право“ да го кажеш тоа со 100-постотна сигурност ;)
   

Сподели

Вчитување...