1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Dropshipping - Совети и искуства

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Volkswagen, 8 Март 2017.

1. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,112
    596
    12 Април 2017
    Машко
    мислиш во македонија е единствена опција

2. Entony

Entony
    Intern

16
    3
    6 Декември 2018
    Машко
    Да :)

3. Dead Brain

Dead Brain
    Intern

11
    7
    19 Февруари 2018
    Машко
    Значи вака за оние што незнаат за македонија за дропшипинг моделот најдобро ви е 2checkout+WordPress/WooCommerce+Payoneer функционира овој модел можам да потврдам едноставно бара доста искуство од маркетинг и средства за почеток. (може и со фирма може и без фирма кај 2checkout)

За вебсите хостинг ја користев WooCommerce Hosting - Easily Start Your Online Business основниот модел за почеток и уште го користам со добро оптимизирана страна има добар load time а за домаин го користам Jetzt den eigenen Weg bahnen | GoDaddy DE... (не праам никаква промоција или реферал..незнам што - само едноставно мала помош за оние што се заинтересирани)
    За курсеви од познати луге во овој бизнис модел како Gabriel St Germain , KIng comm , beast of ecom ... итн ги има многу. За секој од нив ги имате курсевите бесплатно само користете го Google лесно ке ги најдете добри се за почеток да ви дадат вовед во целиот бизнис модел АЛИ немојте да одите 100% по нивните чекори и да очекувате некој резлутат. Имате и доста FB групи од истиве луге исто така имате и група Dropshipping balkan кај што имате некои работи објаснето како payment gateways и како да напраите shopify (исто како wordpress/woocommerce само поедноставно) иако балканските не се подржани земји во нивниот систем. За групава само едно можам да ви кажам голем број во групава едноставно целта им е да ви продадат курс или affilate производ и тоа се група на луѓе кои меѓу себе се фалат колку им е добар курсот и дека вреди да се купи за ова иако мислам дека некои од нив си немаат појма по нивните коментари.
    За крај не брзајте да отворите web страна добро начитајте се и не мислете дека е лесно иако изгледа така.

Доколку некој го работи овој бизнис модел и има добра заработка може да сподели некое мислење јас лично имам направено страна тестирано 2-3 продукти буквално fail само неколку продажби недоволни ни за покривање на трошоците засега паузирам али стартувам од нова година со нова сила

На DarthJe5us и BEST им се допаѓа ова.
  4. Piwcho

Piwcho
    Gaining Experience

387
    253
    13 Јули 2015
    Машко
    Јас разгледував дропшипинг некој период, но се откажав поради плаќањето. Без фирма скоро е невозможно. Има начини, но сепак провизии, даноци и сл. се толку големи што е неисплатливо. Supplier лесно се наоѓа на Alibaba. Кога би имало PayPal, Stripe или нешто слично веднаш би се обидел. 2checkot се океј, ама целиот процес на прифаќање/одбивање е некако многу комплициран.
    Кај нас најдобро е affiliate (clickbank/amazon).
    За генерирање на трафик и продажби многу се потценува YouTube. Буквално е најлесен и бесплатен начин на трафик. Со квалитетно ниче, оптимизиран сајт и добар контент можи да се постигне нешто. Нормално, потребно е SEO, Backlinks итн.

На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dead Brain

Dead Brain
    Intern

11
    7
    19 Февруари 2018
    Машко
    Немам којзнае колку добро знаење од дропшипингот али од мое искуство без фирма е возможно.. провизии даноци секако плаќаш за било каква заработка од интернет. 2checkout "зачленување" е брз процес доколку страната ти е средена по нивните прописи доколку не ти е, ке те замараат по емаил ке ти кажат што да смениш за да ти одобрат и е далеку од комплицирано ако добро се снаоѓаш. За трафик од youtube не сум пробал иако имам доста популарен канал со 300.000 subs и 100m+ views се мислев да стаам моја реклама наместо таа што јутуб ја става на почеток како скип ад и ке треба да напраам друга продавница која ке биде соодветна со гледачите според годините и географската локација. Али првин сакам да пробам со обична веб страна со контент и монетизација па ке видиме првин да се вратам на нозе со прилив на средства...
    За се треба сам да тестираш пошо никој нема да ти го каже а не посебно некој македонец... секој гледа да ти извади некој денар од џебот па да почне да збори.

На BEST и masterkp53 им се допаѓа ова.
  6. masterkp53

masterkp53
    Intern

5
    0
    20 Јануари 2019
  7. baz

baz
    Intern

66
    7
    26 Август 2011
    Машко
    На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DanielDTeam

DanielDTeam
    Intern

3
    0
    7 Јануари 2020
    Машко
    pozdrav do sıte, dali e mozno da funksionira shopify samo so paypal (usa paypal) pa da plakat i so cc.?

9. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

915
    1,107
    9 Јуни 2011
    Машко
    Можно е, ако имаш US PayPal секако.

10. DanielDTeam

DanielDTeam
    Intern

3
    0
    7 Јануари 2020
    Машко
    Фала ти за инфо. Али пак заглавен сум со пауманент гатевау како 2checkout, skrill и слични.. Некоја помош за овој дефект иначе сум заглавил и никако да решам проблемот..

11. BEST

BEST
    Gaining Experience

311
    281
    10 Јуни 2011
    Машко
    сеа имаш или немаш US PayPal? како ние да предпоставиме што/каде/како си заглсвен? никаде не напомена што е "дефектот"

На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DanielDTeam

DanielDTeam
    Intern

3
    0
    7 Јануари 2020
    Машко
    imam us paypal , ama kako sto gledam ne e dovolno za funksioniranje. taka da mora da imam i 2checkout ili skrill kako sto spomnav pogore (mozebi i gresam) so eden zbor nikako da konfiguriram sajtot pa da poznam so prodavanje

13. marv

marv
    Practice makes perfect

2,257
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    Како ти е отворен шопот, со која земја?
    Дај некој скриншот што имаш сега а што сакаш, пошто искрено не баш те разбираме. Иначе да може сајт на Шопифај со само Пејпал плаќање.

Sent from my TELEFON using Tapatalk

14. bubefox

bubefox
    Intern

2
    0
    15 ноември 2019
    Машко
    Moze da ni kazes kako go otvori paypalot?

15. Candice

Candice
    Intern

27
    5
    23 Јули 2019
    Nekoj da otvoril 2checkout i iskustva da spodeli??

16. wolverine

wolverine
    On your way to fame

777
    663
    27 Јуни 2012
    Не си играјте со dropshipping во најголем дел од случаевите во загуба се оди. Особено во земји како нашава кај што нема баш некој услови за добар бизнис, нема ни подржани payment сервиси што се преферирани.

17. Candice

Candice
    Intern

27
    5
    23 Јули 2019
    Ако не знаеш да работиш со drop shipping нормално дека ќе одиш во минус, има на фб група балкан dropshipping, можеш да видиш има дечки и од мк и од балканов што имаат стварно успеано и добри пари имаат направено.

18. Dead Brain

Dead Brain
    Intern

11
    7
    19 Февруари 2018
    Машко
    За сите што сте нови во маркетингот или целиот процес на промоција на производи како дропшипингот очекувајте да изгубите доста пари минимум 1000$ доколку немате никаков извор на природни посетители на страната за сите што сакаат да почнат со трговија мој совет е изградете добри социјални профили, веб страни или што и да било што ке ви овозможи трафик едноставно обезбедете се со free traffic и тогаш почнете со рекламирање на производи како афилате и дропшипинг за да имате претстава колку се заработува и не само тоа на тој начин го полните фб пикселот со инфомации за корисници и парите што ке ги заработите односно профитот можете да го инвестирате назад за да ја зголемите добивката. Доколку почнете директно со дропшипинг и креирање на прва веб продавница очекувајте само пропаст...

19. martin24321

martin24321
    Intern

6
    0
    19 Јануари 2020
    Немора да значи, јас сум влезен во овој бизнис, за една недела направив Shopify страна со интегриран пејмент провајдер 2checkout, со користење на Facebook ads уште првиот ден направив 300$, само што ми ги смрзнаа парите на 3 месеца бог знае зашто не ми даваат причина и информација али како и дае зависи колку си се информирал и си истражувал претходно. Mожеш да изгубиш пари ако даваш на fake инфлуенсери на инстаграм за да те промовираат или сл.

20. martin24321

martin24321
    Intern

6
    0
    19 Јануари 2020
    Ако има некој да ми каже кој payment провајдер освен 2checkout, работи у македонија ко шо треба пошто овие 2checkout се игла у гз. (извинете за речник али стварно...)

21. Candice

Candice
    Intern

27
    5
    23 Јули 2019
    Чекај малку, те одобрија на 2CO, и туку така ти ја замрзнаа сметката? Мора да постои причина за тоа, малку подетално објасни што продаваше. А други провајдери моментално колку што сум запознаена нема. Единствено со стрипе, али со тоа можеш доста да заглавиш.

22. martin24321

martin24321
    Intern

6
    0
    19 Јануари 2020
    Продавав Jewels/Watches и незнаев дека мораш да добиеш одобрување за да додаваш уште производи од истата бранша, најверојатно е заради што додавав и бришев производи, нели тие што се winning products ги оставаш, а другите што не заработуваш од нив летаат од shopot, и ставаш други понови. И после ден-два маил добив дека ми го затвориле акаунтот. Барав причина сто пати им пишав али джабе како со bot да разговараш. Како и дае на крај само ми кажаа дека после 90 дена парите ке ми стигнат на сметка на payoneer, и тоа е тоа.

Да знаете сите што читате дека ако ви го затворат акаунтот 2checkout никад нема да ви ја кажат причината зашто, али парите што сте ги заработиле 100% ке ви ги пуштат на сметка само после 90дена или 180дена од последната продажба зависи (у случајов кај мене 90дена).

23. Candice

Candice
    Intern

27
    5
    23 Јули 2019
    Дали е можно дека у јајце бараат влакно Мислам дека кај нив не е дозволено дроп шипинг и веројатно со тоа што си додавал бришел продукти разбрале дека се работи за дроп шипинг. За колку време ти одобрија и кога ти стаса картичката објасни ми околу тоа бидејќи имаш искуство а јас сакам да почнам со тоа.

24. martin24321

martin24321
    Intern

6
    0
    19 Јануари 2020
    Дропшиппинг дозволуваат само ако не продаваш брендирани производи, е сеа во мојов случај јас мислам дека морало најверојатно, како што читав отпосле, морало при секоја измена на страната да побараш дозвола да се обратиш до нивниот Risk Team, па ако ти одобрат они на пр. сакаш да додадеш производ, мора само они ако ти одобрат да ставиш нов итн. за секоја било каква измена за страната важи тоа.

Како и дае поднесов барање за нов 2Checkout acc ке ми го одобрат за ден-два, иначе обично одобруваат за околу 4-7 работни дена, а картичката стига за околу месец дена, 3-5 недели.

Сите средства што ги добиваш на 2Checkout автоматски се префрлаат на Payoneer картичката за оклу 3-4саати во некои случаи и еден ден.

25. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

915
    1,107
    9 Јуни 2011
    Машко
    Hoooold your horses buddy.
    Не можеш да тврдеш 100% или 200% со сигурност, ако нештото треба да се деси за 90 дена од сега.
    Почекај, на 91-от ден „имаш право“ да го кажеш тоа со 100-постотна сигурност ;)

Сподели

Вчитување...