1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Drone Vlog Series

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Whisky Vishera, 19 Април 2017.

 1. Spawny

  Spawny
  Gaining Experience

  73
  68
  22 Декември 2013
  Машко
  Еве нешто експериментално од мене и од дрончето што го составив пред некој месец
  View: https://www.youtube.com/watch?v=9g81-wRLZcQ
  ..троа акробатско е и може да му се слоши на некој :) Одамна сакам да почнам и јас со дрон влогс, но сеуште сум во фаза на тренирање и имам само 350 саати на симулатор xD
   
  Последна промена: 24 Јули 2018
  Costigan_Jr, M.Pix и на krema им се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Spawny
  Одлично и само напред и помалку loops :)
  Очекував дека барем еднаш ќе се протнеш низ гумата (ваљда е некоја тракторска) :D

  btw.. Отвори тема околу твојот дрон, што и како ....
   
 3. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Супер.
  Следното нека биде пократко и помалку акробатско.
   
 4. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  651
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  Можеш да отвориш тема за FPV дронови. Ова е за скроз друг тип видеа. Пиши и што мотори, перки, антена и слично користиш, кај ги набави итн.
   
 5. Spawny

  Spawny
  Gaining Experience

  73
  68
  22 Декември 2013
  Машко
  се протнувам само со другиот, тој што ми е за трки :) важи ќе отворам тема да не пречам тука :cool:
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  814
  367
  5 Јуни 2007
  Машко
  Друже со што дрон снимаш? Ја баш денес снимав со мојот Mavic 2 Zoom и ме уби stutterot. На ауто, 4к 30fps shutter-От отиде во 1/1000 мислам, дали можеби е премногу тоа и затоа се јавува сецкањето? Бтв, уплоадирав едно видео на јутуб raw mp4 (
  View: https://youtu.be/mfBldLGJ97k?t=41
  ), како се движи дронот се приметува највеќе на регистрациите на автомобилите како прави stutter. Пробав и со 60 фрејма ама пак беше исто. ND филтер немам, изгледа ќе морам да набавам. Првин се сомневав во СД картичката, имам Sandisk Extreme 64GB U3 A30 Class 10 - 100 read - 70 write, и уште не ја исклучувам ко проблем. Во пропертис на едно од видеото пишуваше битрејт над 100мб, и поради тоа се посомневав дека картичката неможе да запише 100мбс и се јавува stutter-от. Еве и слика од пропертис :)
  [​IMG]

  Било каква сугестија би била од голема помош, би сакал да знам кои ми се опциите и како да го подобрам снимањето.
   
 7. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  651
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  Сетинзите како ти се наместени на кој фрејм рејт снимаш? Ако ти е на 24, шатерот треба да е 1/50, ако ти е на 30фпс шатерот иде на 1/60 т.е. шатерот секогаш треба да е дуплиран од фпс-то. Ако сакаш slow-mo видео и снимаш у 120фпс, шатерот иде на 240 или 250. За да избегнеш статер и да снимаш сред бел ден nd филтер е must have.
   
 8. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  814
  367
  5 Јуни 2007
  Машко
  Пробав да ставам исо 100 и shutter speed 1/60 ама сликата побеле. Претпоставувам тоа е ради тоа што треба ND филтер да се стави. Инаку снимав на ауто - iso 100 shutter speed 1/1000. Многу е. Имаш препорака за ND филтри?
   
 9. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  651
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  Побеле затоа што има многу светлина и мора за такви сетинзи да имаш нд филтер. За слика можеш шатер колку сакаш ама за фино видео мораш х2 од фрејм рејтот. За нд полар про, 100 евра 3 комада. Кај нас ги нема само од нет да порачаш, или по огласиве ако начекаш.
   
 10. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  814
  367
  5 Јуни 2007
  Машко
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  Не е до картицата, добра е снимката нема испуштени фрејмови.
  Проблемот е во експозицијата, прекратка е и нема заматеност при движењето. Со зголемување на фпс не се решава проблемот, напротив.
  Со оглед дека овие камерчиња имаат фиксна бленда, единствено чаре ти е нд филтер за да постигнеш најдолга можна експозиција. На профи камера тоа се решава со затворање на блендата.

  За веќе снимениов материјал, пробај со некој филтер што форсира моушн блур на делови каде има најголемо движење. Идеално би било некаде половина од разликата на растојанието во два соседни фрејма.
   
 12. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  814
  367
  5 Јуни 2007
  Машко
  Еве си барам филтери на нетов, се одлучив за овие - Pgytech Dji Mavic 2 Zoom Advanced Filters Kit Nd8/16/32/64 Filter For Dji Mavic 2 Drone Camera Lens Accessories - Buy Dji Mavic 2,Mavic 2,Filters Product on Alibaba.com - китаецот ми ги дава за 35.5$ сет.
   

Сподели

Вчитување...